Ten tekst przeczytasz w 10 minut

Brak komentarzy

Pozycjonowanie WordPress – od czego zacząć?

Pozycjonowanie WordPress – od czego zacząć? - zdjęcie nr 1

Pozycjonowanie stron WordPress

Jesteś gotów, by podbijać wirtualną przestrzeń? Wspaniale! Jeśli już z powodzeniem prowadzisz stronę internetową, która bazuje na systemie zarządzania treścią WordPress, dowiesz się, jak ją zoptymalizować, by była przyjazna SEO? Dopiero ruszasz z tworzeniem e-commerce? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę. To tekst o tym, jak powinno przebiegać pozycjonowanie, by SEO WordPress przynosiło oczekiwane efekty, a Twoja witryna wzbiła się na wyżyny wyszukiwarki Google.

Pozycjonowanie stron WordPress przebiega w myśl ogólnych wytycznych SEO. Trzeba jednak przyznać, że system ten jest przyjazny SEO, więc walka o wysokie pozycje strony WordPress w rankingu Google będzie dość prosta. Nim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy jednak od podstaw.

Logo CMS WordPress

WordPress — co to za CMS?

WordPress to najpopularniejszy i darmowy system zarządzania treścią (CMS). Dzięki niemu możemy nie tylko stworzyć strony internetowe przyjazne SEO, ale także nimi zarządzać. Jego sporym atutem jest łatwość instalacji na serwerze hostingowym oraz intuicyjne użytkowanie. Strony WordPress mogą być zarządzane nawet przez osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia z programowaniem. System pozwoli im w łatwy i szybki sposób tworzyć i publikować treści (na blogu, stronie WordPress), wzbogacać content obrazami i filmami.

Dzięki różnego rodzaju wtyczkom stronę WordPress można dostosowywać do wyglądu konkretnej witryny, czy ułatwić pozycjonowanie strony. Przy jego użyciu stworzysz zarówno prosty blog, jak i złożoną stronę firmową, promującą i sprzedającą produkty oraz usługi.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

>> Pozycjonowanie sklepów: Case study SEO z branży optycznej <<

Wtyczki pomagające pozycjonować stronę WordPress

Proste pozycjonowanie stron WordPress – poznaj wtyczki SEO

Wtyczki do WordPress to małe programy, które można pobrać z wirtualnego sklepu. Pozwalają one na rozszerzenie funkcjonalności systemu i dostosowanie go do własnych potrzeb. Wtyczki mogą na przykład wesprzeć pozycjonowanie stron internetowych (wtyczki SEO WordPress), pomóc w optymalizacji strony, dodawanie formularzy kontaktowych lub galerii zdjęć.

Najpopularniejsze wtyczki SEO, które oferuje WordPress

Wśród wielu propozycji, które czynią WordPress tak wygodną i uniwersalną platformą CMS, z pewnością warto wymienić między innymi:

Yoast SEO WordPress — pomagającą w optymalizacji strony pod kątem SEO. Dzięki niej przeanalizjesz opis strony, wyszukasz słowa kluczowe, czy dokonasz optymalizacji meta tagów.

Contact Form 7 — wtyczka, dzięki której dodasz formularz kontaktowy. Największym plusem jest łatwość konfiguracji oraz późniejszego zarządzania.

WPForms — dzięki niej w łatwy sposób stworzysz formularze kontaktowe i zamówień, jak również ankiety.

Jetpack — wzbogacając nią stronę WordPress, będziesz mógł dogłębnie przeanalizować witrynę, ochronić się przed spamem, czy stworzyć kopie zapasowe.

Smush jej zainstalowanie na platformie WordPress pozwoli optymalizować obrazy, co pozytywnie wpłynie na szybkość ładowania strony. To jeden z istotnych elementów wpływających na pozycjonowanie strony WordPress.

WP Super Cache — kolejna wtyczka, która pozwoli przyspieszyć ładownie witryny, poprzez generowanie statycznych plików HTML z dynamicznych stron WordPress, co jest istotne pod kątek SEO i pozycjonowania na Twojej stronie.

WooCommerce — jedna z najczęściej wykorzystywanych wtyczek, która pozwala na tworzenie sklepów internetowych w WordPress. Dzięki niej łatwo dodasz produkty, zarządzisz zamówieniami i płatnościami oraz integracją z przewoźnikami.

Strony WordPress wzbogacone wtyczką WooCommerce

>> Pozycjonowanie sklepów internetowych Magento <<

Poznaj bliżej CMS WordPress z wtyczką WooCommerce

WooCommerce jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do e-commerce w świecie WordPress. Głównymi atutami jest intuicyjna obsługa, elastyczność oraz możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji konkretnego sklepu.

Co ważne, wtyczka WooCommerce zainstalowana na platformie WordPress może być z powodzeniem stosowana zarówno w przypadku typowych e-commerce, oferujących produkty, jak i firm promujących w sieci swoje usługi. Sprzedaż biletów online? Wirtualne konsultacje? WordPress i WooCommerce zgłaszają się na ochotnika, by pomóc użytkownikowi dokonać tego na Twojej stronie.

Wybór daty wykonania usługi, godziny lub nawet konkretnego pracownika nie będzie stanowić problemu. System łatwo dopasujesz do swoich wizji i oczekiwań odbiorców.

Więcej o tym, jak pozycjonować stronę WordPress Woocommerce pisaliśmy tutaj.

Elastyczność WordPress pod kątem SEO i pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google

Czy WordPress jest przyjazny SEO?

Jeśli szukasz platformy przyjaznej SEO, na której postawisz swój e-sklep, właśnie ją znalazłeś. W związku z tym, że opisywany CMS możesz wzbogacać licznymi wtyczkami SEO, WordPress wspomoże pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google.

Pozycjonowanie strony WordPress (SEO) – czy to takie proste?

Choć system WordPress jest SEO-Friendly, wartościowe pozycjonowanie strony na nim opartej wymaga posiadania podstawowej wiedzy, umiejętności, czasu i… cierpliwości. Nim rozpoczniesz działania pod kątem SEO, musisz wiedzieć, że na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać zdecydowanie dłużej, niż w przypadku aktywności płatnych.

Pozycjonowanie strony opartej na WordPress przyniesie jednak spore korzyści, a pozycje wypracowane w wynikach wyszukiwania będą stabilniejsze i trwalsze niż w przypadku kampanii.

O czym należy pamiętać zaczynając przygodę z WordPressem?

Poniżej prezentujemy krótkie rady odnośnie do pozycjonowania WordPress, które rozwiniemy w dalszej części materiału.

Pozycjonowanie strony WordPress krok po kroku:

 1. Analiza słów kluczowych i ich właściwy dobór — z punktu widzenia SEO, jeden z podstawowych elementów odpowiedzialnych za widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google. Odpowiedni dobór słów kluczowych to podstawa, by dać się znaleźć w morzu internetu. Jeśli chcesz poprawnie uprawiać pozycjonowanie strony internetowej, użyj słów kluczowych w najważniejszych miejscach. To tytuł strony meta descrition oraz pozostałe treści strony. Frazy kluczowe dobierz do charakterystyki prowadzonej działalności. Niech słowa kluczowe odpowiadają na zapytania wpisywane przez Twoich potencjalnych klientów.
 2. Wartościowy content marketing mamy tu na myśli dobry opis strony WordPress, uwzględniający odpowiednie frazy kluczowe pod kątem SEO. I choć pozycjonowanie strony jest ważne, nie samym SEO człowiek żyje pisz więc z myślą o swoim odbiorcy i spełnieniu jego oczekiwań. Pamiętaj, że Google promuje teksty, które wpisują się w intencje wyszukujących informacji na Twojej stronie. Słowa kluczowe mają im tylko w tym pomóc. Wykorzystuje je, tworząc opis strony, produktów lub w tytułach filmów. WordPress umożliwia wzbogacanie witryny różnymi formami contentu — dbaj o ciekawe grafiki (które przy okazji nie obciążą nadmiernie strony) i materiały video.
 3. Wtyczki SEO WordPress oferuje ich wiele. Dzięki temu będziesz mógł przeanalizować frazy kluczowe, zrobić przekierowania oraz zoptymalizować stronę internetową pod kątem choćby szybkości wczytywania się.
 4. Struktura strony istotna z perspektywy użytkowników i samych robotów Google. Niech będzie maksymalnie przejrzysta i łatwa w nawigowaniu. To może wpłynąć nie tylko na pozycjonowanie strony WordPress w wynikach wyszukiwania, ale także pozytywnie wpłynąć na konwersje. Zadbaj również o odpowiednie wprowadzenie danych strukturalnych Schema.org. To ułatwia indeksowanie strony przez wyszukiwarki, poprawiając widoczność domeny oraz pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkownika, podczas zwiedzania wirtualnej przestrzeni ofertowej Twojej firmy.
 5. Linki kolejny ważny element, który pomaga w pozycjonowaniu strony WordPress. Stosuj linkowanie wewnętrzne przy pozycjonowaniu strony WordPress (wydłużające czas przebywania użytkownika na stronie) oraz zewnętrzne (kierujące odbiorcę na strony zewnętrzne). Przy stosowaniu tych ostatnich bądź jednak rozważny. Wybieraj silne domeny, do których linkowanie pomoże Twojej stronie wzmocnić pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Możesz zdecydować się na bezpłatne metody pozyskiwania linków lub skorzystać z płatnego kierowania na swoją domenę, na przykład z wpisów sponsorowanych na popularnych portalach branżowych.
 6. Adresy URL — optymalizuj je, by były przyjazne. Krótkie, łatwe do zapamiętania i ręcznego wpisania. Niech jednoznacznie odnoszą się do zawartości strony WordPress, na którą zapraszasz odbiorcę i dodatkowo wykorzystują słowo kluczowe, dopasowane do charakteru prowadzonej działalności.
 7. Szybkość witryny WordPress — obecnie użytkownik nie jest cierpliwy. Jeśli zbyt długo musi czekać na załadowanie się poszczególnych elementów strony, najpewniej ją opuści. Tracisz podwójnie nie tylko klienta, ale także dobre pozycje w wynikach wyszukiwania. Jeśli to jeden z głównych problemów znany Twojej stronie internetowej, przyda się optymalizacja obrazów, js, css, cache.
Pozycjonowanie WordPress – od czego zacząć? - zdjęcie nr 8

>> Pozycjonowanie sklepów internetowych Shopify <<

Struktura oraz jakość treści zamieszczonych na stronie WordPress

Pozycjonowanie strony na WordPress wymaga poszanowania dla odpowiedniej struktury oraz wysokiej jakości dostarczanych treści. Tworząc opisy kategorii, produktów, czy zamieszczając wpisy na blogu, należy zadbać nie tylko o dobrze dobrane słowa kluczowe frazy to nie wszystko.

Optymalizacja contentu pod kątem SEO

Pamiętaj również o nagłówkach (H1 – wykorzystany tylko raz na stronie, H2, H3, H4, H5, H6), spisie treści, akapitach. Dlaczego to tak istotne dla pozycjonowania stron? Google premiuje witryny, które są przyjazne dla użytkownika treści na niej zamieszczane są wartościowe, unikatowe i przydatne. Ważna jest również forma ich podania ma być czytelnie i przejrzyście. Dzięki temu łatwiej i przyjemniej będzie można przeskanować tekst zarówno potencjalnym klientom, jak i robotom Google.

By naprawdę dobrze pozycjonować stronę na WordPress, zadbaj także o elementy graficzne. Wzbogacają treść, a przy okazji są miłym wytchnieniem dla zmęczonych oczu, które przepłynęły przez morze liter. Sprawdź jednak, czy grafiki nie będą zbyt ciężkie wtedy mogłyby negatywnie wpłynąć na szybkość strony lub konkretnej podstrony.

Słowa kluczowe wybierane przy użyciu SEO Keyword Tool

Czego unikać wybierając frazy kluczowe do pozycjonowania strony WordPress?

Należy stosować takie same zasady, jak podczas pozycjonowania strony bazującej na innym rozwiązaniu systemowym. Przede wszystkim unikaj:

Zbyt ogólnych słów kluczowych — frazy kluczowe, które mają wysoki stopień ogólności, mogą mieć równie wysoką konkurencyjność. Efekt? Ciężko będzie Ci przebić się przez zasieki konkurencji, która pozycjonuje się na dokładnie te same słowa kluczowe. Rozwiązaniem będzie wybór fraz z tak zwanego długiego ogona lub skoncentrowanie się na bardziej szczegółowych słowach kluczowych, dopasowanych do tematyki Twojej strony WordPress i charakterystyki prowadzonego biznesu.

Stosuj więcej niż jedno słowo kluczowe na całej stronie. To zdecydowanie zawęża możliwość przyciągania użytkowników, którzy poszukują oferty tożsamej z Twoją, ale wpisują inne zapytanie w okno wyszukiwarki Google. Odpowiadaj na potrzeby i pytania, które Twoi potencjalni klienci zadają, poszukując firmy, która pomoże im osiągnąć cele.

Nie pozwalaj sobie na sztuczność. Teksty mają ujmować najważniejsze frazy kluczowe, ale równie ważna jest ich wartość merytoryczna i łatwość przyswojenia przez użytkowników. Pisz językiem prostym, zrozumiałym, ale i dopracowanym i ciekawym. Pamiętaj, że po drugiej stronie monitora jest człowiek. A w SEO WordPress chodzi o zdecydowanie więcej, niż jedynie zaspokojenie robotów analizujących zawartość strony.

Planer słow kluczowych w Google Ads

>> Pozycjonowanie sklepów PrestaShop <<

Planer słów kluczowych od Google Ads jak pomaga pozycjonować stronę na WordPress?

W celu odpowiedniego dopasowania słów kluczowych możesz skorzystać z licznych programów (płatnych i bezpłatnych). Może pomóc Ci w tym również planer słów kluczowych Google Ads (Keyword Planner). System reklamowy Google pozwala na tworzenie kampanii, które bazują na słowach kluczowych. W specjalnym planerze możesz przeanalizować frazy kluczowe, które wybierzesz zarówno do działań reklamowych, jak i na swoją stronę WordPress.

Dodatkowo narzędzie pomagające w pozycjonowaniu strony www wyświetla statystyki słów kluczowych, takie jak średni miesięczny ruch, konkurencyjność i sugerowane stawki za kliknięcie, w zależności od regionu.

Wtyczki WordPress – All in One SEO

Wśród wielu popularnych wtyczek SEO, WordPress proponuje All In One SEO. To plugin pozwalający zoptymalizować stronę WordPress pod kątem wyszukiwarek. Może podjąć się tego nawet osoba, która nie posiada zaawansowanej wiedzy technicznej lub w zakresie tworzenia SEO content marketingu.

Przy pomocy tego narzędzia zoptymalizujesz:

 • tytuł strony (title)
 • Opis strony (description)
 • Słowa kluczowe (keywords)
 • Generowanie mapy strony (sitemap)
 • Linkowanie wewnętrzne (internal linking)
 • Integrację z Google Analytics
 • i wiele innych.

Yoast SEO – pozycjonowanie strony www

To druga z popularniejszych wtyczek SEO WordPress. Podobnie, jak All in One SEO, Yoast SEO umożliwia optymalizację strony pod kątem SEO, co korzystnie wpływa na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Po prostu zainstaluj wtyczkę, która ułatwia proces pozycjonowania i zacznij działać. Dzięki niej można zoptymalizować treści, a także poprawić jakość linków, meta tagów i innych czynników wpływających na SEO.

Wtyczka Yoast SEO WordPress pozwala także między innymi ustawienie linków kanonicznych, co zabezpiecza przed duplikacją. Pamiętaj, by stosując ten zabieg upewnić się, że link kanoniczny prowadzi użytkowników i roboty wyszukiwarki do preferowanej wersji strony.

Jeśli chcesz poprawić widoczność strony, ważna będzie także mapa witryny. Yoast SEO generuje sitemap XML dla Twojej witryny. To plik, który zawiera informacje o wszystkich stronach i postach w ramach Twojej domeny, które chcesz, aby wyszukiwarki internetowe mogły łatwo i szybko zaindeksować. Dzięki sitemap XML możesz również przekazać wyszukiwarkom dodatkowe informacje, takie jak częstotliwość aktualizacji, priorytet poszczególnych stron i datę ostatniej modyfikacji.

Prześlij mapę witryny do Google Search Console, który pozwala na monitorowanie pozycjonowania i działań SEO WordPress.

Google Search Console - jak skonfigurować dla WordPress. Na zdjęciu przykładowy panel sterowania

Skonfiguruj Google Search Console dla WordPress

Oto kroki, które należy wykonać, aby skonfigurować Google Search Console dla WordPress:

KROK 1. Utwórz konto Google Search Console i zaloguj się.

KROK 2. Kliknij przycisk „Dodaj witrynę” i wprowadź adres URL swojej witryny.

KROK 3. Google Search Console poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś właścicielem strony. Aby to zrobić, możesz wybrać jedną z dostępnych metod potwierdzenia, takich jak dodanie kodu śledzącego do swojej witryny lub przesłanie pliku HTML do katalogu głównego.

KROK 4. Gdy witryna zostanie zweryfikowana, przejdź do zakładki „Sitemaps” (mapa witryny) i wprowadź adres URL pliku sitemap XML. Jeśli nie masz jeszcze pliku sitemap, możesz go wygenerować za pomocą jednej z wtyczek SEO, takich jak Yoast SEO lub All in One SEO Pack.

KROK 5. Kliknij przycisk „Prześlij” i poczekaj, aż Google zaindeksuje Twoją witrynę.

KROK 6. Po zaindeksowaniu strony, przejdź do zakładki „Pokrycie” i sprawdź, czy nie ma żadnych błędów indeksowania, takich jak brakujące strony, błędy 404 itp.

KROK 7. Możesz również korzystać z narzędzi dostępnych w Google Search Console, takich jak „Analiza wyświetleń”, aby śledzić liczbę wyświetleń Twojej witryny oraz zapytań wyszukiwania, które prowadzą do Twojej witryny.

Pozycjonowanie strony WordPress w innych wyszukiwarkach

>> Pozycjonowanie sklepów Shoper <<

Jak pozycjonować stronę WordPress w innych wyszukiwarkach?

Odpowiedź jest dość krótka, ale merytorycznie wartościowa. Pozycjonowanie stron WordPress w innych wyszukiwarkach przebiega tak samo, jak w przypadku Google. Również musisz zadbać o dobrów właściwych słów kluczowych, przyjazny adres URL, szybkie ładowanie strony, dobry content, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Walkę o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania pomogą Ci osiągnąć wtyczki SEO WordPress (na przykład All in One SEO lub Yoast SEO WordPress). Wyniki podejmowanych działań możesz analizować na przykład przy wykorzystaniu Google Search Console (GSC).

Największe korzyści z pozycjonowania witryny WordPress

Efektem opisanych powyżej działań ma być zwiększenie widoczności strony WordPress w wynikach wyszukiwania Google oraz innych popularnych wyszukiwarek.

Dlaczego warto zacząć pozycjonowanie mając stronę na WordPressie?

To może przełożyć się na zwiększenie ruchu na stronie i poprawienie wyników finansowych organizacji. Korzyści dobrego pozycjonowania strony na WordPress są obopólne — zadowoleni użytkownicy to użytkownicy powracający, pozostawiający korzystne opinie i polecający Twoją firmę znajomym. Tak interes może się kręcić, prawda?

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany