Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

2 komentarze

Facebook marketplace – jak działa?

Facebook marketplace – jak działa? - zdjęcie nr 1

marketplace ogłoszenia facebook

Facebook jest portalem, który cały czas stara się podążać z duchem czasu. Uruchamiając nowe funkcje, łączy użytkowników na kolejne sposoby. Od pewnego czasu w jego ramach działa ple forma marketplace, która umożliwia prowadzenie sprzedaży. Jak dokładnie działa? Kto może zamieszczać ogłoszenia na Facebook Marketplace? Wyjaśniamy.

>> Jak sprzedawać więcej dzięki Amazon i Google? PORADNIK <<

Marketplace – definicja

Platformy typu marketplace to ważna część rynku e-commerce. Umożliwiają one rozpoczęcie handlu online bez konieczności budowania własnej infrastruktury (strony www, sklepu internetowego itp.). Można je porównać do wirtualnych targowisk, na których swoją ofertę prezentuje wielu wystawców. Doskonałym przykładem z krajowego rynku jest Allegro, a ze świata Amazon czy eBay. Tego typu portale są cenione przez kupujących m.in. ze względu na możliwość znalezienia najatrakcyjniejszych ofert, wygodę użytkowania czy gwarantowane bezpieczeństwo transakcji.
Platformy marketplace są wykorzystywane zarówno przez firmy, które szukają nowych kanałów dotarcia do klientów, jak i przez osoby prywatne. „Zwykli” użytkownicy mogą tą drogą sprzedawać np. używane, niepotrzebne już rzeczy, rękodzieło i tym podobne przedmioty.

Czym jest Marketplace Facebooka?

Marketplace Facebooka nie dorównuje jeszcze popularnością Allegro czy Amazonowi, ale cały czas się rozwija. Zasada jego działania jest bardzo zbliżona do tych portali, a także takich platform jak OLX czy Vinted. Pozwala jednak wystawiać przedmioty na sprzedaż bezpośrednio ze strony internetowej lub aplikacji Facebook, bez konieczności zakładania dodatkowych kont czy weryfikacji. Dzięki temu usługa jest bardzo łatwo dostępna.
Ogłoszenia Marketplace docierają nie tylko do znajomych użytkownika – są widoczne dla wszystkich osób zarejestrowanych na portalu, co pozwala uzyskać niezłe zasięgi.

Marketplace na Facebooku – kto może sprzedawać?

Marketplace na Facebooku jest usługą skierowaną do użytkowników prywatnych. W założeniu służy do sprzedaży detalicznej. Ogłoszenia na marketplace może zamieszczać każdy użytkownik, ale nie można z niego korzystać z poziomu konta firmowego. Przedsiębiorcy mogą natomiast skorzystać z innego rozwiązania – modułu sklepu podpiętego do strony typu fanpage. Pozwala on na umieszczenie oferowanych produktów na Facebookowym profilu i przekierowuje użytkownika do strony e-commerce lub też do Messengera.

Marketplace na FB – co można sprzedawać?

Jakie towary można sprzedawać na Facebooku? Marketplace na tym portalu nie ma wielu ograniczeń. Platforma najlepiej nadaje się jednak do sprzedaży:

 • przedmiotów używanych – takich jak książki, ubrania, gry,
 • artykułów dziecięcych – w tym zabawek, ubranek, wózków i innego wyposażenia używanego przez rodziców,
 • elementów wyposażenia domu – szczególnie używanych mebli, ozdób, sprzętu AGD,
 • pojazdów – w szczególności samochodów, ale też np. rowerów, motocykli czy nawet pojazdów specjalistycznych,
 • komputerów i sprzętu komputerowego – takiego jak konsole do gry, monitory, kontrolery, dyski, części,
 • roślin doniczkowych i ogrodowych – w tym szczepek sadzonek oraz akcesoriów ogrodniczych takich jak doniczki, narzędzia, środki ochrony roślin,
 • nieruchomości – marketplace na FB zawiera sporo ogłoszeń dotyczących zarówno sprzedaży, jak i wynajmu mieszkań, domów, lokali komercyjnych, działek itp.

