Ten tekst przeczytasz w 53 minut

3 komentarze

Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron

Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 1

słownik seo

Przed Tobą Słownik SEO zawierający ponad 300 pojęć z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych. To prawdopodobnie największy zbiór krótkich definicji terminów, bardzo często wykorzystywanych przez specjalistów SEO lub agencje SEO, których znaczenie niejeden właściciel strony www musiał wyszukiwać w sieci. Postanowiliśmy więc spiąć wszelkie pojęcia, związane bezpośrednio i pośrednio z pozycjonowaniem stron oraz optymalizacją i przedstawić je w formie Słownika SEO

Jak skonstruowany jest niniejszy Słownik SEO?

Bardzo prosto i przejrzyście! Tak jak większość słowników, pojęcia uszeregowane są alfabetycznie. Do każdego pojęcia dodaliśmy krótki opis wyjaśniający jego znaczenie oraz zastosowanie w praktyce. Słownik ten zawiera więc definicje słówek znanych tylko największym specom od pozycjonowania stron, oraz bardziej powszechnie stosowanych zwrotów w branży SEO. Wszystko po to, by ułatwić Ci nawigację po tym SEO-świecie i sprawić, że rozmowa z pozycjonerem, dla obu stron, stanie się znacznie przyjemniejsza.

Gotowy, by poznać SEO od A do Z korzystając ze Słownika SEO? 😀 

Słownik SEO – A
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 4

Above the fold (ATF)

Część strony internetowej, którą użytkownik może zobaczyć bez przewijania. To ważna część, gdyż często na jej podstawie podejmuje on decyzje czy przewinąć w dół, kliknąć dalej czy wrócić do wyników wyszukiwania. To tutaj powinno się zaprezentować treści, które mają zachęcić go do zostania dłużej.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Kilka sprawdzonych wskazówek, co powinno znaleźć się w części Above the fold?

 • treści dokładnie mówiące co oferujesz i czego można się spodziewać po zjechaniu myszką w dół,
 • ważne treści i komunikaty dla odwiedzającego
 • strony docelowe powinny mieć już tutaj wezwanie do działania (CTA)

Absolute URL (bezwzględny adres URL)

Znany również jako: Absolute link, Absolute Path

Jest to łącze używane do linkowania wewnętrznego, oznaczające bezwzględną ścieżkę do pliku, strony HTML, obrazu lub innej formy treści, do której chcesz utworzyć łącze w swojej witrynie.

Ten link jest używany jako część tagu kotwicy i składa się z protokołu, nazwy domeny, ewentualnie podkatalogu oraz nazwy pliku, dokumentu, strony HTML, obrazu itp.

Bezwzględny adres URL to tekst zapisany w cudzysłowie.

<a href=”https://www.verseo.pl/blog/”> Verseo </a>

A/B Testing

Testy przeprowadzane np. na stronie internetowej lub w ustawieniach kampanii mające na celu porównanie dwóch wariantów i na podstawie zachowania użytkowników podjęcie decyzji, który z nich sprawdza się lepiej.

Accelerated Mobile Pages (AMP)

Strony internetowe budowane pod wymagania mobile. AMP to inicjatywa według której powinny postępować firmy, które chcą uzyskać wysoką jakość strony www oraz szybkość jej ładownia również na urządzeniach mobilnych.

AdSense, Google AdSense

System reklamowy Google pozwalający na wyświetlanie na stronach internetowych reklamy tekstowej, banerów czy reklam w formie wideo.

AI – sztuczna inteligencja 

AI to systemy naśladujące ludzką inteligencję podczas wykonywania danych zadań. Na podstawie zbieranych danych i przetwarzanych informacji ulepszają swoje działania, bardzo często zapewniając bardziej optymalne wybory czy wyniki niż człowiek. Systemy oparte o AI lub uczenie maszynowe mogą dokonywać wielu zmian w ciągu sekundy, pracując 24h dobę, dzięki czemu ich zastosowanie pozwala na lepszą optymalizację kampanii reklamowych lub poprawę jakości dostarczanych danych przez narzędzia SEO.

AJAX

Asynchroniczny JavaScript i XML.

To rodzaj programowania umożliwiający stronie internetowej wysyłanie i odbieranie informacji z serwera w celu dynamicznej zmiany tej strony bez ponownego ładowania.

Algorithmic Penalty

Proces wygaszania Twojej witryny w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Stosunkowo trudno je zauważyć, jeżeli nie korzysta się z pomocy specjalisty SEO. Aby poradzić algorithmic penalty należy wykryć i naprawić wszelkie problemy, które mogą być niezgodne z wytycznymi Google.

Algorytm Google

Znany również jako: Aktualizacja algorytmu Google, aktualizacje Google, Search Engine Algorithm

Co to jest aktualizacja algorytmu?

Wszelkie zmiany w algorytmach wyszukiwania lub systemie rankingowym Google obejmują nowe zasady lub dostosowania do obowiązujących przepisów.

Google wprowadza często małe aktualizacje, które nie pozostawiają po sobie śladu i nie mają dużego wpływu na pozycjonowanie się witryny. Niemniej jednak, w ciągu roku wprowadzanych jest kilka ważnych aktualizacji, które mogą mieć duży wpływ na pozycję strony. Najważniejsze aktualizacje w ciągu ostatnich kilku lat noszą nazwy:

Panda, Penguin, Pirate, Hummingbird, Pigeon, Mobile Friendly, RankBrain, Possum i Fred.

Analiza konkurencji

Analiza konkurencji polega przede wszystkim na ocenie konkurentów, którzy próbują rankować na te same lub podobne słowa kluczowe, co twoja strona internetowa. Analiza konkurencji pomaga określić taktyki, które sprawdzają się najlepiej dla danej niszy i obszary, które należy potraktować priorytetowo.

Analiza konkurencji w SEO, pozwoli Ci:

 • odkryć słowa kluczowe, które również możesz użyć,
 • odkryć nowe możliwości linków zwrotnych,
 • zdobyć dodatkowe pomysły na treści,
 • uzyskać pomysły na optymalizację tytułów oraz opisów treści na stronie.

Anchor text

Znany również jako tekst kotwicy.

Podlinkowane słowo lub słowa, które prowadzą do konkretnej strony. Tekst ten ma na celu dostarczenie ludziom i wyszukiwarkom informacji na temat tego, czego dotyczy strona internetowa lub witryna, do której prowadzą łącza. Anchory umieszczane są pomiędzy znakami <a> kodu HTML.

Answer Boxes

Miejsce, w którym można zadać pytanie lub wpisać szukaną frazę, po której wpisaniu, ukażą się odpowiedzi w wyszukiwarce. 

Artykuł sponsorowany

Forma reklamy zamieszczanej w poczytnym serwisie, najczęściej z linkiem kierującym do naszej witryny, za którą płacimy uzgodnioną z wydawcą kwotę. Głównym zamierzeniem jest promowanie oferty firmy w stosunkowo subtelny sposób – w formie informacyjnego tekstu, który jednak oznaczony jest jako sponsorowany materiał. W ramach umowy SEO, takie artykuły również mogą zostać zlecone przez specjalistę SEO, by podnieść widoczność pozycjonowanej witryny.

Atrybut Alt

Kod HTML, dostarczający informacji wyszukiwarkom i czytnikom ekranu (dla osób niewidomych i niedowidzących) w celu zrozumienia zawartości obrazu.

Znany również jako: tekst alternatywny.

Znacznik alt jest wstawiany do tagu obrazu w kodzie HTML by określić alternatywny tekst dla danego obrazu. Dodawanie opisów obrazów jest dobrą praktyką, pozwalającą wyszukiwarką zorientować się, co się na danym obrazie znajduje.

Używając słów kluczowych w Alt Tagu możesz zoptymalizować obrazy pod kątem grafiki Google.

Audyt strony internetowej

Przegląd witryny i jej linków wykonany przez specjalistę SEO, który jest bazą do stworzenia indywidualnej strategii pozycjonowania (optymalizacja, linkowanie, przebudowa serwisu, wprowadzanie nowych treści itp.)

Audyt strony SEO Verseo

Autorskie narzędzie Verseo, stworzone z myślą, by pomóc firmom w szybkim sprawdzeniu co działa, a co należałoby poprawić na stronie. Dla firm, które nigdy nie korzystały ze współpracy ze specjalistą SEO, darmowy audyt SEO Verseo pozwoli szybko sprawdzić jakie błędy pojawiają się na stronie oraz wprowadzić poprawki, które znacznie usprawnią jej działanie. 

Link do darmowego audytu znajdziesz tutaj. Śmiało sprawdź swoją stronę 🙂

Authority Site – Autorytet

Znane również jako: Page Authority, Site Authority

Strony internetowe, którym ufają użytkownicy i eksperci branżowi. Publikują one zarówno wiarygodne informacje, jak i odsyłają do wiarygodnych stron. Zamieszczane na nich treści są wysokiej jakości i zawierają aktualne informacje.

Słownik SEO – B
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 5

Backlink

Znany również jako: łącze przychodzące czy łącze zewnętrzne.

Jest to link umieszczony na innej witrynie, który kieruje do naszej witryny. Jedna z wykonywanych przez specjalistę SEO czynności polega na pozyskiwaniu linków zwrotnych z dobrych źródeł. Pozyskanie takiego linku zwrotnego to równoczesnej znak dla robotów Google, że witryna, do której takowy link kieruje, to wartościowe i odpowiednie źródło informacji. Efekt SEO działa w obie strony – gdy ktoś zamieszcza link kierujący do Twojej witryny lub gdy Twoja witryna łączy się z innymi.

Liczba linków zwrotnych do określonej witryny jest jednym z najważniejszych czynników określających jej pozycję w rankingu. Liczą się wiarygodne źródła linków oraz ich odpowiedni profil.

Baidu

Najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach, mająca ponad 60% udział w rynku chińskim i około 1,37% w rynku światowym. Wyszukiwarka Baidu oferuje prawie takie same usługi jak Google.

Bait and Switch 

Znany również jako: Zamiana kodów

To wyrażenie SEO odnosi się do techniki Black Hat SEO, w której używa się określonej treści na stronie internetowej, aby uzyskać wysoką pozycję w SERP. A następnie, po uzyskaniu zadowalającej pozycji, dana zawartość strony jest zamieniana na inną ( zwykle na taką, która nie byłaby w stanie uzyskać dobrej pozycji).

Ban

Najbardziej surowa forma kary od Google, nakładana na domenę internetową nie stosującą się do dobrych praktyk i łamiącą wytyczne dla webmasterów. Ban usuwa całą domenę z Google, a liczba zindeksowanych podstron jest równa 0.

Banner Blindness

To zjawisko, opisujące skłonność ludzi do ignorowania elementów na stronach internetowych, które przypominają treści reklamowe lub są reklamami.

Dotyczy to coraz większego grona użytkowników internetu, dlatego chcąc stworzyć dobrze prosperujący banner, należy wykorzystać odpowiednie techniki i design.

Bing

Wyszukiwarka należąca do firmy Microsoft, której udział w rynku na całym świecie wynosi 3,18%. Znaną, jednak rzadko używaną przeglądarką jest Internet Explorer.

Black Hat SEO 

Black Hat SEO to praktyki stosowane by poprawić ranking stron, które są sprzeczne z wytycznymi wyszukiwarek.

Mają one na celu manipulowanie wyszukiwarką i mają tendencję do ignorowania ludzkich odbiorców oraz ich doświadczeń. Działania w ramach Black Hat SEO obejmują np. upychanie słów kluczowych, maskowanie, używanie płatnych linków, nadmierną optymalizację, zamieszczanie ukrytych tekstów oraz inne zmiany sprzeczne z wytycznymi.

Blog

Wyszukiwarka zmieniła zasady gry. Jeszcze kilkanaście lat temu, pytania o rekomendacje kierowaliśmy do znajomych, a czytanie gazet i konsumowanie reklam w radiu i telewizji generowało w nas nowe potrzeby zakupowe lub odpowiadało na te istniejące – dzisiaj odpowiedzi możemy znaleźć na blogach.

Blog to rodzaj strony internetowej (często jej część), gdzie zamieszczane są treści ułożone od najnowszego, ostatnio opublikowanego wpisu, do najstarszego. Uporządkowane w kategorie, pozwalają czytelnikom zapoznać się z jakimś rozwiązaniem czy historią z bardziej nieformalnej strony. 🙂

Jak zacząć prowadzić firmowego bloga? Pobierz Poradnik i sprawdź!

Blog firmowy to świetne źródło ruchu dla Twojej strony. Jeśli inwestujesz w SEO, prawdopodobnie blog będzie jednym z rozwiązań, jakie zaproponuje Ci specjalista SEO.

Blog commenting

Komentowanie na blogu było bardzo popularną taktyką budowania linków, w ramach której na znalezionym artykule na blogu, który jest odpowiedni dla naszej niszy, zostawiamy komentarz z linkiem do naszej strony.

Obecnie ta taktyka jest powodem do dyskusji. Ponieważ była wcześniej nadużywana, a ludzie masowo spamowali artykuły na blogu, pozostawiając wszędzie linki i nieistotne komentarze, sekcje komentarzy stosują obecnie atrybuty nofollow do linków. Google położył również kres tej praktyce, nakładając kary za linki z nieistotnych witryn internetowych i zmniejszając liczbę linków przekazywanych przez strony zawierające ogromne ilości linków.

Mimo to nadal istnieją przypadki, w których komentowanie na blogu jest właściwe. Pozostawienie cennego komentarza w artykule na blogu może pomóc w budowaniu relacji.

Bounce rate – współczynnik odrzuceń

To wskaźnik, który pokazuje ilu użytkowników odwiedziło Twoją witrynę, a następnie natychmiast ją opuściło, nie wykonując żadnych działań, ani nie przeglądając żadnych innych stron. 

A więc im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej. Wysoki współczynnik odrzuceń (ponad 70%) to znak, że na stronie internetowej coś nie działa poprawnie, np. strony zbyt wolno się ładuje, strona docelowa nie reaguje, zawiera treść niskiej jakości, znajduje się na niej zbyt wiele reklam, użytkownicy nie mogą znaleźć Twojej strony po wpisaniu odpowiedniego słowa kluczowego, itp. Warto porozmawiać ze specjalistą SEO jak dany problem naprawić.

Branded keywords – Markowe słowa kluczowe

Znane również jako: słowo kluczowe dotyczące marki, termin dotyczący marki

Są to słowa kluczowe i frazy zawierające nazwę firmy lub marki oraz jej odmiany.

Specjaliści SEO zazwyczaj nie doradzają pozycjonowania strony na frazy z uwzględnieniem nazwy marki (np. buty Nike, komputer Apple), gdyż są to niezwykle konkurencyjne frazy i znacznie lepiej budżet na pozycjonowanie stron przeznaczyć najlepiej konwertujące zapytania użytkowników.

Breadcrumbs – nawigacja okruszkowa

Rodzaj dodatkowej nawigacji, która pomaga użytkownikowi określić jego lokalizację w Twojej witrynie. Łącza pojawiają się poziomo, zapewniając łącze do każdej poprzedniej strony w serwisie.

Przykład: home> pomieszczenia> sypialnia> łóżka

Jest to korzystne zarówno dla wygody użytkownika, jak i dla indeksowania, ponieważ zapewnia ulepszoną strukturę linków wewnętrznych dla dużych serwisów.

Broken link

Znany również jako: Dead Link

Zasadniczo link, który nie działa. Może to być spowodowane niewłaściwym adresem URL lub usuniętą stroną, do której prowadzi łącze. Broken link często zdarza się, gdy strona została przeniesiona lub zmieniła nazwę. Może to mieć negatywny wpływ na SEO i obniżyć ranking Twojej strony w wyszukiwarkach, powstrzymując roboty przed indeksowaniem Twojej witryny.

Słownik SEO – C
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 6

Cache

Pamięć podręczna, w której przechowywane są dane, tak aby dostęp do nich był jak najszybszy. Dzięki Cache wiele elementów naszej strony może ładować się znacznie szybciej, bez konieczności łączenia się z serwerem, by pobrać dane. 

Call-to-Action (CTA) – wezwanie do działania

CTA odnosi się zwykle do przycisku, na którym zamieszczony tekst ma na celu uzyskanie natychmiastowej reakcji od odwiedzającego witrynę. Projektując banery reklamowe lub landing page, warto umieścić przycisk, który będzie miał za zadanie przekonać odwiedzających do wykonania określonej czynności, jak np. Kup teraz, Zarejestruj się, Napisz teraz, Zadzwoń, Sprawdź.

Canonical – kanoniczny adres URL

Znany również jako: Tag Canonical

Jeśli zdarzy się, że masz na swojej stronie internetowej zduplikowaną treść, roboty sieciowe nie będą wiedziały, którą z nich pokazać w wynikach wyszukiwania. Dlatego należy wybrać, która treść jest tą główną i ustawić kanoniczny adres URL na wszystkich pozostałych stronach, wskazujący na oryginał. 

W tym celu używa się znacznika kanonicznego (rel = ”canonical”) w fragmencie kodu, który wygląda np. tak <link rel = ”canonical” href = ”www.verseo.pl” /> na każdej ze stron kopii. To zadanie specjalisty SEO, który przyjmując stronę internetową do poprawek, na pewno uwzględni kwestię duplikatów.

Clickbait

Treść (w różnej formie), która ma zachęcić użytkownika do kliknięcia. 

Korzystanie z Clickbaitu może zwiększyć ruch w Twojej witrynie. Niemniej jednak warto przemyśleć treść i formę takowej “przynęty”, tak aby pasowała do całej komunikacji marki.

Cloaking

Cloaking to prezentowanie robotowi Google innej treści niż osobom, które odwiedzają daną witrynę. 

Content Delivery Network (CDN)

Duży, rozproszony system, który dostarcza treści do wielu centrów danych oraz punktów wymiany ruchu w Internecie. 

Content Marketing

Content Marketing to proces i długofalowa strategia, która zakłada regularne dostarczanie

atrakcyjnych, wartościowych i ściśle dopasowanych do potrzeb treści. Content służy budowaniu własnego audytorium, czyli grona odbiorców, którzy będą regularnie powracać do źródła po nowe informacje. Nadrzędnym celem Content Marketingu jest sprzedaż, jednak wszelkie taktyki contentowe, są uznawane za inbound marketing, czyli, według Hubspota, działania, które umożliwiają odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego.

Content Management System (CMS) – system zarządzania zawartością

CMS to system, który pozwala użytkownikom edytować, aktualizować i utrzymywać treści na stronie, bez konieczności wsparcia ze strony programisty. CMS’y są łatwe do nauczenia i łatwe w konfiguracji. Jednym z najpopularniejszych przykładów CMS jest WordPress.

Pod względem SEO, systemy CMS są mniej rekomendowanym wyborem, choć znacznie ułatwiają wprowadzanie treści na stronę i ich modyfikacje, to dużo trudniej wprowadzić jakiekolwiek zmiany w kodzie i ustawieniach strony, które miałyby wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce. Niemniej jednak, obecnie wiele jest wtyczek SEO, które wspomagają optymalizację treści np. na WordPress.

Content Pruning 

To proces analizy i oceny treści na stronie internetowej, w skutek którego wybrane treści zostają usunięte. To treści, które mają niewielką wartość dla Twoich odbiorców i witryny. Nie zawsze oznacza to usunięcie ich, ale po prostu uniemożliwienie indeksowania ich przez roboty.

Content Spinning

Znany również jako: Spinning artykułu

Technika SEO polegająca na przepisaniu tego samego artykułu przy użyciu synonimów lub zmieniając kolejność słów w zdaniu. W ten sposób powstają inne artykułu na ten sam temat. Tworzone w nadziei, że Google nie oznaczy ich jako duplikatów. Jest to więc ryzykowna praktyka SEO.

Content Syndication

Znany również jako: syndykacja treści, syndykacja artykułów, treści syndykowane

Metoda polegająca na ponownym publikowaniu tej samej treści na innej stronie www, dzięki czemu możemy dotrzeć do nowych odbiorców, zwiększyć ruch i budować linki.

Ryzyko jest jednak takie, że ​​inna witryna może zająć lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, niż Twoja strona (na której jako pierwszej zostały zamieszczony artykuł) jeśli ma większy autorytet. Warto więc, przed publikacją rozważyć wszelkie za i przeciw.

Conversion – Konwersja

To wykonanie przez użytkownika oczekiwanej czynności. Na przykład zarejestrowanie się na webinar, pobranie e-booka, kliknięcie w link w wiadomości e-mail lub wejście w interakcję z jakimkolwiek innym CTA.

Conversion rate – współczynnik konwersji

Odsetek użytkowników, którzy zrealizowali pożądany cel (dokonali konwersji) spośród wszystkich użytkowników, którzy widzieli Twoją reklamę, odwiedzili Twoją stronę internetową witrynę internetową, dostali e-maila, widzieli wezwanie do działania.

Jak obliczyć współczynnik konwersji?

Wystarczy podzielić liczbę konwersji przez liczbę kliknięć w reklamę (lub dokonanie innych czynności na jakich nam zależało).

Copywriting

Copywriting, najprościej rzecz mówiąc, zakłada pisanie tekstów do publikacji, opisów na strony internetowe i sloganów reklamowych. Copywriter dostarcza teksty na potrzeby np. spotów telewizyjnych, radiowych, kreacji internetowych, opisów dla stron internetowych, broszur reklamowych, ulotek oraz wpisów blogowych itd. 

Crawling

To proces wykonywany przez roboty sieciowe, podczas którego analizowana jest cała treść oraz kod witryny. Crawling to działanie podczas którego roboty indeksują wszystkie linki wewnętrzne i zewnętrzne naszej strony www.

Crawlability

Możliwość indeksowania odnosi się do procesu umożliwienia robotom indeksującym łatwej nawigacji po naszej stronie, zrozumienia jej i skutecznego wyszukiwania treści oraz docelowego indeksowania.

Crawlability można poprawić tworząc np. XML i mapę witryny, optymalizując szybkość strony, obrazy i wideo oraz właściwie wykorzystując przekierowania.

Cross-linking

To proces polegający na łączeniu kilku domen należących do tej samej firmy lub osoby. Nie stanowi on problemu, jeśli strony internetowe są powiązane tematycznie i nie mają wielu linków.

CSS – Cascading Style Sheets

CSS to język, który definiuje wygląd dokumentu HTML.

Każda strona ma jeden lub więcej plików CSS, w których każdy element na niej zamieszczony ma określony rozmiar, kolor, układ itp. 

CTR – współczynnik klikalności

To wskaźnik określający odsetek osób, które kliknęły w Twoją reklamę / stronę www, po jej wyświetleniu w wynikach wyszukiwania. 

Jak go obliczyć?

Wystarczy podzielić liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń i mamy nasz CTR! 

Słownik SEO – D
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 7

De-indexing – de-indeksowanie

Proces usuwania strony internetowej z indeksu wyszukiwarki, uniemożliwiający jej pojawienie się w wynikach wyszukiwania.

W tym celu należy ustawić wartość metatagu HTML robots na „noindex”.

Dead-End Page

To strona www bez żadnych linków, tak zwana ślepa uliczka dla odwiedzających i robotów sieciowych, nie dająca im innego wyboru jak opuszczenie witryny.

Można bardzo łatwo temu zaradzić umieszczając linki nawigacyjne w nagłówku,  stopce, menu nawigacyjnym lub linkach sugerujących użytkownikom przejście do kolejnego kroku, czyli kolejnej strony.

Depozycjonowanie

Zwane również jako: (depozycjonowanie stron, negative SEO)

Wszelkie działania mające na celu obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania wybranej domeny lub poszczególnych podstron. Może mieć charakter negatywny (działania niezgodne z etyką) lub pozytywny (działania mające na celu np. pozbycie się nieaktualnych informacji o firmie, które zdążyły osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania i nie pozwalają aktualnym informacjom wskoczyć wyżej).

Direct Traffic – Ruch bezpośredni

Ruch bezpośredni określa liczbę wizyt w Twojej witrynie, podczas których odwiedzający wpisał dokładny adres internetowy (URL) w przeglądarce.

Disavow backlinks

Są to linki zwrotne, które nie są korzystne dla Twojej witryny, np. pochodzące z niepowiązanych i niezaufanych źródeł. Są one uważane za złe i mogą skutkować karą lub mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony.

Długi ogon – long tail

Long tail to fraza składająca się z kilku słów (min. 3-4), która wyraźnie wskazuje na specyficzne (nie-ogólne) cechy zapytania. To np. nazwa konkretnego produktu czy modelu wraz z parametrami lub dokładnymi cechami. Tak zwane długie ogony dostarczają więcej informacji o potrzebach Twojego potencjalnego klienta i pożądanych przez niego cechach produktu lub usługi. Ponadto, takie frazy charakteryzują się często znacznie wyższym współczynnikiem konwersji niż bardziej ogólne frazy. Najczęściej dlatego, że wpisując tak konkretną nazwę szukanego produktu, użytkownik już wcześniej go znał, interesował się nim, a teraz chce go kupić. 

Dofollow Link

Wszystkie linki są domyślnie linkami dofollow, co oznacza, że ​​przekazują ruch na linkowaną stronę i pozwalają robotom na śledzenie ich, pomagając w umieszczaniu linkowanej strony w SERP (wynikach wyszukiwania).

Domena

Lokalizacja witryny internetowej zwykle wyświetlana jako nazwa firmy lub adres IP. To element adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę

Doorway page

Znane również jako: strona przejściowa, Jump Page

Metoda Black Hat SEO polegająca na stworzeniu witryny internetowej i wypozycjonowaniu jej na wybrane frazy kluczowe, za pomocą technik niezgodnych z wskazówkami dla webmasterów Google. Użytkownik odwiedzający Doorway Page zostaje automatycznie przekierowany na stronę docelową klienta.

DuckDuckGo

To alternatywna dla bardziej popularnych wyszukiwarek, wyszukiwarka, która kładzie nacisk na prywatność użytkowników i nie wykorzystuje spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Korzystający z niej użytkownicy nie są profilowani dlatego wszyscy użytkownicy uzyskują takie same wyniki dla określonego wyszukiwanego hasła. 

Duplicate Content

Zduplikowana treść to taka treść, która pojawia się na więcej niż jednej stronie internetowej (w tej samej domenie lub na różnych stronach).

Gdy robot wyszukiwarki takową znajdzie, nie będzie w stanie określić, która strona ma większe znaczenie. Zduplikowane treści są częstym zjawiskiem na stronie. Na przykład, jeśli mamy zarówno wersję mobilną swojej strony jak i desktopową. W takim przypadku należy wybrać stronę, którą określimy jako oryginalną i dodać fragment kodu (rel = canonical) do wszystkich pozostałych, by wyraźnie wskazać wyszukiwarkom, którą stronę traktować jako oryginalną. 

Dwell Time

Znany również jako: Czas spędzony na stronie

To czas, jaki odwiedzający spędza na Twojej stronie www, po kliknięciu jej linku w wynikach wyszukiwania. Im dłuższy tym lepiej, ponieważ pokazuje, że odwiedzający znalazł odpowiednie i angażujące dla siebie treści. 

Słownik SEO – E
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 8

Email Outreach

Znany również jako: Link Outreach, Blogger Outreach

Ważna część procesu tworzenia linków.  Polega na szukaniu możliwości pozyskania linków zwrotnych, poprzez kontaktowanie się z autorem strony w celu uzyskania linku prowadzącego do własnej strony. Poprzez e-mail outreach, możemy pozyskać linki ze:

 • stron z linkiem w artykule, który odpowiada tematowi jednej z Twoich stron internetowych,
 • stron internetowych, które są odpowiednie dla Twojej niszy, małą liczbą linków wychodzących i możliwością włączenia Cię do treści jako np. współautora,
 • strona internetowa, dla której możesz napisać post gościnny,
 • stronę firmy lub osobę, o której wspomniałeś w swoich treściach,
 • strona firma lub osobę, która wspomniała o Tobie w swojej witrynie internetowej.

Error 200

Kod HTTP, który oznacza, że wysłane zapytanie do serwera powiodło się i użytkownikowi została wyświetlona zawartość żądanego dokumentu.

Error 202

Jeden z kodów odpowiedzi HTTP, który ma za zadanie poinformować użytkownika, że jego zapytanie zostało przekazane do serwera i zostanie obsłużone, ale jeszcze to nie nastąpiło.

Error 404

Błąd ten pojawia się, gdy następuje połączenie z serwerem, jednak nie jest on w stanie odnaleźć podstrony, której szukał użytkownik.

Error 503

Jest to kod odpowiedzi HTTP, który pojawia się w sytuacji, gdy serwer jest przeciążony. Czasami znika wraz z odświeżeniem strony, jednak jeżeli problem nie ustaje, prawdopodobnie oznacza to, że strona przekroczyła ustawiony przez firmę hostingową limit obciążenia np. CPU serwera referencyjnego lub pamięci.

Exact Match Anchor Text 

Inaczej dokładne dopasowanie tekstu kotwicy. Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy tekst kotwicy dokładnie opisuje temat strony internetowej, do której prowadzi.

Evergreen content

To treści, które zawsze są aktualne. Poruszają tematy, które są zawsze istotne dla czytelników, niezależnie od daty lub sezonu.

Exact Match Keywords

Inaczej słowo kluczowe w dopasowaniu ścisłym.

Odnosi się do dopasowania słów kluczowych w Google Ads. Twoja reklama pojawi się w wynikach wyszukiwania tylko wtedy, gdy użytkownik wpisze dane słowo lub frazę w podanej kolejności.

Exact Match Domain (EMD)

Słowo kluczowe wpisane w wyszukiwarkę, które dokładnie pokrywa się z nazwą domeny, np. “tapety do pokoju”, www.tapetydopokoju.pl 

External Duplicate Content

Duplikaty treści powstające na różnych zewnętrznych domenach, powstające np. poprzez kopiowanie:

 • opisów produktów od ich producentów; 
 • tekstu ze stron konkurencyjnych; 
 • własnej treści do katalogów internetowych, 
 • treści z własnej strony na potrzeby publikacji np. w mediach społecznościowych czy innych platform.
Słownik SEO – F
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 9

Favicon

Favicon to mała ikona, najczęściej w formie logo, (16 x 16 pikseli) reprezentująca Twoją markę, firmę lub witrynę internetową, wyświetlana na kartach przeglądarki, historii wyszukiwania i listach zakładek.

Favicon nie ma bezpośredniego wpływu na SEO, ale poprawia użyteczność, co z kolei zwiększa wskaźniki zaangażowania użytkowników (takie jak wyświetlenia strony, powracający użytkownik, współczynnik konwersji itp.), Które są czynnikiem rankingowym.

Featured Snippet

Znany również jako: polecany fragment, bezpośrednia odpowiedź

Po wpisaniu w wyszukiwanego hasła ma postać pytania w wyszukiwarkę, pierwsza odpowiedź w wynikach może mieć postać wyróżnionego fragmentu. Jest on wyświetlany w ramce z podsumowaniem odpowiedzi i linkiem do strony internetowej pod spodem.

Korzystając z uporządkowanych danych, możemy pomóc Google lepiej zrozumieć nasze treści, a to może pomóc nam umieścić naszą zawartość jako polecany fragment. Algorytm Google określa następnie, która witryna najlepiej odpowiada na pytanie, i wyświetla je jako proponowane.

Filtr

To rodzaj kary nakładanej przez Google, dla stron internetowych, które stosują nieetycznych techniki pozycjonowania w celu manipulacji pozycją. W efekcie nałożenia filtra następuje spadek pozycji strony na wybrane frazy kluczowe lub całkowite jej usunięcie z wyników wyszukiwania. Istnieją dwa rodzaje filtrów nakładanych przez Google:

 • filtr ręczny 
 • filtr algorytmiczny.

Filtr algorytmiczny

Kara nałożona na stronę przez algorytm wyszukiwarki. Stosunkowo trudno wykryć rodzaj tego filtru. Należy bowiem dokładnie sprawdzić statystyki strony i na ich podstawie będzie sprawdzić czy strona zanotowała gwałtowny spadek odwiedzin oraz liczby fraz znajdujących się w TOP10 wyników wyszukiwania. 

Filtr ręczny

Drugi rodzaj filtru nakładanego przez Google. O jego nałożeniu na szczęście zostajemy powiadomieni. Możemy więc łatwo sprawdzić w Google Webmaster Tools czy takowy filtr został nałożony. Jeśli tak, znajdziemy tam również informacje o tym czy filtr został nałożony na całość czy tylko część witryny oraz jaki jest powód nałożenia kary.

Footer link

Link znajdujący się w dolnej części strony – tzw. „stopce”. Linki te mogą prowadzić do konkretnych kategorii na stronie oraz do stron zewnętrznych.

Słownik SEO – G
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 10

Geolokalizacja

Polega na prezentowaniu użytkownikowi lokalnych wyników zapytania, ustalanych za pomocą lokalizacji jego adresu IP. Dzięki czemu będąc w Poznaniu, na zapytanie “restauracja wegetariańska” w wynikach wyszukiwania dostaniemy tylko te restauracje, które są w Poznaniu i jego okolicach. 

Geotargeting – Kierowanie geograficzne

Metoda kierowania reklam do użytkowników na podstawie ich lokalizacji.

Google

Znany również jako: Wyszukiwarka Google, Wyszukiwarka Google

Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie z udziałem w rynku wynoszącym 90,91% i mnóstwem dodatkowych usług i narzędzi. 

Z punktu widzenia SEO, możemy korzystać z narzędzi: 

 • Planer słów kluczowych Google
 • Alerty Google
 • Google Analytics
 • mapy Google
 • Test optymalizacji mobilnej Google
 • Google Moja Firma
 • Google PageSpeed ​​Insights
 • Google Search Console
 • Google Trends
 • Narzędzia Google dla webmasterów
 • Youtube

Googlebot

Znany również jako: Crawler, Robot wyszukiwarki, bot, 

To robot indeksujący, którego zadaniem jest automatyczne odnajdywanie, analizowanie oraz indeksowanie witryn w sieci internetowej (zarówno na komputerze jak i w wersji mobile). Wykrywa on zarówno nowe jak i zaktualizowane strony www, podążając za linkami znajdującymi się w serwisach i docierając dzięki temu do kolejnych nowych stron www.

Google Ads

Google Ads to system reklamowy stworzony przez firmę Google, który służy do budowania i zarządzania kampaniami reklamowymi. Dzięki niemu możemy stworzyć reklamę i kierować użytkowników na naszą stronę internetową, zachęcając do zakupu lub skorzystania z usługi. W ramach systemu Google Ads, możemy korzystać z różnych typów reklam, jak np.:

 • reklamy tekstowe,
 • reklamy w sieci reklamowej,
 • reklamy w aplikacjach oraz gmail,
 • reklamy w Google Zakupy,
 • reklamy wideo w serwisie Youtube.

Reklama w Google i pozycjonowanie stron to dwa silnie wspierające się kanały, których wykorzystanie gwarantuje najlepsze wyniki oraz wzrost widoczności firmy w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie i wzrosty sprzedaży. 

Google Analytics

Narzędzie do analityki internetowej Google, które dostarcza precyzyjnych danych na temat danej witryny. Po dodaniu kodu śledzenia do swojej witryny, masz możliwość śledzenia oraz uzyskania szczegółowych danych na temat ruchu na Twojej witrynie. 

Google Autocomplete – autouzupełnianie Google

Funkcja wyszukiwania, która podpowiada i uzupełnia wpisywaną frazę, gdy użytkownik wpisuje ją w polu wyszukiwania. 

Google Mobile-Friendly Test – test optymalizacji mobilnej Google

W ostatnich latach Google przywiązuje coraz większą wagę do witryn przyjaznych dla urządzeń mobilnych, ponieważ tak wielu użytkowników korzysta z telefonów komórkowych, a Google wyznacza wysokie standardy w zakresie dobrego doświadczenia użytkownika, w których przyjazność dla urządzeń mobilnych stała się ważnym czynnikiem rankingowym.

Google PageSpeed ​​Insights

Narzędzie Google stworzone do analizowania zawartości witryny w celu określenia jej szybkości strony, zawierająca wskazówki co należałoby poprawić, by przyspieszyć jej czas ładowania.

Google Search Console

Dawniej: Google Webmaster Tools

Darmowe narzędzie Google, umożliwiające sprawdzenia statusu strony w wynikach wyszukiwania, analizę linków przychodzących i wychodzących, zawiera informacje o frazach kluczowych i wskazuje błędy indeksacji strony.

Grey Hat SEO

Praktyki SEO, które są technicznie dozwolone, ale wątpliwe etycznie.

Jedną z tych praktyk jest kupowanie lub sprzedawanie linków. Choć praktycznie niemożliwe do wykrycia, gdy kupowane w swojej niszy, może spowodować nałożenie kary i nie jest uważana za etyczną. To samo dotyczy kupowania polubień czy udostępnień w mediach społecznościowych.

Grupa docelowa

To stworzona przez firmę grupa, do której kieruje swoje produkty lub usługi. Jest ona zgodna z uwarunkowaniami demograficznymi, psychospołecznymi oraz behawioralnymi (zarówno online jak i offline).

Guest blogging

Zamieszczanie treści na serwisach blogowych, które są zarówno atrakcyjne dla czytelników jak i skuteczne z punktu widzenia SEO. Takie wpisy umieszczane np. na blogach tematycznych o wysokiej jakości pozwalają na wzmocnienie własnej witryny w wynikach wyszukiwania.

Słownik SEO – H
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 11

H1 – H6 – Nagłówek HTML

Tagi nagłówków są używane w HTML do tworzenia struktury. Oznaczają tytuły i podtytuły lub podkreślony tekst. Istnieje sześć poziomów nagłówków w HTML – H1, H2, H3, H4, H5 i H6. Im wyższy poziom, tym ważniejszy nagłówek. Są najprostszym sposobem, aby powiedzieć zarówno naszemu czytelnikowi, jak i robotom sieciowym, jaka jest hierarchia treści.

Przypisanie H1 do tytułu oznacza, że ​​jest to najważniejszy element na Twojej stronie, dlatego powinien się znajdować na niej tylko jeden taki nagłówek.

Hidden text – tekst ukryty

Ukryty tekst to treść zawarta w kodzie, ale niewidoczna dla użytkownika. W przeszłości metoda ta była używana jako sposób na manipulowanie rankingami, głównie poprzez upychanie słów kluczowych, dlatego jest klasyfikowana jako technika Black Hat SEO.

Przykłady, z którymi można się spotkać:

 • tekst, który pasuje kolorem do tła,
 • tekst za obrazem lub poza ekranem, umieszczony za pomocą CSS,
 • Użycie CSS do zmniejszenia rozmiaru elementu, w którym znajduje się tekst i ukrycie przepełnienia.

Hiperłącze

Hiperłącze to tekst lub obraz, po kliknięciu którego uzyskujemy bezpośredni dostęp do innej strony lub sekcji strony, co zapewnia łatwą nawigację w sieci.

Hreflang

Atrybut hreflang służy do oznaczania stron w witrynie wielojęzycznej. Używając tego atrybutu, masz pewność, że odwiedzającym wyświetla się strona we właściwym języku, czyli w tym, którego użył w zapytaniu.

Hreflangi mogą być używane do pomocy przy powielaniu treści. Na przykład mając witrynę, która ma tę samą zawartość dla różnych lokalizacji (np. dla wersji polskiej, niemieckiej czy angielskiej),posiadającej różnice takie jak np. waluta. W ten sposób poinformujesz Google, dla jakiej lokalizacji lub języka jest zoptymalizowana dana wersja strony internetowej.

Homepage – Strona główna

Pierwsza (główna) strona witryny internetowej, która wyświetla się, gdy odwiedzający wpisze adres internetowy zawierający tylko nazwę naszej domeny. Jest to również najczęściej używana strona, od której wychodzą kolejne podstrony.

HTTP – Hypertext Transfer Protocol

To główny protokół sieciowy, który pozwala nam wyświetlać i odbierać informacje. Z punktu widzenia SEO lepiej jest używać bezpiecznego typu HTTPS, szczególnie w przypadku sklepów internetowych, u których HTTPS jest wręcz wymagany. 

HTTPS – Secure Hypertext Transfer Protocol 

Zaszyfrowana, bezpieczna wersja protokołu HTTP, która chroni wysyłane i odbierane informacje przed hakerami. Google zaleca ten protokół HTTPS, oferując pewne korzyści stronom korzystającym z niego, takie jak np. lepsze rankingi i dane o ruchu odsyłającym.

Słownik SEO – I
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 12

Image SEO – pozycjonowanie obrazów

Pozycjonowanie obrazów odnosi się do optymalizacji wszystkich obrazów w witrynie internetowej, aby zwiększyć trafność treści, widoczność w wyszukiwarkach i dostępność dla czytników ekranu.

Pozycjonować obrazy można poprzez:

 • dobranie odpowiedniego rozmiaru pliku graficznego, tak aby nie spowolnić ładowania się witryny,
 • używając opisowych nazw plików,
 • dodawanie tagów alt z opisami obrazka,
 • tworzenie map witryn z obrazami.

Inbound Links

To linki przychodzące, które kierują do naszej strony internetowej. Linki te zostały pozyskane w sposób naturalny, np. inna strona poleciła nasz produkt lub usługę. 

Inbound Marketing

Według Hubspot to wszelkie działania, które umożliwiają odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego, zainteresowanie go i pozwolenie na zdecydowanie o zainteresowaniu daną ofertą. 

Indeks

Baza danych wyszukiwarki zawierająca dane o wszystkich witrynach internetowych, które użytkownik może znaleźć.Jeśli witryna nie jest uwzględniona w indeksie, nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

Indeksowanie

Proces dodawania strony internetowej do bazy danych wyszukiwarki. 

Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz:

 • sprawdzić czy nie używasz czasem wartości „noindex” w tagu HTML robots,
 • przesłać mapę witryny XML, która zawiera brakującą stronę,
 • uzyskiwać linki zwrotne z witryn z wysokim autorytetem, ponieważ są one częściej indeksowane.

Indexing – indeksacja

Dokonują jej roboty sieciowe. Proces indeksacji polega na zbieraniu informacji o treściach, frazach kluczowych, linkach i obrazach opublikowanych na Twojej stronie i zapisywaniu ich w bazie danych wyszukiwarki. W ten sposób, za każdym razem kiedy użytkownik korzysta z wyszukiwarki, przeszukuje właśnie tę bazę danych, zamiast szukać wszystkich stron w Internecie.

Interfejs użytkownika (UI)

Wszystko, co wyświetla się na Twojej stronie, z czym użytkownik może wchodzić w interakcje. Interfejs użytkownika musi być:

 • prosty (unikaj zbędnych elementów),
 • przejrzysty (użyj kolorów, rozmiarów i układu, aby stworzyć hierarchię),
 • spójny (różne elementy powinny łączyć się w całość)
 • intuicyjny (strona powinna być łatwa w zrozumieniu, a treści jasno komunikować co użytkownik powinien zrobić)

Celem interfejsu użytkownika jest wywołanie pozytywnego wrażenia dla odwiedzających. Ponieważ są to czynniki, które wpływają na czas przebywania i zaangażowanie użytkowników, mają kluczowe znaczenie dla SEO.

Internal Duplicate Content

Duplikowanie treści w obrębie jednej domeny, np. prezentowanie wielu produktów z jednakowym lub bardzo podobnym opisem.

Interstitial

To rodzaj agresywnej reklamy wyświetlającej się nad treścią całego serwisu, zakrywając jego większą część i uniemożliwiając swobodne korzystanie ze strony. 

Słownik SEO – J
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 13

Jakość witryny

Zestaw funkcji, które boty wyszukiwarek sprawdzają podczas rankingu witryny. Przy określaniu jakości danej strony internetowej brane są pod uwagę następujące kluczowe elementy:

 • trafność treści,
 • długość treści,
 • zaangażowanie użytkowników,
 • pisownia,
 • sygnały społecznościowe,
 • profil linków zwrotnych,
 • czytelność,
 • różnorodność mediów (filmy i obrazy).

JSON-LD

Format danych, implementowany dynamicznie w formie kodu JavaScript lub osadzony jako widgety w systemie zarządzania treścią.

Słownik SEO – K
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 14

Karty rozszerzone 

Znane również jako: Rich cards, Rich results, Rich snippets

To jeden z rodzajów wyników wyszukiwania Google, który przedstawia treści w formie obrazu i tekstu. Są one wyświetlane jako pojedyncze wyniki lub w formie karuzeli, czyli przesuwanych w lewo i w prawo wyników. Rich cards są wynikami organicznymi

i mogą zawierać informacje takie jak: 

 • nazwa serwisu www,
 • tytuł artykułu, publikacji, 
 • średnia ocena przyznana stronie przez internautów oraz liczba oddanych głosów,
 • czas przygotowania potrawy (w przypadku przepisów) 
 • i więcej.

Katalogowanie

To zabieg stosowany przez specjalistów SEO, polegający na dodawaniu strony internetowej do różnych katalogów, aby uzyskać linki zwrotne. W procesie tym należy używać unikalnych opisów strony oraz tytułów, który najczęściej stają się anchorem naszego linku. Oczywiście stronę powinno dodawać się do katalogów, które są powiązane tematycznie i odpowiadają treściom, które poruszane są na danej stronie www. 

Katalog stron 

Znany również jako: web directory

To rodzaj strony internetowej, na której znajdziemy linki do innych stron oraz opisy co zawierają, tak aby szybko można było wyszukać interesującą nas stronę www. Katalogi stron zazwyczaj dotyczą konkretnych tematów, np. zbierają wszystkie linki dotyczące ostatnich wydarzeń czy konkretnych rodzajów produktów. 

Keep It Simple, Stupid (KISS)

To słynne powiedzenie szczególnie w świecie biznesowym, mówiące o tym, że najlepiej opisywać różne kwestie w sposób jak najprostszy i przyjazny dla odbiorcy, tak aby nie  komplikować danego przekazu.

Key Performance Indicators

Wskaźniki, pozwalające zmierzyć czy obrane na początku cele zostały spełnione. Wskaźniki te mogą dotyczyć kwestii biznesowych jak i marketingowych czy finansowych. W przypadku SEO, naszym KPI może być np. liczba odwiedzających stronę lub procentowy bounce rate. 

Keyword

Znane również jako: słowa kluczowe, frazy kluczowe

Słowo lub zwrot, na które strona jest pozycjonowana i po którym można potencjalnie znaleźć stronę w wyszukiwarce.

Keyword Analysis – analiza słów kluczowych

Proces szukania wszystkich słów kluczowych, na które strona rankuje lub może rankować. Przeprowadzając analizę słów kluczowych warto uwzględnić dane dotyczące liczby wyszukiwań, CPC, konkurencji i aktualna pozycja w SERP. 

Keyword Cannibalization – kanibalizacja słów kluczowych

Następuje wtedy, kiedy w wynikach wyszukiwania na daną frazę lub słowo kluczowe ukazuje się kilka podstron jednej witryny. Może być to problematyczne dla właściciela strony internetowej kiedy mniej znacząca podstrona uzyskuje stosunkowo wysoką pozycję i wygrywa z inna bardziej znaczącą z punktu biznesowego podstroną. Na przykład kiedy strona główna rankuje na frazę, na którą chcemy by rankowała konkretna strona produktu.

Keyword Categorization

Proces klasyfikowania i grupowania słów kluczowych na podstawie zamiarów i kontekstu użytkownika w momencie wyszukiwania. Kategoryzacja słów kluczowych może pomóc w określeniu słów kluczowych, które użytkownicy wyszukują na różnych etapach ścieżki zakupowej.

Keyword Competition

Oznacza popularność danego słowa kluczowego wśród innych stron na niego rankujących. Keyword competition jest ważnym wskaźnikiem, pokazującym jak łatwo lub trudno jest konkurować o pozycję w tym słowie lub frazie w wynikach wyszukiwania.

Keyword Density

Stosunek liczby fraz kluczowych do całości tekstu. Zbyt duża liczba słów kluczowych w tekście może być powodem uznania strony za spam i obniżenia jej pozycji w SERPach. Gęstość i liczba słów kluczowych w danym tekście powinna zostać ustalona w zależności o tematu tekstu oraz branży w jakiej działamy. 

Keyword Frequency

To całkowita liczba słów kluczowych użytych na stronie internetowej. Mierzymy więc częstotliwość pojawiającego się słowa kluczowego, przy czym ilość treści na stronie internetowej nie ma w tym przypadku znaczenia.

Keyword Funnel

Wyszukiwane hasła przez potencjalnego klienta zmieniają się w zależności od tego na jakim etapie jest na ścieżce zakupowej. klient, który chce kupić daną rzecz będzie więc wpisywał inne hasła, niż ten, który dopiero chce zorientować się i poznać produkty. Możemy więc kategoryzować dane słowa kluczowe według tych etapów i optymalizować pod nie konkretne strony docelowe, tak aby zwiększyć konwersję.

Keyword Positioning

To rozłożenie słów lub fraz kluczowych w danym tekście. Według dobrych praktyk, powinniśmy zawrzeć je zarówno w tytule, jak i metatagach, nagłówkach, a także w całej treści strony, zważając na gęstość ich użycia i pozycję. 

Keyword Prominence

Ten wskaźnik mówi nam o tym, jak ważne lub zauważalne jest dane słowo kluczowe. Oczywiście najważniejsze miejsce będzie więc na początku lub blisko początku, np. w tytułe, nagłówkach, meta opisach czy fragmencie otwierającym tekst. 

Keyword Proximity

Określa to, czy dane słowa kluczowe w całej frazie są blisko siebie. Na przykład mając dłuższą frazę, taką jak Poradnik Content Marketing, pod uwagę brane jest to jak często ta fraza występuje w całości. Im bardziej odpowiada układ danych słów tej frazie, strona internetowa jest postrzegana jako bardziej trafna. 

Keyword Rank

To pozycja Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na dane słowo kluczowe. 

Keyword Research

Proces obejmujący właściwe dopasowywanie wyrażeń kluczowych do charakteru strony internetowej. Niezbędny podczas prowadzenia pozycjonowania, w tym również podczas przygotowywania contentu przyjaznego nie tylko użytkownikom, ale również wyszukiwarkom. Keyword research można przeprowadzać ręcznie bądź przy wykorzystaniu dedykowanych narzędzi, jak na przykład Google Ads Keyword Planner.

Keyword Stuffing

Praktyka, która polega na zamieszczaniu przesadnie dużej liczby słów kluczowych w tekście, w nadziei, że zagwarantuje to lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to niezalecana praktyka przez specjalistów SEO, która zazwyczaj kończy się obniżeniem wiarygodności strony dla robotów sieciowych, a tym samym spadkiem pozycji. 

Knowledge Panel Google

To okienko zawierające podstawowe informacje dotyczące zapytania użytkownika, które najczęściej pojawia się z prawej strony wyników wyszukiwania.

Słownik SEO – L
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 15

Landing page

Strona, do której kierujemy użytkownika, który kliknął w dany link. Najczęściej mianem landing page określa się podstronę stworzoną pod konkretny cel, np. zapisy na webinar, ściągnięcie ebooka, czy zakup produktu. Może to być jednak dowolna strona, na którą zdecydujemy się kierować ruch. 

Lead Magnet 

To treści, które mają zachęcić potencjalnych klientów do pozostawienia adresu e-mail lub innych informacji kontaktowych. Przykładem może być oferowanie bezpłatnych egzemplarzy czy wartościowej treści w zamian za pozostawienie np. e-maila. Zebrane w ten sposób listy e-mailowe, mogą następnie być wykorzystywane w dalszych działaniach marketingowych. 

Link Baiting

To metoda polegająca na zdobywaniu jakościowych linków, bez konieczności płacenia za nie. Metoda ta jest często wykorzystywana przez Content Marketing, w którym to kreuje się wartościowe materiały dla swoich odbiorców, tak aby zostały następnie w sposób naturalny linkowane przez Internautów.

Link Building

To szereg działań mających na celu dostarczenie do naszej strony wartościowych linków przychodzących. Dzięki takim działaniom możemy przenieść część mocy witryny, z której linkujemy, na naszą stronę. Warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w tej kwestii, ponieważ sposób linkowania oraz wybór stron, z których chcemy pozyskać linki jest niezwykle ważny w całym procesie pozycjonowania strony i może zaważyć na jej pozycji. 

Link Burst

Tak zwana seria linków. Zdarza się kiedy strona uzyska dużą liczbę linków zwrotnych w bardzo krótkim czasie. Nie jest to pożądane, ponieważ dla robotów sieciowych, najczęściej jest to oznaka, że linki te nie zostały pozyskane w sposób naturalny.

Link Diversity – dywersyfikacja linków

Strategia budowania linków, w której zbieramy szereg linków z różnych typów stron internetowych (blogów, wiadomości, katalogów, mediów społecznościowych) i różnych domen (.com, .pl) oraz wykorzystując atrybuty zarówno „nofollow ” i „ dofollow ”. Wielu ekspertów uważa, że jest to ważne z punktu widzenia SEO, by dywersyfikować źródła linków i tym samym tworzyć ich naturalny profil.

Link do podstrony

Znany również jako: Deep link

To link umieszczony na zewnętrznej stronie, który prowadzi do podstrony, a nie do strony głównej danego serwisu.

Link Equity

Termin ten opisuje proces przekazywania jednej stronie autorytetu lub wartości, poprzez użycie hiperłączy.

Link Farm – farmy linków

Zbiór stron internetowych, na których umieszczono linki odsyłające do siebie nawzajem bądź do jednej, konkretnej strony. Zgodnie ze wskazówkami jest to działanie niewskazane i może wiązać się z nałożeniem kary przez Google.

Link Hoarding

Taktyka stosowana przez niektóre strony internetowe, próbujące zebrać jak najwięcej linków przychodzących, przy zachowaniu jak najmniejszej liczby linków wychodzących. Uważa się to za niegodną taktykę.

Link Popularity

To całkowita liczba linków zwrotnych w witrynie. Każdy link zwrotny jest liczony osobno, nawet jeśli pochodzi z tej samej witryny.

Link profile – profil linków

Zestawienie wszystkich linków prowadzących do naszej strony internetowej. Profil linków możemy analizować na podstawie:

– źródła pozyskania linków (fora, blogi, katalogi, inne serwisy), 

– rodzaje zakotwiczeń linków 

– typy linków (tekstowy, graficzny itp.), 

– rodzaju linków (dofollow, nofollow, itp.).

Link Reclamation

To proces odzyskiwania utraconych linków. 

Link Relevancy

Określa czy treści opublikowane na danej stronie www, z której pozyskujemy link, są zgodne z treścią strony internetowej, do której link ten prowadzi. 

Link Rot

To wszystkie linki, które są przestarzałe i być może obecnie już nie działają lub strony, od których pochodziły, zostały już usunięte. Może się tak zdarzyć jeśli właściciel strony nie przeprowadza regularnych audytów i nie sprawdza co jakiś czas swojego profilu linków.

Link Scheme

To wszystkie techniki i działania mające na celu pozyskanie linków przychodzących do strony, które są niezgodne z wytycznymi Google, jak np. kupowanie i sprzedawanie linków, ich wymiana na dużą skalę, lub zbyt duża liczba artykułów sponsorowanych na stronie internetowej.

Link Spam (spam w blogach, spam w komentarzach)

To dosłownie spamowanie liczbą linków w komentarzach na różnych blogach lub forach internetowych, w celu pozyskania jak największej liczby linków. Obecnie większośc linków tak dodawanych jest z atrybutem nofollow, więc nie jest to opłacalna praktyka.

Link Title

Atrybut link title przypisuje dodatkowe informacje na temat linku. Tytuł ten nie ma jednak bezpośredniego znaczenia dla SEO.

Link Velocity

Szybkość, z jaką witryna uzyskuje nowe linki zwrotne. To, jak szybko lub wolno rozwijasz swój profil linków zwrotnych, ma znaczenie dla pozycjonowania Twojej strony internetowej. Im bardziej naturalna wydaje się to pozyskanie, tym lepiej. 

Linkbait

Cenne treści, do których będą w naturalny sposób prowadzić inne witryny internetowe. Zawierające informacje, które jest unikato wysokiej jakości  tendencją do rozprzestrzeniania się wirusów. Trudne do osiągnięcia, ale wyjątkowo korzystne dla SEO.

Linki bezpośrednie

Link, który kieruje bezpośrednio do witryny docelowej i może wpływać na jej pozycję w wynikach wyszukiwarkach (jeśli określony jest atrybutem dofollow). 

Linki naturalne

Linki uzyskane naturalnie, czyli bez działania specjalisty SEO, np. poprzez polecenie naszej strony lub części treści na niej zamieszczonej, przez właściciela (blogera lub firmę) innej strony www.

Linki płatne

Znane również jako: linki sponsorowane, ruch płatny, paid links

To reklamy tekstowe tworzone w systemie Google Ads. Linki płatne nie należą do środowiska SEO, które zakłada organiczny wzrost pozycji witryny.

Linki pośrednie

Są to linki przenoszące użytkownika do innej strony internetowej, poprzez przekierowanie 301 lub 302, w taki sposób by doprowadzić użytkownika i roboty sieciowe do pożądanej witryny, przeprowadzając ich najpierw przez własną domenę.

Linki przychodzące

To linki umieszczone na innych domenach niż strona, do której odsyłają. 

Linki wychodzące

Linki umieszczone na stronie www, które  odsyłają użytkownika oraz roboty wyszukiwarek do strony znajdującej się poza serwisem, w którym zostały umieszczone. 

Linkowanie wewnętrzne

Są to odnośniki do innych części tekstu lub innych podstron, w ramach jednej domeny.  

Linkowanie zewnętrzne

To linkowanie z zewnętrznych serwisów do naszej strony internetowej. Ma na celu pozyskanie linków pochodzących z podstron serwisów o wysokiej jakości i autorytecie. 

Local search – wyszukiwanie lokalne

Dzięki niemu, w wynikach wyszukiwania wyświetlają się firmy, które są najbliżej lokalizacji wpisującego w wyszukiwarkę hasło, użytkownika (zazwyczaj sklepy stacjonarne lub usługodawcy).

Local SEO

To działania mające na celu pozycjonowanie witryny na zapytania związanych z lokalizacją, na przykład “gofry w Gdańsku” wyświetlą się restauracje i kawiarnie oferujące gofry w tym mieście.

Local traffic – ruch lokalny

To użytkownicy, którzy znaleźli naszą stronę internetową w wyniku działań pozycjonujących na frazy lokalne – najczęściej skupionych na tym samym mieście lub województwie. W tym celu firmie pomóc mogą geotargetowane frazy kluczowe, a także wizytówki na Mapach Google.

Long click

Określamy tym rodzajem te kliknięcia w link, w których użytkownik po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę i znalezieniu odpowiedniego linka, przechodzi na stronę i nie wraca już do wyników wyszukiwania, ponieważ prawdopodobnie znalazł to czego szukał. 

Słownik SEO – M
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 16

M-dot domain

Wersja strony internetowej dedykowana specjalnie użytkownikom mobilnym, której nazwa rozpoczyna się od litery m przed kropką i całym adresem strony. 

Machine learning

Uczenie maszynowe to zdolność systemu do uczenia się pewnych działań bazując na ogromnej ilości danych i analizie jaką przeprowadza. System uczy się danych schematów i rozwiązań, dzięki czemu jest w stanie ulepszyć działanie danej usługi czy dany produkt. 

Autorski system VCM (Verseo Campaign Manager) bazując na ogromnej ilości danych z kampanii potrafi dostosować stawki w reklamach Google Ads, monitorując kampanie 24/7 jest w stanie zoptymalizować ją tak, by osiągnęła jak najbardziej wymierne efekty.

Mapa strony

Znana również jako: mapa witryny XML (Extensible Markup Language), Site Mapa

Sitemapa to lista adresów URL, które chcemy wskazać robotom sieciowym, a XML to uniwersalny język znaczników, który umożliwia opisanie danych niezależnie od tego z jakiej platformie czy technologii korzystamy. 

Mapa strony powinna zawierać:

 • strony główne, 
 • informacyjne, 
 • strony kategorii, 
 • produktów itp. 

Mapa witryny z obrazami

Mapa witryny z obrazami to plik XML zawierający wszystkie obrazy z Twojej witryny, które chcesz zaindeksować. Może to być oddzielny plik lub dodany do istniejącej mapy witryny XML.

Marker danych

Narzędzie dostępne w Google Search Console, które służy do wskazania wyszukiwarce, które informacje znajdujące się na stronie www powinny być traktowane jako dane strukturalne, dzięki czemu będą mogły zostać wyróżnione w wynikach wyszukiwania jako opisy rozszerzone.  

Maskowanie

Praktyka Black Hat SEO, polegająca na manipulacji, w której odwiedzającym stronę robotom są prezentowane inne treści niż te, które widzi użytkownik. 

Meta description

Opis zawartości strony, który zostanie wyświetlony w wynikach wyszukiwania Google. Na jego podstawie Google ocenia czy strona odpowiada na dane zapytanie użytkownika i czy powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Meta keywords

Słowa kluczowe opisujące zawartość witryny, używane do informowania robotów sieciowych o tym co znajduje się na stronie internetowej. Było to stosunkowo często nadużywane, dlatego obecnie nie są one brane pod uwagę jako czynnik rankingowy w Google. Uważa się, że ich wpływ na SEO obecnie może być nawet negatywny.

Meta refresh

Meta Tag, który jest odpowiedzialny za nakazanie przeglądarce odświeżenie strony po określonym czasie. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku kiedy na stronie znajdują się dane, które w zależności od np. dostępności czy ustawień, mogą się zmieniać, na przykład liczba produktów w sklepie.

Meta tag

Znaczniki umieszczane w nagłówku kodu strony, dzięki któym roboty sieciowe mogą zrozumieć zawartość witryny. Występują w języku kodu HTML i XHTML. Do najważniejszych zaliczamy znaczniki title, description i robots. 

Międzynarodowe SEO

Międzynarodowe SEO ma na celu zwiększenie widoczności witryny w różnych krajach. Skonfigurowanie wykrywania kraju i języka na stronie pozwoli automatycznie wyświetlać odpowiednie treści. Przykładowe taktyki wykonywania międzynarodowego SEO:

 • optymalizacja pod kątem najczęściej używanej wyszukiwarki w wybranym kraju,
 • hreflang, który określi język treści Twojej strony internetowej i pomoże wyszukiwarce wyświetlić ją odpowiedniej grupie docelowej,
 • tłumaczenie elementów HTML strony internetowej np. URL, opis meta i tytuł
 • tłumaczenie zawartości strony internetowej, w tym nawigacji, nazwy obrazów i znaczniki alt,
 • używanie funkcji wykrywania kraju, aby dopasować walutę ceny.

Mikrodane

Znane również jako: mikroformaty

To rodzaj danych strukturalnych, które pozwalają wyszukiwarkom internetowym lepiej zrozumieć zawartość serwisów www. Za ich pomocą można oznaczyć różne typy treści, które występują na stronie, dzięki czemu roboty wyszukiwarek mogą je lepiej określić.

Mobile First Index

Indeks stworzony przez Google, według którego strony są oceniane również pod kątem ich dostosowanie pod urządzenia mobilne. Jest to również czynnik rankingowy dla Google, dlatego warto zadbać o taką wersję swojej strony www. 

Mobile Friendly-Website

Strona przyjazna urządzeniom mobilnym, czyli taka, która jestzoptymalizowana do przeglądania na urządzeniu mobilnym i pozwala użytkownikom swobodnie z niej korzystać również na małych ekranach, mając np. dostosowane rozmiary przycisków czy wygląd strony głównej i nawigację do różnych podstron. 

Mobile Optimalization – optymalizacja pod mobile

Wszelkie działania mające na celu ulepszanie witryny internetowej pod urządzenia mobile.  Bardzo często oznacza to znaczną zmianę strony internetowej, tak aby wpasować się w wymogi i kryteria pozwalające na swobodny odbiór strony użytkownikom małych ekranów. Szybko ładująca się, responsywna i taka, która zawsze działa 🙂 To trzy najważniejsze cechy strony mobilnej. 

Słownik SEO – N
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 17

Nadmierna optymalizacja

To negatywnie oceniana praktyka optymalizacji mająca na celu oszukanie wyszukiwarki i sztuczne przyspieszenie efektów SEO, bez wzięcia pod uwagę roli użytkownika i jego doświadczenia na stronie. 

NAP – Name, Address, Phone Number  

Ważne dane kontaktowe (nazwa, adres i telefon), które powinny znaleźć się na stronie internetowej, najczęściej poleca się umieszczenie tych danych w zakładce “Kontakt, “O nas” czy w stopce serwisu, zwiększając tym samym wiarygodność w oczach użytkowników oraz robotów Google.  

Negative SEO

Negatywne praktyki, które mają na celu obniżenie pozycji konkurencji w wynikach wyszukiwania, na swoją korzyść. Działania mogą obejmować np. hakowanie witryny konkurencji, spamowanie, linkowanie z niewiarygodnych witryn czy tworzenie duplikatów treści.

Nienaturalny link

Linki które nie powstały z dobrych intencji, a po to by obniżyć pozycję witryny.

Noarchive

Wartość, którą można umieścić w pliku “robots”, jeśli chcemy, by przy najbliższym indeksowaniu strony przez roboty, strona nie została umieszczona w pamięci podręcznej wyszukiwarki. 

Nofollow

Wartość atrybutu rel znacznika w HTML, które wskazuje na to, że roboty sieciowe nie powinny podążać dalej do witryny, do której kieruje link.  

Noindex

Odpowiada za zablokowanie indeksowania wyszukiwania wybranej podstrony. Choć roboty Google nadal mogą sprawdzić jej zawartość, to nie będzie ona indeksowana, a co za tym idzie, nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. 

Noopener i Noreferrer

To wartości, które wskazują na związek danej strony internetowej, na której znajduje się łącze, ze stroną, na którą wskazuje to łącze. Ustawiane są dla atrybutu rel znacznika href (łącza).

Not provided – ukrywanie fraz kluczowych

Polega na ukrywaniu słów kluczowych w systemach analitycznych, takich jak np. Google Analytics. Działania te podejmowane są przez Google w celu, jak tłumaczą, dbałości o prywatność użytkowników w internecie.

Słownik SEO – O
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 18

Off-page SEO

Wszelkie działania podejmowane poza pozycjonowaną stroną internetową, których celem jest poprawienie pozycji w rankingu wyszukiwarki. Na przykład pozyskiwanie linków przychodzących, działania PRowe i wzmacnianie wizerunku firmy w mediach społecznościowych.

On-page SEO

Działania wykonywane na stronie internetowe, które obejmują zarówno optymalizację techniczną, w kodzie strony jak i poprawę i dopsaowanie treści pod wyszukiwarkę. 

Opera

Przeglądarka internetowa stworzona i rozwijana przez Opera Software ASA. 

Optymalizacja 

Znana również jako: SEO, Search Engine Optimization

To wszelkie działania mające na celu poprawę widoczności strony w internecie, a tym samym zwiększenie sprzedaży. Optymalizacja strony ma za zadanie poprawę jej jakości zarówno w “oczach” robotów sieciowych jak i użytkowników, poprzez działania związane z on-page i off-page SEO.  

Optymalizacja wideo  – vSEO, Video Search Engine Optimization, Video SEO

Działania podejmowane w serwisach wideo (najpopularniejszym z nich jest Youtube), które mają na celu poprawę widoczności danego filmu w wynikach wyszukiwania. Optymalizować można zarówno cały kanał jak i pojedynczy film, który się na nim znajduje, np. poprzez:

 • zidentyfikowanie i użycie w opisach słów kluczowych
 • stworzenie opisu, który będzie pomocny zarówno dla widzów, jak i robotów sieciowych,
 • dodawanie tagów do każdego z wgrywanych filmów, by określić ich tematykę,  
 • tworzenie miniatur, które wyróżnią się na tle pozostałych filmów w wynikach wyszukiwania.

Organic search results SERP, Search Engine Results Page- organiczne wyniki wyszukiwania

Organiczne wyniki wyszukiwania to listy rezultatów, które pokazują się użytkownikom wyszukującym dane frazy w wyszukiwarce. Dzielimy je na wyniki płatne (PPC, reklamy Google Ads) i organiczne (SEO, naturalne).

Organic traffic – ruch organiczny

To użytkownicy, którzy dotarli na stronę internetową poprzez bezpłatne wyniki wyszukiwania.

Orphan page

Strona w serwisie WWW, do której nie ma odsyłających linków. Nie mogą zostać znalezione przez bota wyszukiwania, więc są bezużyteczne dla SEO.

Słownik SEO – P
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 19

Page Cloaking

Działania niezgodne z wytycznymi, czyli należące do Black Hat SEO, polegające na  prezentowaniu wersji treści na stronie, która różni się od tej, którą widzi odwiedzający. Jest to możliwe poprzez dostarczanie treści na podstawie adresu IP użytkownika.

Page Footer

Dolna część strony internetowej, w które zazwyczaj możemy znaleźć takie informacje jak adres firmy, dane kontaktowe oraz link do ważnych podstron.

PageRank

To formuła wykorzystywana przez wyszukiwarkę Google, opierająca się na analizie liczby linków przychodzących do strony i ich jakości. Wartość PageRank dla poszczególnych stron nie jest publikowana.

Page Speed

Szybkość ładowania się strony. Jest to istotny czynnik, mający wpływ na pozycję strony internetowej oraz jej odbiór przez użytkowników. 

Page Title – tytuł strony

Tytuł strony to klikalny nagłówek, który pojawia się w wynikach wyszukiwania dla określonej strony www. Jest to najbardziej widoczna część fragmentu SERP i ma duży wpływ na Twój CTR, SEO i udostępnianie w mediach społecznościowych.

Aby ustawić tytuł strony samodzielnie, musisz użyć tagów tytułu w kodzie źródłowym HTML. (Lub użyj wtyczki w swoim CMS.) Jeśli Twój tytuł jest za długi, algorytm Google będzie próbował użyć innego fragmentu treści. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla tytułu strony jest pozostanie poniżej 487 pikseli w przypadku telefonów komórkowych i 568 pikseli w przypadku komputerów stacjonarnych.

Pageview

Występuje za każdym razem, gdy użytkownik załaduje określoną stronę. Liczba wyświetleń strony jest śledzona przez kod śledzenia Google Analytics.

Parametr adresu URL (parametr łącza)

Wartości ustawiane dynamicznie w adresie URL strony podczas zapytania. W adresach stron, wszystko występujące po “?” to parametry odsyłacza zawierające dane o treści, która znajduje się na stronie.

Partial match domain (PMD)

To nazwa domeny, której część pokrywa się ze wpisanym słowem kluczowym, np. garnki ceramiczne w zestawie – “www.garnki-zestawy.pl”

People also ask

Sugerowane przez Google najczęściej wyszukiwane frazy, podobne to tych, które wpisaliśmy. People also ask najczęściej wyświetla się pomiędzy wynikami wyszukiwania.

Podstawowe słowo kluczowe

To słowo kluczowe, które ma największy potencjał do przyciągania ruchu na stronę więc jest najważniejsze z punktu widzenia danej strony. Tworząc treści na stronę www, warto ją optymalizować własnie pod dane słowo kluczowe, które użyjemy zarówno w tytule strony, nagłówku treści i w pierwszym akapicie.

Poison words

Słowa, które obniżają jakość strony w wyszukiwarkach i klasyfikują ją jako niską. Są to zwykle słowa i wyrażenia, które wywołują nieufność ze strony użytkownika jak i robotów sieciowych.

Posts on Google – posty na Google

To krótkie posty z życia firmy, które mogą być tworzone poprzez panel Google Moja Firma. Można w nich zamieścić treści w formie zdjęć i krótkich filmów. Wpisy będą wyświetlać się zarówno w wizytówce na Mapach Google, jak i w samych wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie

Wszelkie celowe działania, które mają na celu poprawę widoczności strony internetowej na listach rezultatów wyszukiwarek internetowych. 

Presell pages

Tak zwane precle SEO, czyli strony internetowe, na których publikowane są tematyczne artykuły.  Zawierają one w sobie linki, które prowadzą do stron internetowych, najczęściej umieszczamy w nich linki do strony, którą chcemy pozycjonować. Precle SEO to jednak niskiej jakości strony, na których umieszczane treści są bez wartości lub pozbawione sensu, dlatego nie są one rekomendowanym rozwiązaniem przez ekspertów SEO. 

Przekierowanie 301

Inaczej: redirect 301, 301, „Moved Permanently”

To przekierowanie adresu strony internetowej na adres innej strony, które oznacza trwałe przeniesienie. Zalecane jest jego stosowanie dla przekierowania witryny na jedną z dwóch wersji – „z www” lub „bez www” lub by przekierować moc pozycjonującą z nieistniejących podstron na ich istniejące wersje.

Przekierowanie 302

Inaczej: redirect 302, 302, „Found”

Przekierowanie adresu strony internetowej na adres innej strony. Stosowane jest głównie wtedy, gdy pierwotna strona jest tymczasowo niedostępna. Można z tego przekierowania korzystać np. dla strony produktu chwilowo niedostępnego w sklepie internetowym. 

Słownik SEO – Q
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 20

QDD – Query Deserves Diversity

Jeden z algorytmów rankingowych Google, którego zadaniem jest dopasowywanie się do zamiarów użytkownika, wyświetlając wyniki dopasowania szerszego. 

QDF – Query Deserves Freshness

Założenie, w myśl którego wyszukiwarka Google powinna pokazywać najświeższe informacje dotyczące danych wydarzeń. Najczęściej stosowane w przypadku wydarzeń politycznych, środowiskowych, gospodarczych itp, które powinny być aktualizowane na bieżąco.  

Słownik SEO – R
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 21

RankBrain

Algorytm, bazujący na modelu sztucznej inteligencji. Zajmuje się oceną nowych zapytań oraz ogólnej jakości wyników wyszukiwania.

RDFa

Rozszerzenie HTML5, które pozwala na oznaczenie danych rodzajów treści na stronie www. Jest jednym z formatów danych strukturalnych pozwalający wyszukiwarkom internetowym lepiej zinterpretować zawartość witryny. 

Reciprocal linking

Umowa między dwiema stronami internetowymi dotycząca wzajemnego udostępniania linków zwrotnych. Warto mieć zaufanie do danej firmy, gdyż wymiana linków z firmą, która nie działa fair, może zaszkodzić profilowi ​​linków zwrotnych naszej witryny i utrudnić robotom wyszukiwarek klasyfikowanie zawartości naszej witryny.

Redirect links 

Znane również jako: Redirects, przekierowania

Linki prowadzące do podstrony naszego serwisu, na której następuje przekierowanie na inny adres. Występują różne rodzaje takowych przekierowań, które zostały również omówiona w tym Słowniku SEO.

Referrer

To strona internetowa, z która przenosi użytkownika do innej strony docelowej. Tak zwana strona odsyłająca. Referrer wysyłany w nagłówku żądania HTTP.

Relative URL

Łącze używane do linkowania wewnętrznego. Jest to krótka ścieżka do pliku, strony HTML, obrazu lub innej zawartości, do której linkujemy. Ten link jest używany jako część tagu kotwicy, ale nie zawiera protokołu, ani nazwy domeny.

Renderowanie JavaScript

Opcja umożliwiająca wyszukiwarkom przeszukiwanie i zrozumienie treści na stronie internetowej, która jest, często dynamicznie, generowana za pomocą kodu javascript.

Zawartość kodu JavaScript na stronie może się różnić od prostych zmian stylów do głębszych integracji, które modyfikują strukturę strony za pomocą określonych danych. 

Google jest jedną z niewielu wyszukiwarek, które obsługują renderowanie JavaScript,, ponieważ renderowanie zawartości JavaScript na stronie jest trudnym zadaniem. Skrypt musi najpierw zostać wykonany i przetworzony, a to może zajmować robotowi dużo czasu i zasobów. Dodatkowo często nie działa poprawnie, ponieważ JavaScript nie działa jako standardowa czy typowa strona HTML. 

Responsive website – strona responsywna

Jest to rodzaj strony internetowej, która dopasowywuje się do urządzenia, które posiada użytkownik. Strona responsywna, w zależności od urządzenia może zmieniać swój układ elementów, szerokości i rozdzielczości. Dzięki temu strona pozostaje przyjazna w obsłudze, zarówno na większych jak i mniejszych ekranach.

Robots Meta Tag

Fragment kodu, który pozwala kontrolować sposób, w jaki robot wyszukiwarki będzie indeksować zawartość strony internetowej. Wartość domyślna to „index, follow”, co oznacza, że ​​bot będzie zarówno indeksował twoją stronę, jak i podążał za wszystkimi linkami kierującymi od niej. Istnieją inne wartości, takie jak np.:

 • noindex – powstrzymuje bota od indeksowania danej strony,
 • nofollow – powstrzymuje go od podążania za linkiem znajdującym się na stronie,
 • nosnippet – opis nie będzie wyświetlany na liście wyszukiwania (tylko dla Google),
 • noimageindex – wstrzymuje wyświetlanie obrazów z danej strony podczas wyszukiwania grafiki,
 • noarchive – kopia Twojej strony z pamięci podręcznej nie będzie przechowywana, ani wyświetlana w SERP.

Robots noindex

Znane również jako: noindex

To jedna z możliwych wartości nadawanych metatagowi robots, która blokuje indeksację danej podstrony przez roboty. Stosując “noindex” dajemy komendę robotowi, by analizując zawartość naszej strony, nie umieszczał jej w indeksie.

Robots.txt

To plik, który umieszczany jest na serwerze strony internetowej w folderze głównym, w którym zawarte powinny być wszystkie polecenia dla robotów internetowych, które odwiedzają Twoją stronę. W pliku tym można zarówno zezwolić jak i zabronić robotom Google dostępu do określonych zasobów witryny. Można więc zablokować dostęp do danego rodzaju plików, folderów czy adresów stron.

Słownik SEO – S
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 22

Safari

Przeglądarka internetowa stworzona i rozwijana przez firmę Apple, dostępna wyłącznie na urządzeniach z systemem operacyjnym OS X. To druga najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie.

Schema.org

To strona www, na której zgromadzone są schematy znaczników dostępnych danych strukturalnych w sieci. Dzięki nim roboty sieciowe mogą szybko i prosto zrozumieć zawartość strony i jej znaczenie.

Scraping

Używanie zautomatyzowanego programu do zbierania danych, zwykle metadanych, z wielu witryn internetowych. Zbierane przez Ciebie dane mogą obejmować wszystkie tytuły stron Twojej konkurencji wraz z ich meta opisami.

Technika ta może być wykorzystana w Black Hat SEO, w której to treść pobieramy, by wykorzystać ją na swojej stronie www.

W ramach techniki White Hat SEO, dane są wykorzystywane do celów informacyjnych.

SEA – Search Engine Advertising

Dosłownie oznacza reklamę w wyszukiwarkach internetowych i stanowi jedno z działań z dziedziny marketingu, które ma za zadanie zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych. 

Search Engine Marketing (SEM)

Wszelkie działania mające na celu poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania, w skład których wchodzą zarówno płatne praktyki (PPC) jak i organiczne (SEO).

Search Engine Reputation Management (SERM)

Wszelkie działania mające na celu podniesienie reputacji czy wizerunku firmy w sieci, obejmujące np. moderowanie opinii, optymalizacja witryny itp.

Search Engine Results Page (SERP)

To wyniki wyszukiwania, czyli lista linków kierująca do strony internetowych, które pojawiły się po wpisaniu przez użytkownika dane frazy. 

Search Engine Spam

Praktyka związana z Black Hat SEO, polegająca na celowym manipulowaniu indeksem wyszukiwarek, by uzyskać wyższą pozycję w SERP, a tym samym zmniejszyć precyzję wyników wyszukiwania.

Search Quality Rater Guidelines

To zbiór informacji i zasad stworzony przez Google specjalnie dla osób, które odpowiadają za ręczną ocenę wyników wyszukiwania oraz stron, w celu wykrycie spamu lub niedozwolonych treści. Wytyczne te są regularnie aktualizowane i od 2015 ogólnodostępne.

Search Result Feature

Funkcje wyników wyszukiwania to wspólna nazwa dla wszystkich różnych sposobów, których Google używa do wyświetlania informacji w swoich wynikach. Wpływ na wyniki wyszukiwania może mieć zarówno kraj, z którego wyszukujemy oraz język a także urządzenie. 

Search Result Snippet

Część linków wyświetlanych w SERPach, które pokazują treści zawarte w Twoim metatagu opisu. Tradycyjny organiczny, lub naturalny wynik wyszukiwania, składa się z tytułu i opisu.

Semantic search – wyszukiwanie semantyczne

Jego celem jest zrozumienie intencji wyszukiwania użytkownika, dzięki czemu pojawiające się propozycje stron internetowych lub produktów w wynikach wyszukiwania są bardziej adekwatne i dopasowane do zamiaru z jakim ten użytkownik wpisuje daną frazę w wyszukiwarkę.

Semantic Web

Projekt, którego zadaniem jest rozpoznawanie kontekstu i intencji zapytania jakie kieruje do wyszukiwarki użytkownik. 

SEO Service

Znany również jako: dostawca usług SEO, agencja SEO

Płatna usługa świadczona przez specjalistów w dziedzinie SEO, mające na celu podwyższenie pozycji naszej witryny w wynikach wyszukiwania. 

SEO Silo

Znane również jako: silos treści, struktura sieci silosu

Metoda grupowania powiązanych treści w odrębne kategorie i podkategorie w witrynie internetowej, aby pomóc zarówno ludziom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć jej znaczenie. 

SEO Site Audit – Audyt Strony, Audyt SEO

Pełna analiza widoczności witryny w wyszukiwarkach. Powinna pomóc zlokalizować błędy, problemy i braki w treści, które możesz wykorzystać w swojej strategii SEO. Istnieją dwa rodzaje audytów, które możesz przeprowadzić, aby uzyskać wgląd w kwestie związane z SEO: techniczny audyt SEO i audyt treści. 

SEO URL 

Przyjazny dla użytkownika adres URL, który został zoptymalizowany pod kątem jak największych korzyści z SEO. 

SERP Shaker

Technika Black Hat SEO wykorzystująca oprogramowanie do tworzenia treści i witryn internetowych wyłącznie w celu pozycjonowania pod kątem słów kluczowych z długim ogonem, o niskiej konkurencji. Witryny te są następnie wykorzystywane do uzyskiwania przychodów poprzez dodawanie, tworzenie linków zwrotnych, zbieranie adresów e-mail itp.

Sesja

Występuje za każdym razem, gdy użytkownik odwiedzi Twoją stronę i kontynuuje jej przeglądanie. Sesja liczona jest bez względu na to, czy dana osoba odwiedziła Twoją stronę wcześniej, czy nie. Kolejna sesja zostanie naliczona jeśli między wizytami minie 30 minut.

Seznam

Czeska wyszukiwarka internetowa i portal informacyjny.

Short click

Oznaczenie zdarzenia, w którym użytkownik kliknął w nasz link znaleziony w wynikach wyszukiwania, jednak po chwilowym przeglądaniu treści, wyszedł ze strony i wrócił do wyników wyszukiwania. 

Site:

Wpisując “site:domena strony internetowej” uzyskamy informacje o wszystkich zaindeksowanych podstron w obrębie danej witryny.

Site-wide link

Tak zwany link wyświetlany na wszystkich podstronach, np. na stronie głównej, blogu, w różnych zakładkach.

Sitelinks

To dodatkowe linki znajdujące się na wysokich pozycjach w wynikach organicznych lub płatnych. Mogą występować w bardziej obszernej formie, ukazując więcej informacji o zawartości witryny, lub mniej – w zależności od tego czy pasują do zapytania użytkownika.

Sitelinks Searchbox

To dodatkowe okno wyświetlane w wynikach wyszukiwania, w którym użytkownik może przeszukać zawartość strony, w poszukiwaniu informacji dotyczących firmy. Należy zainstalować wewnętrzną wyszukiwarkę na stronie, by dane okienko się wyświetlało.

Skyscraping

Znane również jako: technika Skyscraper, SEO Skyscraper

Metoda polegająca na znajdowaniu popularnych stron internetowych z wieloma linkami zwrotnymi, następnie pisaniu treści, które będą od nich lepsze i docieraniu do witryn, które zawierają do nich linki, oferując zamiast tego swój link z ulepszoną treścią. 

Słowa kluczowe

Znane również jako: Keywords, Frazy kluczowe

To słowa (lub całe frazy) to wpisywane przez użytkowników hasła w wyszukiwarkach internetowych w celu znalezienia interesujących ich rzeczy / produktów / usług. Odpowiednie poznanie słów kluczowych dla naszej oferty, pozwoli uwzględnić je w treściach na stronie www, a tym samym zdobyć na nie lepszą pozycje w wyszukiwarce. 

Snippet Bait

Krótki fragment treści zoptymalizowany, aby Google mógł wyświetlać go jako polecany fragment. Jest umieszczany na początku artykułu i zwykle odpowiada na zapytanie w 2-3 zdaniach, dzięki czemu Google może łatwo pobrać ten fragment treści zamiast pobierać treści z różnych pozycji na stronie i łączyć je w całość.

Social Media Marketing (SMM)

To proces wykorzystywania mediów społecznościowych jako kanału, który zwiększa ruch, widoczność biznesową i świadomość marki poprzez tworzenie angażujących treści udostępnianie je w mediach społecznościowych. Obecnie linki z mediów społecznościowych mogą wpływają również na ranking w Google, dlatego korzystanie z nich na pewno się opłaci.

Spam

To wszelkie bezużyteczne treści lub całe strony internetowe, które nie służą użytkownikom, a zaśmiecają przestrzeń w internecie. 

Spam blog

Metoda automatycznego tworzenia blogów, poprzez kopiowanie treści z innych serwisów i zamieszczanie ich na jednym blogu. Treści “dla niepoznaki” kopiowane są z różnych źródeł, jednakże jest to technika zaliczana do Black Hat SEO. 

Speed Update

Aktualizacja algorytmu Google, w której to znaczeniu nabrała szybkość ładowania się stron www. 

SQT – Search Quality Team

Specjalnie powołany zespół przez Google, który ma za zadanie weryfikowania jakości wyników wyszukiwania, na przykład poprzez eliminowanie spamu. 

SSL – Secure Socket Layer

Protokół, będący częścią protokołu HTTPS, który odpowiada za bezpieczeństwo danych w sieci i służy do szyfrowania danych, które są transferowane pomiędzy przeglądarką internetową na komputerze użytkownika, a serwerem strony internetowej. 

STA – Searcher Task Accomplishment 

To jeden z czynników rankingowych branych pod uwagę przez Google. Według niego strona internetowa, która odpowiada potrzebom i oczekiwaniom użytkownika powinna uzyskać wyższą pozycję.

Storytelling

To sposób budowania treści, która ma za zadanie wciągnąć użytkownika niczym ciekawa opowieść. W jej strukturze ważna jest zarówno narracja jak i oddziaływanie na wyobraźnię i emocje czytelnika, tak aby nawiązać z nim pewną więź.

Street View

Funkcja dostępna w Mapach Google lub osadzona na danej stronie internetowej. Dzięki niej mamy możliwość sprawdzić dokładnie lokalizację, której szukamy, również wykonując spacer jej ulicami.  

Strona internetowa

Dokument HTML, który może łączyć się z siecią World Wide Web i być czytany przez przeglądarkę. Witryna może składać się tylko z jednej lub wielu stron internetowych.

Structured Data

Dane ułatwiające robotom sieciowym zrozumienie zawartości strony internetowej. Schematy tych znaczników są publicznie udostępnione na stronie Schema.org. 

Struktura witryny (struktura witryny, architektura witryny)

Struktura witryny to termin odnoszący się do formy, jaką tworzą Twoje strony i linki. Dobra struktura witryny ułatwia odwiedzającym znalezienie tego, czego szukają, zwiększa konwersję i CTR, wydłuża czas przebywania i ułatwia indeksowanie witryny. Ponieważ dobra struktura to dobry UX, struktura Twojej witryny ma wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. Optymalna struktura serwisu internetowego powinna:

 • mieć wyraźną hierarchię:  ze stroną główną, 3-5 kategoriami i podkategoriami,
 • mieć skuteczną strategię linków wewnętrznych,
 • używać nawigacji itd.

Supplemental index

To poboczny indeks wyszukiwarki Google przeznaczony dla stron internetowych, które roboty sieciowe oznaczyły jako mniej wartościowe lub zduplikowane. Można je sprawdzić powtarzając swoje wyszukiwania z uwzględnieniem pominiętych wyników.

SXO – Search Experience Optimization 

To połączenie działań SEO z UX, czyli procesem mającym za zadanie ulepszyć doświadczenie uzytkownika na naszej stronie www. Biorą one pod uwagę zarówno przyjazność serwisu dla wyszukiwarek, jak i użytkownika.

Sygnał społeczny

Termin SEO opisujący działania angażujące w mediach społecznościowych, takie jak udostępnienia, głosy, piny, wyświetlenia itp. Nie jest do końca jasne, czy wpływają one na ranking, ale z pewnością zwiększają prawdopodobieństwo cytowania witryny, zwiększając liczbę linków zwrotnych i poprawę autorytetu marki.

System Wymiany Linków

System, który pozwala automatycznie pozyskać dużą ilość linków prowadzących do danej strony www w bardzo krótkim czasie, korzystając ze stron wydawców należących  do danego systemu. Korzystanie z tych systemów nie jest rekomendowane i dobrze odbierane przez Google, więc może być potencjalnym czynnikiem obniżenia wartości strony www w wynikach wyszukiwania.

Słownik SEO – T
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 23

Tag Title

To tag tytułu, czyli tag określający tytuł strony. Jest jednym z ważniejszych tagów, ponieważ w pierwszej kolejności pozwala określić robotom sieciowym czego dotyczy dana treść strony. Powinny więc znaleźć się w nim słowa kluczowe, po wpisaniu których chcemy by nasza strona www się pojawiła w wynikach.

Techniczne SEO

Jest to część SEO, która zajmuje się maksymalnym ułatwieniem robotowi wyszukiwarki indeksowania danej witryny oraz koncentruje się na poprawie fazy renderowania. Techniczne pozycjonowanie jest podstawą wszystkich innych działań związanych z SEO i jest absolutnie niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoja witryna działała optymalnie.

Działania z dziedziny technicznego SEO, obejmują m.in:

 • poprawę wydajności witryny,
 • optymalizację treści i obrazów,
 • poprawę struktura witryny itd.

TF-IDF – Term Frequency – Inverse Document Frequency 

To technika, która może być wykorzystywana przy tworzeniu treści na stronie, w której obliczana jest wagi fraz, na podstawie liczby ich wystąpień w danym tekście. 

The Open Graph protocol

Znacznik HTML, dzięki któremu po zamieszczeniu linku w mediach społecznościowych, ukazuje się wskazany fragment treści (tj. tekst i grafika) z danej strony www.

Thin content

To rodzaj contentu, którego jest bardzo niewiele, a więc jego ilość jest niewystarczająca dla robotów sieciowych i tym samym zostaje zaklasyfikowana jako mało wartościowa dla użytkownika.

Tiny text

To praktyka Black Hat SEO, w której pewnym treściom zawartym na stronie www nadaje się bardzo mały rozmiar, tak mały, by był on prawie niewidoczny dla użytkownika, a jednak został zaindeksowany przez roboty sieciowe.

TLS – Transport Layer Security

Część protokołu HTTPS, odpowiedzialna za szyfrowanie danych i monitorowania ich integralności podczas ich transferu między przeglądarką a serwerem strony internetowej. Tym samym chroni dane przed próbami wyłudzenia np. przez nieupoważnione osoby czy boty.

Traffic

Znany również jako: ruch na stronie

Jeden z najbardziej znanych terminów SEO, który opisuje liczbę wszystkich odwiedzających daną stronę www. Wyróżniamy ruch:

 • bezpośredni
 • organiczny
 • płatny
 • skierowanie

Traffic potential

Dane o liczbie potencjalnych odwiedzin Twojej strony, jaką możesz uzyskać jeśli znajdzie się ona na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania w Google.

TrustRank

To alternatywa stworzona przez Yahoo dla Googlowskiego PageRank’a, na podstawie której określany jest stopień zaufania do danej witryny internetowej. 

Twin website

Tak zwany serwis bliźniaczy, czy strona internetowa będąca bardzo podobna do innej strony www – pod względem jej zawartości. Taka strona wpływa negatywnie na pozycjonowanie tej pierwszej – głównej strony. 

Słownik SEO – U
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 24

Ukryte słowo kluczowe indeksowania semantycznego (LSI)

Słowa kluczowe LSI to słowa i frazy, które są semantycznie powiązane z podstawowym słowem kluczowym. Te słowa mają ten sam kontekst i są często używane razem. Przykładem LSI dla słowa “SEO” może być np. audyt SEO, narzędzia SEO, frazy pod SEO itp. 

URL – Uniform Resource Locator

Znane również jako: adres internetowy

Adres URL to format adresowania, czyli określenia lokalizacji danych zasobów, który składa się z danych części: protokołu, adresu serwera (nazwy domeny) i ścieżki do zasobu.

User-Agent

Jest to nagłówek identyfikujący, wysłany protokołem HTTP przez program (przeglądarkę lub bot), który nawiązuje połączenie z serwerem www. 

User Engagement – wskaźnik zaangażowania użytkowników

Wskaźnik ten określa w jakim stopniu użytkownicy angażują się w tresci zawarte na stronie www.

User Experience (UX) – doświadczenie użytkownika

Doświadczenie użytkownika to czynnik rankingowy wyszukiwarek, który opisuje, czy łatwo jest korzystać z danego produktu lub usługi (lub też strony internetowej). Czynniki, które wpływają na UX to min:

 • prostota i użyteczność interfejsu użytkownika,
 • struktura witryny,
 • szybkość ładowania się strony www na różnych urządzeniach,
 • responsywność i przyjazność dla urządzeń mobilnych.

UX bierze pod uwagę szczególnie odczucia użytkowników, jednak jako, że są one równie ważne dla Google, mają znaczenie dla SEO naszej strony www.

User-Friendly

To określenie dla urządzeń lub serwisów, które są łatwe w zrozumieniu i użyciu dla każdego użytkownika.

User-Generated Content (UGC)

To wszelkie treści (wpisy blogowe, grafiki, wideo, wzmianki w mediach społecznościowych) publikowane przez użytkowników internetu, które dotyczą naszej marki. Mogą one mieć pozytywny wpływ na SEO, ponieważ dzięki nim zdobywamy linki oraz rozgłos w sieci.

User Intent

Tworząc treści na stronę oraz opracowując swoje usługi warto wziąć pod uwagę zamiar użytkownika – czyli jego potrzebę i intencję z jaką wpisuje dane hasła w wyszukiwarkę w zależności od etapu, na ścieżce zakupowej.

Słownik SEO – V
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 25

Vanity URL

To przyjazna forma adresu www naszej firmy, która wystepuje np. kiedy wklajamy go w postach w mediach społecznościowych. Jest to najcz ęściej skrócona wersja adresu, która kieruje do podstrony z dłuższym linkiem URL.

Viral Content

Content, który w krótkim czasie staje się bardzo popularny (np. treść, zdjęcie, wideo). Najcześciej dotyczy ostatnich wydarzeń lub sytuacji, które łatwo podchwytują użytkownicy w sieci. Są one dobre z punktu widzenia SEO, dla pozyskania linków do naszej strony oraz rozgłosu. 

Vlog

Znany również jako: videoblog, wideo blog

To forma przedstawiania treści blogowych w formie wideo. Najpopularniejszą platformą, na której można spotkać się z vlogami jest Youtube.

Voice search

Znane również jako: wyszukiwanie głosowe

Funkcja pozwalająca na wyszukanie danego zapytania w wyszukiwarce poprzez polecenie głosowe. 

Słownik SEO – W
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 26

Webmaster

To osoba, która zajmuje się technicznymi aspektami związanymi z tworzeniem i optymalizacją strony www. Jest odpowiedzialna za jej aktualizację czy wprowadzanie zmian, które są konieczne dla pozycjonowania witryny. 

Webmaster Guidelines

Specjalnie stworzone wytyczne przez Google dedykowane webmasterom, z pomocą których mogą oni ulepszać strony pod wymagania robotów sieciowych i użytkowników.

White Hat SEO

To wszelkie działania pozycjonujące stronę www w wynikach wyszukiwania, które są zarówno zgodne z wytycznymi Google, jak i etyczne i sprawiedliwe wobec konkurencji i użytkowników sieci.

White paper

To oficjalne treści, na temat np. danych obszarów działalności firmy, które mają za zadanie dostarczenie aktualnych informacji na jej temat. Służą one przede wszystkim działaniom PR’owym, mającym na celu wzmocnienie wizerunku firmy w sieci oraz budowaniu świadomości marki. 

Wiek domeny – Domain Age

Jest to jeden z czynników branych pod uwagę w ocenie strony www przez Google. Wiek domeny liczy się od momentu jej zarejestrowania, a im dłuższy ma ona starz, tym z punktu widzenia Google, jest bardziej wartościowa. 

Witryna 

Zbiór stron internetowych w tej samej domenie.

Witryna lustrzana

To kopia strony internetowej osadzona pod innym adresem www, używana w momencie kiedy główna strona www generuje tak duży ruch, że serwer nie może je obsłużyć. 

WordPress

Jeden z najbardziej znanych i popularnych systemów zarządzania treścią, stworzony w języku PHP. Posiada wiele szablonów stron internetowych i pozwala stworzyć je od podstaw nawet laikom. 

Wyjątkowa wizyta

Znana również jako: unique visit

To dosłownie pierwsza wizyta danego użytkownika (z danym IP) na naszej stronie. Ich liczbę, np. w skali miesiąca, możemy określić korzystając np. z Google Analytics. 

Wyszukiwanie uniwersalne 

Znane również jako: (wyszukiwanie mieszane, wyszukiwanie rozszerzone)

Wyniki w Google, które są umieszczane wśród tradycyjnych wyników organicznych, ale obejmują dodatkowe media, takie jak obrazy, wideo, mapy, lokalizacje itp. Jest to próba Google stworzenia dynamicznych wyników wyszukiwania, w których użytkownik ma do czynienia z różnymi formami wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka

To strona internetowa lub program, w którym zgromadzone i uporządkowane są dane oraz informacje. Pozwala ona na wyszukanie różnego rodzaju informacji dostępnych w internecie. Do najpopularniejszych wyszukiwarek można zaliczyć Google, Baidu, Bing, Yahoo i Yandex.

Wyszukiwarka pionowa

To typ wyszukiwarki, która poprzez swoje wyspecjalizowane funkcje, koncentruje się na określonym segmencie treści online (zwykle według tematu lub rodzaju mediów). 

Słownik SEO – Y
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 27

Yahoo

Niegdyś lider poczty e-mail, wiadomości online i wyszukiwania, obecnie wykorzystywana przez niewielki procent użytkowników jako wyszukiwarka internetowa. 

Yandex

Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Rosji, posiadająca ponad 50% udział w tym rynku. Na Świecie jednak stosunkowo mało popularna z niecałym 1% udziału.

Yoast SEO

Jedna z najbardziej popularnych wtyczek SEO do WordPressa. Dzieki niej może m.in:

 • ustawić tytuł i opis fragmentu wyników wyszukiwania,
 • sprawdzić czytelność treści na naszej stronie www,
 • ustawić słowo kluczowe dla danej treści,
 • zarządzać linkami i meta tagami, itd.
Słownik SEO – Z
Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 28

Zaplecze – Satelity

Strony internetowe, tworzone na potrzeby pozycjonowania danej witryny, zawierające treści skupiające się wokół tematów, które są pokrewne z tymi, poruszanymi na stronie pozycjonowanej. Dzięki tworzeniu dedykowanych zaplecz uzyskujemy wiarygodne linki prowadzące do naszej witryny, które są odbierane przez roboty sieciowe jako pozytywne i nienachalne.

Zapytanie do wyszukiwarki

To słowa lub frazy wpisywane przez daną osobę do wyszukiwarki. W celu znalezienia konkretnej odpowiedzi można użyć również operatorów wyszukiwania np.: „OR „ (lub), „related:” (powiązane), czy „*”.

Zero-Click

Zapytanie wyszukiwania, które nie otrzymuje żadnych kliknięć. Występuje, gdy użytkownik z jakiegoś konkretnego powodu nie klikają żadnego wyniku. Jednym z częstych powodów, dla których zapytanie nie uzyskuje żadnych kliknięć, jest to, że jest to wyszukiwanie informacyjne najwyższego poziomu, w którym Google odpowiada na pytanie za pomocą jakiejś formy wyników z elementami rozszerzonymi. Na przykład na zapytanie „ile lat ma Brad Pitt?”, na które uzyskujemy odpowiedź już w wynikach wyszukiwania.

Zero-match anchor text

To link zakotwiczający, którego fraza nie zawiera treści mówiącej co znajdziemy dokładnie po kliknięciu w link. Najczęściej to linki zawierające CTA w stylu “kliknij tutaj”czy “sprawdź tutaj” itp., które kierują na konkretną podstronę lub landing page.

Zero Moment of Truth (ZMOT)

Koncepcja marketingowa stworzona przez Google, zgodnie z którą konsumenci podejmując decyzję o zakupie zwracają uwagę również na opinie, komentarze i informacje dotyczące produktu czy usługi, które znajdują się w Internecie. Dlatego tak ważne jest, by dbać o te aspekty w kontekście swojej firmy, gdyż mogą one zaważyć na decyzji zakupowej.

Podsumowanie potężnego Słownika SEO 

To by było na tyle! Ponad 300 pojęć z zakresu pozycjonowania stron i optymalizacji to potężna dawka wiedzy! Mamy nadzieję, że znalazłeś słówko, którego szukałeś i że Słownik SEO spełnił swoje zadanie.😀 

Jeśli doszukałeś/aś się frazy, której tutaj nie uwzględniliśmy, śmiało daj znać w komentarzu, chętnie ją dodamy, tak aby kolejni użytkownicy mieli pełną bazę wiedzy. 

Jeśli chcesz, możesz pobrać nasz Słownik SEO w wersji pdf, tak do poczytania przy kawce lub sprawdzenia danej frazy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Możesz też wziąć go ze sobą np. na spotkanie ze specjalistą SEO, dzięki czemu, gdy pojawi się jakaś niewyjaśniona kwestia, bardzo łatwo znajdziesz ją w Słowniku SEO.

Komentarze (3)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 30

  Fabian

  13 paź 2020, 20:08

  Nareszcie znalazłem miejsce, gdzie wszystkie te pojęcia są wyjaśnione. Próbuję sam opanować sztukę pozycjonowania, ale początek jest bardzo ciężki. Spotkałem się z opiniami, że każdy jest w stanie zoptymalizować swoją stronę jeśli odpowiednio się wcześniej przygotuje. Wierzę, że to prawda. Świetna robota.

  • Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 31

   Maciej Popiołek

   14 paź 2020, 09:18

   Dziękujemy za dobre słowo! 🙂 Tak – zdobywając odpowiednią wiedzę można podejść do pozycjonowania serwisu samodzielnie – zajmuje to sporo czasu, więc większość przedsiębiorców temat zleca, by zająć się innymi procesami, ale jeżeli ktoś decyduje się na samodzielność to – przy udanych wynikach – odczuwa ogromną satysfakcję. Powodzenia zatem – oby rzeczona stała się i Pana udziałem! Oczywiście zapraszamy też do Akademii Verseo gdzie jest mnóstwo materiałów o SEO. 🙂

 • Słownik SEO – 300 pojęć z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron - zdjęcie nr 32

  wiral.com.pl

  27 kwi 2021, 12:32

  Dodaję do ulubionych, dobra robota