Ten tekst przeczytasz w 9 minut

Brak komentarzy

Marketing sklepu internetowego – w co inwestować?

Marketing sklepu internetowego – w co inwestować? - zdjęcie nr 1

marketing sklepu internetowego

W dzisiejszych czasach posiadanie sklepu internetowego nie jest wielkim wyzwaniem. Jeszcze nie tak dawno temu, sprzedaż w internecie była otoczona nimbem wiedzy programistycznej, topornymi narzędziami wspomagającymi i wymagała sporych nakładów inwestycyjnych. Dzisiaj jednak, w zasadzie każdy może stworzyć swój sklep internetowy już za kilka tysięcy złotych i docierać ze swoją małą ofertą do nieograniczonej liczby klientów. I dopiero tutaj pojawia się prawdziwe wyzwanie czyli marketing sklepu internetowego. 

W Verseo obsługujemy ponad 500 sklepów internetowych, więc nie pora na kokietowanie skromnością. Po prostu wiemy co działa w danej branży i przy danej skali działania. Google Analytics nie kłamie. Dlatego w rzeczonym wpisie skupimy się na tym, na co warto postawić w marketingu sklepu internetowego. 

Marketing sklepu internetowego – jaki budżet? 

Jaki budżet będzie idealny, by odpalić skuteczny marketing sklepu internetowego? Pewnie nie zaskoczę udzielając salomonowej odpowiedzi, że… to zależy. 

Mamy klientów, którzy zainwestowali we własne sklepy internetowe kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, ale zapomnieli, że jeszcze trzeba o tym poinformować klientów i na początku mieli po 3,4 tysiące złotych na reklamę. Pogłębiona inwestycja w sam serwis ma sens, jeżeli uwzględnia np. dostarczenie już na wejściu interesującego contentu czy optymalizacji pod kątem seo. Jeżeli jednak sama technologia i zabawy graficzno, programistyczne kosztują nas wiele, a jednocześnie nie zabezpieczyliśmy środków na marketing, wówczas możemy mieć problem z pozyskiwaniem odpowiedniego ruchu na nawet najpiękniejszy sklep pod słońcem.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Wielu klientów podchodzi do tematu reklamy w internecie nieufnie, ponieważ świadomość tego, jak działają różne systemy reklamowe jest po prostu niska. Najważniejsze punkty, które utwierdzają w przekonaniu, że jest to prawdziwa inwestycja, a nie tylko wydatek, są następujące:

– reklamując Twój sklep internetowy możemy dokładnie zmierzyć skuteczność każdej kampanii czy kanału reklamowego,

– możesz wybrać dowolny czas emisji reklam, reagując na zmiany rynkowe czy konkretne wydarzenia,

– możesz elastycznie zarządzać budżetem i widząc, że “działa”, przeznaczać na reklamę sukcesywnie więcej środków,

– można, a nawet trzeba testować nowe rozwiązania, w których kryje się potencjał sprzedażowy,

– możesz łatwiej określić, ile kosztuje Cię pozyskanie klienta i optymalizować kampanię pod tym kątem. To zresztą najciekawszy element układanki – wielu przedsiębiorców, którzy zgłaszają się do Verseo, nie wie, ile de facto mogą wydać, by pozyskać jednego klienta. Dla pewnych produktów będą to setki złotych, a dla innych grosze. 

Biorąc powyższe pod uwagę od razu wyłania się jeden wniosek. Zbyt mały budżet na początku sprawi, że test będzie mało miarodajny i możesz zrazić się do danego narzędzia reklamowego. Załóżmy, że masz sklep internetowy z dużą konkurencją, która wydaje na reklamę tylko w Google Ads 10 tysięcy złotych. Sam jednak masz 500 złotych miesięcznie na to środowisko. Taka kwota sprawi, że pozyskany ruch w danej kategorii okaże się niewystarczający. Bo co jeżeli bazowo pozyskanie klienta w tej kategorii kosztuje np. 250 złotych? Zbyt mała próbka sprawi, że losowo możesz po prostu przepalić 500 złotych. 

By wyciągnąć odpowiednie wnioski, należy zatem na wstępie określić – najlepiej w porozumieniu ze specjalistą w danej dziedzinie – ile trzeba wydać, by “próba”, podała nam rzeczywiste rozmiary ewentualnego zysku. 

W przypadku reklamowania się w internecie sprawa jest prosta – zbyt mały budżet dla danego obszaru będzie zwykłą stratą pieniędzy, których i tak nie mamy. Czy istnieje jednak coś takiego jak zbyt duży budżet reklamowy? Tak! Na pewnym poziomie, przy danym targetowaniu reklam, może się okazać, że nie możemy w nieskończoność wydawać więcej na reklamę bo konwertujący ruch utrzyma się na dotychczasowym poziomie, a wydatki wzrosną. To sprawi, że pozyskanie klienta wyjdzie po prostu drożej. 

Dlatego tak ważne jest zbilansowanie inwestycji w reklamę i jej doglądanie na osi czasu. 

No dobrze, a co jeżeli masz np 3000 złotych na reklamę, ale wiesz, że w Twojej branży są firmy, które wydają 20.000 złotych? Wtedy najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skupienie się na kanale reklamowym, który najlepiej dla danej branży konwertuje. Czasami będą to reklamy tekstowe Google Ads, czasami współpraca z micro influencerami czy afiliacja, a czasami oparcie się na wyświetleniach filmów reklamowych na YT. Wszystko zależy od danego sklepu, grupy docelowej i Twoich celów oraz kilkunastu innych czynników. 

Jeżeli zatem masz ograniczony budżet moja rada byłaby taka, by skonsultować temat ze specjalistą czy nawet na forum publicznym (np. grupach na FB) i dowiedzieć się gdzie zainwestować w pierwszej kolejności, by pozyskać zasoby na rozszerzanie działań reklamowych. 

Im więcej będziesz miał budżetu reklamowego, tym bardziej holistyczne działania reklamowe możesz podejmować i da Ci też to komfort spojrzenia na swój biznes długofalowo i np. zainwestowania w pozycjonowanie sklepu internetowego (jeżeli w Twojej branży będzie to sensowne). 

Poniżej omawiam podstawowe formy reklamy dla sklepów internetowych, które działają. 

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Zaczynam od końca. Pozycjonowanie sklepu internetowego przyniesie bowiem korzyści – w zależności od branży w jakiej działasz – po dłuższym czasie i dlatego wielu przedsiębiorców nie zwraca na temat uwagi w pierwszej kolejności, albowiem chcą szybko monetyzować swój świeżutki sklep. Pozycjonowanie jednak warto rozważyć bowiem nie chcesz działać na rynku przez 3 czy 6 miesięcy, ale wiele lat. Dlatego warto wiedzieć, że pozycjonowanie sklepu internetowego to długofalowo najtańsza metoda pozyskiwania potencjalnych klientów. Jeżeli zatem masz ekstra budżet na tego typu inwestycję, to zdecydowanie warto. 

Co to znaczy pozycjonować sklep internetowy? Najprościej rzecz ujmując, to postaranie się o to, by użytkownik wyszukujący daną frazę w wyszukiwarce trafił w pierwszej kolejności na Twoją stronę. W praktyce oznacza to, że musisz być na pierwszej stronie wyników wyszukiwania i to jak najwyżej. Oczywiście sztuką jest pozycjonować się na frazy, które konwertują czyli w przypadku sklepu internetowego po prostu sprzedają. Jest bowiem wyższe prawdopodobieństwo, że użytkownik, który konkretyzuje swoje zapytanie – np. produktowe – jest bliżej zakupu niż ten, który wpisuje do wyszukiwarki zapytanie o dużym stopniu ogólności. Warto też wiedzieć, że niejednokrotnie, atrakcyjne frazy są okupowane przez silne brandy i konkurencję, co sprawia, że często warto rozważyć pozycjonowanie na długi ogon, czyli słowa i frazy kluczowe, które są rzadziej wyszukiwane, ale jednocześnie – w odpowiedniej skali – przyniosą kaloryczny ruch.

Wyniki organiczne – czyli te, które “naturalnie” pokazuje Google w wyszukiwarce, cechują się wysokim stopniem wiarygodności u potencjalnych klientów. Wypozycjonowana fraza długofalowo będzie działać na Twoją korzyść, a jej utrzymanie na danej pozycji będzie wymagało opieki, ale już nie tak dużej, jak samo jej “wyciąganie” na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. 🙂

Google Ads – niegdyś Google AdWords – to system reklamowy Google i obecnie najszerzej stosowane narzędzie do marketingu internetowego. Wiele kanałów, wiele opcji targetowania, mnóstwo formatów reklamowych i niezwykła mierzalność. W pierwszej kolejności, to właśnie na Adsy powinieneś skierować swoją uwagę, jeżeli chcesz zacząć szybko zarabiać. 

W ramach Google Ads można zrobić naprawdę wiele, więc omówię obszary, które będą szczególnie cenne “na wejściu” i warte dalszego rozpoznania.

Reklamy produktowe Google

Marketing sklepów internetowych w wielu przypadkach oparty jest na reklamach produktowych Google, czyli Google Shopping. Wpisz dowolne zapytanie produktowe w Google – np zegarek męski – a otrzymasz na górze lub po prawej stronie zdjęcia danych produktów, które akurat są reklamowane przez dane sklepy internetowe i dopasowane do Twojego zapytania i tego czy jesteś w danej grupie zainteresowania. 

Tego typu forma reklamowa jest bardzo skuteczna z trzech względów. Po pierwsze kupujemy niejednokrotnie oczami. Po drugie od razu otrzymujemy cenę produktu. Po trzecie natomiast, taka reklama – o ile jest dobrze zoptymalizowana – jest dobrze dopasowana do mojej intencji, czyli odpowiada na moje potrzeby. 

Trudno wyobrazić sobie lepszą prezentację produktu, już na etapie przeglądania wyszukiwarki przez danego użytkownika.

marketing sklepu internetowego reklama produktowa

Reklamy tekstowe 

Reklamy tekstowe Google wyświetlają się z reguły nad wynikami organicznymi. Ponieważ nie różnią się od “naturalnych” wyników niczym oprócz małego napisu “reklama”, wielu użytkowników Google po prostu traktuje je jako wynik podawany przez wyszukiwarkę. Za reklamą tekstową – stoi jednak również reklamodawca. Odpowiednio zoptymalizowana reklama będzie ściągać kaloryczny ruch na Twoją stronę, który ostatecznie przeistoczy się w prawdziwych kupujących. Reklama tekstowa jest zazwyczaj najlepiej kojarzonym narzędziem z rodziny Google Ads (wcześniej uchodziła wręcz za synonim brandu Google AdWords). Funkcjonują też różne inne nazwy jak chociażby linki sponsorowane. 

Youtube 

Youtube`a znasz, a to już o czymś świadczy i nawet jeżeli traktujesz go czysto rozrywkowo to platforma ta ma o wiele więcej zastosowań. Youtube to druga na świecie wyszukiwarka internetowa, która służy nam nie tylko jako odtwarzacz muzyki, ale również pomoc w wielu sprawach – począwszy od szukania przepisów do gotowania, a skończywszy na recenzjach aut czy farb do malowania. Oczywiście to też miejsce, gdzie firmy budują własny content i decydują się na współpracę z twórcami. Reklama video działa na wiele zmysłów, ale też ma szansę zaangażować odbiorcę na zupełnie innym poziomie emocjonalnym. To wszystko sprawia, że reklamy na Youtube są coraz chętniej wykorzystywane przez reklamodawców i to o różnej skali działania – począwszy od milionowych budżetów, a skończywszy na ograniczonych kampaniach za kilka tysięcy złotych.

Za sensowne pieniądze możesz zbudować naprawdę dobry zasięg i liczbę wyświetleń swoich filmów, rezonując tym samym w percepcji potencjalnych klientów. Zresztą dość pisania. Sprawdźmy co na ten temat sądzą nasi klienci:

Remarketing 

Remarketing to sposób na dotarcie do osób, które już były na stronie Twojego sklepu internetowego. System zbiera listę takich osób, którą później możesz wykorzystać na różne sposoby. Możesz np. docierać z promocją do osób, które porzuciły koszyk z dodanymi już produktami albo odpadły na etapie płatności. Zaproponowanie małego rabatu albo przypomnienie o smutnym, opuszczonym koszyku, może sprawić, że wrócą do niedokończonych zakupów. Możesz też stosować remarketing szeroko – do wszystkich, którzy po prostu odwiedzili Twój sklep i to w różnym horyzoncie czasowym. Możesz kierować banery remarketingowe do ludzi, którzy byli 500 dni temu, jak również do tych, którzy opuścili go wczoraj, czy przed kilkoma minutami. 

Remarketing jest szeroko wykorzystywany i to nie tylko w systemie Google Ads ale również w social mediach. W dzisiejszym świecie wciąż coś nas goni i mamy na około mnóstwo rozpraszaczy. Dodajemy też produkty czy oglądamy na smartfonach, a potem zapominamy o nich bo akurat… wypadł nasz przystanek autobusowy i musi iść dalej. 🙂 Setki sytuacji odciągają nas od finalizacji zakupów. Remarketing sprytnie i stosunkowo tanio przypomina o Twoim sklepie i dlatego ładnie wspiera marketing sklepu internetowego.

Social Media a marketing sklepu internetowego 

Facebook, Instagram, a nawet LinkedIn czy Snapchat lub TikTok – wszystkie platformy społecznościowe są całkiem niezłym, a niekiedy nawet pierwszym wyborem dla marketingu sklepu internetowego. Każdy z tych portali wymaga innego podejścia. Ze względu jednak na “bliskość” potencjalnych odbiorców treści i możliwości wchodzenia z nimi w interakcję, social media są cenionym kanałem marketingowym. 

Facebook oferuje z tego wszystkiego najszerszą i też najlepiej skonstruowaną do targetowania grupę użytkowników. Jako agencja długo się broniliśmy przed wprowadzeniem tego typu usługi, ale ostatecznie klienci na nas to wymusili. 🙂 I bardzo dobrze. Widzimy, że połączone kampanie w środowisku Google i Facebook wspaniale się zazębiają i zyskaliśmy też szeroki obraz tego, gdzie i jak inwestować środki dla danych branż. Może np. się okazać, że remarketing na Facebooku sprawdza się lepiej dla danego sklepu, a znowuż dla innego dobrze działają reklamy Gmail. Mamy na pokładzie zespół specjalistów, którzy niedawno certyfikowali się w programie Facebook Blueprint, który gwarantuje naszym klientom opiekę najwyższej klasy. 

Facebook oferuje różnorodne cele reklamowe, a także formaty dopasowane do danych potrzeb. Dzięki instalacji Facebook Pixel, jest też opcja, by mierzyć skuteczność naszych kampanii co do grosza i by podchodzić do marketingu sklepu internetowego na Facebooku elastycznie czasowo i budżetowo. 

Allegro 

Platformy sprzedażowe, jak np. Allegro, mają potencjał do gromadzenia dużego ruchu wokół Twoich produktów. Marketing sklepu internetowego, w pewnym momencie może szukać nie tylko jakości, ale też skalowania i poszukiwania klientów w nowych miejscach.

Allegro – kiedyś portal “wolna amerykanka”, ostatnio mocno się przedefiniował i sprofesjonalizował. Stworzono też w ramach tej platformy ekosystem reklamowy Allegro Ads, który pozwoli Ci się reklamować wewnątrz witryny Allegro i kierować użytkowników do Twojej oferty. Jesteśmy oficjalnym partnerem Allegro Ads i musimy przyznać, że wyniki są bardzo dobre. 

Pamiętać jednak należy, że Allegro pobiera też prowizję od zakupionych produktów, a także, że inwestując tam pieniądze, de facto inwestujesz nie w swój sklep, a w inną platformę. To ważna rzecz, która wymaga pogłębionej analityki by sprawdzić co ma większy sens krótko i długofalowo. Np. krótkofalowo włożenie 5.000 złotych w Allegro Ads może przynieść duże korzyści, ale długofalowo to sama kwota może nas wspaniale wypozycjonować w wyszukiwarce. Dlatego każdy przypadek należy potraktować indywidualnie. 

Podsumowanie

Każdy z wyżej wymienionych przykładów możesz zlecić nam. Jeżeli masz wątpliwości, który z nich wybrać i co będzie dla Ciebie odpowiednie, również pisz. Chętnie pomożemy, a wycenę działań przedstawimy zupełnie za darmo

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany