Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Brak komentarzy

Firma na Youtube – tworzenie filmów i rozruch? Case study Verseo

Firma na Youtube – tworzenie filmów i rozruch? Case study Verseo - zdjęcie nr 1

firma na youtube

Mija dokładnie rok odkąd zaczęliśmy rozkręcać nasz kanał na Youtube i na poważnie wzięliśmy się za tworzenie filmików i zdobywanie subskrybentów. Oczywiście, już wcześniej korzystaliśmy z Youtube i zamieszczaliśmy tam filmiki firmowe – jednak były to w większości filmy na potrzeby kampanii reklamowych oraz kilka filmików objaśniających co to SEO czy Google Adwords (obecnie Google Ads).

W maju 2019 roku postanowiliśmy to zmienić i na dobre prowadzić kanał – wrzucać świetne filmy i gromadzić lojalną społeczność. Pomyśleliśmy, że może i innym przydadzą się wskazówki jak zacząć na Youtube? Dlatego też powstał ten wpis. 🙂 

Firma na Youtube – tworzenie filmów i rozruch? Case study Verseo - zdjęcie nr 4

Firma na Youtube – dostępne formaty filmów

Zaskoczymy Cię! Powiedzieć, że na YouTube znajdziemy po prostu filmy, to jak powiedzieć, że w piekarni znajdziemy pieczywo! Przecież są tak różne rodzaje, a każdy lubi co innego – jedni przychodzą po drożdżówki (ooo tych jesteśmy fanami), inni po chleb na maślance, a jeszcze inni po bułki wieloziarniste. Tak samo na Youtubie – filmy mogą mieć różną tematykę i wpisywać się w dany rodzaj. Poniżej lista tych najbardziej znanych:

 • vlogi,
 • top listy,
 • recenzje,
 • unboxingi,
 • testy,
 • newsy,
 • ciekawostki,
 • DIY,
 • how-to,
 • lifehacki,
 • Q&A,
 • get ready with me,
 • my morning / night routine,
 • lookbook,
 • haul zakupowy,
 • ulubieńcy miesiąca,
 • parodie,
 • pranki,
 • challenge,
 • sport (POV)
 • live,
 • scenki,
 • react to, 
 • animacje,
 • relacje,
 • faile,
 • streamingi,
 • kompilacje,
 • filmy krótkometrażowe, 
 • filmy artystyczne,
 • teledyski,
 • i wiele innych! 

W Verseo postawiliśmy na krótkie filmiki, około 5 minutowe, trochę w stylu how to, ciekawostek czy lifehacków w marketingu internetowym. 

Mamy playlisty dla tych, którzy chcą nauczyć się od podstaw pozycjonowania stron lub prowadzenia kampanii Google Ads. Mamy też materiały dedykowane e-commerce oraz wyjaśniające ważne zagadnienia z dziedziny marketingu internetowego. Dodatkowo, na kanale zamieszczamy wskazówki dla tych, którzy chcą prowadzić kampanie w mediach społecznościowych – szczególnie na Facebooku, Instagramie i Linkedin. Oczywiście można tam znaleźć również krótkie filmiki nagrane z naszymi klientami – coś w rodzaju recenzji. 🙂 Zapraszamy do zapoznania się z naszym kanałem!

Firma na Youtube – tworzenie filmów i rozruch? Case study Verseo - zdjęcie nr 5

To na tyle w kwestii samego kanału. Przejdźmy do kolejnej kwestii:

Na co zwróciliśmy uwagę przy zakupie sprzętu do nagrywania? 

Jakość dźwięku i obrazu

Jak już robić, to dobrze, a więc najważniejszy był dla nas dźwięk i obraz wysokiej jakości. Specjalny mikrofon do nagrywania podcastów oraz aparat nagrywający filmy w 4K i robiący odpowiedniej jakości zdjęcia, były tutaj naprawdę konieczne. Mówi się, że obraz może być gorszy, niż dźwięk. Jednak chcieliśmy zadbać zarówno o jedno i drugie. Nie zawsze jednak sprzęt zapewni wszystko. Przy pierwszych filmach borykaliśmy się z zewnętrznymi zakłóceniami, które pogarszały nam jakość dźwięku. Po kilku filmach, korzystając z feedbacku pierwszych nowych subskrybentów i przechodząc przez wiele prób różnych ustawień mikrofonu (odległości od generatora szumu) wiedzieliśmy już, w jaki sposób ustawić mikrofon tak, by szum dochodzący z zewnątrz był do zniwelowania.

Warunki, w których będziemy tworzyć

Wiadomo, że obraz i dźwięk muszą mieć dobrą jakość, lecz warto zadać sobie też pytanie w jakich warunkach będziemy nagrywać filmy. Inny aparat wybierzemy do nagrywania na otwartej przestrzeni, a inny w zamkniętym szczelnie wygłuszonym pomieszczeniu. To samo dotyczy wyboru mikrofonu. Musimy ustalić czy mikrofon będziemy wykorzystywali w terenie czy w pomieszczeniu zamkniętym. Czy ma być to mikrofon prawie niewidoczny, krawatowy, a może widoczny mikrofon wyłapujący bardzo dobrze dźwięk, lub też standardowy mikrofon przenośny do nagrywania sond ulicznych? Gdy już ustalimy i podejmiemy decyzję będzie nam łatwiej podjąć decyzję co do wyboru konkretnego sprzętu. Tutaj należy zdecydować o tym, jaki mamy budżet i jaki dobrać aparat oraz mikrofon, by zmieścić się w ustalonej kwocie.

Koszt sprzętu

Gdy rozpoczynamy budowę kanału na pewno, jak wcześniej wspomnieliśmy, ważna jest jakość zarówno obrazu jak i dźwięku oraz wybranie miejsca, w którym najczęściej będziemy ten sprzęt używać. Ważne jest także odpowiednie zagospodarowanie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na nowy projekt. Na rynku wybór sprzętu jest spory, zarówno aparatów jak i mikrofonów.  

Jeśli zależy nam głównie na tym by aparat nagrywał dobre filmy w zamkniętym, dobrze wygłuszonym pomieszczeniu i wiemy, że raczej nie będziemy nagrywać filmów na zewnątrz, nie ma sensu przepłacać. Nie kupujmy kombajnu, który pozwoli nagrywać wszystko i wszędzie w rewelacyjnej jakości. Skupmy się na tych właściwościach, które są dla nas istotne. 15 krotny Zoom, czy efekt Slow Motion, może się okazać zupełnie do niczego nie potrzebny, przy nagrywaniu filmów w domu czy w biurze. Warto tu raczej sprawdzić, jak ostry może być obraz, czy aparat jest w stanie pracować w ciepłym pomieszczeniu, gdzie dodatkowo nagrzewają go lampy, a w pokoju nie ma okna (nasz egzemplarz niekiedy borykał się z przegrzewaniem 😀 ). Czasem takie sprawy wychodzą już w trakcie pracy, ale jeśli jest to możliwe, warto to sprawdzić przed zakupem.

Co do mikrofonu to również ważne jest czy dźwięk jaki nim nagramy chcemy wykorzystać też do innych celów, np. jeśli będziemy chcieli za jednym zamachem nagrywając film, użyć dźwięku i zrobić z niego podcast. Podcasty są obecnie bardzo popularne i warto pomyśleć, by upiec dwie albo trzy pieczenie na jednym ogniu. Artykuły z bloga służą nam za bazę do produkcji scenariuszy pod film, a znowuż z filmu, możemy wydobyć dźwięk, który wykorzystujemy jako podcast. W przyrodzie nic nie ginie. 🙂

Jaki sprzęt używamy do nagrywania w Verseo? (kluczowe cechy, ważne parametry, półka cenowa)

Pewnie ciekawi jesteście jakiego sprzętu do nagrywania używamy w Verseo. To żadna tajemnica. Z chęcią się z nią z wami podzielimy.

Wybraliśmy aparat średniej półki, ale nadający się idealnie pod standardy Youtuba. Jako, że dźwięk do filmów nagrywamy oddzielnie używając mikrofonu zewnętrznego, tutaj najważniejszym aspektem było to, aby aparat kręcił filmy wysokiej jakości i najlepiej by miał możliwość nagrywania filmów w 4K. Na YouTube lepiej odbierane są filmy o wysokiej rozdzielczości a dodatkowo, jeżeli film służyć ma jako reklama firmy w internecie, nie można na tym oszczędzać. Do nagrywania naszych filmów wybraliśmy aparat marki Sony, model RX100V. Na rynku jest już obecny RX100VII jednak do naszych wymogów, jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdecydowanie wystarczył, starszy o dwa modele brat. 

Zaletą jaką można mu przypisać, jest niezawodność, nagraliśmy nim już ponad 150 filmów i nigdy nie było z nim większych problemów, jedynie nie lubi gdy nagrywamy nim filmy w zamkniętym pomieszczeniu, w którym szybko wzrasta temperatura. Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść tego aparatu jest bateria. Na jednej baterii jesteśmy w stanie nagrać kilka filmów o łącznej długości około 30 min. W momencie pisania tego artykułu cena za ten aparat wynosi około 3200 zł. Przez ten czas kilkunastu miesięcy i ponad 150 filmów nagranych na kanał i nie tylko, cena ta nie uległa wielkiej zmianie.

Nasz dźwięk,  który możecie usłyszeć czy to na naszym kanale YouTube czy na kanale z podcastami, nagrywamy specjalnym mikrofonem służącym właśnie do nagrywania podcastów – Rode Podcaster. Podobnie jak aparat, jest niezawodny. Posługujemy się nim do nagrywania dźwięku do filmów, podcastów, ale również korzystamy z niego przy naszych webinarach. Cena tego mikrofonu przez ostatnie kilkanaście miesięcy wahała się od 500- 1000 zł. Obecnie można go dostać za około 800 zł.

Jakie dodatkowe sprzęty do nagrywania używamy?

By nagrać film nie zawsze wystarczy mieć tylko aparat i mikrofon. Czasami potrzebne jest również dodatkowe światło. To na szczęście nie jest duży wydatek. Standardowo potrzebne będą dwie lampy, najlepiej w zestawie z parasolkami. To zazwyczaj wydatek w okolicach 100-200 zł.

Filmów raczej z ręki nagrywać nie będziemy, a więc przyda się również statyw do podtrzymywania aparatu. Tutaj możemy zauważyć, że ceny takich statywów mogą się znacznie różnić i kosztować od 150 nawet do 600zł i wyżej, jednak znów należy zadać sobie pytanie jakiego rodzaju aparat ma być utrzymywany, jeśli taki mały jak nasz, to ze spokojem statyw za 180 zł da radę.

Jak się sprawdza sprzęt w akcji, możesz podpatrzeć na kanale!

Czasami tak jak w naszym przypadku, przyda się również nieco inne urządzenie, takie jak prompter. Możecie kojarzyć ten sprzęt z telewizji. Używany jest przez prezenterów i dziennikarzy w wiadomościach. To budka, dzięki której wyświetlany jest tekst na ekranie. Z początku może być widać, że z niego czytacie, jednak po jakimś czasie i nabraniu wprawy, to, że czytacie, zauważą już tylko sprawne i zaznajomione z tematem oczy. Prompter to bardzo przydatna sprawa i znów koszt może oscylować w granicach kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy za sztukę, jednak istnieją możliwości, które pomogą obniżyć tą cenę na tyle, by nie nadszarpnęła waszego budżetu. Można np. połączyć stosunkowo tani prompter z tabletem i odpowiednią aplikacją. W Verseo korzystamy z promptera polskiego producenta. Koszt takiego promptera to około 1200-1500 zł. Do niego należy doliczyć jeszcze cenę za tablet.

Tablet nie musi być drogi i posiadać wiele funkcji. Najważniejsze umożliwiał korzystanie z aplikacji do wyświetlania tekstu oraz by miał odpowiednią ilość cali, tak by pasował pod prompter. Nasz tablet ma 7 cali i wręcz idealnie mieści się do naszego promptera. Koszt takiego tabletu nie musi przekraczać nawet 600 zł. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na markę, tak by nie kupować czegoś, co zniszczy się po miesiącu używania.

To już właściwie wszystkie koszty, jeżeli mowa o sprzęcie do nagrywania. Należy jednak zaznaczyć, że każdy film i dźwięk należy zmontować w jakimś programie. 

Jak wygląda obróbka filmów? Jakiego programu używamy, ile to zajmuje, co potrzeba?

W Verseo korzystamy ze sprawdzonych programów i tak jest i w tym przypadku. Korzystamy z Adobe Premiere Pro do montażu filmu. Licencję można wykupić na miesiąc, kilka miesięcy lub cały rok z góry. W zależności od wyboru ceny będą się różniły. Mniej więcej, miesiąc licencji na ten program oscyluje w granicach 100 zł. Do montażu dźwięków ze spokojem można użyć programów darmowych.

Obróbka filmów w programie, w zależności od umiejętności osoby, która dany film obrabia może zajmować 2 godziny, a może nawet i więcej. Wszystko zależy od tego co ma wchodzić w skład filmu. Trzeba zająć się obróbką dźwięku, surowego filmu, animacjami oraz dodaniem napisów (jeśli je chcemy). To pracochłonne zajęcie i być może do montażu niezbędna będzie pomoc osób trzecich, takich jak graficy.

Dodatkowe wskazówki – jak się przygotowujemy do nagrywania? 

Do każdego filmu należy podejść indywidualnie. Po pewnym czasie zdobywa się już doświadczenie, które pozwoli działać prawie schematycznie. To zdecydowanie przyspiesza proces produkcji filmów. Można podzielić sobie czas dedykowany produkcji na dane dni, np. w dane dni pracować nad scenariuszami, w inny dzień nagrywać filmy, a kolejnych dniach, przejść do montażu dźwięku oraz filmów. Na pewno, z czasem, tak jak ze wszystkim, przychodzi sprawność i łatwość – a cały proces staje się niemalże zabawą. 

To już wszystkie z naszych wskazówek! Mamy nadzieję, że się przydadzą. A my zachęcamy do subskrybowania naszego kanału – o tutaj.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany