Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Brak komentarzy

Pamięć cache – co to jest pamięć podręczna?

Pamięć cache – co to jest pamięć podręczna? - zdjęcie nr 1

Pamięć podręczna cache

Pamięć podręczna to szeroki termin, mogący odnosić się do procesora, twardego dysku, systemu plików lub przeglądarki internetowej. Z perspektywy osoby pracującej w marketingu czy web developmencie, najistotniejsza jest oczywiście ta ostatnia – to z cache przeglądarki mamy do czynienia właściwie na co dzień w pracy. Z pamięcią podręczną bezpośredni kontakt mamy jednak tak naprawdę wszyscy podczas przeglądania zasobów internetu – nieważne, czy to poranna prasówka po serwisach informacyjnych, research do pracy magisterskiej czy relacja Pay-per-view z weekendowej gali bokserskiej. 

Pamięć podręczna przeglądarki – do czego służy pamięć cache?

Pamięć cache w przeglądarce odpowiedzialna jest za przechowywanie różnych elementów stron internetowych – obrazów, plików JavaScript itp. Dzięki tej opcji po ponownym wejściu na daną stronę przeglądarka nie musi znowu wczytywać całej zawartości od zera, a może odwołać się do plików zapisanych właśnie w cache. Znacząco przyspiesza to korzystanie z internetu, zwłaszcza z witryn odwiedzanych regularnie.

Pamięć podręczna przeglądarki potrafi jednak czasem zrobić drobnego psikusa. Wprowadzamy na stronie zmiany, zapisujemy je, a po odświeżeniu wciąż widzimy poprzednią wersję. Zazwyczaj pomaga magiczna kombinacja klawiszy ctrl + F5, która czyści pamięć podręczną dla danej strony i odświeża ją “na twardo”.

Osobną kwestią jest pamięć podręczna serwera – jeżeli ustawione jest odświeżanie cache np. co 24 godziny, zmiany w contencie mogą pojawić się dopiero po wyczyszczeniu serwerowej pamięci cache – a do tego momentu CMS będzie wyświetlać poprzednią wersję strony.

Pamięć cache silników wyszukiwania

Co ciekawe, możemy przeglądać strony zapisane w pamięci podręcznej Google i innych silników, takich jak Bing. Po wpisaniu bezpośrednio w polu wyszukiwania cache:http://verseo.pl naszym oczom ukaże się aktualna kopia strony zapisana w pamięci cache Google – w tym przypadku zrobiona kilka dni temu. Oczywiście można wpisać po operatorze dowolny adres internetowy.

Google cache - kopia strony Verseo z pamięci podręcznej Google

W Bingu w wynikach wyszukiwania wystarczy kliknąć strzałkę po prawej stronie adresu strony – po wejściu w „zbuforowano” możemy zobaczyć kopię zapisaną przez silnik Binga.

Sprawdzanie cache silnika w Microsoft Bing

Dobrze wiedzieć…

Cache Google i innych silników może przydać się np. w dziennikarstwie lub podczas niektórych sporów (zwłaszcza dotykających e-commerce i internetowych ofert), by udowodnić i udokumentować, że na stronie przeprowadzone zostały zmiany.

Z perspektywy pozycjonera wiedza o częstotliwości cache’owania strony (czyli de facto odwiedzania jej przez crawlery wyszukiwarek) jest bardzo istotna. Im częściej bot indeksuje daną witrynę, tym w teorii lepiej dla pozycji w wynikach wyszukiwania – oznacza to bowiem, że crawler uznaje stronę za często aktualizowaną i wartą zainteresowania.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce internetowej?

Poniżej przedstawiamy sposoby na wyczyszczenie pamięci podręcznej cache w najpopularniejszych przeglądarkach.

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Google Chrome

W prawym górnym rogu kliknij 3 kropki otwierające menu opcji.

Ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → Wyczyść dane przeglądania → Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.

Możesz też wpisać w pasku adresu: chrome://settings/clearBrowserData

U góry okienka możesz wybrać zakres czasowy usuwanych danych. Przed usunięciem cache zobaczysz estymację, ile pamięci uda się dzięki temu odzyskać.

Czyszczenie cache - Google Chrome

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Mozilla Firefox

Ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → sekcja Historia → Wyczyść historię → Pamięć podręczna.

U góry okienka możesz wybrać zakres czasowy usuwanych danych – np. z ostatniej godziny, ostatniego tygodnia czy od początku korzystania z danej przeglądarki.

Możesz również wpisać about:preferences#privacy w pasku adresu – automatycznie otworzy się panel ustawień z aktywną zakładką dotycząca prywatności przeglądania.

Czyszczenie cache w przeglądarce Firefox

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Microsoft Edge

Aby usunąć cache w przeglądarce Microsoft Edge, w prawym górnym rogu kliknij 3 kropki otwierające menu opcji.

Wejdź w ustawienia, następnie “Prywatność, wyszukiwanie i usługi” (lub wpisz w pasku adresu edge://settings/privacy)

Wyczyść dane przeglądania → Wybierz, co chcesz wyczyścić → Buforowane obrazy i pliki.

Zobaczysz również estymację, ile pamięci zwolni się po wyczyszczeniu cache.

Czyszczenie cache - Microsoft Edge

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany