Spis treści
Czytasz teraz:
Reklama sklepu rolniczego
Zamknij
Branża rolnicza na przestrzeni ostatnich lat przeszła prawdziwą metamorfozę, a nowoczesna uprawa roślin czy hodowla zwierząt mają niewiele wspólnego ze stereotypem wsi utrwalonym w kulturze. Gospodarze poszukują zaawansowanych maszyn rolniczych, części zamiennych i oprzyrządowania do nich, jak również nawozów, środków do prowadzenia oprysków, agrowłóknin, siatek i innych elementów. Dlatego sklep rolniczy to forma działalności o dużym potencjale biznesowym. Jednak z uwagi na dużą konkurencję, prowadząc go, trzeba zadbać o promocję. Jak? Oto nasze podpowiedzi.
Reklama sklepu rolniczego: online czy offline?
Obecnie działalność sklepów rolniczych jest w dużej mierze prowadzona w przestrzeni internetu, choć zazwyczaj połączona ze sprzedażą stacjonarną. W takim modelu działają na przykład hurtownie, które zaopatrują rolników z pobliskich obszarów, ale jednocześnie dysponują szerokim zapleczem magazynowym, która pozwala również na prowadzenie dystrybucji o zasięgu ogólnopolskim.
Prawda jest jednak taka, że niezależnie od tego, jaki model sprzedaży realizuje sklep rolniczy, reklama w internecie jest absolutnie nieodzowna. Pozwala przyciągnąć nowych klientów, a jednocześnie przypomnieć o sobie tym obecnym oraz powracającym.
Internetowa reklama sklepu rolniczego:
- pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców stosunkowo niskim kosztem – zwłaszcza, jeżeli kampania jest zaplanowana w oparciu o dobrą strategię, opracowaną z ekspertami,
- daje szansę na zbudowanie bazy potencjalnych klientów – takich, którzy z czasem dokonają zakupu i nawiążą długofalowe relacje ze sprzedawcą,
- wspomaga działania brandingowe i wizerunkowe,
- daje możliwość dotarcia do ściśle określonej grupy odbiorców – tych, którzy są zgodni z docelowym targetem sklepu rolniczego,
- pozwala precyzyjnie zmierzyć efekty przeprowadzonych działań.
Dlatego jeśli jeszcze nie prowadzisz kampanii w sieci lub zastanawiasz się, co zrobić, żeby Twoja reklama sklepu rolniczego była naprawdę skuteczna, czytaj dalej.
Pozycjonowanie sklepu rolniczego to podstawa
Chociaż pozycjonowanie nie jest stricte formą reklamy, odgrywa kluczową rolę w marketingu online. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość decyzji komercyjnych, jaka jest podejmowana w sieci, rozpoczyna się od jednego, prostego ruchu. Jest nim „wygooglanie” potrzebnych informacji. Robisz tak Ty, robią tak Twoi klienci. To proste, wygodne i bardzo szybkie rozwiązanie, po które sięgniesz zarówno na komputerze, jak i na telefonie.
Sęk w tym, że Twój sklep nie pojawi się w Google „ot tak” – tylko dlatego, że oferujesz produkty powiązane z frazą wyszukiwaną przez klienta. Twoja strona musi zostać odpowiednio zindeksowana przez algorytmy wyszukiwania i uznana za wartościową w kontekście zapytań o konkretne hasła. Aby tak się stało, na Twojej stronie musi panować w miarę duży ruch, jej tematyka musi być powiązana z określonymi zapytaniami, a kod powinien być na tyle przyjazny, aby korzystanie z serwisu było wygodne.
To właśnie podstawowe wymogi SEO, które musisz spełnić, aby trafić na wysoką pozycję w rankingu wyszukiwania. Musisz jednak pamiętać o jednej kwestii: sklepów rolniczych jest w Internecie sporo. A to oznacza, że konkurujesz z innymi o widoczność. Właśnie dlatego skuteczne pozycjonowanie to takie, które zostało przeprowadzone zgodnie z wytycznymi ustalonymi na podstawie audytu.
W jego wyniku eksperci mogą określić przede wszystkim to, na jakie słowa kluczowe skutecznie pozycjonować sklep internetowy z artykułami rolniczymi. W teorii mogą to być po prostu ogólne hasła, związane z kategoriami asortymentu, który proponujesz klientom. Jednak w praktyce to może nie wystarczyć, właśnie z uwagi na wspomnianą już konkurencją. Jest bardzo silna. A zatem uzyskanie wysokiego wyniku na hasło „sklep rolniczy” może trwać bardzo długo i pochłaniać duże środki. Co zrobić w zamian? Dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie long-tail, a więc na znacznie szerszy zakres słów kluczowych.
Aby to się udało, konieczne są:
- rozbudowanie treści na stronie www i jej wzbogacenie odpowiednio dopasowanymi frazami – warto pamiętać, że teksty nie mogą spełniać wyłącznie roli SEO, dziś wiąże się ona nieodzownie z merytoryką,
- optymalizacja meta tagów, a także adresów URL i mapy strony,
- optymalizacja kodu strony – tak, aby była responsywna, a także ładowała się w krótkim czasie.
Odpowiednich rekomendacji udzieli Ci ekspert w zakresie pozycjonowania.
Czy pozycjonowanie sklepu rolniczego się opłaca?
Na wyniki pozycjonowania będziesz musiał pracować przez długi czas – oczekuj, że pierwsze rezultaty pojawią się dopiero po kilku miesiącach, a prace trzeba będzie prowadzić jeszcze dłużej. Czy zatem gra jest warta świeczki? Jak najbardziej tak! Wypracowane wysokie wyniki przełożą się na większe zasięgi, a co za tym idzie – na lepsze wyniki sprzedażowe. Co więcej, utrzymają się przez długi czas po podjęciu działań SEO – zwłaszcza, jeśli po zakończeniu pierwszej fazy dokonywania zmian będą prowadzone dalsze działania content marketingowe, np. blog firmowy.
Musisz jednak liczyć się z tym, że pozycjonowanie wiąże się ze sporą (ale opłacalną) inwestycją, której wysokość jest uzależniona od konkurencyjności w Twojej niszy.
Reklama sklepu rolniczego w Google Ads – jak z niej skorzystać?
Pozycjonowanie to tylko jeden aspekt działań marketingowych niezbędnych w świecie e-commerce. Równie ważna jest typowa reklama sklepu rolniczego, która będzie się aktywnie wyświetlała klientom w określonych kontekstach. W tym świecie króluje przede wszystkim system Google Ads. I to nie bez powodu.
Reklama Google to bardzo szeroki zestaw narzędzi, przy pomocy których mogą się promować zarówno niewielkie sklepy, jak i te działające na skalę międzynarodową – bez względu na budżet kampanii i branżę. Dlatego to narzędzie jest również wykorzystywane do reklamowania sklepów rolniczych – tak na skalę lokalną, jak i ogólnopolską.
Reklama sklepu rolnego z wykorzystaniem tego narzędzia może być prowadzona na wiele sposobów, jednak kilka elementów zasługuje na szczególną uwagę.
Pierwszym z nich są linki sponsorowane, dawniej określane jako Google Adwords. Na pewno miałeś z nimi styczność niejeden raz. Chodzi o odnośniki do stron konkretnych firm, które wyświetlają się powyżej standardowych wyników wyszukiwania. W tej formie może się również wyświetlać reklama Twojego sklepu rolniczego. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy wypozycjonowanie się na najbardziej popularne słowa kluczowe, typu „sklep rolniczy” czy „części zamienne do traktorów” okazuje się bardzo trudne. Wówczas możesz niejako ominąć kolejkę i zadbać o to, aby link do Twojej strony wyświetlił się w formie reklamy.
Obawiasz się, że z uwagi na to, że link będzie wprost oznaczony jako reklama, będzie pomijany przez odbiorców? Część zapewne przewinie nieco dalej, jednak – jak pokazują analizy zachowań konsumenckich – większość odbiorców koncentruje się na pierwszych wynikach. Dlatego szansa na to, że otworzą ten zawierający Twoją ofertę, jest spora. Poza tym płacisz jedynie za kliknięcia w link (PPC), a zatem za konkretne efekty.
Drugie rozwiązanie, po które możesz sięgnąć, do Product Listing Ads, czyli reklamy w formie listy produktów. Na czym to polega? Zasada działania jest podobna jak w przypadku linków sponsorowanych. Kiedy użytkownik wpisze zapytanie powiązane z oferowanym przez Ciebie produktami, np. agrowłókniną, ponad wynikami wyszukiwania może mu się wyświetlić karuzela z towarami wpisującymi się w tę kategorię. Nie będą to jednak ogólne wyniki, a linki do konkretnych artykułów, gotowych do zamówienia w e-sklepie. Dlatego z tej formy reklamy warto skorzystać przy realizacji konkretnych kampanii sprzedażowych.
Trzecia opcja to Google Display Network, a więc reklamy kontekstowe, które wyświetlają się już nie w wynikach wyszukiwania, ale na zewnętrznych serwisach, które odwiedza Twój potencjalny klient. Ich szczególną postacią jest reklama remarketingowa.
Co daje reklama sklepu rolniczego w Google Ads?
Podstawowa zaleta Google Ads to możliwość bardzo szybkiego zbudowania zasięgów. Tu nie musisz czekać miesiącami, zanim odnośnik do Twojej strony dotrze na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Zwiększasz widoczność i ruch na stronie w krótkim czasie. Musisz mieć jednak pełną świadomość tego, że efekty są tymczasowe. Natychmiast po zakończeniu kampanii Twoje linki i banery znikną. Właśnie dlatego warto te działania sprzęgnąć z pozycjonowaniem, aby osiągnąć efekt synergii.
Reklama sklepu rolniczego na Facebooku – czy to ma sens?
Reklama sklepu rolniczego na Facebooku również może pomóc budować zasięgi oraz pozyskiwać leady. W końcu z tego medium społecznościowego korzystają osoby pracujące w różnych branżach. Tu jednak lepiej skoncentrować się na prowadzeniu kampanii stricte wizerunkowych i promujących markę Twojego sklepu – tak, aby budować rozpoznawalność i dobrą opinią.
A co z reklamami? Warto z nich korzystać, ale przede wszystkim w modelu remarketingu – tak, aby komunikaty wyświetlały się np. osobom, które już odwiedziły Twój sklep. Taka forma promocji niesie za sobą największy potencjał konwersyjny.
Podsumowując, reklama sklepu rolniczego w internecie może przybrać wiele form. Oczywiście wcale nie musisz korzystać ze wszystkich narzędzi, jakie są dostępne w przestrzeni online. Kluczem do sukcesu jest ich umiejętne połączenie w ramach jednej strategii. To niemałe wyzwanie, dlatego lepiej stawić mu czoła w towarzystwie ekspertów. Rozważ więc podjęcie współpracy z agencją SEO/SEM, która poprowadzi Cię krok po kroku w stronę osiągnięcia założonych celów.
Bądź pierwszym który napisze komentarz.