Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Brak komentarzy

Błąd 403 – jak naprawić i co oznacza?

Błąd 403 – jak naprawić i co oznacza? - zdjęcie nr 1

Błąd 403 forbidden - co to jest i skąd się bierze?

Strony internetowe często są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami. W związku z tym pewne błędy są w zasadzie nieuniknione. Jednym z najczęstszych, jakie napotykają użytkownicy, jest błąd 403 (forbidden). Co oznacza kod błędu 403? Jakie są przyczyny sytuacji, w której serwer internetowy zabrania dostępu? W jaki sposób można go usunąć, by wiedzieć, że strona działa poprawnie? Wyjaśniamy!

>> Kalendarz Marketingowy 2023 <<

Error 403 (forbidden) – co oznacza?

Błąd 403 na stronach internetowych pojawia się wtedy, gdy użytkownik próbuje otworzyć zasób lub zakładkę, do których nie ma dostępu. Kod błędu 403 jest opisywany jako „forbidden”, co dosłownie oznacza „zakazany” = nie masz dostępu do danego miejsca. Odmowa dostępu może być zakomunikowana na różne, średnio wyszukane sposoby: „błąd 403”, „error 403”, „błąd 403 forbidden”, „dostęp zabroniony” lub inny podobny. Niezależnie od formy, oznacza to jedno – nie masz odpowiednich uprawnień, by przeglądać zawartość, którą próbujesz otworzyć. Część właścicieli witryn tworzy jednak personalizowane strony błędu 403 – np. informujące o tym, co może być przyczyną problemu i co można zrobić w sytuacji, gdy nie masz uprawnień. Zazwyczaj rozwiązaniem jest po prostu powrót na stronę główną lub kontakt z administratorem.

Strona błędu 403 – przykłady

Błąd 403 forbidden - dostęp zabroniony
Błąd 403 - przykłady

>> Błąd 404: not found – co to? Jak naprawić błąd 404? <<

Skąd bierze się błąd 403?

Jakie są przyczyny wyskakiwania kodu błędu 403 (forbidden), czyli informacji, że nie masz zezwolenia do wejścia na daną stronę? Najczęściej pojawia się on wtedy, gdy użytkownik próbuje dostać się do zasobu, do którego nie ma dostępu (np. dostęp zarezerwowany jest tylko dla zalogowanych użytkowników albo administratora). Czasami jednak może chodzić o niepoprawnie skonfigurowane uprawnienia. Ponadto kod 403 forbidden może się pojawić w przypadku:

  • pustego katalogu witryny,
  • braku strony indeksu,
  • próby wyświetlenia treści prywatnej,
  • próby wyświetlenia treści ograniczonej geograficznie lub w inny sposób,
  • zablokowanego lub zabronionego adresu IP.

W zależności od tego, czy błąd 403 leży po stronie użytkownika, czy też administratora, można zastosować różne sposoby na jego naprawę. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak przywrócić witrynę do stanu użyteczności ;), zresetować uprawnienia i rozwiązać chwilowe problemy techniczne.

Błąd 403 forbidden – jak naprawić po stronie użytkownika?

Zdarza się, że treści zamieszczane na stronach są objęte ograniczeniami dostępu – np. wymagają logowania lub są widoczne tylko dla użytkowników z określonego kraju. Wówczas użytkownik natrafi na błąd 403, jeśli będzie chciał je wyświetlić. Może się również zdarzyć, że przypadkowo trafi na nieprawidłową stronę, co również będzie skutkowało pojawieniem się kodu 403. W takim przypadku warto w pierwszej kolejności przeanalizować adres URL strony – być może znajduje się w nim błąd. Nieprawidłowe adresy mogą pojawiać się także w linkach i przekierowaniach – czasami są to proste literówki lub inne podobne błędy (np. podwójna kropka w adresie), które łatwo zidentyfikować.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że w adresie URL nie ma błędu, powodem wyskakiwania komunikatu 403 mogą być ograniczenia dostępu. Najczęściej dzieje się tak, gdy użytkownik nie ma dostępu do danych treści, na przykład bez wcześniejszego zalogowania się na koncie. Wówczas pomóc może zalogowanie się na swoje konto. Czasami trzeba też się wylogować, a następnie zalogować ponownie.

Kolejna podpowiedź? Spróbuj wyczyścić pamięć podręczną!

Ostatnią rzeczą, jaką może zrobić użytkownik, który zobaczy na swoim ekranie terror 403, jest wyczyszczenie cookies. Zdarza się bowiem, że to te niechciane pliki zajmujące pamięć podręczną interferują z możliwością wejścia na stronę. Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy jest ona odwiedzana z dużą częstotliwością.

Wyczyść pamięć podręczną i sprawdź, czy to rozwiąże problem. Jeśli nie, skontaktuj się z firmą, której stronę internetową odwiedzasz, dostawcą usług internetowych lub właścicielem konta hostingowego, w celu znalezienia rozwiązania.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie skutkuje przyznaniem użytkownikowi dostępu, bardzo możliwe, że błąd 403 leży po stronie administratora. Warto wówczas się z nim skontaktować i przedstawić zaistniałą sytuację.

Jak naprawić błąd 403 jako administrator strony?

Jeśli błąd 403 leży po stronie administratora, zidentyfikowanie przyczyny, a następnie wprowadzenie jakichkolwiek zmian w celu jej usunięcia może być nieco bardziej skomplikowane. Na co zwrócić uwagę?

Zezwolenia na dostęp do plików – to najczęściej spotykany problem wywołujący pojawienie się błędu 403. Niewłaściwa konfiguracja lub przypadkowa zmiana uprawnień mogą powodować problemy z dostępem do niektórych treści. Jeśli użytkownicy zgłaszają tego typu okoliczności i w ramach informacji zwrotnej otrzymują kod 403, należy sprawdzić ich uprawnienia. Niekiedy konieczne jest wręcz zresetowanie wszystkich zezwoleń dostępu i ustalenie ich od nowa.

W wyniku błędnej konfiguracji serwera i rozszerzeń również może dojść do pojawienia się błędu 403 forbidden. Niektóre serwery mogą z automatu odrzucać próbę wyświetlenia konkretnego zasobu ze względu na ustawienia. Częstym problemem bywają niektóre wtyczki znajdujące się w systemach (jak choćby WordPress). Niejednokrotnie za sprawą problematycznej wtyczki zmieniają się uprawnienia do niektórych plików, co może uniemożliwiać użytkownikom dostęp.

Plik .htaccess – jest to plik konfiguracyjny serwera, który może generować problemy z dostępem ze względu na to, że odpowiada za zmianę konfiguracji w ustawieniach Serwera Webowego Apache. Jeśli poprzednie metody usunięcia błędu 403 nie przynoszą skutku, problem może leżeć właśnie tutaj. Aby go rozwiązać, należy odnaleźć plik .htaccess, pobrać go na komputer i rozwiązać problem z pomocą kopii zapasowej. Następnie konieczne jest usunięcie pliku ze strony i sprawdzenie, czy problem z dostępem nadal występuje. Jeśli po usunięciu pliku strona działa poprawnie, oznacza to problem z plikiem .htaccess i konieczność wygenerowania go od nowa.

A może jednak chodzi o adres URL?

Zezwolenie na przeglądanie katalogów – jest to sposób na uniknięcie niektórych błędów 403 pojawiających się przy błędnym wpisaniu przez użytkownika adresu URL. Jeśli adres prowadzi do katalogu, zezwolenie na ich przeglądanie pomoże pozbyć się błędu. Większość stron blokuje jednak tę opcję ze względów bezpieczeństwa.

>> Google Search Console: Poradnik obsługi <<

Hotlinking – linkowanie do pliku multimedialnego zagnieżdżonego na witrynie, ale „zaciągniętego” z zewnątrz może powodować pojawienie się błędu 403, jeśli administrator zmieni uprawnienia lub usunie plik. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie multimediów na własnym serwerze.

Powyższe metody sugerują, jak zachować się w sytuacjach, w których najczęściej wyświetla się komunikat o błędzie 403. Jeśli żadna z nich nie przynosi skutku, przeskanuj stronę, by wykryć złośliwe oprogramowanie. Istnieją bowiem wirusy, które wymuszają pojawianie się błędu 403.

Błąd 403 – jak znaleźć przyczynę? Jak zapobiegać problemom z dostępem?

Nie da się zaprzeczyć, że błąd 403 może być frustrujący z punktu widzenia użytkownika. Tego typu problemy niejednokrotnie zniechęcają do dalszego przeglądania strony, a tym samym generują straty u jej właściciela. Dlatego warto zapobiegać pojawianiu się problemów takich jak error 403. W jaki sposób? Najlepszym rozwiązaniem jest śledzenie logów www/http serwera. Można tam znaleźć komunikaty o błędach takich jak 403. Regularna analiza logów pomoże wykryć błędy jeszcze zanim zauważą je użytkownicy i szybciej znaleźć ich przyczynę. Czasami może też pomóc analiza błędów związanych ze skryptami PHP – ponieważ to właśnie w tym miejscu może leżeć sedno problemu.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany