Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Brak komentarzy

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 1

Integracje HubSpot

Przeciętne przedsiębiorstwo korzysta z co najmniej kilku zewnętrznych usług. Praktyka pokazuje, że liczba ta zwiększa się wraz z każdym miesiącem rozwoju firmy — zwłaszcza jeśli dana marka nie chce zostać w tyle za konkurencją i aktywnie szuka nowych kanałów dotarcia do klienta czy sposobów na automatyzację swoich procesów.

Może być to na przykład:

  • Masowa wysyłka e-maili – zarówno newslettery, jak i systemy wspierające cold mailing;
  • Systemy fakturowe
  • Programy biurowe — np. Arkusze Google czy Microsoft Excel
  • Bazy firm — np. Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)
  • Platformy e-commerce – np. WooCommerce
  • Komunikatory — od Google Chata, przez Teams i Zoom, po Messengera czy WhatsApp.

Nie ma dwóch takich samych firm, czyli korzystających z dokładnie takiego samego zestawu narzędzi i procedur. W związku z tym żaden nawet najbardziej rozbudowany system CRM nie będzie w stanie samodzielnie obsłużyć wszystkich spersonalizowanych wymagań — liczba ich kombinacji jest zwyczajnie zbyt duża, a niektóre funkcje konkurencyjnych względem siebie narzędzi nawzajem się wykluczają.

Nie oznacza to jednak, że nie da się połączyć tych usług w jednym systemie. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju integracje, które pozwalają na zunifikowanie odseparowanych narzędzi i bezproblemowe przesyłanie danych z jednej usługi do drugiej. Dzięki temu pomimo odrębności rozwiązań dobry system CRM jest w stanie nawiązać porozumienie z tysiącami zewnętrznych programów.

>> Case Study: Wdrożenie HubSpota w Optimakers <<

Integracje HubSpot — połącz CRM z narzędziami

HubSpot jest natywnie wyposażony w wiele integracji, a co jakiś czas twórcy wciąż dodają nowe — Google Ads, WhatsApp, Messenger i wiele innych. Czasem jednak pojawia się potrzeba stworzenia własnego połączenia pomiędzy HubSpotem a rozmaitymi zewnętrznymi usługami, o których developerzy tego systemu CRM jeszcze nie pomyśleli.

Które integracje zewnętrzne udanie zaimplementowaliśmy w Verseo lub u naszych klientów?

Baza GUS

Dzięki takiej integracji „zatrudniamy” HubSpota do automatycznego pobierania danych z bazy Głównego Urzędu Statystycznego. W ten sposób po wpisaniu REGONu lub NIPu firmy do wewnętrznej bazy w HS CRM sam pobierze pozostałe dane, takie jak nazwę firmy, adres, telefony czy e-maile.

Co to oznacza? Brak konieczności wpisywania danych ręcznie, co zauważalnie oszczędza czas handlowców — baza wtedy uzupełnia się sama. W przypadku firm, które zarządzają dużymi zbiorami leadów, taka funkcja zauważalnie poprawia komfort pracy.

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 4

Komunikatory i automatyzacje na przykładzie Google Chat

Opcja integracji z komunikatorami internetowymi może być używana na kilka sposobów. Najczęściej oznacza po prostu możliwość prowadzenia konwersacji WhatsApp, Messenger czy Slack za pomocą HubSpota, by mieć wszystkie rozmowy w jednym czytelnym panelu. HubSpot dobrze sprawdza się w takich rozwiązaniach i w przypadku wspomnianych protokołów nie wymaga żadnych dodatkowych działań, by spiąć programy z systemem CRM.

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 5

Poza powyższą funkcjonalnością można jednak pójść o krok dalej. W Verseo do wewnętrznej komunikacji używamy Google Chata. Pomyśleliśmy, że ciekawą opcją wykorzystania HubSpota byłoby „nakłonienie” go, by wysłał do jednego z pokojów informację o pojawieniu się nowej ankiety satysfakcji klienta, gdy ta trafi do bazy. W ten sposób wszyscy zainteresowani otrzymują informację na firmowym czacie. Do wykonania integracji użyliśmy Zapiera.

Poniżej obrazek poglądowy, pochodzący z testów.

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 6

>> Case study: Wdrożenie HubSpot w Skriware <<

Platformy e-commerce na przykładzie WooCommerce

Prowadzenie sklepu internetowego bez systemu CRM to straceńcze wyzwanie. Przy działalności w skali mikro można próbować zarządzać zamówieniami, marketingiem, obsługą klienta czy reklamacjami samemu, jednak prędzej czy później doprowadzi to do potężnego chaosu.

W Verseo integrujemy HubSpota z różnymi platformami sklepowymi – na przykład z WooCommerce. Dzięki API HS umieszcza na tablicy kanbanowej wszystkie zakupy — łącznie z porzuconymi koszykami i niesfinalizowanymi płatnościami, a także podsumowaniem wartości zakupów na każdym etapie.

Screen przykładowy na fikcyjnym sklepie internetowym.

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 7

Usługi biurowe na przykładzie Google Sheets

Czasami pojawia się potrzeba eksportu różnego rodzaju danych z CRM – na przykład do arkusza kalkulacyjnego. Jako że w Verseo operujemy na Google Workspace, korzystamy z integracji właśnie z tym narzędziem — tym razem nie pojawiła się potrzeba tworzenia własnego connectora, a oficjalna wtyczka HubSpota.

Jak można wykorzystać takie połączenie? Przydaje się przede wszystkim podczas listowania danych, na przykład pobrań poradnika czy rejestracji w naszej Akademii Verseo. Co ważne, dane mogą być eksportowane za pomocą przepływów pracy (workflows), co gwarantuje pełną automatyzację.

5 najlepszych integracji HubSpot w Verseo - zdjęcie nr 8

Systemy fakturowe

Stworzyliśmy ciągłą integrację z systemem fakturowym, która na podstawie transakcji i zgłoszeń (ticketów) w HubSpocie, które zawierają odpowiednie pola z danymi, wysyła za pomocą webhooka pakiet informacji potrzebnych do wystawienia faktury. 

System fakturowy tworzy faktury po swojej stronie, a następnie przesyła je w postaci linków do odpowiednich pól w danym kontakcie w CRM. Dzięki temu rozwiązaniu możemy podpinać linki przechowywane w polach pod przyciski w szablonach maila oraz wysyłać wiadomość z gotową, automatycznie wygenerowaną fakturą do klienta.

>> HubSpot Workflows – co to jest? <<

Podsumowanie

To tylko niektóre przykłady możliwych integracji zewnętrznych narzędzi z HubSpotem. Jesteś zainteresowany połączeniem innego programu z Twoim systemem CRM? Skontaktuj się z nami – API HubSpota już niecierpliwie przebiera kodem w oczekiwaniu. 😉

Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu Dawida Bednarza.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany