Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Brak komentarzy

Słowa kluczowe: Skuteczność fraz kluczowych na stronie. Jak ją sprawdzić?

Słowa kluczowe: Skuteczność fraz kluczowych na stronie. Jak ją sprawdzić? - zdjęcie nr 1

Słowa kluczowe - skuteczność fraz kluczowych na stronie.

Prowadzisz biznes w sieci i szukasz sprawdzonego sposobu na wyprzedzenie konkurencji? W takim razie terminy pozycjonowanie strony, słowa kluczowe, SEO nie są ci obce. Umieszczasz odpowiednie słowa kluczowe w tekstach, dbasz o wysokiej jakości content – wszystko pięknie. Jak jednak sprawdzić skuteczność słów kluczowych na stronie internetowej? Podpowiadamy.

Najlepszym i najbardziej wiarygodnym instrumentem do analizowania słów kluczowych i ruchu organicznego (pochodzącego z wyszukiwarki Google) jest Google Search Console. To darmowa platforma stworzona dla właścicieli oraz administratorów serwisów internetowych.

Dobrze wiedzieć…

Słowa kluczowe (ang. Keywords) to fraza lub frazy, które są wpisywane przez użytkowników sieci w okienko wyszukiwarki. Wyróżniamy słowo kluczowe główne, bazowe oraz zestaw fraz pobocznych, wchodzących w skład tak zwanego długiego ogona (ang. Long Tail). Zarówno słowo kluczowe główne, jak i frazy z długiego ogona stanowią podstawę, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

>> Kompleksowy poradnik GSC <<

Google Search Console do analizy słów kluczowych

Jeśli jesteś zweryfikowanym użytkownikiem wystarczy, że znajdujesz się w sekcji „Skuteczność” i przejdziesz w dolną część strony – tam w domyślnie otwartej zakładce „Zapytania” (posortowanej od najpopularniejszych) zobaczysz słowa kluczowe na stronie, które wpisują użytkownicy w wyszukiwarkę i trafiają na Twoją domenę.

Skuteczność słów kluczowych w Google Search Console

Po kliknięciu wybranej frazy uzyskasz wykresy ukazujące jej widoczność i klikalność w wybranym czasie (domyślnie ostatnie 3 miesiące, maksymalnie 16 miesięcy). Po przejściu w zakładkę „Strony” dowiesz się, na jaką podstronę przekierowani są internauci w obrębie Twojego serwisu.

Dobór słów kluczowych. Sprawdź wyrazy zawierające interesującą Cię frazę kluczową

Możesz także wyszukać frazy, które zawierają interesujący Ciebie wyraz: Na górze raportu kliknij pole „+Nowa” -> „Zapytanie zawierające” -> wpisz interesujące Cię słowo kluczowe i „Zastosuj”. GSC wygeneruje zindywidualizowane statystyki dla wpisanych wyrazów.

Dobór słó kluczowych w Google Search Console

Dzięki tej opcji możesz sprawdzić także historię pozycji w wynikach wyszukiwania.

Średnia pozycja według słów kluczowych

Gdzie warto umieszczać słowa kluczowe?

Odpowiednie umieszczenie fraz w obrębie serwisu to jedna z pierwszych czynności, jakie należy dokonać po ich wyborze. Na każdej podstronie można znaleźć kilka miejsc, w których brak słowa kluczowego może przyczynić się do niższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe w Meta title (Tytuł strony)

Jest to bardzo ważny obszar, który warto dobrze wykorzystać. Oficjalnie brany pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek za czynnik rankingowy i przedstawiany w wynikach wyszukiwania. Limit wyświetlenia całego tytułu to ok. 60 znaków (w zależności od wielkości liter – maksymalna szerokość tekstu to 600 pikseli).

Wskazówka…

Jeśli zależy Ci na umieszczeniu dodatkowego słowa kluczowego, na które chcesz się pozycjonować (np. tani, sprawdzony), ale możesz przekroczyć limit znaków, to spróbuj to zrobić. Nawet jeśli zostanie ucięte i niewyświetlone w SERP-ach, roboty sieciowe powinny odczytać dodatkowy wyraz oraz uwzględnić go w wynikach wyszukiwania. Przetestuj to rozwiązanie na kilku podstronach i po kilku tygodniach przeanalizuj wyniki w Google Search Console.

Ogólne słowa kluczowe w nazwie kategorii lub podkategorii

Poprawnie rozbudowane i dopasowane pod słowa kluczowe nazwy kategorii i podkategorii to kolejny element „rankujący” w SEO. Oczywiście należy zachować balans, pamiętać o zachowaniu przejrzystości nawigacji i nie umieszczać na siłę kilku fraz kluczowych. Mogłoby to wyglądać bardzo nienaturalnie i niekorzystnie dla doświadczeń użytkownika (User Experience) i co za tym idzie – niższej konwersji. Z kolei zbyt ogólne, pojedyncze wyrazy nie będą spełniały funkcji, jaką mogą pełnić tytuły dla poszczególnych rodzajów produktów. Poniżej prezentujemy przykłady dobrze nazwanych podkategorii z wykorzystaniem słowa kluczowego:

 • Sklep z obuwiem -> „Buty trekkingowe” zamiast „trekkingowe” lub „trekkingi”
 • Sklep z hokerami -> „Hokery welurowe” zamiast „welurowe” lub „welur”
 • Sklep z obrazami -> „Obrazy do salonu” zamiast „do salonu” lub „salon”.

Pamiętaj o breadcrumbs

Wdrożenie tej funkcji w serwisie pozwoli Twojemu klientowi łatwiej poruszać się po zakładkach, w szczególności, gdy posiadasz bardzo szeroką ofertę produktów. Dodatkowo przy dobrze zoptymalizowanych nazwach kategorii i podkategorii (z których zazwyczaj „nawigacja okruszkowa” korzysta) możesz poprawić rankingi dla pozycjonowanych fraz kluczowych, które mogą łączyć swoją moc SEO dla danego zapytania.

Breadcrumbs a odpowiednie słowa kluczowe

W tym przykładzie Breadcrumbs będzie pomocne dla kombinacji takich fraz jak: ocieplane buty trzewiki, buty robocze trzewiki ocieplane, ocieplane buty ochronne itd.

Słowa kluczowe w nagłówkach treści

Nagłówki pełnią funkcję uporządkowania treści znajdującej się na stronie. Oddzielają pewne wątki i powinny sugerować treść lub nazwę produktu. Ich rola jest ważna zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. Warto zatem pamiętać o nasyceniu ich słowami kluczowymi i kilku ważnych zasadach przy optymalizacji SEO.

 • Nagłówek H1 może zostać użyty tylko raz na danej podstronie i ma on największą moc rankingową wśród nagłówków. W zależności od rodzaju podstrony i serwisu powinien zawierać:
 • Najważniejsze słowa kluczowe związane z działalnością biznesu – na stronie głównej;
 • Nazwę kategorii – na podstronach związanych z kategoriami;
 • Nazwę produktu – na podstronach produktowych;
 • Tytuł wpisu – w artykułach blogowych;
 • Nagłówek H2 może zostać potraktowany jako rozdział w książce. Będzie on pomocny dla internauty w poszukiwaniu interesującego go fragmentu treści. Podobnie jak H1, ma zastosowanie w każdym rodzaju podstron. Powinien zawierać pozycjonowane słowo kluczowe w różnych odmianach;
 • Nagłówki H3-H6 stanowią dalsze rozwinięcie bardziej rozbudowanych treści i pełnią funkcję kolejnych podrozdziałów. W nich także warto umieszczać „keywordsy”, choć mają one wtedy mniejszą moc dla SEO niż w nagłówkach wyższego rzędu.

>> Pozycja w Google – jak skutecznie monitorować efekty swoich działań SEO? <<

Dobór słów kluczowych w treści strony internetowej

Odpowiednie nasycenie treści słowami kluczowymi, które wyczerpująco opisują świadczone usługi, to dobra droga do wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Warto zadbać o bogaty content na stronach informacyjnych, podstronach z kategoriami czy produktowych.

Nie wolno zapominać jednak o tym, że wstawiony tekst jest zarówno dla robotów sieciowych, jak i użytkowników. Upychanie na siłę nieodmienionych fraz kluczowych może obniżyć zaufanie potencjalnego klienta, często przewrażliwionego na punkcie atakujących go codziennie reklam.

Przyjazny adres URL wykorzystujący słowa kluczowe

Umieszczenie słów kluczowych w adresie URL to kolejny sposób na podniesienie pozycji w SERP-ach dla fraz, na których nam zależy. Przyjazny link będzie informował internautę o tematyce strony i pozytywnie wpływał na jego zaufanie. Przy wdrażaniu zmian należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • nie używaj znaków specjalnych i spacji;
 • nie używaj polskich znaków (ł, ć,);
 • staraj się unikać dużych liter;
 • słowa kluczowe oddzielaj myślnikami.

Przykłady poprawnego adresu URL zawierającego słowo kluczowe:

Przyjazny link dla bloga -> www.twojastrona.pl/blog/jak-wyglada-przyjazny-link

Przyjazny link dla kategorii -> www.twojastrona.pl/buty/buty-do-biegania

Przyjazny link dla produktu -> www.twojastrona.pl/foremki-do-babeczek/7213-forma-silikonowa-do-muffinek-silikomart-muffin-6-szt

Ważne…

Przy zmianach nazw adresów URL nie zapominaj o przekierowaniu 301 starego linka na nowy.

Linki wewnętrzne ujmujące słowa kluczowe

Wdrożenie linków ukrytych w klikalnych wyrazach (anchorach) to kolejny sposób na umieszczenie preferowanych fraz kluczowych wewnątrz serwisu. Można to zrobić za pomocą:

 • dodatkowej nawigacji dolnej lub bocznej,
 • tekstów blogowych,
 • wzajemnego linkowania do podobnych kategorii/produktów.

Alternatywny tekst dla zdjęć (ALT)

Atrybut ALT jest używany do tekstowego opisania zdjęć, obrazów oraz ilustracji. Po wejściu na stronę jest niewidoczny dla użytkownika, a pojawia się jedynie w przypadku problemów technicznych dotyczących odczytania grafiki przez przeglądarkę. Jest także pomocny dla osób niedowidzących. W kodzie HTML, ALT jest atrybutem znacznika img i wygląda następująco:

<img src=”adres url grafiki” alt=”Opis alternatywny wraz ze słowami kluczowymi” title=”tytuł obrazka”/>

W przypadku bardzo rozbudowanych serwisów internetowych warto zautomatyzować generowanie tekstu alternatywnego, zawierającego słowa kluczowe, za pomocą wtyczki lub dedykowanego kodu, który pobierze nazwę atrybutu, np. z tytułu obrazka. Przykładami lepszego wykorzystania ALT mogą być takie miejsca jak:

 • Logo serwisu -> „Verseo – agencja interaktywna Poznań oferująca pozycjonowanie stron” zamiast „logo verseo”;
 • Grafika ukazująca wykonawcę usług -> „Jan Nowak – Trener personalny w Poznaniu” zamiast „Jan Nowak”;
 • Obrazek oferujący produkt -> „Barwnik olejowy do mas tłustych Colour Mill Biały, 20 ml” zamiast „barwnik olejowy”.

Każdy z wyżej wymienionych obszarów ma wpływ na ocenę strony przez algorytm wyszukiwarki. Nie bój się używać różnych rodzajów zapytań, ale nie wstawiaj ich wszystkich na siłę, w jednym miejscu.

W wielu CMS-ach mogą wystąpić pewne ograniczenia związane z modyfikacją niektórych elementów na stronie, dlatego ważne, aby działać wielowymiarowo. Jeśli stwierdzisz, że zmiana np. nazw adresów URL jest niemożliwa lub przyniesie więcej szkód niż pożytku (co jest możliwe), skorzystaj z innych miejsc na wdrożenie słów kluczowych.

>> JUŻ JEST! Kalendarz Marketingowy 2023 od Verseo. Sprawdź! <<

Jak dobrać słowa kluczowe?

Jeśli chcesz wzbogacić swoją stronę o nowe słowa kluczowe, które wpisywane są w wyszukiwarce Google przez Twoich potencjalnych klientów, możesz skorzystać z wielu narzędzi. Podpowiedzi słów kluczowych serwowane są przez płatne i bezpłatne platformy, które są intuicyjne w obsłudze i bardzo pomocne przy tworzeniu wartościowego contentu.

O doborze słów kluczowych szerzej pisaliśmy w tym artykule. Zapoznaj się z materiałem, by wzmocnić swoją pozycję w wyszukiwarce Google i trafiać do jeszcze szerszego grona odbiorców. Trafne propozycje słów kluczowych na pewno Ci w tym pomogą.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany