Ten tekst przeczytasz w 7 minut

3 komentarze

Youtube Video Builder – Krok po Kroku

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 1

youtube video builder

Jedną z najczęstszych barier wejścia dla firm, które chcą reklamować się w formie video, nie jest sama kampania reklamowa, a stworzenie przyciągającego uwagę filmiku. Już samo stworzenie scenariusza, nagrania czy sesji zdjęciowej, wymaga zarówno nakładu pracy, jak i wydatków. Naprzeciw firmom, które mimo wszystko chcą sprawdzić potencjał reklamy wideo, wychodzi Youtube Video Builder. 

Youtube Video Builder – co to? 

Youtube Video Builder to nowiuśkie narzędzie od Youtube, stworzone z myślą o firmach, które pragną reklamować się w tym serwisie, jednak nie mają możliwości zrealizowania własnego filmu reklamowego. Dzięki Youtube Video Builder możesz stworzyć film video, który następnie będzie można wykorzystać do kampanii reklamowej. To narzędzie umożliwia w bardzo prostych krokach stworzyć filmik dopasowany do danego urządzenia i na potrzeby wybranego typu kampanii. Przegląd możliwości reklamowych na Youtube, znajdziesz w Poradniku Youtube, o tutaj

Jak wygląda proces tworzenia reklamy video na Youtube Video Builder?

Krok. 1 Rejestracja

By stworzyć filmik w Builderze należy na początku się zarejestrować. Proces weryfikacji trwa około 24-48 godzin, a potwierdzenie utworzenia konta dostajemy na podanego wcześniej maila. Wymagany mail musi być mailem googlowskim, a więc i łączyć się z naszym kontem Google oraz kanałem na Youtube. Kanał na Youtube ma właściwie każdy, kto ma również konto gmail. Warto jednak, by e-mail, którym będziemy się logować do Youtube Video Builder był od razu połączony z kanałem naszej firmy. 

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Filmik wideo tworzymy z myślą o późniejszym wykorzystaniu go do kampanii reklamowej, dlatego już przy rejestracji mamy możliwość dodania naszego numeru konta Google Ads Customer ID. Jest to jednak opcja dodatkowa i jeśli na tym etapie nie mamy jeszcze konta, lub nie chcemy go jeszcze dodawać, to wystarczy nasz e-mail. 

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 4

Krok 2. Wybieramy layout filmiku

Wskakując do Youtube Video Buildera na początku wybieramy layout, czyli typ i format filmu wideo, który chcemy stworzyć. Mamy do wyboru ponad 10 różnych layoutów:

 • filmik promujący aplikację (w wersji wertykalnej i horyzontalnej),
 • filmik przedstawiający markę (15-sto lub 6-cio sekundowy)
 • wideo pokazujące funkcję produktu lub usługi wykorzystujący animację w telefonie,
 • filmik pokazujący produkt lub markę (15-sto sekundowy),
 • filmik informujący o obecnej promocji,
 • filmik podkreślający walory produktu lub korzyści usługi, 
 • i więcej. 

Każdy layout zawiera krótki opis oraz pokazowy filmik, w którego stylu będzie można stworzyć swój własny film promocyjny. Dodatkowo, przy każdym przykładzie znajdziemy informację:

 • ile zdjęć będziemy mogli wgrać, 
 • ile czasu będzie trwał filmik, 
 • jakie będzie miał wymiary, 
 • ile bloków tekstu będziemy mogli dodać (w tym call to action), 
 • czy możemy dodać swoje logo (w wersji z przezroczystym tłem i z wybranym kolorem).
youtube video builder

Krok 3. Tworzymy layout reklamy wideo!

Wybieramy odpowiadający nam layout i przechodzimy dalej.

layout youtube video builder

Następnie możemy ustawić dwa kolory brandowe oraz wgrać dwa nasze loga.

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 7

Przechodzimy do wgrywania zdjęć, które chcemy użyć do kampanii. W każdym przypadku mamy podane dokładne wymiary zdjęcia oraz maksymalny rozmiar pliku dla zdjęć (ten, w większości przypadków, wynosi 2 MB.)

Wskazówka! Warto, by zdjęcia lub grafiki, które masz zamiar użyć w filmiku, zostały zaprojektowane przez grafika, który dopasuje kolory oraz ikony wpisujące się w wizerunek Twojej firmy. Twoje zdjęcia powinny pomóc w opowiadaniu historii, która zawiera zalety twojego produktu, usługi lub marki. Jeżeli więc mamy taką możliwość, lepiej nie korzystać z tak zwanych zdjęć stockowych. 

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 8

Jeżeli nasza grafika nie będzie wpasowywać się w wymogi Video Buildera, zostaniemy o tym poinformowani. Na własne ryzyko możemy jednak spróbować przejść dalej i stworzyć filmik z daną grafiką. 

Krok 4. Wybieramy czcionkę, ścieżkę dźwiękową oraz układamy teksty reklamowe

W zależności od tego jaki layout filmu wybierzemy możemy dodać odpowiednią liczbę tekstów, w tym tekst, który pojawi się na filmiku oraz końcowe CTA. 

Następnie mamy możliwość ustawienia czcionki (dostępne są wszystkie propozycje, które można znaleźć na Google fonts). Brak możliwości wgrania własnej czcionki czy własnego dźwięku i konieczność wybrania jednej z propozycji dostępnych w bazie, to jeden z większych minusów Buildera. 

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 9

Tworzenie filmików jest na tyle uproszczone, by każda osoba, nawet taka, która wcześniej nigdy nic z kreacją video nie miała do czynienia, mogła stworzyć reklamę. Jest to duża zaleta Youtube Video Buildera. Jednak by stworzyć stosunkowo spersonalizowany filmik, który będzie bazował na założeniach identyfikacji wizualnej marki, będzie trzeba się trochę natrudzić i przejrzeć oraz dopasować dostępne warianty.

Krok 5. Mamy pierwszy filmik!

Youtube Video Builder automatycznie tworzy nam filmik w dosłownie kilkanaście sekund. Oczywiście po złożeniu wszystkich slajdów w całość mamy możliwość edycji filmu. Klikając przycisk “save” nasz filmik zapisuje się na naszym kanale jako “unlisted video”. Uzyskujemy też link przekierowujący nas do filmiku – już osadzonego na naszym kanale, który możemy wzbogacić o opis, tagi oraz inny tytuł. 

Krok 6. Reklama wideo na Youtube

Utworzony film możemy zostawić na kanale i udostępnić naszym widzom lub też wykorzystać w kampanii reklamowej na Youtube. Więcej o tym w jaki sposób generować leady, pozyskiwać kontakty oraz zachęcać klientów do zakupu poprzez reklamę na Youtube, przeczytasz w artykule o Youtube for Action. 

Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 10

Reklamy wyświetlane w serwisie YouTube należą do rodziny Google Ads. Tak! Google Ads to nie tylko reklama w wyszukiwarce, czy karty produktowe. To również gigantyczna sieć reklamowa, w skład której wchodzi ponad dwa miliony witryn, filmów i aplikacji, w których można wyświetlać YouTube jako medium reklamowe. Google Ads to również promocja w skrzynce Gmail oraz na stronie i w aplikacji YouTube. Twój filmik ma więc wielki potencjał, by zaistnieć nie tylko w samym serwisie Youtube!

W ramach kampanii reklamowych wyświetlanych na stronach oraz w aplikacji YouTube wyróżnić można kilka różnorodnych typów reklam. Każdy z dostępnych formatów ma w nieco inny sposób przyciągnąć uwagę widzów oraz może wyświetlać się w innym miejscu serwisu. Dostępne rodzaje reklam wideo, to: True View In-Stream, True View Discovery oraz Bumper Ads. Poza wyżej wymienionymi podstawowymi typami reklam, istnieje też kilka dodatkowych opcji, z których mogą korzystać reklamodawcy. Przegląd wszystkich możliwości reklamowych na Youtube, znajdziesz w Poradniku Youtube.

Wskazówki do kreacji reklamowej wideo.

 1. Przyciągnij uwagę – od samego początku!

Pamiętaj, że liczą się pierwsze sekundy (statystyki mówią, że tylko trzy!) i to od nich zależy czy użytkownik zwróci uwagę na Twoją reklamę. Niezależnie od formatu i typu reklamy, użytkownicy mają możliwość obejrzenia reklamy w całości lub kliknięcia przycisku “przejdź dalej”. Jedynie w przypadku reklam typu Bumper Ads, trwających 6 sekund, użytkownik nie może kliknąć “pomiń”. W przypadku reklam TrueView In-Stream widzowie mogą wybrać, czy chcą obejrzeć reklamę w całości, czy po obejrzeniu 5 sekund, chcą ją pominąć.

 1. Przyjazne twarze chce się oglądać. 😊

Jeżeli Twoja firma tworzy koncepcję filmiku reklamowego, warto by uwzględniła w nim ludzi! Dlaczego? Według badań Youtube, przyjaźni, powiązani i rozpoznawalni ludzie na początku filmu mogą prowadzić do zwiększenia oglądalności. Poza tym, twarze ludzi potrafią świetnie przekazywać emocje, które może być stosunkowo trudno przekazać w prostym filmiku stworzonym w Youtube Video Builderze.

 1. Dźwięk też ma znaczenie!

Choć w mediach społecznościowych często rekomenduje się dodanie napisów do filmików, ze względu na sposób oglądania ich przez użytkowników (najczęściej w trybie mute), to jednak na Youtube dźwięk ma znaczenie (i to jakie!). Widzowie oczekują dźwięku w YouTube, a badania pokazują, że dźwięk wiąże się z pobudzaniem uwagi i wzbudzaniem pozytywnej reakcji na markę. Jeżeli więc zdecydujesz się wybrać dźwięk z dostępnej bazy, wybierz taki, który będzie nawiązywał do Twojej marki i pozytywnie się z nią kojarzył.

 1. Dodaj trochę humoru.😁

Widzowie są bardziej skłonni do oglądania reklam, które ich rozśmieszają. Badania Youtube mówią nawet, że humor wiąże się z większą świadomością marki i przypominaniem reklam. Oczywiście nie w każdym przypadku można zastosować tą taktykę, dlatego wykorzystaj ją tylko jeśli wpasowuje się ona w język i komunikację Twojej marki. 

 1. Pamiętaj o formule ABCD

ATTRACT – od samego początku filmu przyciągaj uwagę, 

BRAND – buduj brand, pokaż swoją markę w naturalny i znaczący sposób, 

CONNECT – łącz się z odbiorcami poprzez emocje i opowiadanie historii. Zaproś ich do interakcji, sprawdzaj co mówią w sieci o Twoim wideo i inspiruj się ich uwagami!

DIRECT YOUR AUDIENCE – kieruj widzów do miejsca, na którym Ci zależy (na stronę konkretnego produktu lub usługi, na profil firmowy czy konkretną zakładkę na stronie internetowej). Wykorzystaj odpowiednie wezwanie do działania.

 1. Pokaż produkt w użyciu!

Jedna z podstawowych zasad tworzenia produktowych filmów wideo mówi, by zamiast skupiać się na zaletach produktu, pokazać w jaki sposób może on pomóc lub rozwiązać problemy potencjalnych klientów. 

 1. Zachęć odbiorców do interakcji! 

Dzięki interaktywnym funkcjom dostępnym na platformie YouTube: kartom informacyjnym, ekranom końcowym i nakładkom wezwania do działania, możesz ułatwić swoim widzom działanie. Wszelkie dodatkowe funkcje znajdziesz w Youtube Studio.

Youtube Video Builder a inne kreatory video 

Większość dostępnych narzędzi online do tworzenia filmów lub animacji bazuje na bardzo podobnym schemacie “step by step”, w którym można samemu stworzyć wideo. Tak samo w przypadku Youtube Video Buildera. Na początku wybieramy wzór (tak zwany template lub layout). W przypadku płatnych narzędzi (większość oferuje kilka dni lub wybranych opcji również za darmo) jak np. Bitable, Render Forest, Placeit, Powtoon wideo dostosowujemy zgodnie z naszymi upodobaniami. I tutaj, najczęściej, pojawiają się różnice między kreatorami! I to na tym etapie możemy zacząć porównywać funkcje, które oferują. 

A różnice są spore! Począwszy od dostępnych template’ów, których liczba w Youtube Video Builderze jest stosunkowo mała (na ten moment 16 różnych wariantów). W popularnych kreatorach możemy wybrać spośród min. 30 – 50 szablonów, które następnie można przekonwertować na inny rozmiar (dopasowany np. pod mobile czy desktop, lub też pod dane miejsce reklamowe czy format reklamy). 

Co więcej, Youtube Video Builder pozwala nam połączyć kilka grafik (wcześniej przygotowanych) w animowany filmik. Niestety, nie mamy możliwości animacji danych ruchów np. na grafice, przez co cały filmik wygląda właściwie jak pokaz slajdów. W Verseo często korzystamy np. z Bitable, gdzie w wersji Pro, dostępnych jest mnóstwo różnych krótkich animacji, które można dowolnie łączyć i edytować. Dzięki czemu całość tworzy pewną historię. 

A skoro już o historii mowa, to jej przekazanie na kilku slajdach na pewno będzie trudniejsze, niż poprzez kilka połączonych ze sobą animacji. Dlatego filmiki utworzone w Youtube Video Builderze, będą raczej bardziej surowe, reklamowe. Bardzo trudno będzie nam stworzyć animację, która wzbudzi emocje (chyba, że będzie to informacja o dużych promocjach!). Do filmów promujących produkty czy przypominających o promocjach lub specjalnych ofertach, Youtube Video Builder powinien wystarczyć. 

Podsumowując, Youtube Video Builder w porównaniu do innych dostępnych kreatorów, wypada bardzo średnio. To rozwiązanie proste i szybkie, dla tych, którzy pragną urozmaicić swoje działania reklamowe reklamą wideo, jednak nie mają zbyt wygórowanych wymagań co do samej kreacji. Plusem narzędzia, jest na pewno to, że jest całkowicie za darmo, a tworząc wideo mamy pewność, że wpasuje się w standardy reklamy wideo w Google Ads. Niemniej jednak, chcąc wykorzystać utworzony filmik na szerszą skalę w reklamie na Youtube, warto zainwestować drobną sumę i stworzyć wideo w innym kreatorze. Te bowiem, pozwolą bardziej spersonalizować film i odnieść się do emocji widzów.

Komentarze (3)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 12

  Zbyszek

  08 gru 2020, 00:28

  Ciekawy materiał ale mam pytanie. Czy jest możliwość w YT Video Builder wstawić link zewnętrzny przekierowujący np. na Landing Page, do sklepu itd.?

 • Youtube Video Builder – Krok po Kroku - zdjęcie nr 14

  MarlenaS

  23 lis 2021, 16:18

  Taka forma reklamy wydaje się przyjemniejsza i przystępniejsza dla potencjalnego klienta w porównaniu do tradycyjnych nagłówków czy prezentacji, pozdrawiam.