Spis treści
Czytasz teraz:
Jak działa API? Co to jest interfejs programowania aplikacji?
Zamknij
Wiele aplikacji sieciowych udostępnia użytkownikom publiczne API (Application Programming Interface), pozwalając tym samym na wysyłanie i odbieranie zawartości danego serwisu. Jest to niezwykle przydatne narzędzie umożliwiające komunikację pomiędzy różnymi aplikacjami. Jak dokładnie wykorzystuje się API? Co to jest? Wyjaśniamy!
>> 5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo <<
API – co to jest?
Skrót API rozwija się jako Application Programming Interface, co oznacza interfejs programowania aplikacji. Jest to zestaw reguł, które umożliwiają przesyłanie danych pomiędzy aplikacjami. Mimo iż definicja API nie jest skomplikowana, jej zrozumienie może stanowić problem dla kogoś, kto nie ma wiedzy informatycznej. Jak więc prościej wyjaśnić, czym jest API?
Różne aplikacje korzystające z internetu używają API. Jego zastosowanie można zobrazować na przykład na podstawie aplikacji mediów społecznościowych. To dzięki AI publikowane przez innych użytkowników posty są widoczne w Twojej aplikacji mobilnej. Gdy aplikacja jest odświeżana, jednocześnie wysyłane jest żądanie API przeglądarki, które prowadzi do pobrania nowych wpisów. Również wszystkie inne czynności wymagają zaangażowania API – np. gdy „polubisz” post, aplikacja wysyła do sieci żądanie API, dzięki któremu ta zmiana staje się widoczna.
API przeglądarki – z czego się składa?
Przy interfejsie programowania aplikacji składnikami oprogramowania są:
- procedury (rutyny) – konkretne zadania lub funkcje wykonywane przez program,
- protokoły – elementy pozwalające wymieniać dane między aplikacjami,
- narzędzia – segmenty tworzące nowe programy.
Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania z aplikacjami sieciowymi, z których korzystają zarówno firmy, jak i prywatni użytkownicy.
Interfejs API – poznaj wszystkie rodzaje
Istnieją cztery główne rodzaje interfejsu API. Podstawowe różnice między nimi zależą przede wszystkim od dostępności oraz wykorzystania. Co warto o nich wiedzieć?
>> Błąd 403 – jak naprawić i co oznacza? <<
Wewnętrzny lub prywatny interfejs API
To rozwiązanie używane szczególnie w sieciach firmowych. Pozwala ono np. na połączenie różnych programów w ramach firmowej sieci. Wewnętrzne API nie jest narażone na zewnętrzne zagrożenia, dlatego kwestia względów bezpieczeństwa jest drugorzędna. Nawet prywatny interfejs API nie może być jednak całkowicie pozbawiony mechanizmów ochronnych.
Zewnętrzny lub publiczny interfejs API
To rozwiązanie stosowane przez coraz więcej aplikacji, szczególnie tych wykorzystywanych w celach firmowych. Publiczne API zapewnia każdemu programiście komunikację z aplikacją i łączenie usług. Dzięki temu można np. łączyć dane z wielu aplikacji i wyświetlać je w wybrany sposób lub sterować kilkoma funkcjami od różnych dostawców z poziomu jednego panelu.
API partnerski
To API wewnętrzny, ale z możliwością przyznawania praw dostępu i wymiany danych wybranym usługodawcom zewnętrznym lub programistom. Dzięki temu można wygodniej prowadzić współpracę pomiędzy firmami, uzyskując wysoki poziom bezpieczeństwa.
API kompozytowy
To najbardziej skomplikowany rodzaj interfejsu spośród wymienionych. W tym przypadku do konkretnych zastosowań stosuje się inne interfejsy API. W ten sposób często zarządza się innymi połączonymi między sobą interfejsami.
REST API (Representational State Transfer API)
Uniwersalny standard, który korzysta z protokołu HTTP do przesyłania informacji. Jego największą siłą jest możliwość korzystania z różnych języków programowania i formatów danych – z tego powodu jest to obecnie najpopularniejszy interfejs API.
SOAP API (Simple Object Access Protocol)
W dużym uproszczeniu SOAP jest protokołem zapewniającym zdalny dostęp do obiektów za pomocą XML. Z SOAP korzystamy w Verseo na przykład w integracji HubSpota z bazą GUS.
RPC API (Remote Procedure Call)
API używane często w aplikacjach klient-serwer. Polecenie jest w tym interfejsie elementem adresu URL.
>> Wymiary grafik FB, YT, LinkedIn, Twitter, Instagram, TikTok i Google Ads <<
API – przykłady zastosowania. Jakie możliwości daje API?
Interfejs programowania aplikacji (API) można wykorzystać na wiele sposobów. Dotyczą one przede wszystkim sfery biznesowej. Dzięki interfejsom programowania aplikacji można bez problemu łączyć różne funkcje i ułatwiać obsługę stosowanych systemów informatycznych. Jednocześnie interfejs programowania aplikacji ułatwia tworzenie takich połączeń, ponieważ nie wymaga od programistów szczegółowej znajomości budowy aplikacji. Ponadto wpływają na poprawę bezpieczeństwa.
API znajduje zastosowanie w wielu branżach. Świetnym przykładem wykorzystania interfejsu może być e-commerce. Jest to dziedzina, która bazuje na rozwiązaniach sieciowych i internetowych, często korzystając z narzędzi od różnych dostawców. Dzięki API można połączyć np. oprogramowanie magazynowe z oprogramowaniem do sprzedaży oraz różne kanały, w których prowadzony jest handel (własny sklep, platformy marketplace itp.). Możliwe jest także połączenie ich z systemami kurierskimi czy też do prowadzenia księgowości. Dzięki temu kontrola nad biznesem jest znacznie łatwiejsza i wygodniejsza, a ryzyko popełnienia błędu zmniejszone. Co ważne, wykorzystanie tej technologii zapewnia płynną i bezpieczną komunikację, o ile oczywiście jest to renomowane rozwiązanie.
Interfejsy programowania aplikacji – najważniejsze korzyści
Korzystanie z interfejsów API wiąże się z licznymi korzyściami – to dlatego są one tak popularne, a otwarte API jest oferowane przez coraz więcej popularnych aplikacji. Oczywistą zaletą jest ułatwianie wykonywania połączeń pomiędzy różnymi systemami oraz integracji zbieranych i przetwarzanych przez nie danych. Wśród korzyści płynących z wykorzystania API na pewno należy wymienić także:
Automatyzację – ułatwienie realizacji wielu zadań, co przekłada się na oszczędność czasu i możliwość przeznaczenia go na inne ważne czynności;
Łatwość podążania za trendami i dotarcia do klientów – API umożliwia łączenie aplikacji, którym ufają Twoi klienci oraz z których korzystają na co dzień; dzięki temu dotarcie do nich jest łatwiejsze; odpowiednie połączenie funkcji może przyciągnąć do Ciebie wielu nowych klientów;
Możliwość tworzenia własnych produktów – komunikacja za pośrednictwem API umożliwia tworzenie unikatowych integracji, które przekładają się na innowacyjne produkty; to właśnie dzięki nim powstało wiele popularnych aplikacji;
Zwiększanie bezpieczeństwa – komunikacja za pomocą API pozwala nakładać ograniczenia i sterować dostępem; dzięki temu tylko upoważnione osoby mogą mieć wgląd do danych;
Możliwość personalizacji treści i marketingu – dzięki integracjom API możesz znacznie lepiej poznać swoich klientów, ich zachowania oraz preferencje; to ułatwia natomiast prowadzenie skutecznej komunikacji.
>> Cena za copywriting – czy wiesz, ile zapłacisz za teksty? <<
Odpowiednie wykorzystanie usługi API może prowadzić nie tylko do wygodniejszego zarządzania przedsiębiorstwem i lepszej kontroli, ale również zwiększania zysków. Interfejsy API sprzyjają też innowacjom i unikalnemu spojrzeniu na działalność biznesową. Dlatego też ich wykorzystanie wzrasta.
Bądź pierwszym który napisze komentarz.