Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Cena za copywriting – czy wiesz, ile zapłacisz za teksty?

Finanse są niewątpliwie trudnym tematem w branży copywriterskiej. Szerokie widełki cenowe sprawiają, że niełatwo zdefiniować dobrą okazję, dlatego dzisiaj weźmiemy pod lupę zagadnienie, ile zwykle płaci się za teksty. Jaka jest najczęstsza cena copywritingu? Jak ciężką sakwę musisz przygotować, aby nawiązać współpracę z copywriterem?

Od czego zależy cena u copywritera?

Stawka za teksty zależy w głównej mierze od trzech czynników:

 • Rodzaju tekstów – im trudniejszy temat i bardziej wymagająca kwerenda, tym większa cena;
 • Objętości zlecenia – hurtowe zamówienia są tańsze;
 • Czasu współpracy – copywriterzy zwykle oferują korzystniejsze warunki stałym kontrahentom.

Do powyższych zmiennych dochodzą kwestie kompetencji, indywidualnych oczekiwań finansowych i zakresu obowiązków (niektórzy copywriterzy oferują wstawanie treści na bloga czy oprawę graficzną). Wycenę dodatkowo komplikuje liczba ewentualnych poprawek, a nawet możliwość wystawienia faktury VAT. Ten gąszcz informacji sprawia, że cennik copywritera jest niepowtarzalny i dostosowany do każdego pisarza-oferenta.

Współczesne tendencje na rynku copywriterskim

Jeszcze niedawno mówiło się, że z uwagi na wzrost konkurencji przelicznik kwoty za 1000 znaków będzie konsekwentnie spadał. Tymczasem rynek nie zareagował spadkiem cen na coraz bardziej liczną grupę SEO copywriterów – wbrew oczekiwaniom zakres stawek zwiększa się, a oczekiwania finansowe copywriterów mają dużą rozpiętość.

Przyczyną tego rozziewu jest fakt, że tworzenie merytorycznych treści jest niewątpliwie trudnym zajęciem. Praca ekspertów nie traci nigdy na wartości. Niektóre firmy nie chcą oszczędzać na swoim wizerunku, dlatego stać je na droższych copywriterów, tworzących w pełni profesjonalne teksty.

O jakich stawkach jest zatem mowa? Jak obecnie kształtują się „widełki cenowe” i ile kosztują dobre treści?

Stawki w copywritingu

Poniżej przedstawiamy uśrednione stawki, z jakimi najczęściej możesz się spotkać podczas przeglądania ofert współpracy.

 • Artykuły blogowe: od 10 do 50 zł netto za 1000 znaków ze spacjami (zzs).
 • Teksty zapleczowe: od 3 do 18 złotych netto za 1000 zzs
 • Opisy produktów i kategorii: od 8 do 30 złotych netto za 1000 zzs
 • Treści na stronę: od 200 do 1000 złotych netto liczone jako całość za projekt
 • Teksty na ulotkę: od 30 do 200 złotych netto
 • Naming i slogany reklamowe: od 100 do 5000 złotych netto za projekt

Jak widać, kwoty są zróżnicowane i nie sposób określić uniwersalnego rozwiązania, które okaże się z pewnością opłacalne. Każda firma ma inne potrzeby, dlatego dobór ceny za copywriting zawsze będzie zależał od możliwości finansowych oraz oczekiwań względem jakości tekstów.

Rozliczenie za znaki czy za cały projekt?

Nie ma również gotowej odpowiedzi na pytanie, jak rozliczać się z copywriterem. Choć na zachodzie częściej ustala się wycenę w oparciu o cały projekt, nasz rodzimy rynek wciąż kieruje się przelicznikiem znaków ze spacjami (lub w rzadkich przypadkach znakami bez spacji [zbs]). 

Z góry określony koszt projektu jest wygodny i przejrzysty, choć niełatwo uzyskać ustaloną długość tekstu – najczęściej mówi się o wartości docelowej, wokół której oscyluje objętość treści.

Jeśli zaś chodzi o znaki ze spacjami, przelicznik ten dokładnie odzwierciedla należną cenę za copywriting, natomiast może prowadzić do pewnych nieporozumień w zależności od tego, które fragmenty są liczone (nie zawsze wiadomo, czy podlegają mu tagi, meta-opisy, teksty alternatywne). Z tego względu podczas nawiązywania współpracy z copywriterem warto upewnić się, że zasady rozliczeń zostały ustalone klarownie .

Cena za copywriting – podsumowanie

Rozmowa o pieniądzach nigdy nie jest łatwa i komfortowa, dlatego tym bardziej warto jasno określić, jakie elementy składają się na finalną cenę copywritingu

Zakres kwot jest szeroki, dlatego dokładnie sprecyzuj swoje oczekiwania i określ budżet, zanim wyruszysz na poszukiwania idealnego copywritera. Pamiętaj, by wyraźnie określić wymagania dotyczące jakości tekstów, a także wyznaczyć zakres obowiązków i liczbę ewentualnych poprawek.

Audyt Google Ads

Dołącz do załogi ponad 30 000 subskrybentów!

Wyrusz w podróż do marketingowego świata pełnego ciekawostek o pozycjonowaniu stron, reklamie w Google, na Facebooku oraz YouTube!

Administratorem danych osobowych jest Verseo ADS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu (60 – 122), przy ul. Węglowej 1/3.Zobacz więcej... Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych 2016/679 („RODO”) w celu związanym ze świadczeniem usługi newsletter. Administrator gwarantuje spełnienie praw osób, których dane dotyczą. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce prywatności.

Praktyczne porady i darmowe materiały otrzymasz w pakiecie.

Komentarze

 1. Kuba

  Jeśli szanujący się copywriter bierze 1000zł za tekst na całą stronę to nie jest to dobry copywriter. Taki tekst jest wart co najmniej 4000+, ponieważ przynosi zyski przez cały czas, sam tekst powstaje ponad dwa tygodnie, z czego 95% to analiza rynku itp.

  • Maciej Popiołek

   Strona stronie nierówna. Oczywiście, że za duże projekty czy branże wymagające pogłębionej analizy należy oczekiwać wyższych stawek.

 2. Maksymilian Kieroński copywriter

  Warto zauważyć, że niektórzy copywriterzy (tak, w Polsce również) potrafią zarobić nawet 5000 złotych za jeden tekst. Musi on jednak spełniać wtedy nieco inne założenia – on ma później sprzedawać i zarabiać, gdyż dla inwestora jest to inwestycja.

Reklama firmy w Internecie – 5 wskazówek!
Olga Badeusz

Reklama firmy – 5 podstawowych sposobów! Na początku swojej działalności małe i średnie firmy zawsze powinny zainwestować w marketing, tak […]

Media społecznościowe i psychologia – 4 lekcje z nauką w tle
Maciej Popiołek

Zrozumienie swojej grupy docelowej jest kluczowe w przypadku mediów społecznościowych. Aby to zrobić, najlepiej poznać przynajmniej podstawowe zasady psychologii, które […]

Sprawdź jak działa Twoja witryna na urządzeniach mobilnych
Artykuł gościnny

Twoja witryna na urządzeniach mobilnych – sprawdź czy jest przyjazna użytkownikowi! Przeciętnie 9 z 10 osób opuści witrynę mobilną jeśli […]

czym różni się copywriting od contentu marketingu
Czym się różni copywriting od content marketingu?
Maciej Popiołek

Jeżeli chcesz wzmocnić świadomość marki i jednocześnie budować większe zasięgi w Internecie, potrzebujesz wartościowej treści. Dzięki niej dotrzesz do potencjalnych […]

case study reklama branży elektrotechnicznej
Case study – branża elektrotechniczna (SEO)
Izabela Pirańska

Pozycjonowanie jest procesem, którego powodzenie zależy od różnych czynników – jakości strony, bazy linków, ilości i formatowania tekstów, wielkości i […]

woocommerce
Sklep na WooCommerce – kiedy warto i dla kogo?
Maciej Popiołek

Znasz WordPressa i korzystasz z niego na co dzień? Jeśli tak, dobrze wiesz, jak bardzo wygodny w obsłudze jest ten […]