Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Brak komentarzy

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 1

Kampanie generujące popyt - Demand Gen od Google

Latem Google oddał do testów kampanię Demand Gen w wersji Beta. To nowy typ kampanii generującej popyt, które łączą Discovery oraz kampanię YouTube. Podsumowując, to nowe narzędzie umożliwiające zagospodarowanie tzw. messy middle. Czym jest? I co to oznacza w praktyce? Czytaj więcej!

Zacznijmy od lejka sprzedażowego, który nieustannie ewoluuje. Tradycyjną ścieżką zakupową przechodziliśmy od wyższych etapów porównania i dogłębnego badania produktu, do etapów niższych, które obejmują sam zakup. Obecnie poszczególne etapy drogi klienta nie są już tak oczywiste. Według danych Google, konsument potrzebuje nawet do 500 punktów styku z daną marką, aby zdecydować się na jego kupno

Messy Middle to model opracowany przez Google w celu opisania sposobu, w jaki konsumenci podejmują decyzje zakupowe. Bałagan w środku powoduje, że wszystko co myśleliśmy do tej pory, zmienia się. Punkty kontaktowe różnicują się, a chaos rośnie. Pomiędzy początkową stymulacją, czyli „wyzwalaczem” (działa jako czynnik popychający), a decyzją o zakupie nie jest już trendem liniowym i różni się w zależności od osoby. 

W graficznym ujęciu możemy to przedstawić w następujący sposób.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 4

W celu lepszego zrozumienia, tego co dzieje się po drodze, utworzono nowy model upraszczający schemat messy middle.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 5

Podróż konsumenta zaczyna się od pewnego rodzaju wyzwalacza. To element, który sprawia, że ​​potencjalny nabywca chce kupić dany produkt, zmieniając się z konsumenta pasywnego na aktywnego. 

Co skłania kogoś do szukania informacji, na temat przedmiotu zaspokajającego potrzeby? Zwykle jest to problem do rozwiązania. Wysiłek związany z potrzebą rozwiązania niedogodności, spowodował, że ktoś zaczął szukać rozwiązania w Internecie i w ten sposób zetknął się z Twoją marką. 

Na ratunek – Demand Gen

W momencie kiedy rynek jest przesycony produktami i usługami, marketerzy muszą nieustannie szukać kreatywnych rozwiązań. Zaczynamy mieć nowe wyzwania – nie domknięcie sprzedaży tylko wygenerowanie potrzeby. Nie wystarczy już zadbać o odpowiedni poziom wyświetleń reklamy. Nasza kreatywność ma skłonić użytkownika, żeby zapragnął naszego produktu. 

Zgodnie z badaniami jakie zostały przeprowadzone przez Ipsos i Google, jeden na trzech konsumentów dokonał transakcji z kanału Google produktu, którego nie planował nic kupić. 

Co więcej, aż 86% użytkowników z pokolenia Z zadeklarowało, że YouTube pomaga im odkrywać nowe produkty. Kampanie generujące popyt (ang. Demand Gen) oferuje zestaw funkcji, które umożliwią Ci zdobywanie użytkowników skoncentrowanych na mediach społecznościowych.

Zalety kampanii Demand Gen

 1. Rozszerzony zasięg.

Zasoby reklamowe oraz formaty reklam, które umożliwiają wyświetlanie się w Discover, Gmailu oraz na YouTube jako format reklamy In-Stream i YT Shorts. Nie musisz już dodawać osobnej kampanii na YouTube. 

 1. Zwiększone dopasowanie formatu reklamowego.

Reklamy w formie grafik, pliki produktowe, materiały wideo. Dodatkowo możliwość wykonywania testów A/B oraz dynamiczny podgląd wyświetlanych reklam.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 6
 1. Mnogość strategii ustalania stawek.

Konwersje, maksymalizacja wartości konwersji i maksymalizacja liczby kliknięć. Zdecyduj sam czy wykorzystać tą kampanię do generowania taniego ruchu czy szukania nowych konwersji.

 1. Raportowanie i pomiar skuteczności

Poza standardowymi raportami dostępnymi w panelu Google Ads, wpływ tych kampanii możemy śledzić poprzez raporty ścieżki konwersji, atrybucję oraz badania Brand Lift. Wkrótce mają się pojawić również Conversion Lift.

 1. Odbiorcy – nowość !

Pierwszy raz w kampaniach Google Ads mamy możliwość tworzenia segmentów odbiorców podobnych do naszych list odbiorców, czyli tzw. Lookalike. Dotychczas funkcja ta była dostępna tylko z poziomu kampanii FB.

Kampania ma na celu zagospodarowanie obszaru związanego z reklamami w mediach społecznościowych w ramach usług Google. Również samo tworzenie reklam w ramach tej kampanii, powinno naśladować podejście z kampanii w mediach społecznościowych.

W przypadku formatów YouTube Shorts widzimy analogię do formatów dostępnych na TikToku czy reelsach. Jednym słowem Google daje nam narzędzie by dotrzeć do młodszego pokolenia, które ma zupełnie inne potrzeby i nawyki konsumenckie, niż pokolenie milenialsów.

Dodawanie kampanii krok po kroku

Krok 1

Z poziomu panelu Google Ads wybierz opcję dodawania nowej kampanii.

Wybierz cel swojej kampanii, a następnie kampanię Demand Gen.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 7

Krok 2

Nadaj nazwę kampanii oraz określ, czy dodajesz do niej plik produktowy. Następnie wybierz cel, pod który zostanie dobrana strategia ustalania stawek.

Uwaga!

Jeśli wybierzesz tę opcję, możliwe będzie tworzenie tylko reklam produktów.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 8

Krok 3

Ustal budżet dla kampanii – dzienny lub całkowity. Tutaj kluczowe jest dobranie odpowiedniego budżetu. Budżet dzienny powinien być wielokrotnością Twojego kosztu konwersji (15 x tCPA).

Krok 4

Ustal założenia dla grupy reklam, czyli:

 • lokalizację
 • język
 • grupę odbiorców
 • możliwość wyboru zoptymalizowanego kierowania.

Krok 5 

Stwórz segment lookalike.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 9

Stwórz nowy “podobny segment”.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 10

Po wybraniu listy wyjściowej, pojawia się możliwość wyboru zasięgu segmentu.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 11

Krok 6

Tworzenie reklam – tutaj możesz wybrać typ reklamy jaką chcesz utworzyć.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 12

Typy reklam:

 1. Reklama wideo – dodaj maksymalnie 5 filmów, logo, 5 nagłówków (40 znaków), 5 długich nagłówków (90 znaków), 5 tekstów reklamowych (90 znaków), tekst wezwania do działania, nazwę firmy, adres URL, wyświetlany URL.
 1. Szablon reklamy graficznej – dodaj maksymalnie 20 obrazów w formacie kwadratowym, poziomym i pionowym, logo, 5 nagłówków (40 znaków), 5 długich nagłówków (90 znaków), 5 tekstów reklamowych (90 znaków), tekst wezwania do działania, nazwę firmy, adres URL, wyświetlany URL.
 1. Karuzela – ten format będzie dobrze znany z kampanii Facebook Ads. Dodaj maksymalnie 10 kart. Każda karta składa się z następujących elementów:
Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google - zdjęcie nr 13

Poza kartami dodaj logo, nagłówek (40 znaków), opis (90 znaków), nazwę firmy oraz adres URL.

Krok 7 

Po utworzeniu reklam, sprawdź podgląd kampanii i publikuj.

Kampanie generujące popyt – Demand Gen od Google – dobre praktyki

 1. Zwróć szczególną uwagę na zasoby reklamowe przygotowywane pod ten typ kampanii. Jeśli będziesz promować nową kolekcję to poprzez reklamy opowiedz historię. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie produktów to zadbaj o grafiki, które przedstawiają wykorzystanie Twojego produktu w jakiejś codziennej sytuacji. Pamiętaj również, że w tym formacie reklamowym, dodajemy grafiki bez żadnych napisów.
 1. Materiał wideo pionowy, czyli Shorts. Jeśli korzystasz z formatu pionowego w ramach działań na Instagramie czy TikToku, dodaj takiego wideo jako Shorts na swoim kanale YT. Obecnie odbiorcami tego typu kampani są przede wszystkim użytkownicy na mobile, także zadbaj o odpowiedni format wideo swojej reklamy.
 1. Budżet jest ważny. Testowanie tej kampanii z kosztami na poziomie 50 zł / dzień raczej mija się z celem. Pamiętaj również, że konwersje mogą zacząć się pojawiać dopiero po 14 dniach, więc w tym początkowym okresie rekomenduję analizować dane sprzedażowe na całym koncie Google Ads oraz ocenę wpływu nowej kampanii na wzrost sprzedaży z innych typów kampanii.
 1. Podejdź do kampanii Demand Gen jak do reklam w mediach społecznościowych 😉

W Verseo jesteśmy już po testach tej kampanii i uzyskane wyniki są obiecujące. 

Po uruchomieniu tej kampanii, wartość sprzedaży z weekendu wzrosła o 112% w porównaniu do weekendu w poprzednim tygodniu. 

Masz pytania? Daj znać! Jesteśmy zawsze otwarci na rozmowę, także o Twoim biznesowym wzrastaniu w wirtualnej przestrzeni.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany