Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Brak komentarzy

Pozycjonowanie stron samodzielnie – na co zwracać uwagę

Pozycjonowanie stron samodzielnie – na co zwracać uwagę - zdjęcie nr 1

Pozycjonowanie stron samodzielnie – na co zwracać uwagę - zdjęcie nr 2

Pozycjonowanie stron samodzielnie – na co zwracać uwagę

W celu zwiększenia liczby wyświetleń strony internetowej nie zawsze trzeba zatrudniać profesjonalną firmę zajmującą się pozycjonowaniem stron internetowych. Podstawową wiedzę można uzyskać za pomocą informacji, znajdujących się za darmo w internecie. Do jej zdobycia potrzebna jest jedynie odrobina wolnego czasu. Pozwoli to na pozycjonowanie stron samodzielnie i zaoszczędzenie dzięki temu pieniędzy. Pozycjonowanie to jednak proces czasochłonny i zdecydowanie szerszy niż przedstawione poniżej zagadnienia, które można samemu „ruszyć”. W zależności od branży i budowy strony warto zasięgnąć opinii specjalistów odnośnie tego, jakie prace należy wykonać, by podnieść wyniki naszej strony. W przypadku większych serwisów internetowych – konkurujących dodatkowo z innymi podmiotami – warto zaangażować w prace nad pozycjonowaniem specjalistę lub agencję tym się zajmującą. Taki ruch zaoszczędzi nam też sporo czasu.

Jeżeli nad czytanie preferujesz filmy i dźwięk to… oto nasza propozycja:

Unikalne teksty

Jedną z najważniejszych porad dla osób chcących przeprowadzić pozycjonowanie stron samodzielnie jest umieszczanie na nich tylko oryginalnych treści. Jest to bardzo ważne dlatego, że algorytmy Google oceniające wartość poszczególnych stron bardzo negatywnie oceniają obecność na stronie skopiowanych tekstów. Może to skutkować obniżeniem pozycjonowania w wyszukiwarce. Dodatkową zaletą dbania o unikalność zamieszczanych informacji jest to, że czytelnicy, którzy często są znużeni identycznymi artykułami, oceniają takie teksty znacznie lepiej. Przekłada się to dodatkowo na zwiększenie oglądalności witryny. Warto pamiętać, że artykuły muszą być unikalne, ale nie muszą być pisane samodzielnie. Do ich tworzenia można wynająć doświadczonego copywritera i zaoszczędzić w ten sposób czas potrzebny na stworzenie treści wysokiej jakości.

Pozycjonowanie obrazów

Wzbogacenie danego artykułu lub wpisu o zdjęcia nie tylko zwiększa jego atrakcyjność dla czytelników, ale również dla wyszukiwarek. Jednak by skorzystać z tego rozwiązania należy wiedzieć, w jaki sposób powinno się umieszczać obrazy. Najważniejszą sprawą jest odpowiednia nazwa wykorzystanego zdjęcia zawierająca słowa kluczowe istotne dla tematu danego artykułu. Oczywiście nazwa powinna również opisywać to, co znajduje się na fotografii. Osoby zainteresowane danym zdjęciem są chętniejsze do odwiedzenia strony, na której się ono znajduje. Należy oczywiście korzystać tylko z obrazów, do których posiada się prawa autorskie lub tych udostępnionych w internecie do dowolnego użytkowania.

Odpowiednia hierarchia

Nie wszystkie fragmenty tekstu są klasyfikowane przez Google jednakowo. Elementami, które uznawane są za ważniejsze od reszty, są nagłówki. Dlatego częstą praktyką stosowaną przez pozycjonujących jest stosowanie w nich słów kluczowych. Jednak powinno być to robione z wyczuciem, dany artykuł powinien być przede wszystkim czytelny dla odwiedzających stronę. Dlatego śródtytuły powinny spełniać również swoją tradycyjną rolę, dzieląc tekst na części i informując o treści akapitu znajdującego się niżej. Wśród samych nagłówków również panuje ściśle określona hierarchia. Ich oznaczeniami jest litera H od angielskiego słowa header i liczby od 1 do 6. Najważniejszy jest H1, a najmniej ważny H6. Dlatego należy poświecić największą uwagę na odpowiedni dobór słów w treści nagłówka H1. Nie należy go jednak nadużywać i stosować przy każdym podziale tekstu, najczęściej przyjmuję się, że powinien występować tylko raz na stronę.

Długość tekstu

Inny czynnikiem, który ma wpływ na pozycjonowanie strony, jest długość zamieszczanych na niej treści. Google nie ujawnia szczegółowych informacji na temat tego, jak długi powinien być idealny tekst, ale analiza najlepiej pozycjonowanych stron wskazuje, że te z dłuższymi artykułami zajmują wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania. Optymalną długością wydaje się kilka tysięcy znaków na jeden tekst. Oczywiście tak jak z innymi metodami optymalizacji strony należy brać pod uwagę komfort i odczucia jej czytelników – w końcu to dla nich jest ona tworzona. Zbyt długie treści niezawierające konkretnych informacji będą raczej zniechęcać odwiedzających daną witrynę użytkowników do pozostawania na niej dłużej. Dlatego średniej długości teksty wyczerpujące temat i nasycone słowami kluczowymi są złotym środkiem.

Linkowanie wewnętrzne stron

Jednym z elementów, który warto zastosować wykonując pozycjonowanie stron samodzielnie jest linkowanie wewnętrzne. Na czym ono polega? Jest to umieszczenie w tekście linków do innych podstron znajdujących się na danej witrynie. Celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie nawigowania po stronie zarówno jej czytelnikom, jak i robotom indeksującym. Przekłada się to zarówno na zwiększoną liczbę wyświetleń i czasu spędzonego na stronie, a także wyższą pozycję w wyszukiwarce. Dodanie linku polega na umieszczeniu w środku tekstu odnośnika, po którego kliknięciu czytelnik przenoszony jest na inną stronę. Odnośnik występuje w postaci jednego lub kilku wyrazów wyróżnionych kolorem i podkreśleniem. Wyraz lub wyrazy te najczęściej są częścią artykułu i mogą znajdować się na przykład w środku zdania. Z tego powodu umieszczanie takich linków powinno odbywać się w logicznych miejscach i tworzyć spójną całość z resztą tekstu. Użyte do opisu odnośnika wyrazy nie powinny również pozostawiać wątpliwości co do tego, co znajduje się po drugiej stronie danego odnośnika.

Warto się ciągle szkolić

Algorytmy oceny stron są ciągle aktualizowane, dlatego by móc je skutecznie pozycjonować trzeba się ciągle szkolić i zdobywać nową wiedzę. W dzisiejszych czasach, aby ją zdobyć, nie trzeba nawet ruszać się sprzed ekranu komputera. Istnieją bowiem internetowe kursy i lekcje, które pozwolą zrobić to w łatwy i wygodny sposób. Jednym z zestawów lekcji szczególnie wartym uwagi jest ten udostępniony przez Akademię Verseo. Można pobrać go TUTAJ. Jest on zupełnie darmowy i składa się z 30 różnych wskazówek pozwalających na polepszenie widoczności witryny. Jego autorami są specjaliści z naszej – największej w Polsce agencji SEM, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży. Gwarantuje to wysoki poziom oferowanych porad. Wskazówki udzielane są w postaci codziennych emalii z jedną poradą przesyłaną każdego dnia. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób zapracowanych, niemających czasu na odbywanie długich kursów.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany