Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Jeden komentarz

Najczęstsze Błędy SEO

Najczęstsze Błędy SEO - zdjęcie nr 1

Najczęstsze Błędy SEO - zdjęcie nr 2

Przy tworzeniu stron internetowych nawet najlepsi graficy i webmasterzy popełniają szereg podstawowych błędów, które uniemożliwiają serwisom prawidłową indeksację przez roboty sieciowe i sprawiają, że nie mogą się one wyświetlać na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Strony te, choć pięknie wyglądają, nie pojawiają się nawet po wpisaniu w Google nazwy firmy.

Przedstawimy dziś błędy, z którymi spotykamy się najczęściej podczas optymalizacji serwisów naszych klientów.

  1. Zablokowanie w metatagach dostępu dla robotów
    Najczęściej spotykane jest ustawienie na stronie głównej metatagu[syntax type=”html”]<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>[/syntax]który powoduje całkowity brak indeksacji podstrony. Błąd ten bardzo łatwo wyeliminować zmieniając zapis na  [syntax type=”html”]<meta name=”robots” content=”index, follow”>[/syntax]Roboty Google mogą  wtedy zarówno zapisać stronę, jak i podążać za linkami na niej umieszczonymi.
  2. Brak przekierowania www na bez www Dla Google adres www.moja-strona.pl i moja-strona.pl to osobne podstrony. Brak przekierowania powoduje powstanie kopii i automatycznie obniża ocenę serwisu.Najprostszym sposobem na ustawienie odpowiedniego przekierowania jest napisanie prostych instrukcji w pliku .htaccess[syntax type=”html”]
    RewriteRule On
    RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.moja-domena.pl$
    RewriteRule ^(.*)$ http://moja-domena.pl/ [R=301,L]
    [/syntax]
  3. Takie same metatagi
    Brak unikalnych metatagów title i description jest bardzo dużym błędem. Pamiętajmy, że metatagi mają opisywać zawartość konkretnej podstrony, a nie wszystkie podstrony dotyczą tego samego.
  4. Kopie treści
    Unikalność tekstów na stronie w znaczącym stopniu wpływa na pozycjonowanie. Pamiętajmy, że kopiowanie treści z innych serwisów jest dobrze wykrywane przez GoogleBoty i grozi nawet całkowitym banem w wyszukiwarce. Dlatego przy tworzeniu tekstów na stronę warto poświecić trochę czasu lub zlecić pracę copywriterom.
  5. Przesadne umieszczanie słów kluczowych
    Częstym błędem osób, które zaczynają pracę nad optymalizacją serwisów, jest umieszczanie słów kluczowych „w każdym możliwym miejscu”. W efekcie, zamiast poprawić pozycje, strona może otrzymać filtr i przez wiele miesięcy mieć zablokowaną w Google możliwość wypozycjonowania danego słowa.
  6. Brak przyjaznych linków
    W dzisiejszych czasach nie korzystanie z mod rewrite automatycznie obniża pozycje strony w wyszukiwarce. Każdy nowo powstały serwis powinien mieć ustawione przyjazne linki. SEO friendly URLs, czyli takie, które są pozbawione parametrów i znaczników sesji (mają postać [label style=”red”]/o-nas.html[/label], [label style=”red”]kontakt.html [/label]zamiast skomplikowanych typu
    [label style=”red”]/index.php?id=4&item=57&session=2374[/label]) mają większe szanse na szybką i pełną indeksację przez wyszukiwarki.
  7. Brak wersji przystosowanej do urządzeń mobilnych
    Z roku na rok znacząco zwiększa się liczba użytkowników korzystających z internetu na swoich smartfonach i tabletach. Google dbając o nich wprowadza zmiany w swoich algorytmach, które z całą pewnością już w najbliższych miesiącach negatywnie wpłyną na ocenę serwisów niewyświetlających się w odpowiedni sposób na urządzeniach mobilnych.
    Dlatego przy projektowaniu strony konieczne jest zaprojektowanie jej w stylu responsive design, czyli takim, który sam dopasuje jej rozdzielczość do wyświetlacza w komórce lub tablecie.

Wszystkie powyższe błędy można w prosty sposób samemu skorygować już na etapie budowania serwisu, a ich wyeliminowanie pozwoli osiągnąć wysokie pozycje oraz zwiększyć ruch na stronie.

Komentarze (1)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany