Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jeden komentarz

Czym zajmuje się marketing?

Czym zajmuje się marketing? - zdjęcie nr 1

Czym zajmuje się marketing? - zdjęcie nr 2

Każda firma, której zależy na osiągnięciu celów biznesowych, powinna realizować działania w odniesieniu do potencjalnych klientów – zgodnie z ich potrzebami obecnymi i przyszłymi. Dlatego głównym wyzwaniem w działalności przedsiębiorstwa staje się dotarcie do konsumenta i przekształcenie go w nabywcę. Z pomocą przychodzi marketing, który powinien bazować na odpowiedniej strategii. Ale czym zajmuje się marketing?

Trudno określić istotę marketingu, ponieważ istnieje wiele sposobów jego definiowania. Często rozumiany jest jako sposób działania firmy polegający na zyskownym zaspokojeniu potrzeb odbiorców. W szerszym kontekście należy go także rozumieć jako złożony proces uwzględniający identyfikowanie i kształtowanie potrzeb odbiorców, stworzeniu odpowiednich produktów oraz działanie na rzecz zaspokojenia potrzeb konsumentów.

Główny podział marketingu

Mówiąc o rodzajach marketingu, należy wspomnieć o marketingu w zależności od zastosowania. Wyróżnia się więc:

 • marketing producentów
 • marketing B2B
 • marketing B2C
 • marketing usług
 • marketing handlowy
 • marketing międzynarodowy.

Czym zajmuje się marketing?

Marketing jest bardzo rozległym pojęciem, co przekłada się na różne jego oblicza. Uwzględnia wiele obszarów, m.in. w zależności od wykorzystanych środków i nośników czy sposobu nakierowania na klientów.

Marketing produktowy

Tym mianem określa się zespół działań, które mają na celu rozwój produktu, m.in. w zakresie jego rozpoznawalności i wzrostu sprzedaży. Wśród podejmowanych kroków wymienia się np. rebranding, promotion marketing, trade marketing.

Marketing analityczny

Jego celem jest wykorzystywanie informacji o klientach, co ma przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Wśród prowadzonych działań w tym zakresie wymienić można m.in. geomarketing, neuromarketing, behavioral marketing, benchmarking, programy lojalnościowe.

Event marketing

Jego istotą jest promowanie firmy lub produktu poprzez organizację / udział w wydarzeniach. Do działań zalicza się m.in. sponsoring, własne stoisko na targach, organizacja koncertów / pikników dla klientów, wykład na konferencji branżowej.

Inbound marketing

Pod tym pojęciem rozumie się działania, których celem jest zwiększenie szansy na odnalezienie oferty przez klienta i zachęcenie go do kontaktu. W tym przypadku wykorzystuje się np. content marketing, którego przejawami mogą być treści potencjalnie interesujące dla konsumenta – poradniki, wpisy, lookbooki i tym podobne.

Outbound marketing

Są to działania skierowane do osób, które nie zawsze oczekują kontaktu ze strony przedsiębiorstwa. Wykorzystywane są techniki i narzędzia, takie jak np. marketing bezpośredni, field marketing, kampanie e-mail marketingowe.

Marketing mobilny

Mianem marketingu mobilnego określa się nie tylko „reklamę na kółkach”, ale również działania wykorzystujące przenośne urządzenia (smartfony, laptopy). Wykorzystywane są takie narzędzia jak np. komunikacja przez SMS/MMS, kody QR, dedykowane reklamy display.

Marketing internetowy

To jedna z najbardziej powszechnych współcześnie odmian marketingu. Obejmuje działania, które realizowane są za pośrednictwem Internetu. Zalicza się do nich nie tylko pozycjonowanie czy reklamę Google Ads, ale również inne elementy. Wśród nich warto wymienić np. e-mail marketing, social media marketing, buzz marketing, marketing afiliacyjny.

Warto przy tym podkreślić, że większość firm nie ogranicza się wyłącznie do jednego obszaru. W praktyce wykorzystywane są różnego rodzaju działania marketingowe – po to, aby osiągnąć wyznaczone cele biznesowe w jak najbardziej efektywny sposób.

Czynniki wpływające na skuteczność działań marketingowych

Od efektywności działań marketingowych zależy czy i jak szybko uda się firmie osiągnąć założone cele biznesowe. Istotną rolę w tym aspekcie odgrywają m.in. takie czynniki jak:

 • opracowana strategia i jej realizowanie,
 • wykorzystywane narzędzia i techniki,
 • kreacja,
 • dopasowanie działań do grupy docelowej.

Duże znaczenie ma także dobór kanałów, za pośrednictwem których przekaz będzie docierał do potencjalnych klientów.

Warto przy tym zaznaczyć, że skuteczne działania marketingowe nie mogą być prowadzone w oparciu o intuicję. Chociaż w wielu przypadkach może się przydać, najważniejszą rolę odgrywają liczby – działania marketingowe są obszarem mierzalnym. Należy zatem uwzględnić zasięg działań, reakcje potencjalnych klientów, czas oddziaływania itp. Na podstawie danych należy przeprowadzić analizę – po to, aby wyeliminować „słabe ogniwa” realizowanych działań.

Chociaż marketing kojarzy się głównie ze sprzedażą, nie można się do niej ograniczać. Realizowane działania powinny obejmować m.in. takie obszary jak: komunikacja, analiza prowadzonych czynności, przygotowanie i realizowanie opracowanych strategii. Mam nadzieję, że już rozumiesz czym zajmuje się marketing. Możliwie szeroka definicja mówiłaby po prostu o tym, że to każdy zewnętrzny przejaw działalności firmy, którego celem jest sprzedaż.

Komentarze (1)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Czym zajmuje się marketing? - zdjęcie nr 5

  Rafał

  17 kwi 2020, 08:11

  Bardzo ciekawy wstęp do marketingu uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich którzy chcieli by rozpocząć swoją karierę w tej branży. Autor bardzo dobrze rozdzielił poszczególne segmenty marketingiu online i offline. Chodź jak wiadomo temat jest bardzo szeroki