Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Co to jest marketing internetowy?

  Żeby „przebić się” do klientów, potrzebujesz czegoś więcej niż dobrego produktu i świetnej jakości obsługi. Twoja grupa docelowa odbiorców musi się jeszcze jakoś dowiedzieć, że istniejesz i że Twoja marka oferuje coś wyjątkowego. Właśnie w tym celu funkcjonuje marketing. W Internecie prowadzi się dziś lwią część działań związanych z tym obszarem. Zastanawiasz się, na czym polega marketing w tej formie? Czytaj dalej.

  E-marketing: definicja

  Zacznijmy od zupełnych podstaw, a więc od wyjaśnienia, co to marketing w ogóle.

  Marketing są to wszelkie działania w firmie, które wspierają sprzedaż usług i produktów, wykonywane przy pomocy opracowanych technik i metod oddziaływania na potencjalnego nabywcę. Marketing jest ukierunkowany na klienta oraz rynek, ma również budować świadomość marki. Znając ogólne pojęcie marketingu, można odpowiedzieć na pytanie: co to jest marketing internetowy (e-marketing). To jedna z odmian klasycznego marketingu.

  Czym jest marketing on-line?

  Marketing internetowy to działania i strategie wspierające sprzedaż usług i produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy za pośrednictwem Internetu. Marketing elektroniczny jest bardzo prężnie rozwijającą się formą marketingu, ze względu na rozwój sprzedaży i obecności firm w Internecie. Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na dużą dynamikę e-marketingu są: 

  • ciągły rozwój technologii, 
  • zmiany w algorytmach wyszukiwarek, 
  • nieustanne pojawianie się nowości, innowacyjnych platform do których trzeba dopasować działania promocyjne. 

  Prowadzenie działań marketingowych to zatem ogromne, ale również bardzo ciekawe wyzwanie, które wymaga przy tym dużej znajomości zachowań społecznych w Internecie. 

  Na czym polega marketing internetowy?

  Najskuteczniejsze działania e-marketingu polegają na: 

  • generowaniu ruchu na danej witrynie internetowej (optymalizacja SEO, linkowanie, content marketing, reklama płatna Google Adwords), 
  • wykorzystaniu blogosfery, 
  • budowaniu social media,
  • tworzeniu programów partnerskich. 

  Właśnie na tych aspektach się skupimy w niniejszym wpisie. 

  Pozycjonowanie strony internetowej 

  Pozycjonowanie strony polega na działaniach, które mają w efekcie podwyższyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania na poszczególne frazy. Strona powinna znaleźć się w TOP 10 wyników wyszukiwarki, ponieważ większość użytkowników sieci właśnie do niej ogranicza swoje wyszukiwania. Zwiększenie ruchu na stronie przekłada się na wzrost sprzedaży, rozpoznawalności oraz zaufanie wobec marki. Pozycjonowanie jest często zamiennie stosowane z pojęciem SEO (z ang. Serach Engine Optimization). Pojęcie pozycjonowania jest jednak znacznie szersze, ponieważ jest to zarówno SEO, jak i działania SEM, linkowanie czy content marketing. 

  SEO, linkowanie, content marketing

  Optymalizowanie strony internetowej (SEO) polega na jej dostosowaniu do preferencji algorytmu wyszukiwarki od strony technicznej oraz treści. Strona ma przede wszystkim sprawnie i szybko działać. Poruszanie się po witrynie nie powinno sprawiać użytkownikowi (oraz robotowi Google) żadnych trudności. 

  Treści zawarte na stronie powinny być ciekawe, merytoryczne, przekazane w zrozumiały, jasny sposób i powinny zawierać słowa kluczowe oraz frazy (ustalone po określaniu docelowego użytkownika). Tekst nie powinien być jednak przeładowany słowami i frazami kluczowymi. Powinny się w nim znajdować tematy, nagłówki ze słowami kluczowymi, akapity. Jeżeli strona jest projektowana od podstaw, jej adres URL także powinien zawierać słowa kluczowe. Teksty, która pojawiają się na stronie, powinny być niepowtarzalne. Unikatowość treści to podstawowa zasada w SEO. 

  Na efekty optymalizowania strony trzeba poczekać od jednego do kilku miesięcy, ale są długofalowe i skuteczne. Należy jednak pamiętać, że trudno przewidzieć w precyzyjny sposób, na jaką pozycję istnieje szansa szansę po kilkumiesięcznej optymalizacji. Poprawnie prowadzone działania SEO przyniosą jednak skutek na pewno. Więcej o pracy nad SEO i czym jest to konkretnie, piszemy tutaj

  Linkowanie polega po pozyskiwaniu linkowania z innych stron. Najlepiej pozyskiwać linki z witryn, które zawierają wartościowe treści i mają wysoką pozycję w rankingu wyszukiwarki. Linki można pozyskać ze stron branżowych, ze stron wydarzeń (np. targów) w których firma brała udział, lokalnych mediów lub przez zamieszczenie filmu na YouTube. 

  Content marketing, czyli marketing treści, pomaga w budowaniu eksperckiego wizerunku firmy. Polega na prowadzeniu firmowego bloga ze specjalistycznymi tekstami, na organizowaniu webcastów, przekazywaniu newsletterów dedykowanym odbiorcom, e-booków. Są to również artykuły sponsorowane. Działania mają wyróżnić firmę na tle konkurencji, mają zbudować zaufanie klientów, ich lojalność i utworzyć dobrą relację z klientem. 

  Reklama Google Adwords (SEM) 

  Co to jest marketing internetowy przy wykorzystaniu Google Adwords? Jest to wysforowanie swojej witryny na pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania przy użyciu systemu reklamowego Google Adwords. Płatne wyniki w wyszukiwarce pojawiają się obok wyników organicznych (są to wyniki, które naturalnie pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu przez użytkownika interesującego go hasła).  Na rynku spotyka się największą ilość kampanii PCC (z ang. pay-per-click tj. płatność za klik). Tego typu wyniki wyszukiwania są prezentowane z subtelnie zaznaczonym podpisem „reklama”. W istocie większość użytkowników nie identyfikuje tej metody z reklamą, bowiem i tak otrzymują po kliknięciu to, czego szukali. Jest to bardziej odpowiedź czy rozwiązanie niż klasyczna, słabo targetowana reklama na stronie internetowej, dlatego też charakteryzuje się dużą efektywnością. 

  Reklama płatna Google Adwords jest zalecana dla firm, które oczekują natychmiastowych efektów działań reklamowych. Jest to reklama bardzo łatwa do zainicjowania, jest skuteczna, trafia do docelowego użytkownika na podstawie opracowanych słów kluczowych oraz fraz. 

  System reklamowy Google AdWords (od 24 lipca 2018 roku zmiana nazwy na Google Ads), pozwala również np. na umieszczanie reklam graficznych w sieci reklamowej Google (portale takie jak OLX, wizaz.pl, wp.pl itd.), która pokrywa w zasadzie cały polski Internet, jak również na inicjowanie kampanii na portalu YouTube. 

  Sieci afiliacyjne, blogosfera, social media. 

  Programy partnerskie (sieci afiliacyjne). 

  Programy partnerskie polegają na łączeniu się właściciela sieci afiliacyjnej (providera), reklamodawcy, właściciela strony internetowej i klienta. Firma, która sprzedaje produkt lub usługę, udziela reklamodawcy prowizję od sprzedaży. Programy partnerskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które ze sobą nie konkurują. Przykładem może być reklamowanie przez sklep zoologiczny salonu fryzjerskiego dla psów czy reklamowanie przez blogera kulinarnego mikserów czy danych noży. 

  Wykorzystanie blogosfery i social media. 

  W ostatnich latach rozwój Facebooka, Twittera, Instagrama czy SnapChata dał specjalistom niespotykane wcześniej możliwości reklamy, budowania pozytywnego wizerunku oraz zwiększenia widoczności firmy w Internecie. Przykładowo na Facebooku można założyć firmowy fanpage, który jest bardzo skuteczną formą promocji firmy. 

  Promując firmę w social media, należy szczególnie rozważnie opracować strategię reklamową, ponieważ firma jest poddawana ocenie klientów. Działania muszą być prowadzone bardzo umiejętnie oraz z dużym wyczuciem i poszanowaniem norm przyjętych w danym kręgu kulturowym. 

  Co to jest marketing internetowy w blogosferze? Na reklamę w blogosferze składają się przede wszystkim recenzje produktów i usług. Bloger otrzymuje do przetestowania produkt, który następnie recenzuje na swoim blogu. Reklama na blogu może także przyjąć formę polecenia zamieszczonego we wpisie. Na blogach można zamieścić banery reklamowe albo wesprzeć markę wizerunkiem blogera. Przykładem może być wparcie firmy produkującej odzież przez blogerkę modową. 

  Reklama a marketing – czy to się czymś różni?

  Jak być może zauważyłeś, pisząc o e-marketingu wspominamy o tradycyjnie rozumianej reklamie dość zdawkowo. Czy to oznacza, że definicja reklamy internetowej nie wpisuje się w widełki marketingowe? Absolutnie nie! Wręcz przeciwnie. Działania reklamowe są częścią działań marketingowych. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę marketing internetowy – reklama w tradycyjnym rozumieniu nie pełni w nim aż tak ważnej roli.

  Owszem, jak wspomnieliśmy, stosuje się różne jej formy – to np.:

  • reklama Google AdWords,
  • reklama na stronie internetowej (ta w systemie PPC),
  • reklamy na Facebooku i w innych mediach społecznościowych.

  I oczywiście warto je wykorzystać w swojej strategii promocyjnej, ale… w sieci nie można się oprzeć wyłącznie na klasycznej, płatnej promocji. Wszystko dlatego, że mechanizmy, w ramach jakich funkcjonuje Internet są zupełnie inne. A w związku z tym i definicja reklamy internetowej się zmieniła się w stosunku do zakresu tej klasycznej.

  Co to oznacza w praktyce? Tyle, że marketing w Internecie powinien się opierać przede wszystkim na działaniach nastawionych na budowanie ruchu organicznego. Takiego, który napędza się sam z siebie – m.in. dzięki poleceniom, udostępnieniom i skutecznemu pozyskiwaniu leadów. A reklama na stronie internetowej i w innych miejscach – rozumiana jako banery czy linki sponsorowane, w które ma kliknąć użytkownik – powinna jedynie wspomagać szeroko zakrojoną komunikację.

  Remarketing a reklama internetowa

  Ciekawą formą wykorzystania tradycyjnej reklamy internetowej – również w social mediach – są działania prowadzone w ramach remarketingu. Jak to działa? Mówiąc najprościej:

  • użytkownik trafia na stronę z Twoimi produktami, przegląda ją, ale nie dokonuje zakupu,
  • dane o tym, że odwiedził Twoją stronę i o tym, co oglądał są zapisywane w plikach cookies jego przeglądarki,
  • zawartość tych plików jest analizowana przez specjalne algorytmy, co prowadzi do tego, że potencjalnemu klientowi w odwiedzanych później serwisach pojawia się reklama internetowa nawiązująca do zawartości Twojego serwisu,
  • użytkownik na każdym kroku dostaje więc delikatne przypomnienie o planowanym zakupie i… jest subtelnie popychany dalej w lejku marketingowym, w kierunku finalizacji transakcji.

  Warto jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać potencjał konstruowanych w ten sposób reklam, należy koniecznie zadbać o wszystkie inne elementy, na które składa się marketing elektroniczny. Bez połączenia tradycyjnej reklamy z efektywnymi działaniami SEO, skutecznym content marketingiem czy działaniami w mediach społecznościowych Twój wysiłek może pójść zupełnie na marne.

  Wniosek? Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania z obszaru marketingu w Internecie – opracuj dobrą strategię. Od niej zaczyna się droga ku lepszemu zrozumieniu tego, jak skutecznie kontaktować się z odbiorcami w Sieci.

  Oczywiście w tym wpisie przedstawiliśmy tylko podstawowe i sztandarowe przykłady marketingu online. Konkretnych metod jest mnóstwo i w pewnych aspektach jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 

  Więcej o marketingu internetowym dowiesz się z tego wpisu, który prezentuje nasz darmowy poradnik z marketingu online! 

  Audyt Google Ads

  Bądź pierwszym który napisze komentarz.

  Powiązane artykuły

  reklama apteki
  Reklama apteki
  Dominika Słomka

  Jeśli prowadzisz aptekę, doskonale wiesz, że jej reklama jest zakazana. Takie prawo ma za zadanie chronić pacjentów, a niestosowanie się […]

  Reklama kancelarii prawnej w Internecie.
  Jakub Nowak

  Reklama kancelarii prawnej w Google AdWords – co warto wiedzieć. Prawnicy należą do jednej z grup zawodowych objętych zakazem reklamy. […]

  Jakości strony docelowej Google AdWords
  Krzysztof Masłowski

  Przyjęło się, że jakość witryny, na którą składają się m. in. optymalizacja grafiki, teksty na niej zamieszczone, przejrzysty układ nawigacji […]

  Reklama firmy w Google – dlaczego warto
  Redakcja

  Reklama firmy w Google – dlaczego warto? Posiadanie swojej firmy w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularną drogą jako rozwinięcie […]

  Kampania eksportowa Google AdWords
  Olga Badeusz

  Reklama w Internecie za granicą – kampania eksportowa Adwords! Jeżeli jesteś właścicielem firmy i chcesz rozszerzyć swoją działalność na rynki […]

  Reguły Pliku Produktowego Google Merchant Center
  Paweł Dalecki

  Reguły Pliku Produktowego – wprowadzenie Struktura pliku produktowego to podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, chcąc reklamować się w […]