Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Brak komentarzy

Pamięć cache – co to jest pamięć podręczna?

Pamięć cache – co to jest pamięć podręczna? - zdjęcie nr 1

Pamięć podręczna cache

Pamięć podręczna to szeroki termin, mogący odnosić się do procesora, twardego dysku, systemu plików lub przeglądarki internetowej. Z perspektywy osoby pracującej w marketingu czy web developmencie, najistotniejsza jest oczywiście ta ostatnia – to z cache przeglądarki mamy do czynienia właściwie na co dzień w pracy. Z pamięcią podręczną bezpośredni kontakt mamy jednak tak naprawdę wszyscy podczas przeglądania zasobów internetu – nieważne, czy to poranna prasówka po serwisach informacyjnych, research do pracy magisterskiej czy relacja Pay-per-view z weekendowej gali bokserskiej. 

Pamięć podręczna przeglądarki – do czego służy pamięć cache?

Pamięć cache w przeglądarce odpowiedzialna jest za przechowywanie różnych elementów stron internetowych – obrazów, plików JavaScript itp. Dzięki tej opcji po ponownym wejściu na daną stronę przeglądarka nie musi znowu wczytywać całej zawartości od zera, a może odwołać się do plików zapisanych właśnie w cache. Znacząco przyspiesza to korzystanie z internetu, zwłaszcza z witryn odwiedzanych regularnie.

Pamięć podręczna przeglądarki potrafi jednak czasem zrobić drobnego psikusa. Wprowadzamy na stronie zmiany, zapisujemy je, a po odświeżeniu wciąż widzimy poprzednią wersję. Zazwyczaj pomaga magiczna kombinacja klawiszy ctrl + F5, która czyści pamięć podręczną dla danej strony i odświeża ją “na twardo”.

Osobną kwestią jest pamięć podręczna serwera – jeżeli ustawione jest odświeżanie cache np. co 24 godziny, zmiany w contencie mogą pojawić się dopiero po wyczyszczeniu serwerowej pamięci cache – a do tego momentu CMS będzie wyświetlać poprzednią wersję strony.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Pamięć cache silników wyszukiwania

Co ciekawe, możemy przeglądać strony zapisane w pamięci podręcznej Google i innych silników, takich jak Bing. Po wpisaniu bezpośrednio w polu wyszukiwania cache:http://verseo.pl naszym oczom ukaże się aktualna kopia strony zapisana w pamięci cache Google – w tym przypadku zrobiona kilka dni temu. Oczywiście można wpisać po operatorze dowolny adres internetowy.

Google cache - kopia strony Verseo z pamięci podręcznej Google

W Bingu w wynikach wyszukiwania wystarczy kliknąć strzałkę po prawej stronie adresu strony – po wejściu w „zbuforowano” możemy zobaczyć kopię zapisaną przez silnik Binga.

Sprawdzanie cache silnika w Microsoft Bing

Dobrze wiedzieć…

Cache Google i innych silników może przydać się np. w dziennikarstwie lub podczas niektórych sporów (zwłaszcza dotykających e-commerce i internetowych ofert), by udowodnić i udokumentować, że na stronie przeprowadzone zostały zmiany.

Z perspektywy pozycjonera wiedza o częstotliwości cache’owania strony (czyli de facto odwiedzania jej przez crawlery wyszukiwarek) jest bardzo istotna. Im częściej bot indeksuje daną witrynę, tym w teorii lepiej dla pozycji w wynikach wyszukiwania – oznacza to bowiem, że crawler uznaje stronę za często aktualizowaną i wartą zainteresowania.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce internetowej?

Poniżej przedstawiamy sposoby na wyczyszczenie pamięci podręcznej cache w najpopularniejszych przeglądarkach.

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Google Chrome

W prawym górnym rogu kliknij 3 kropki otwierające menu opcji.

Ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → Wyczyść dane przeglądania → Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.

Możesz też wpisać w pasku adresu: chrome://settings/clearBrowserData

U góry okienka możesz wybrać zakres czasowy usuwanych danych. Przed usunięciem cache zobaczysz estymację, ile pamięci uda się dzięki temu odzyskać.

Czyszczenie cache - Google Chrome

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Mozilla Firefox

Ustawienia → prywatność i bezpieczeństwo → sekcja Historia → Wyczyść historię → Pamięć podręczna.

U góry okienka możesz wybrać zakres czasowy usuwanych danych – np. z ostatniej godziny, ostatniego tygodnia czy od początku korzystania z danej przeglądarki.

Możesz również wpisać about:preferences#privacy w pasku adresu – automatycznie otworzy się panel ustawień z aktywną zakładką dotycząca prywatności przeglądania.

Czyszczenie cache w przeglądarce Firefox

Czyszczenie pamięci cache w przeglądarce Microsoft Edge

Aby usunąć cache w przeglądarce Microsoft Edge, w prawym górnym rogu kliknij 3 kropki otwierające menu opcji.

Wejdź w ustawienia, następnie “Prywatność, wyszukiwanie i usługi” (lub wpisz w pasku adresu edge://settings/privacy)

Wyczyść dane przeglądania → Wybierz, co chcesz wyczyścić → Buforowane obrazy i pliki.

Zobaczysz również estymację, ile pamięci zwolni się po wyczyszczeniu cache.

Czyszczenie cache - Microsoft Edge

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany