Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Cena za copywriting – czy wiesz, ile zapłacisz za teksty?

Finanse są niewątpliwie trudnym tematem w branży copywriterskiej. Szerokie widełki cenowe sprawiają, że niełatwo zdefiniować dobrą okazję, dlatego dzisiaj weźmiemy pod lupę zagadnienie, ile zwykle płaci się za teksty. Jaka jest najczęstsza cena copywritingu? Jak ciężką sakwę musisz przygotować, aby nawiązać współpracę z copywriterem?

Od czego zależy cena u copywritera?

Stawka za teksty zależy w głównej mierze od trzech czynników:

 • Rodzaju tekstów – im trudniejszy temat i bardziej wymagająca kwerenda, tym większa cena;
 • Objętości zlecenia – hurtowe zamówienia są tańsze;
 • Czasu współpracy – copywriterzy zwykle oferują korzystniejsze warunki stałym kontrahentom.

Do powyższych zmiennych dochodzą kwestie kompetencji, indywidualnych oczekiwań finansowych i zakresu obowiązków (niektórzy copywriterzy oferują wstawanie treści na bloga czy oprawę graficzną). Wycenę dodatkowo komplikuje liczba ewentualnych poprawek, a nawet możliwość wystawienia faktury VAT. Ten gąszcz informacji sprawia, że cennik copywritera jest niepowtarzalny i dostosowany do każdego pisarza-oferenta.

Współczesne tendencje na rynku copywriterskim

Jeszcze niedawno mówiło się, że z uwagi na wzrost konkurencji przelicznik kwoty za 1000 znaków będzie konsekwentnie spadał. Tymczasem rynek nie zareagował spadkiem cen na coraz bardziej liczną grupę SEO copywriterów – wbrew oczekiwaniom zakres stawek zwiększa się, a oczekiwania finansowe copywriterów mają dużą rozpiętość.

Przyczyną tego rozziewu jest fakt, że tworzenie merytorycznych treści jest niewątpliwie trudnym zajęciem. Praca ekspertów nie traci nigdy na wartości. Niektóre firmy nie chcą oszczędzać na swoim wizerunku, dlatego stać je na droższych copywriterów, tworzących w pełni profesjonalne teksty.

O jakich stawkach jest zatem mowa? Jak obecnie kształtują się „widełki cenowe” i ile kosztują dobre treści?

Stawki w copywritingu

Poniżej przedstawiamy uśrednione stawki, z jakimi najczęściej możesz się spotkać podczas przeglądania ofert współpracy.

 • Artykuły blogowe: od 10 do 50 zł netto za 1000 znaków ze spacjami (zzs).
 • Teksty zapleczowe: od 3 do 18 złotych netto za 1000 zzs
 • Opisy produktów i kategorii: od 8 do 30 złotych netto za 1000 zzs
 • Treści na stronę: od 200 do 1000 złotych netto liczone jako całość za projekt
 • Teksty na ulotkę: od 30 do 200 złotych netto
 • Naming i slogany reklamowe: od 100 do 5000 złotych netto za projekt

Jak widać, kwoty są zróżnicowane i nie sposób określić uniwersalnego rozwiązania, które okaże się z pewnością opłacalne. Każda firma ma inne potrzeby, dlatego dobór ceny za copywriting zawsze będzie zależał od możliwości finansowych oraz oczekiwań względem jakości tekstów.

Rozliczenie za znaki czy za cały projekt?

Nie ma również gotowej odpowiedzi na pytanie, jak rozliczać się z copywriterem. Choć na zachodzie częściej ustala się wycenę w oparciu o cały projekt, nasz rodzimy rynek wciąż kieruje się przelicznikiem znaków ze spacjami (lub w rzadkich przypadkach znakami bez spacji [zbs]). 

Z góry określony koszt projektu jest wygodny i przejrzysty, choć niełatwo uzyskać ustaloną długość tekstu – najczęściej mówi się o wartości docelowej, wokół której oscyluje objętość treści.

Jeśli zaś chodzi o znaki ze spacjami, przelicznik ten dokładnie odzwierciedla należną cenę za copywriting, natomiast może prowadzić do pewnych nieporozumień w zależności od tego, które fragmenty są liczone (nie zawsze wiadomo, czy podlegają mu tagi, meta-opisy, teksty alternatywne). Z tego względu podczas nawiązywania współpracy z copywriterem warto upewnić się, że zasady rozliczeń zostały ustalone klarownie .

Cena za copywriting – podsumowanie

Rozmowa o pieniądzach nigdy nie jest łatwa i komfortowa, dlatego tym bardziej warto jasno określić, jakie elementy składają się na finalną cenę copywritingu

Zakres kwot jest szeroki, dlatego dokładnie sprecyzuj swoje oczekiwania i określ budżet, zanim wyruszysz na poszukiwania idealnego copywritera. Pamiętaj, by wyraźnie określić wymagania dotyczące jakości tekstów, a także wyznaczyć zakres obowiązków i liczbę ewentualnych poprawek.

Audyt Google Ads

Komentarze

 1. Kuba

  Jeśli szanujący się copywriter bierze 1000zł za tekst na całą stronę to nie jest to dobry copywriter. Taki tekst jest wart co najmniej 4000+, ponieważ przynosi zyski przez cały czas, sam tekst powstaje ponad dwa tygodnie, z czego 95% to analiza rynku itp.

  • Maciej Popiołek

   Strona stronie nierówna. Oczywiście, że za duże projekty czy branże wymagające pogłębionej analizy należy oczekiwać wyższych stawek.

Powiązane artykuły

marketing wielopoziomowy
Marketing wielopoziomowy – co to jest i na czym polega?
Dominika Słomka

Z założenia oparty na relacjach, całkowicie pomijając reklamę, w tym tradycyjne media, takie jak prasa, bannery outdoorowe, telewizja czy radio, […]

Co oni śpiewają? Google Ci podpowie
Barbara Oleszek

„Ta piosenka… Co oni tam śpiewają?” – ile razy zadawaliście sobie to pytanie, pospiesznie wpisując tytuł zasłyszanej melodii (albo też […]

reklama drogerii
Reklama drogerii
Dominika Słomka

Branża kosmetyczna w ostatnich latach bardzo się rozwinęła – zarówno w skali światowej, jak i w Polsce. Cały czas zwiększa […]

reklama kontekstowa
Reklama kontekstowa – co to jest?
Maciej Popiołek

Lubisz oglądać reklamy? Choć znajdą się pewnie tacy, którzy na to pytanie odpowiedzą „tak”, większość zareaguje energicznym kręceniem głową. Z […]

Gra o Tron w Google Trends – sprawdź co króluje w sieci!
Jacek Smogur

Poznaj Google Trends na przykładzie Gry o Tron Niemal 2 lata przyszło czekać fanom „Gry o tron” na kolejny sezon […]

Pillar Page – strategia organizacji treści na stronie www
Maciej Popiołek

Czym jest pillar page i jakie ma znaczenie z perspektywy SEO? Jak działają algorytmy Google i podobnych wyszukiwarek? Odpowiedź na […]