>> Marketplace czy sklep internetowy – w co inwestować sprzedając produkty w internecie? <<

Wśród ogłoszeń na Marketplace Facebooka można też znaleźć wiele innych grup produktów. Platformę często wykorzystują np. drobni rękodzielnicy, a sezonowo także właściciele gospodarstw rolnych, sadów, ogrodów czy ogródków działkowych chcący sprzedać część swoich plonów. Co ważne, portal umożliwia też zamieszczania ogłoszeń o chęci oddania przedmiotu za darmo (wystarczy przy wystawianiu produktu ustawić cenę 0 zł).

Czy Marketplace FB jest darmowy?

Z uwagi na to, że Marketplace na Facebooku jest skierowany do użytkowników prywatnych, nie pobiera opłat za wystawienie czy sprzedaż produktu. Nie są też naliczane prowizje. Oznacza to, że użytkowanie platformy jest darmowe (zarówno z punktu widzenia sprzedawcy, jak i kupującego). Jest to jego niewątpliwą zaletą i dużą zachętą do wykorzystania.

Czy z Marketplace Facebooka mogą korzystać firmy?

Co prawda wystawianie ofert za pomocą konta firmowego nie jest możliwe, ale nie oznacza to, że przedsiębiorcy w ogóle nie mogą korzystać z Facebook Marketplace. Może to być uzupełniający kanał sprzedaży pozwalający znaleźć nowych klientów. Ogłoszenia są widoczne dla wszystkich użytkowników portalu, co stwarza ogromną szansę na zwiększenie widoczności oferty.
Ogłoszenia na Facebooku można wykorzystać do bezpośredniej sprzedaży pojedynczych produktów (np. końcówek serii, przecenionych towarów uszkodzonych czy powystawowych), ale także do przekierowania użytkowników na stronę firmy, do sklepu czy do bezpośredniego kontaktu. Dlatego Marketplace Facebooka może być wykorzystany także jako kanał reklamowy (do promowania zarówno towarów, jak i usług). Reklamy w Marketplace można ustawić z poziomu konta firmowego (w Menedżerze Reklam).

Jak mieć Marketplace na Facebooku?

Marketplace na Facebooku jest dostępny dla każdego użytkownika i nie potrzebuje aktywacji. Wirtualne targowisko można znaleźć w aplikacji pod ikoną sklepu, a na stronie internetowej w lewym menu. Jeśli Marketplace nie jest widoczny z poziomu aplikacji, najprawdopodobniej trzeba ją zaktualizować.
Dostęp do usługi może być niemożliwy tylko wtedy, gdy konto użytkownika zostanie częściowo lub całkowicie zablokowane. Facebook nakłada takie blokady na użytkowników łamiących tzw. standardy społeczności lub zasady sprzedaży przez Marketplace.

Facebook Marketplace – zalety i wady

Marketplace Facebooka ma wiele zalet, do których z całą pewnością należy zaliczyć:

 • dostępność dla każdego użytkownika portalu,
 • brak konieczności zakładania dodatkowego konta czy przechodzenia procesu weryfikacji,
 • brak opłat za wystawienie produktu prowizji za sprzedaż,
 • dużą widoczność ogłoszeń – wśród wszystkich użytkowników Facebooka,
 • zwiększoną widoczność ogłoszeń na rynku lokalnym,
 • łatwe procedury wystawiania ogłoszeń i sprzedaży,
 • możliwość wykorzystania platformy w roli medium reklamowego,
 • możliwość zachęcenia użytkowników do bezpośredniego kontaktu z firmą,
 • wygodny dostęp do ogłoszeń (z poziomu komputera i urządzeń mobilnych).Marketplace na Facebooku nie jest jednak również pozbawiony wad. Należy do nich zaliczyć:
 • ograniczone opcje płatności i wysyłki,
 • brak możliwości dokładnego śledzenia zasięgów i statystyk ogłoszeń (monitorowanie jedynie liczby wyświetleń),
 • brak możliwości wystawiania ogłoszeń z poziomu konta firmowego,
 • ryzyko trafienia na nierzetelnych lub nieuczciwych kupujących oraz sprzedających,
 • ograniczone możliwości prezentacji produktów.

>> Dawid Didiuk: Łatwa sprzedaż w trudnych czasach? <<

Podsumowując, Facebook Marketplace jest jednak wartościową platformą, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Jej szeroka dostępność i duży zasięg zachęcają zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firmy do prowadzenia sprzedaży za jej pośrednictwem. Ogromnym atutem jest też brak opłat – dlatego ogłoszenia na Marketplace można wystawiać w zasadzie bez ryzyka.

Komentarze (2)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany