Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

7 komentarzy

Cena za copywriting – czy wiesz, ile zapłacisz za teksty?

Finanse są niewątpliwie trudnym tematem w branży copywriterskiej. Szerokie widełki cenowe sprawiają, że niełatwo zdefiniować dobrą okazję, dlatego dzisiaj weźmiemy pod lupę zagadnienie, ile zwykle płaci się za teksty. Jaka jest najczęstsza cena copywritingu? Jak ciężką sakwę musisz przygotować, aby nawiązać współpracę z copywriterem?

Od czego zależy cena u copywritera?

Stawka za teksty zależy w głównej mierze od trzech czynników:

 • Rodzaju tekstów – im trudniejszy temat i bardziej wymagająca kwerenda, tym większa cena;
 • Objętości zlecenia – hurtowe zamówienia są tańsze;
 • Czasu współpracy – copywriterzy zwykle oferują korzystniejsze warunki stałym kontrahentom.

Do powyższych zmiennych dochodzą kwestie kompetencji, indywidualnych oczekiwań finansowych i zakresu obowiązków (niektórzy copywriterzy oferują wstawanie treści na bloga czy oprawę graficzną). Wycenę dodatkowo komplikuje liczba ewentualnych poprawek, a nawet możliwość wystawienia faktury VAT. Ten gąszcz informacji sprawia, że cennik copywritera jest niepowtarzalny i dostosowany do każdego pisarza-oferenta.

Współczesne tendencje na rynku copywriterskim

Jeszcze niedawno mówiło się, że z uwagi na wzrost konkurencji przelicznik kwoty za 1000 znaków będzie konsekwentnie spadał. Tymczasem rynek nie zareagował spadkiem cen na coraz bardziej liczną grupę SEO copywriterów – wbrew oczekiwaniom zakres stawek zwiększa się, a oczekiwania finansowe copywriterów mają dużą rozpiętość.

New call-to-action
New call-to-action

Przyczyną tego rozziewu jest fakt, że tworzenie merytorycznych treści jest niewątpliwie trudnym zajęciem. Praca ekspertów nie traci nigdy na wartości. Niektóre firmy nie chcą oszczędzać na swoim wizerunku, dlatego stać je na droższych copywriterów, tworzących w pełni profesjonalne teksty.

O jakich stawkach jest zatem mowa? Jak obecnie kształtują się „widełki cenowe” i ile kosztują dobre treści?

Stawki w copywritingu

Poniżej przedstawiamy uśrednione stawki, z jakimi najczęściej możesz się spotkać podczas przeglądania ofert współpracy.

 • Artykuły blogowe, opisy produktów i kategorii: od 35 do 60 zł netto za 1000 znaków ze spacjami
 • Wpisy eksperckie: od 100 do X zł netto za 1000 zzs (w zależności od indywidualnej wyceny eksperta)
 • Teksty zapleczowe: od 15 do 20 złotych netto za 1000 zzs
 • Teksty na ulotkę: od 50 do 300 złotych netto
 • Naming i slogany reklamowe: wyceniane indywidualnie
 • Treści na całą stronę www: wyceniane indywidualnie.

Jak widać, kwoty są zróżnicowane i nie sposób określić uniwersalnego rozwiązania, które okaże się z pewnością opłacalne. Każda firma ma inne potrzeby, dlatego dobór ceny za copywriting zawsze będzie zależał od możliwości finansowych oraz oczekiwań względem jakości tekstów.

New call-to-action
New call-to-action

Rozliczenie za znaki czy za cały projekt?

Nie ma również gotowej odpowiedzi na pytanie, jak rozliczać się z copywriterem. Choć na zachodzie częściej ustala się wycenę w oparciu o cały projekt, nasz rodzimy rynek wciąż kieruje się przelicznikiem znaków ze spacjami (lub w rzadkich przypadkach znakami bez spacji [zbs]). 

Z góry określony koszt projektu jest wygodny i przejrzysty, choć niełatwo uzyskać ustaloną długość tekstu – najczęściej mówi się o wartości docelowej, wokół której oscyluje objętość treści.

Jeśli zaś chodzi o znaki ze spacjami, przelicznik ten dokładnie odzwierciedla należną cenę za copywriting, natomiast może prowadzić do pewnych nieporozumień w zależności od tego, które fragmenty są liczone (nie zawsze wiadomo, czy podlegają mu tagi, meta-opisy, teksty alternatywne). Z tego względu podczas nawiązywania współpracy z copywriterem warto upewnić się, że zasady rozliczeń zostały ustalone klarownie .

Cena za copywriting – podsumowanie

Rozmowa o pieniądzach nigdy nie jest łatwa i komfortowa, dlatego tym bardziej warto jasno określić, jakie elementy składają się na finalną cenę copywritingu

New call-to-action
Zarejestruj się w Akademii Verseo

Zakres kwot jest szeroki, dlatego dokładnie sprecyzuj swoje oczekiwania i określ budżet, zanim wyruszysz na poszukiwania idealnego copywritera. Pamiętaj, by wyraźnie określić wymagania dotyczące jakości tekstów, a także wyznaczyć zakres obowiązków i liczbę ewentualnych poprawek.

Komentarze (7)

Zaloguj się, lub wypełnij poniższe pola, aby dodać komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Kuba

  22 kw. 2021, 14:27

  Jeśli szanujący się copywriter bierze 1000zł za tekst na całą stronę to nie jest to dobry copywriter. Taki tekst jest wart co najmniej 4000+, ponieważ przynosi zyski przez cały czas, sam tekst powstaje ponad dwa tygodnie, z czego 95% to analiza rynku itp.

  • Maciej Popiołek

   22 kw. 2021, 14:54

   Strona stronie nierówna. Oczywiście, że za duże projekty czy branże wymagające pogłębionej analizy należy oczekiwać wyższych stawek.

 • Maksymilian Kieroński copywriter

  28 cze 2021, 15:52

  Warto zauważyć, że niektórzy copywriterzy (tak, w Polsce również) potrafią zarobić nawet 5000 złotych za jeden tekst. Musi on jednak spełniać wtedy nieco inne założenia – on ma później sprzedawać i zarabiać, gdyż dla inwestora jest to inwestycja.

 • Kamila

  04 kw. 2022, 11:35

  Ta agencja jest świetna! Czysty profesjonalizm. Jestem bardzo zadowolona.

 • Ewelina

  24 kw. 2022, 19:45

  Nie mogę zrozumieć tendencji: im większe zamówienie, tym taniej. Czy jak pójdę do restauracji i zamówię 3 dania, to zapłacę mniej? Czemu więcej pracy ma kosztować mniej? Czy ktoś w końcu mi to wytłumaczy?

  • Maciej Popiołek

   26 kw. 2022, 14:06

   Analogie nie są zbyt dobrym argumentem bo potrafią udowodnić albo obalić każdą tezę. Zresztą zdarzają się restauracje w stylu zapłać X pln i jedz ile chcesz, co też ma raczej uzasadnienie reklamowe niż finansowe. Ale wracając do meritum – dlaczego więcej = relatywnie taniej? Wpływ na to ma kilka czynników. Jeżeli np. tekst dotyczy danej dziedziny, którą wystarczy opisać na kilka różnych sposobów, wówczas pisarz nie traci już czasu na dokonywanie researchu odmiennych tematów. Podobnie agencja czy freelancer oszczędzają czas i procesy (jak np. aktywne pozyskiwanie nowych klientów, windykacja, akcepty czy fakturowanie), kiedy jeden podmiot zamawia u nich dużo treści. Poza tym, niższa cena wykonania dużego zamówienia po prostu zachęca do jego złożenia poprzez granie ceną.

   • Ewelina

    06 maj 2022, 17:25

    Rozumiem. Ale z drugiej strony copywriter cały czas podnosi swoje umiejętności przez dokształcanie się na kursach, czytanie no i oczywiście praktykę (a przynajmniej powinien). Zatem wraz ze wzrostem umiejętności, cena powinna iść w górę.

    Windykacja nie ginie razem z pojawieniem się większego zlecenia. Taki klient może przestać płacić, a strata może być większa (jeżeli nie zapłaci) niż przy mniejszych zleceniach.

    Fakturowanie – nawet klienci zlecający większe zlecenia chcą faktur do każdego zlecenia osobno. Taka wola i już.

    Dodatkowo, moim zdaniem walka cenowa jest brakiem szacunku do swoich umiejętności.

    Research odmiennych tematów: jestem z obozu copywriterów specjalizujących się w danej branży. Zajmuję się swoją niszą, często piszę teksty 'z palca’, bo dobrze ją już znam. Nie robię researchu więc mam dostać mniej pieniędzy? A co z moją wiedzą na ten temat?

    Zgodzę się ze znikającym kosztem pozyskania nowego klienta – wiadomo, że nowi klienci kosztują relatywnie więcej.

    Oczywiście, każda firma ma swoją strategię i sposób pracy. Przyjmuję argumenty, jednak nie do końca się z nimi zgadzam :).