Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Modele rozliczeń w Google AdWords

  Rozliczenia w przypadku Google AdWords kojarzą się przede wszystkim z płatnością za kliknięcia. Nie jest to jednak jedyny model rozliczeń. Warto poznać też inne sposoby rozliczania się w przypadku kampanii Google AdWords, by móc wybrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

   

  Jak się to nazywa i co oznacza? Przedstawiamy nasz krótki przewodnik po modelach rozliczeń dla Google AdWords.

  CPM/CPT – Cost Per Mille/Cost Per Thousand (koszt za tysiąc odsłon) – koszt 1000 wyświetleń danej jednostki reklamowej. CPM to płatność za częstotliwość wyświetlania przekazów reklamowych. Można ograniczyć ilość wyświetleń jednej reklamy dla jednej osoby.
  CTR – Click Through Rate – współczynnik klikalności – procentowy stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń reklamy (im lepiej ukierunkowa reklama, tym lepszy osiąga poziom CTR). Jeżeli w reklamę wyświetloną 1000 razy kliknie 20 użytkowników, to ma ona CTR na poziomie 2%.
  CPC – Cost Per Click (koszt za kliknięcie) – bardzo częsty koszt, płaci się za kliknięcie na reklamę – bez względu na to co na tej stronie robił. Ten model wykorzystywany jest przede wszystkim w kampaniach realizujących cele sprzedażowe.
  CPV – Cost Per View – reklamodawca płaci za każde obejrzenie reklamy. Model ten dotyczy reklam tzw. pop-up, w serwisach z video, np. na YouTube. Tu reklamodawca płaci za obejrzaną przez użytkownika reklamę przed interesującym go materiałem video.
  CPA – Cost Per Action (koszt za działanie) to model, w którym opłata od reklamodawcy pobierana jest dopiero, gdy po zapoznaniu się z daną reklamą użytkownik wykona określone działanie, np. pozostawi swoje dane osobowe, zakupi produkt czy wypełni formularz na stronie. Stawka może być zależna od wykonania określonego działania, ale może być także prowizją od sprzedaży.
  CPL – Cost Per Lead – reklamodawca płaci za reklamę tylko, gdy użytkownik pozostawi swoje dane kontaktowe poprzez wypełnienie formularza czy też zarejestrowanie się na stronie internetowej. Określoną stawkę nalicza się za każdy wykonany lead.
  CPO – Cost Per Order – tu podstawę rozliczeń stanowią zamówienia użytkowników.
  CPE – Cost Per Engagement – tu opłata jest naliczana dopiero, gdy użytkownik wykaże określone zaangażowanie (dokona interakcji z reklamą), np. zagra w grę, która jest elementem reklamy.
  CPS – Cost Per Sale (koszt za sprzedaż) – reklamodawca płaci za każdą sprzedaż usługi/produktu dokonaną pod wpływem reklamy.
  Flat fee – model, w którym reklamodawca płaci z góry określoną stawkę za wyznaczony czas emisji reklamy (w danym miejscu, bez limitu odsłon).

  Audyt Google Ads

  Dołącz do załogi ponad 30 000 subskrybentów!

  Wyrusz w podróż do marketingowego świata pełnego ciekawostek o pozycjonowaniu stron, reklamie w Google, na Facebooku oraz YouTube!

  Administratorem danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60 – 122), przy ul. Węglowej 1/3.Zobacz więcej... Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych 2016/679 („RODO”) w celu związanym ze świadczeniem usługi newsletter. Administrator gwarantuje spełnienie praw osób, których dane dotyczą. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce prywatności.

  Praktyczne porady i darmowe materiały otrzymasz w pakiecie.

  Bądź pierwszym który napisze komentarz.

  Powiązane artykuły

  Kenshoo & Verseo – jedyne takie partnerstwo w Polsce!
  Jakub Perkowski

  Jesteśmy oficjalnym i jedynym partnerem Kenshoo w Polsce! Verseo lubi machine learning. Korzystamy z VCM i DoubleClick od kilku lat, […]

  Reklama firmy budowlanej – skuteczne pomysły!
  Redakcja

  Reklama firmy budowlanej – co zrobić, by była skuteczna?! Nie istnieje firma będąca jedyną na rynku w całym kraju lub […]

  Listy remarketingowe Google Analytics – krok po kroku
  Tomek Łuczak

  Listy remarketingowe Google Analytics – coś dla zwiększenia konwersji! Użytkownicy bardzo często poszukują różnych usług wchodząc na kilka, a nawet […]

  Zalety Google Ads – kiedy i dlaczego warto?
  Dominika Słomka

  Poznaj zalety Google Ads już teraz! Ktokolwiek zapytany o najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową, na pewno śmiało by przyznał, że jest nią […]

  Digital Marketing – co to jest
  Maciej Popiołek

  Marketing tradycyjny i cyfrowy przeplatają się dziś ze sobą – niczym dwie strony medalu. Ale w ostatnich latach rola tego […]

  Zrozumieć Google AdWords. Słownik terminów
  Redakcja

  Czym się różni CTR od CPC? Czy docelowy adres kampanii musi być taki sam jak ten wyświetlany? Czy grupa kampanii […]