Spis treści
- Cennik copywritera: Od czego zależy cena u copywritera? Podstawowe informacje
- Współczesne tendencje na rynku copywriterskim
- Cennik usług copywriterskich. Stawki w copywritingu – widełki cenowe
- Widełki cenowe copywritera
- Cennik copywritera: Rozliczenie za 1000 znaków ze spacjami (1000 zzs) czy za cały projekt?
- Cena za copywriting – podsumowanie
Finanse są trudnym tematem w branży copywriterskiej. Ile dobry copywriter bierze za skuteczny tekst i ekspresowe zlecenie? Szerokie widełki cenowe (bazujące najczęściej na liczbie znaków ze spacjami) sprawiają, że niełatwo zdefiniować dobrą okazję na usługi copywriterskie. Weźmiemy pod lupę zagadnienie, ile zwykle płaci się za tekst. Jaka jest najczęstsza cena copywritingu? Jak ciężką sakwę musisz przygotować, aby nawiązać współpracę z copywriterem?
>> Kalendarz Marketingowy 2023 <<
Cennik copywritera: Od czego zależy cena u copywritera? Podstawowe informacje
Stawka za tekst zależy w głównej mierze od trzech czynników:
- Rodzaju tekstów – im trudniejszy temat i bardziej wymagająca kwerenda, tym większa cena;
- Objętości zlecenia – duże projekty mogą mieć bardziej preferencyjne stawki na rynku usług copywriterskich;
- Długości współpracy – copywriterzy zwykle oferują korzystniejsze warunki stałym kontrahentom.
Do powyższych zmiennych dochodzą kwestie kompetencji, indywidualnych oczekiwań finansowych i zakresu obowiązków (niektórzy copywriterzy oferują wstawanie treści na bloga czy oprawę graficzną). Wycenę dodatkowo komplikują ewentualne poprawki (ich liczba) oraz to, czy copywriter może wystawić fakturę VAT. Ten gąszcz informacji sprawia, że cennik copywritera za tekst jest niepowtarzalny i dostosowany do każdego pisarza-oferenta.
Współczesne tendencje na rynku copywriterskim
Jeszcze niedawno mówiło się, że z uwagi na wzrost konkurencji przelicznik kwoty za 1000 znaków będzie konsekwentnie spadał. Tymczasem rynek nie zareagował spadkiem cen tekstów na coraz bardziej liczną grupę SEO copywriterów – wbrew oczekiwaniom zakres stawek zwiększa się, a oczekiwania finansowe copywriterów za teksty sprzedażowe na strony www mają dużą rozpiętość.
Przyczyną tego rozziewu jest fakt, że merytoryczne teksty seo i wartościowe opisy produktów na stronę internetową wymagają zatrudnienia osoby nie tylko sprawnie piszącej w języku polskim, ale także takiej, której analiza słów kluczowych i żadna tematyka tekstów niestraszna!
Praca dobrego copywritera nie traci nigdy na wartości. Niektóre firmy nie chcą oszczędzać na swoim wizerunku, dlatego stać je na droższych copywriterów, tworzących w pełni profesjonalne teksty i artykuły.
O jakich stawkach jest zatem mowa? Jak obecnie kształtują się „widełki cenowe” i ile kosztują dobre treści, stanowiące bazę content marketingową? Poniżej przedstawiamy przybliżone ceny.
Cennik usług copywriterskich. Stawki w copywritingu – widełki cenowe
Początkujący copywriter nie może pozwolić sobie na stawki za artykuły, którymi mogą operować doświadczeni gracze, którzy content marketing znają od podszewki. Poniżej przedstawiamy uśrednione stawki z rozgraniczeniem na rodzaj treści, z jakimi najczęściej musimy się liczyć, zamawiając teksty.
Widełki cenowe copywritera
- Wpisy blogowe, opisy produktów i kategorii: od 60 do 80 zł netto za 1000 znaków ze spacjami.
- Wpisy eksperckie, artykuły sponsorowane: od 100 do X zł netto za 1000 zzs (w zależności od indywidualnej wyceny eksperta).
- Teksty zapleczowe: od 20 do 25 złotych netto za 1000 zzs
- Teksty na ulotkę: od 70 do 400 złotych netto
- Naming i slogany reklamowe: wyceniane indywidualnie
- Treści na całą stronę www: wyceniane indywidualnie.
Jak widać, stawki za dobry tekst są zróżnicowane i nie sposób określić uniwersalnego rozwiązania, które okaże się z pewnością opłacalne dla Twojej firmy. Każda organizacja ma inne potrzeby, dlatego dobór ceny za copywriting zawsze będzie zależał od możliwości finansowych oraz oczekiwań względem jakości tekstów dostarczanych w ramach usług copywriterskich.
>> Wymiary grafik FB, YT, LinkedIn, Twitter, Instagram, TikTok i Google Ads <<
Cennik copywritera: Rozliczenie za 1000 znaków ze spacjami (1000 zzs) czy za cały projekt?
Nie ma również gotowej odpowiedzi na pytanie, jak rozliczać się z copywriterem za artykuły blogowe, opisy produktów, czy artykuły eksperckie. Choć na zachodzie częściej ustala się cennik copywritera w oparciu o cały projekt, nasz rodzimy rynek wciąż kieruje się przelicznikiem znaków ze spacjami (za 1000 zzs) lub w rzadkich przypadkach znakami bez spacji (zbs).
Z góry określony koszt projektu jest wygodny i przejrzysty, choć niełatwo uzyskać ustaloną długość tekstu – najczęściej mówi się o wartości docelowej, wokół której oscyluje objętość treści.
Jeśli zaś chodzi o 1000 zzs, przelicznik ten dokładnie odzwierciedla należną cenę za copywriting, natomiast może prowadzić do pewnych nieporozumień w zależności od tego, które fragmenty są liczone (nie zawsze wiadomo, czy podlegają mu tagi, meta-opisy, teksty alternatywne). Z tego względu podczas nawiązywania współpracy z copywriterem warto upewnić się, że zasady rozliczeń zostały ustalone klarownie i wiemy, ile dokładnie zapłacimy za tekst.
>> Wady i zalety reklamy telewizyjnej <<
Cena za copywriting – podsumowanie
Rozmowa o pieniądzach nigdy nie jest łatwa i komfortowa, dlatego tym bardziej warto jasno określić, jakie elementy składają się na finalną cenę copywritingu.
Zakres kwot jest szeroki, dlatego dokładnie sprecyzuj swoje oczekiwania i określ budżet, zanim wyruszysz na poszukiwania dobrego copywritera. Pamiętaj, by wyraźnie określić wymagania, jeśli chodzi o zlecane opisy produktów, wpisy blogowe i artykuły sponsorowane. Skrupulatne wypełnienie briefu może być w tym pomocne – nie tylko dla copywritera, ale i Ciebie!
Kuba
22 kwi 2021, 14:27
Jeśli szanujący się copywriter bierze 1000zł za tekst na całą stronę to nie jest to dobry copywriter. Taki tekst jest wart co najmniej 4000+, ponieważ przynosi zyski przez cały czas, sam tekst powstaje ponad dwa tygodnie, z czego 95% to analiza rynku itp.
Maciej Popiołek
22 kwi 2021, 14:54
Strona stronie nierówna. Oczywiście, że za duże projekty czy branże wymagające pogłębionej analizy należy oczekiwać wyższych stawek.
Maksymilian Kieroński copywriter
28 cze 2021, 15:52
Warto zauważyć, że niektórzy copywriterzy (tak, w Polsce również) potrafią zarobić nawet 5000 złotych za jeden tekst. Musi on jednak spełniać wtedy nieco inne założenia – on ma później sprzedawać i zarabiać, gdyż dla inwestora jest to inwestycja.
Kamila
04 kwi 2022, 11:35
Ta agencja jest świetna! Czysty profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona.
Ewelina
24 kwi 2022, 19:45
Nie mogę zrozumieć tendencji: im większe zamówienie, tym taniej. Czy jak pójdę do restauracji i zamówię 3 dania, to zapłacę mniej? Czemu więcej pracy ma kosztować mniej? Czy ktoś w końcu mi to wytłumaczy?
Maciej Popiołek
26 kwi 2022, 14:06
Analogie nie są zbyt dobrym argumentem bo potrafią udowodnić albo obalić każdą tezę. Zresztą zdarzają się restauracje w stylu zapłać X pln i jedz ile chcesz, co też ma raczej uzasadnienie reklamowe niż finansowe. Ale wracając do meritum – dlaczego więcej = relatywnie taniej? Wpływ na to ma kilka czynników. Jeżeli np. tekst dotyczy danej dziedziny, którą wystarczy opisać na kilka różnych sposobów, wówczas pisarz nie traci już czasu na dokonywanie researchu odmiennych tematów. Podobnie agencja czy freelancer oszczędzają czas i procesy (jak np. aktywne pozyskiwanie nowych klientów, windykacja, akcepty czy fakturowanie), kiedy jeden podmiot zamawia u nich dużo treści. Poza tym, niższa cena wykonania dużego zamówienia po prostu zachęca do jego złożenia poprzez granie ceną.
Ewelina
06 maj 2022, 17:25
Rozumiem. Ale z drugiej strony copywriter cały czas podnosi swoje umiejętności przez dokształcanie się na kursach, czytanie no i oczywiście praktykę (a przynajmniej powinien). Zatem wraz ze wzrostem umiejętności, cena powinna iść w górę.
Windykacja nie ginie razem z pojawieniem się większego zlecenia. Taki klient może przestać płacić, a strata może być większa (jeżeli nie zapłaci) niż przy mniejszych zleceniach.
Fakturowanie – nawet klienci zlecający większe zlecenia chcą faktur do każdego zlecenia osobno. Taka wola i już.
Dodatkowo, moim zdaniem walka cenowa jest brakiem szacunku do swoich umiejętności.
Research odmiennych tematów: jestem z obozu copywriterów specjalizujących się w danej branży. Zajmuję się swoją niszą, często piszę teksty 'z palca’, bo dobrze ją już znam. Nie robię researchu więc mam dostać mniej pieniędzy? A co z moją wiedzą na ten temat?
Zgodzę się ze znikającym kosztem pozyskania nowego klienta – wiadomo, że nowi klienci kosztują relatywnie więcej.
Oczywiście, każda firma ma swoją strategię i sposób pracy. Przyjmuję argumenty, jednak nie do końca się z nimi zgadzam :).