Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Jak wdrożyć kod śledzenia Google Analytics na stronę z WordPress ?

Kod śledzenia Google Analytics w WordPress – krok po kroku

Google Analytics to podstawowe narzędzie do pomiaru popularności strony internetowej, np. takiej na platformie WordPress. Google Analytics jest całkowicie bezpłatny i przynosi duże korzyści dla osób chcących uzyskać większą popularność serwisu i analitycznych danych na platformie WordPress. Instalacja kodu śledzenia Google Analytics na stronie jest jednym z pierwszych kroków podczas pracy z tym narzędziem.

Gdzie znaleźć kod śledzenia?

Kod śledzenia można znaleźć w panelu Google Analytics danej witryny. Należy wejść do zakładki Administracja a następnie w kolumnie Usługa wybrać Informacje o śledzeniu > Kod śledzenia.

google analytics wordpress kod śledzenia

Gdy już mamy nasz kod, pora go umieścić na stronie internetowej. Poniżej przedstawię kilka metod jego wprowadzenia.

Metoda 1

W panelu WordPress wybieramy zakładkę „Wygląd”, a następnie „Edytor”.
google analytics wordpress kod śledzenia 2

Jest to edytor aktywnego na stronie motywu. Po prawej stronie znajduje się lista plików.
Google sugeruje umieszczanie kodu analytics w nagłówku, znajdującym się w pliku „header.php” – należy go wybrać.
google analytics wordpress kod śledzenia 3

Następnie podklejamy nasz kod Analytics przed tagiem zamykającym nagłówek
google analytics wordpress kod śledzenia 4
Klikamy „Zaktualizuj plik”, co spowoduje zapisanie naszego kodu w serwisie.

Metoda 2

Kolejna metoda wymaga dostępu do serwera FTP na którym znajduje się nasz serwis.
Najpierw wchodzimy na nasz serwer FTP korzystając na przykład z pspada tudzież Total Commandera. Interesuje nas plik header.php w którym zazwyczaj znajduje się kod który chcemy zmodyfikować. Wchodzimy do następującego katalogu wp-content > themes > wybieramy katalog z aktywnym motywem* > header.php

*(Jeśli nie wiesz jaki on jest wystarczy wejść w przeglądarce do serwisu, kliknąć CTRL+U następnie CTR+F i wpisac „/themes/”, po prawej stronie będzie wyświetlony aktywny motyw.)

jak zainstalować google analytics w wordpress

Następnie edytujemy plik header.php
instalacja google analytics w wordpress

Tak jak w przypadku edytora, również i tutaj znajdujemy linię , wprowadzamy przed nią kod analytics i zapisujemy plik na serwerze.
instalacja google analytics w wordpress

Metoda 3

Możemy również wykorzystać jeden z wielu dostępnych pluginów do Google Analytics.
Pokażę tutaj jak wprowadzić kod wykorzystując popularną wtyczkę Google Analytics by MonsterInsights. Aplikacja ta posiada wiele zaawansowanych opcji które pozwalają na pomiar dodatkowych danych takich jak pobieranie plików, jednakże teraz skupimy się na samym wprowadzeniu kodu Analytics.

Instalacje wtyczki rozpoczynamy poprzez wejście do panelu WordPress, wybranie opcji „Wtyczki” > „Dodaj nową”. Następnie wyszukujemy interesujący nas plugin.
instalacja google analytics w wordpress
Znajdujemy aplikację spośród wielu dostępnych i klikamy opcję „Zainstaluj”.

instalacja google analytics w wordpress

Zostaniemy przeniesieni do okna instalacji wtyczki, w którym po rozpakowaniu włączamy wtyczkę.
google analytics wordpress

W panelu wtyczek pojawi się zainstalowany program – Google Analytics by MonsterInsights, wchodzimy w jego ustawienia.
google analytics wordpress

Otwarte okno ma wiele zakładek i opcji, nas jednak interesuje ręczne wprowadzenie kodu UA* .
Zaznaczamy odpowiednie pole, wprowadzamy ciąg znaków i zapisujemy zmiany.
google analytics wordpress

* A co to właściwie jest kod UA ? Jest to ciąg znaków (zwany identyfikatorem śledzenia) na przykład UA-111111-22, informujący Google na które konto mają być wysyłane dane. Liczby 111111 to numer konta natomiast 22 określa numer usługi przypisanej do konta. Identyfikator śledzenia znajdziemy w naszym kodzie analytics:
google analytics wordpress

Gdy kod zostanie już umieszczony na stronie trzeba poczekać 24-48 godzin aż zaczną się zbierać dane, które potrzebujemy.

Audyt Google Ads

Komentarze

 1. Kamil

  Przydanty artykuł. Jednak mam problem ponieważ skorzytałem z metody 1 i wpiąłem w wordpressa wygenerowany kod i o ile zliczają się globalne statystyki, o tyle nie widzę ich na podstronach, a dokładnie w zakładce Zachowanie > Wszystkie Strony. Czy do każdej podstrony trzeba dodatkowo wpinać kody? Jeżeli tak to jest jakaś metoda/plugin żeby robić to autoamtycznie a nie ręcznie?

  • Jakub Szperkowski

   Wdrożenie poprzez plik header.php powinno wprowadzić kod śledzenia na każdej podstronie. Sugeruję mimo wszystko spróbować wtyczki Google Analytics by Monster Insights lub GA Google Analytics by Jeff Starr.

 2. Woytech

  Dziękuję! Dla laika rada prosta i czytelna.

 3. Aleksandra

  Bardzo dziękuję, ten artykuł rozwiązął moje problemy <3

 4. Artur

  Super, chwila moment i gotowe. Takich artykułów właśnie trzeba, proste i szybkie sposoby a nie jakieś zagmatwane nie wiadomo co. A na takie do tej pory trafiałem.

 5. Oktawia

  Hej, mam problem i nie mogę znaleźć na niego rozwiązania, może tu się uda! Dodałam kod śledzenia dokładnie do header.php, tak jak to jest wyżej opisane, ale nie mogę go teraz znaleźć w plikach, bo w header.php już go nie ma, a w kodzie strony jest. Chciałabym go zmienić, więc muszę go znaleźć. Wiecie gdzie/jak znajdę ten kod?

  • Maciej Popiołek

   Jest Pani pewna, że patrzy Pani na plik header w odpowiednim motywie? W każdym motywie jest osobny, więc być może trzeba się przeklikać? 🙂

 6. Klaudia

  Hej! Dzięki, natomiast mam problem – mam postawioną stronę w wordpressie w wersji PL i EN – podpięłam wersję PL pod plugin MonsterInsigt, wpisując kod, ale nie potrafię podpiąć wersji EN – mam wrażenie, że przez plugin to jest traktowane jako jedna strona, bo korzystam z jednego kokpitu, ale wszystkie zmiany na stronie zawsze wprowadzam ręcznie do wersji PL i EN oddzielnie.

  • Maciej Popiołek

   Dzień dobry – niestety to trochę za mało informacji, by znaleźć rozwiązanie 🙂 Prośba o maila np. na mpopiolek@verseo.pl – z adresem stronki i nr kontaktowym – postaramy się wówczas ogarnąć temat. 🙂

 7. Marek

  Czy jeśli mam już wpięty GA na stronie w kodzie, to czy jeśli instaluję GTM, to muszę go wstawić ponownie w GTM? Wtedy statystyki przy dwóch kodach będą wyświetlały się prawidłowo?

  • Paweł Dalecki

   Dzień dobry,
   nie ma takiej konieczności. Implementacja ponowna przez GTM spowodowałaby prawdopodobnie (w zależności od architektury samej strony) dublowanie statystyk składowanych w Google Analytics. Główny kod śledzący powinien pojawić się na stronie tylko raz.

   Pozdrawiam serdecznie

 8. Dzmitry

  Dzień dobry
  Podpiałem kod śledzenia do tagu , ale nie działa sama analityka a jak na stronie wchodzę w kod przez f12 to nie ma tego skryptu w ogóle
  Jeżeli ktoś zna odpowiedź to proszę o info

Powiązane artykuły

jak wypozycjonować stronę
Jak wypozycjonować stronę?
Maciej Popiołek

Walka o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania nadal trwa. Każda firma chce być na szczycie wyszukiwarki na określone frazy, aby […]

Google kontra Ad Boty
Jakub Szperkowski

Google od dawna próbuje sobie poradzić z botami generującymi fałszywe kliknięcia w reklamy AdWords. Ostatnio wdrożyli nowe zabezpieczenie mające znacząco […]

Dlaczego tanie pozycjonowanie i seo może Ci zaszkodzić?
Jakub Nowak

Tanie pozycjonowanie – czy to świetny pomysł? Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub też jako pracownik zajmujesz się marketingiem, zapewne natknąłeś się […]

Festiwal SEO w Katowicach – relacja!
Barbara Oleszek

Festiwal SEO w Katowicach – czyli subiektywna relacja z wydarzenia! Jest taki jeden dzień w roku, kiedy to dział SEO […]

Automatyczny audyt seo – źródło niepokojów?
Joanna Michalska

Dlaczego automatyczny audyt seo przynosi złe wyniki? Automatyczny audyt SEO to całkiem ciekawe narzędzie. Mogą z niego korzystać i wykonać […]

Content marketing krok po kroku
Maciej Popiołek

Content Marketing – co to jest? Content marketing to marketing treści. Strategia content marketingowa opiera się na dostarczaniu różnego typu […]