Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Brak komentarzy

Przewodnik Youtube – 3 zasady tworzenia skutecznej reklamy video!

Przewodnik Youtube – 3 zasady tworzenia skutecznej reklamy video! - zdjęcie nr 1

Przewodnik Youtube – 3 zasady tworzenia skutecznej reklamy video! - zdjęcie nr 2

Zacznijmy od tego, że format wideo to #musthave 2019 roku. Mówią o tym media, dane z branżowych raportów, serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram oraz sam Youtube – rośnie popularność wideo, jednego z najbardziej lubianych przez użytkowników formatów przekazywania treści. Według opinii aż 83% użytkowników, Youtube to serwis, który w pełni zyskuje i utrzymuje ich uwagę w porównaniu z innymi platformami społecznościowymi. Ale co to znaczy dla Twojego biznesu? Dlaczego przewodnik Youtube będzie przydatny?

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Przewodnik Youtube – zalety reklamy wideo

Po pierwsze, nadszedł czas aby zdać sobie sprawę z zalet jakie daje format wideo – jeśli Twój biznes jeszcze nie dostrzegł w nim potencjału, najwyższy czas aby się mu lepiej przyjrzeć:

 1. Wideo przykuwa uwagę znacznie lepiej niż obraz czy tekst. W sieci roi się od zdjęć, grafik i opisów – użytkownicy bardzo chętnie spoglądają ku nowym formom – szybszym, prościej przekazującym informację i przechodzącym “do rzeczy”.
 2. Tak znana i lubiana technika w marketingu jak storytelling – nie może być prościej jak opowiedzieć historię w formie filmiku!
 3. Wideo w pewien sposób odpowiada na problem XXI wieku: wszyscy cierpimy na brak czasu 🙂 – nie mamy więc go na czytanie obszernych case study, opinii klientów, opisu funkcji czy zastosowania produktów lub jakości oferowanych usług – Mamy jednak czas na obejrzenie krótkiego filmiku, który dodatkowo jest pewnego rodzaju rozrywką i inspiracją.

Czy reklamy w Youtube mogą sprzedawać?

Do niedawna Youtube uważany był za kanał, który średnio nadawał się do sprzedaży czy pozyskiwania leadów. Wideo w tym serwisie było raczej formą promocji przeznaczoną dla większych graczy, którzy w budżecie marketingowym mogli uwzględnić środki na cel budowania świadomości i rozpoznawania marki. To się jednak zmieniło odkąd Youtube wprowadził dodatkowe formaty reklam, tak zwane Youtube for action!

Youtube z nowymi formatami reklam wyszedł na przeciw mniejszym graczom i firmom działającym również na rynku B2B, których głównym celem promocji za pomocą wideo jest generowanie leadów i sprzedaż – czyli to co wszyscy lubimy najbardziej! 🙂

W tym artykule nie będziemy skupiać się jednak na formatach oraz technicznych aspektach i ustawieniach reklamy na Youtube. Za to skupimy się na samej kreacji, która przyciągnie widza i sprawi, że Twoje wideo będzie sprzedawać.

Krótki wstęp, czyli podsumowanie formatów reklam wideo w Youtube

Aby stworzyć dobrą reklamę na Youtube należy znać jej formaty. Tutaj możesz pobrać kompletny Poradnik o reklamach w Youtube, z którego dowiesz się jakie są podstawowe oraz dodatkowe formaty i opcje reklam na Youtube, jakie elementy powinna mieć skuteczna reklama na Youtube, a także jakie możesz ustawić kierowanie i jak najlepiej mierzyć skuteczność całej kampanii wideo.

Małe podsumowanie formatów reklam wideo:

 1. TrueView In-Stream – czyli reklamy, których długość powinna wynosić przynajmniej 12 sekund, a maksymalnie 3 minuty!
 2. TrueView Discovery – reklama wyglądająca jak baner, po kliknięciu którego użytkownik może obejrzeć cały film.
 3. Bumper Ads – krótkie reklamy w przerywniku, które mogą mieć maksymalnie 6 sekund!
 4. Sekwencje reklam – w ich skład wchodzi kilka filmów reklamowych.
 5. Karty produktowe – dostępne dla sklepów online, nakładki tych kart wyświetlają się tylko w reklamach TrueView In-stream i umożliwiają użytkownikom przejście do produktów, w których reklamę kliknęli.

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny format reklamy, wiesz jakie techniczne aspekty musi spełniać Twój film aby być zaakceptowanym przez platformę Youtube. Pora przejść do kolejnego kroku jakim jest zaplanowanie kreacji.

Przewodnik Youtube – Od czego zacząć tworzenie reklamy?

KROK 1

Tworząc reklamę wideo musisz przyjąć poniekąd rolę scenarzysty i reżysera. Warto ten proces tworzenia zacząć od kilku pytań, na które odpowiedzi znacznie ułatwią tworzenie początkowego zarysu i scenariusza wideo:

 1. Kto będzie grupą odbiorców Twojego wideo?
 2. Jaki problem/ potrzebę tej grupy odbiorców rozwiązuje Twój produkt lub usługa?
 3. Jakie jest uzasadnienie Twojej reklamy?
 4. Jaki język powinien być użyty aby wyjaśnić / przedstawić / podsumować Twój produkt lub serwis?
 5. Jakie są kluczowe korzyści / cechy Twojego produktu / usługi?
 6. Co chcesz oferować aby przyciągnąć widzów: obniżkę ceny, dodatkowe korzyści czy kupon promocyjny?
 7. Jaki Call-To-Action chcesz użyć? Co mają zrobić użytkownicy, którzy zobaczą Twoją reklamę?

Odpowiedzi do powyższych pytań pomogą Ci stworzyć główny zarys, tak zwaną Big Idea tego jak ma wyglądać Twoja reklama.

KROK 2

3 Popularne szablony filmików reklamowych w Youtube?

Dobrą wiadomością jest to, że aby stworzyć przynoszącą zyski reklamę wideo na Youtube, nie musisz tworzyć zupełnie nowego szablonu filmiku. Istnieje kilka sprawdzonych typów, które wykorzystują nawet największe marki i które według Google sprawdzają się najlepiej!

Jakie to szablony?

 1. Demo – filmik, w którym na samym początku przedstawiony jest problem lub potrzeba klienta, a następnie kilka cech produktu lub usługi, która jest na to najlepszym rozwiązaniem. Krótki filmik, który kończy się wezwaniem do skorzystania z oferty lub rejestracji czy pobrania danego narzędzia.
 2. Filmik wyjaśniający, tj. the explainer video – to taki, który dokładnie wyjaśnia w czym dany produkt lub usługa może Ci pomóc, najczęściej w postaci krótkiej historii!
 3. Filmik – oferta! Czyli bezpośredni filmik, który od razu “przechodzi do rzeczy” – są to często bardzo krótkie filmiki, wykorzystywane np. w reklamach typu Bumper Ads, gdzie mamy zaledwie 6 sekund na to aby użytkownik wszedł w interakcję z naszą reklamą.

Przed rozpoczęciem tworzenia całej koncepcji reklamy wideo warto przyjrzeć się tym, które na co dzień spotykamy w serwisie Youtube i sprawdzić na własnej skórze, które wciągają nas bardziej, a które łatwo pomijamy.

KROK 3

Przewodnik Youtube – checklista

A więc masz już gotowe odpowiedzi na kluczowe pytania, które pomogą Ci stworzyć dobrą reklamę na Youtube oraz wstępnie wybrany szablon, który najlepiej wpasuje się zarówno w styl Twojej marki jak i jej odbiorców. Czas na kreację!

Istnieje błędne przekonanie, że tylko giganci mogą tworzyć bardzo dobre jakościowo wideo, które w sekundę viralowo rozprzestrzeni się wśród użytkowników różnych mediów społecznościowych, forach oraz przyniesie marce “hype” na długie dni. W przypadku reklam na Youtube nawet mniejsze firmy przy odrobinie kreatywności oraz z dobrym przygotowaniem mogą stworzyć wideo, które nie tylko zostanie zapamiętane przez użytkowników, ale też skłoni ich do interakcji z marką.

Co powinna zawierać Twoja reklama na Youtube aby dobrze performować?

Każda kreacja wideo różni się od siebie, jednak te najlepsze zawsze spełniają kilka punktów, które gwarantują zainteresowanie użytkowników w Youtube oraz osiągnięcie zamierzonych celów. Poniżej przedstawiamy check-listę dla dobrze przygotowanego wideo pod reklamę na Youtube. Im więcej punktów spełnia Twoja reklama, tym lepsze wyniki będzie osiągać.

Przed stworzeniem kreacji warto zapoznać się z poniższymi punktami i dopracować wideo pod główne punkty, szczególnie te określone jako bardzo ważne.

Check-lista

checklista youtube przewodnik

2019 określany jest zarówno rokiem wideo jak i mobile. Co to oznacza dla Twojej kreacji?

Wszystkie dłuższe reklamy na Youtube mają opcję “skip”, czyli jeżeli użytkownik nie jest nią zainteresowany, może ją łatwo pominąć – to oznacza, że Twoja reklama już od samego początku, a właściwie w pierwszych 5 sekundach, powinna przykuć uwagę. Tworząc scenariusz dla wideo reklamy często zakładamy, że to końcówka filmiku powinna być mocna i przekazywać jak najwięcej informacji. Reklama wideo nie powinna być jednak tworzona jak film, w którym to fabuła z biegiem czasu się rozwija. Akcja musi zacząć się już w pierwszych sekundach, a całość kreacji powinna być zaprojektowana tak aby tę uwagę podtrzymać.

Bardzo często, chcąc utrzymać poziom baterii w swojej komórce jak najdłużej, użytkownicy ściemniają jej ekran. To też ważna informacja dla Ciebie. Jeżeli zakładasz, że w Twoim filmiku reklamowym znajdzie się tekst, logo czy grafika, pamiętaj aby były dobrze widoczne również na przyciemnionych ekranach mobile i zajmowały odpowiednie miejsce.

W samej kreacji warto zastosować znany schemat, w którym to na początku filmiku pokazana jest potrzeba lub problem, który nasz produkt lub usługa z łatwością rozwiążą. W filmiku warto wskazać na kluczowe cechy danego produktu, skupiając się jednak na najważniejszych lub najbardziej interesujących dla danej grupy docelowej.

Podsumowanie najlepszych praktyk wideo reklamy na Youtube

Dynamiczna, dostosowana pod mobile, zwracająca uwagę już w pięciu pierwszych sekundach – taka reklama na pewno znajdzie grono zadowolonych odbiorców, którzy chętnie zareagują na CTA – wezwanie do działania. Czasami bardzo małe zmienne, takie jak muzyka, głos osoby, która bierze udział w filmiku czy kolory mogą stworzyć zamierzony efekt dynamiki i rozrywki.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany