Ten tekst przeczytasz w 13 minut

Brak komentarzy

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 1

Darmowe banki zdjęć

Strona internetowa, e-commerce, media społecznościowe – wszystkie te miejsca pełne są treści oraz obrazów. Obecnie trudno znaleźć witrynę, na której nie ma żadnego zdjęcia czy grafiki. Czy tworząc pierwszą stronę www dla swojego biznesu, musisz zatrudnić fotografa? Czy jest możliwość uzyskania dobrej jakości projektów graficznych za darmo? 

Oczywiście, że jest! Już teraz możesz stworzyć kilka z nich i wykorzystać je na swojej stronie. Z pomocą przychodzą darmowe banki zdjęć, ilustracji wektorowych i wideo!

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Gdzie umieszczać grafiki we wpisach blogowych, by uzyskać nawet do 50% więcej udostępnień i linków do treści.
 • Jakie są rodzaje licencji i kiedy musisz oznaczyć autora zdjęcia, pobierając je z darmowych źródeł.
 • Skąd czerpać stylowe i nieszablonowe (jednak nadal darmowe) zdjęcia i wideo do publikacji w social media.

Zdjęcia stockowe – co to?

Zastanawiasz się, czy darmowe zdjęcia to rozwiązanie dla Ciebie? Czy ich styl sprosta wymaganiom użytkowników? Czy to, że są oferowane za darmo, nie znaczy, że są niskiej jakości? 

Wiedz, że nawet najbardziej znani projektanci graficzni często korzystają ze zdjęć innych artystów. A te łatwo możesz znaleźć właśnie na stronach, które gromadzą ich społeczność i oferują darmowe (lub za oznaczeniem czy rejestracją) zdjęcia. Grzech nie skorzystać! 

Zdjęcia stockowe to inaczej zdjęcia dostępne publicznie za darmo, również do użytku komercyjnego oraz edycji. Każdy ma prawo do ich bezpłatnego pobierania i korzystania z nich na przykład:

 • na stronie internetowej,
 • w sekcji blogowej czy w artykułach,
 • w mediach społecznościowych,
 • w wewnątrz firmowych materiałach, takich jak prezentacje, banery, grafiki, plakaty,
 • w sklepie internetowym (np. jako zdjęcia kategorii).

Istnieją sprawdzone banki zdjęć, gdzie możesz liczyć zarówno na jakość, jak i ogromny wybór, dzięki czemu istnieje małe prawdopodobieństwo, że znajdziesz takie same zdjęcia u swojej konkurencji. 

Zanim przejdziemy do tematu wiarygodnych źródeł darmowych zdjęć i grafik (a mamy dla Ciebie aż 25 przykładów!) przedstawimy kilka wskazówek, jak korzystać z darmowych materiałów, aby uatrakcyjnić stronę, bloga czy media społecznościowe.

Wzbogacaj treści darmowymi zdjęciami – to się opłaca! 3 dowody

Na początek, postanowiliśmy zmierzyć się z pytaniem, czy w ogóle warto wzbogacać treści na stronie materiałami graficznymi, takimi jak ikony, grafiki, zdjęcia czy infografiki? 

Jeśli jesteś osobą, która choć raz opublikowała coś w sieci (liczy się nawet zdjęcie Twojego pupila, jak śpi!) zapewne zgodzisz się z tym, że atrakcyjność publikacji wzrasta kiedy do tekstu dodamy obraz. W końcu jedno zdjęcie może być warte więcej, niż tysiąc słów. Niemniej jednak nie chcemy szerzyć informacji, które nie opierają się na faktach, dlatego jak zawsze, przedstawiamy niezbite dowody. 😎

Dowód 1: Magiczne 75 – 100 słów

Znane marketerom narzędzie Buzzsumo przeanalizowało ponad milion artykułów blogowych. Jak myślisz, które z nich uzyskały najwięcej poleceń, udostępnień i linków w sieci? Oczywiście, że te wpisy, które zawierały obrazy. 

Co więcej, artykuły z obrazem umieszczonym co 75-100 słów, uzyskiwały dwukrotnie większą liczbę udostępnień niż artykuły z mniejszą liczbą grafik i co najmniej o 30 więcej udostępnień niż artykuły z większą liczbą graficznych dodatków. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 4

Wniosek? Śmiało umieszczaj obrazy i zdjęcia w swoich treściach blogowych (i nie tylko). Pamiętaj jednak o umiarze i jeśli do danych treści nie możesz dopasować grafiki, nic na siłę. Trzymaj się starej, dobrej maksymy „less is more”. 

Dowód 2: Tylko 100 milisekund! 😱

Podczas badania przeprowadzonego przez Google i Uniwersytet w Bazylei, naukowcy odkryli, że użytkownicy oceniają estetykę i funkcjonalność witryny średnio w 100 milisekund! Biorąc pod uwagę, że ludzkie oko mruga co około 300 – 400 milisekund, Twoja strona ma naprawdę niewiele czasu na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Dodatkowo dochodzi jeszcze efekt Halo (inaczej zwany efektem aureoli), według którego użytkownik, na podstawie pierwszego wrażenia po zetknięciu się z Twoim wpisem, postrzega i ocenia jego dalszą część lub inne podstrony witryny. Spójrz tylko, jak jedno zdjęcie produktu potrafi zmienić odbiór całej strony, a co za tym idzie, i Twojego sklepu!

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 5

Sposób, kompozycja i kontekst, w których przedstawisz produkty na stronie, mają znaczenie. Styl, w jakim zaserwujesz użytkownikom treści i obrazy będzie wpływał na jej odbiór oraz jasno wskazywał, komu dedykowana jest oferta. O tym, jak opisywać produkty w e-sklepie przeczytasz tutaj. Pamiętaj, że tytuł  produktu ma duże znaczenie z punktu widzenia pozycjonowania sklepu internetowego

Dowód 3: Obraz muss sein! 

Według Jeffa Bullasa okrzykniętego przez magazyn Forbes czołowym influencerem dyrektorów ds. marketingu, aż 60% konsumentów jest bardziej skłonnych do skontaktowania się z firmą, gdy w lokalnych wynikach wyszukiwania pojawi się obraz. 

Co więcej, według tego samego źródła, 63% klientów sklepów internetowych zgadza się z twierdzeniem, że jakość zdjęcia produktu jest ważniejsza niż informacje o produkcie czy jego długi opis (54% ankietowanych) oraz oceny i recenzje (53%). 

Wniosek? Obraz musi zagościć w Twoich przekazach.

Dlaczego warto korzystać ze stockowych zdjęć? 

Darmowe banki zdjęć oferują materiały w przeróżnych stylach, konfiguracjach i rozmiarach. Coraz większą uwagę przykłada się również do jakości. Wiele z darmowych zdjęć do pobrania jest udostępniana przez zawodowych fotografów, a projekty przesyłane są przez doświadczonych grafików czy po prostu pasjonatów artystycznych ujęć! Jeśli więc nie posiadasz w firmie fotografa, a sam chcesz skupić się na innych aspektach rozwijania biznes, darmowe banki zdjęć z pewnością się u Ciebie sprawdzą!

Z najbardziej popularnych darmowych banków zdjęć korzysta wiele firm. Są to sprawdzone i wiarygodne źródła materiałów graficznych. Ich dużą zaletą jest ciągła aktualizacja bazy zdjęć stockowych oraz różnorodność. Wśród dostępnych materiałów wyróżnić można na przykład:

 • zdjęcia krajobrazowe,
 • zdjęcia typu flatlay,
 • zdjęcia produktowe,
 • mockup’y,
 • makrofotografie,
 • portrety,
 • grafiki wektorowe,
 • ikony,
 • ilustracje,
 • oraz pliki muzyczne czy wideo.

Wiele z darmowych banków zdjęć pozwala ściągać materiały nawet bez wcześniejszej rejestracji. Niektóre wymagają oznaczenia autora lub umieszczenia linku do źródła, z którego dany materiał został pobrany. To, co możesz zrobić ze zdjęciem, dyktuje wskazana na stronie licencja. W zależności od jej typu możesz wykorzystać materiał w jego oryginalnej formie, użyć go jako części swojego własnego projektu czy zmienić całkowicie i zachować tylko niektóre elementy. Jak rozpoznać, jakich modyfikacji możesz się podjąć w ramach danej licencji? Z odpowiedzią spieszymy pod koniec artykułu! 

A teraz, sprawnie przechodzimy do wisienki na torcie, czyli do listy 25 darmowych banków zdjęć. Gotowy? Zaczynamy!

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 6

Lista 25 wiarygodnych i darmowych banków zdjęć

Pexels

Znajdziesz tutaj wiele oryginalnych, klimatycznych i artystycznych ujęć! Zdjęcia są udostępniane przez różnych twórców, którzy chętnie dzielą się swoimi pracami i udostępniają je za darmo do użytku komercyjnego. Wiele z nich obejmuje zdjęcia krajobrazów, scenerii, natury i portretów. 

Trzeba przyznać, że materiały zamieszczane na stronie Pexels mają klimat. Jeśli więc potrzebujesz naturalnych i nieszablonowych zdjęć, udaj się w pierwszej kolejności tutaj. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 7

Pro tip: jeśli potrzebujesz zdjęć w konkretnym kolorze, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz nazwę danego koloru po angielsku, a pokażą się propozycje różnych ujęć właśnie w danym kolorze.

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐⭐
Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐

Pixabay

Pixabay chwali się, że zdjęcia stockowe dostępne na platformie są wolne od praw autorskich i mogą być użyte również w celach komercyjnych. Bez jakichkolwiek skrupułów możesz ściągnąć dowolną liczbę materiałów i wykorzystać je na wszelakie sposoby. Do Twojej dyspozycji są nie tylko zdjęcia, ale także ilustracje, wektory, filmy wideo, muzyka czy efekty dźwiękowe.

Pixabay pozwala wykorzystywać materiały pobierane z jej strony w praktycznie każdym celu. Bez ogródek! Ale, ale, jest kilka sytuacji, na które Pixabay nie pozwala:

 • rozpowszechnianie lub sprzedawanie treści na innych platformach zdjęć stockowych,
 • wykorzystywanie i sprzedawanie kopii treści jako plakatu, druku lub na fizycznym produkcie,
 • przedstawianie osób ze zdjęć, które można zidentyfikować w złym świetle lub w sposób obraźliwy,
 • używanie treści z możliwymi do zidentyfikowania osobami lub markami w celu stworzenia mylącego skojarzenia z produktem, lub usługą.

Te reguły obowiązują na większości portalach ze zdjęciami gotowymi do pobrania. Jeśli więc wyłapiesz taką niestosowną praktykę, np. u konkurencji czy u innej firmy, możesz ją zgłosić.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 8

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐⭐

Unsplash

Unsplash to coś więcej niż tylko bank darmowych zdjęć. To społeczność. To miejsce, w którym każdy artysta ma swój profil i może zaprezentować swoje prace, w celu zdobycia klientów. Dzięki temu możesz znaleźć i wynająć artystę na własne zlecenie, na podstawie prac opublikowanych na profilu. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 9

Profil na Unsplash zakładają również marki, które mogą udostępniać zdjęcia, na których przedstawione są ich produkty. Przykład? Proszę bardzo! Tak oto prezentuje się profil firmy Wasa (chrup!).

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 10

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐⭐

Burst 

Burst to baza zdjęć stockowych stworzona przez Shopify. Jej autorzy doskonale rozumieją potrzeby właścicieli sklepów internetowych i oprócz samych fotografii przedstawiają dobre praktyki i wskazówki, jak rozpocząć swój biznes online (korzystając z darmowych zdjęć na początek). 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 11

>> Gdzie założyć sklep internetowy? <<

Burst to dobra baza inspiracji na zdjęcia produktowe. Jest tu nawet osobna grupa “Products”, w której znajdziesz pomysły na to, w jaki sposób pokazać Twój produkt lub ściągniesz darmowy zestaw zdjęć, na przykład do opisu kategorii.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 12

Źródło: Burst

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐

Gratisography

Strona w stylu pop culture oferuje nieszablonowe zdjęcia do użytku komercyjnego. Zebrane na Gratisography materiały wyróżniają się spośród innych darmowych banków zdjęć niesztampowością i dynamizmem. Znajdziesz tu fotografie oraz ilustracje w formie wektorowej. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 13

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Freepik

Nowoczesna platforma i społeczność twórców. Oprócz darmowych zdjęć Freepik oferuje również narzędzia takie jak:

 • flaticon – do pobierania (tylko niektóre są darmowe) i edytowania ikon,
 • slidesgo – z gotowymi do pobrania szablonami do prezentacji,
 • storyset – bank darmowych ilustracji z możliwością ich edytowania,
 • videvo – z darmowymi filmami wideo w rozdzielczości 4K i Full HD,
 • wepik – umożliwiające edycję dowolnego projektu z poziomu Freepika. 

Co więcej? Freepik ułatwia też życie projektantom stron internetowych i aplikacji w Figmie, oferując plaginy z obrazami i ilustracjami do pobrania. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 14

Źródła zdjęć: senivpetro, storyset, bristekjegor

Pamiętaj! Pobierając nawet darmowe materiały z Freepika należy oznaczyć autora. Jeśli nie chcesz (lub nie możesz) tego zrobić wystarczy, że wykupisz prawo do zdjęcia lub pakiet premium od €9 / miesiąc.

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐

Kaboompics

Francja elegancja, czyli piękne, dobrej jakości, darmowe i mocno instagramowe zdjęcia od Kaboompics! Jeśli szukasz oryginalnych, stylowych i nieco artystycznych zdjęć, aby urozmaicić swoje grafiki w swoich mediach społecznościowych czy nadać charakteru stronie internetowej, koniecznie sprawdź Kaboompics. Strona, jak i wiele darmowych zdjęć zamieszczonych na niej należą do Karoliny Grabowskiej, która wraz z rzeszą innych artystów dzieli się swoimi dziełami. Dzięki temu wiele elementów jest fotografowanych z różnej perspektywy. Można więc łatwo znaleźć ułożenie, które najlepiej będzie pasować do Twojej strony czy publikacji.  

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 15

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Adobe Free Stock Photos

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych banków zdjęć, czyli Adobe, w wydaniu darmowym! To miejsce pełne kreatywnych zdjęć, ilustracji, czcionek, wideo oraz animacji 3D. Zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dostępne pliki charakteryzują się świeżością i innowacyjnością. W odróżnieniu od innych banków zdjęć znajdziesz tu wiele fotografii ludzi, które możesz wykorzystać jako avatary swoich potencjalnych klientów. (przykład poniżej).

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 16

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐⭐

>> Sprawdź aktualne wymiary grafik na Facebooku, Linkedin, Youtube, Instagramie! <<

Littlevisuals

Na pierwszy rzut oka zdjęcia dostępne do pobrania za darmo na Littlevisuals są w nieco chłodniejszym i bardziej surowym stylu. Mogą więc świetnie nadawać się do publikacji blogowych czy reportażowych. Zdjęcia te należą do Nica Jacsona, po którego śmierci rodzina zdecydowała się udostępnić obrazy do użytku komercyjnego. Z tego względu baza jest dość ograniczona i może stanowić jedno z kilku źródeł darmowych fotografii.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 17

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐

PicJumbo

Darmowy bank zdjęć PicJumbo sprawdzi się zarówno jako źródło obrazów na stronę www, jak i do sklepów internetowych. Posiada bogatą darmową bibliotekę oraz kolekcje premium, dzięki którym możesz w zupełności “oprawić” swoją stronę w przyciągające wzrok i dopasowane stylowo zdjęcia. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 18

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐

RawPixel

Po wymaganej rejestracji uzyskasz dostęp do ponad miliona darmowych zdjęć. Niemniej jednak, w bezpłatnej wersji jest narzucony limit do 5 pobrań dziennie.

RawPixel udostępnia wiele produktowych zdjęć, które są opatrzone licencją pozwalającą na użytek komercyjny i edycję. Co więcej, mamy możliwość pobrania obrazów w formie PSD, co oznacza, że nasz grafik komputerowy z łatwością będzie mógł je dopasować do naszej strony, sklepu internetowego czy mediów społecznościowych. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 19

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐⭐

Libreshot

Libreshot to obowiązkowa pozycja! Oferuje tysiące zjawiskowych zdjęć wykonanych przez konsultanta SEO i fotografa Martina Vorela. Jego obrazy są bardzo dobrej jakości i obejmują różnorakie tematy. Warto spojrzeć na fotografie z różnych zakątków świata (Azja jest naszym faworytem 🍚🥢) Co więcej, wszystkie zdjęcia są udostępniane do użytku komercyjnego, za darmo.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 20

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność:  ⭐⭐⭐

Magdeleine 

Artystyczne ujęcia od Magdeleine. Idealne do kolaży, ebooków czy projektów graficznych na potrzeby mediów społecznościowych. Oferuje mnóstwo fotografii aż w siedmiu różnych kategoriach. Co ważne, przed wyszukiwaniem zdjęć warto wybrać czy mają być z licencją pozwalającą na komercyjne wykorzystanie, czy też taką, która wymaga oznaczenia autora. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 21

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność:  ⭐⭐⭐

NegativeSpace

NativeSpace to mieszanka zdjęć do wykorzystania w różnych kanałach marketingowych. Sprawdzi się jako jedna z kilku baz obrazów. Mimo że zdjęcia są tu oznaczone licencją CC0, co oznacza, że mogą być wykorzystywane do użytku komercyjnego, wiele z nich jest również przesyłana przez użytkowników, dlatego przed pobraniem i wykorzystaniem na swojej stronie, warto podwójnie sprawdzić pozwolenia.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 22

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

PikWizard

Choć na stronie znajdziesz zdjęcia o różnej tematyce, PikWizard to zdecydowanie biznesowy bank zdjęć. Zdjęcia biura, pracowników w dyskusji czy podczas sesji brainstormingowej, sprzętu komputerowego czy innych atrybutów odzwierciedlających różnego rodzaju pracę (lekarzy, prawników, IT i inne) – jest tu tego pełno!

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 23

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐

SplitShire

Mniej znany bank zdjęć, który z pewnością zasługuje na odrobinę więcej uwagi, szczególnie wśród specjalistów social media. W SplitShire przeważa styl określany mianem instagramowego, czyli wiele z nich ukazuje piękne widoki i wnętrza czy osoby, w różnych modowych stylizacjach. Co więcej, większość z dostępnych zdjęć opatrzona jest już delikatnym “instagramowym” filtrem i poddana wcześniejszej obróbce graficznej.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 24

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Life of Pics

Otwarta strona należąca do kanadyjskiej firmy Leeroy, projektującej aplikacje webowe. Dedykowana jest użytkownikom, którzy poszukują mniej znanych darmowych zdjęć. Wszystkie z zebranych fotografii są przesyłane przez profesjonalnych fotografów, którzy udostępniają swoje dzieła szerszemu gronu bezpłatnie i bez konieczności oznaczania autora.

Tip: Jak na profesjonalnych fotografów przystało, zdjęcia mają w sobie nieco artyzmu, dlatego świetnie mogą sprawdzić się w projektach vintage, glamour czy na stronach i sklepach internetowych prezentujących produkty w klimacie lat 60. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 25

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

ReShot

Świetna baza ilustracji i ikon. Jeśli szukasz materiałów do stworzenia prezentacji sprzedażowej, strony internetowej lub aplikacji, to ReShot powinien w pełni pozwolić Ci zapełnić wolne miejsca ilustracjami lub ikonami, by lepiej zaprezentować finalny projekt klientowi lub współpracownikom.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 26

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Jaymantri

Stosunkowo niewielka baza fotografii, która może stanowić idealne źródło do niepowtarzalnych projektów. Takich z charakterem i historią! Góry, dzikie plaże, lasy we mgle – jeśli tego szukasz, nie zawiedziesz się Jaymantri!

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 27

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Travelcoffeebook

Kolejna strona, obok której nie sposób przejść obojętnie. Zdjęcia udostępnione na stronie Travelcofeeebook zabiorą Cię w podróż dookoła świata! Hongkong, Bangkok, Chorwacja, Amsterdam, Szwajcaria, USA – zdjęcia z takich miejsc (i o wiele więcej) pobierzesz za darmo, do użytku komercyjnego. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 28

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Skuawk

Zaletą skuawk są zdecydowanie fotografie w wydaniu makro. Jeśli szukasz dobrej jakości zdjęć, które ujmują rzeczy z naprawdę bliskiej perspektywy, warto odwiedzić tę stronę. Takie bliskie ujęcia mogą pomóc podkreślić ważność danej sprawy, zwrócić uwagę na istotne szczegóły (zarówno w przypadku strony usługowej, jak i e-commerce), które chcesz podkreślić w swoim projekcie. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 29

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐

Różnorodność: ⭐⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Freeimagies

Zdjęcia na stronie Freeimagies są podzielona na kolekcje, dzięki czemu łatwo znajdziesz te, które wpisują się w tematykę Twojej strony. Kategorii jest naprawdę mnóstwo, wśród nich wyróżniamy na przykład: baby, pet, inbox, backgrounds, money, food, textures, panorama i wiele, wiele więcej! Niestety niektóre ze zdjęć mogą mieć niską jakość.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 30

Jakość zdjęć: ⭐⭐

Różnorodność zdjęć: ⭐⭐
Użyteczność: ⭐⭐

Startup Stock Photos

Startup Stock Photos pełen jest ujęć biurowych. Znajdziesz tu wiele zdjęć przedstawiających pracowników podczas spotkań, pracy na komputerze czy prezentacji. Jeśli szukasz klimatów typowo biznesowych, z pewnością warto zajrzeć tu, by znaleźć kilka oryginalnych kadrów. 

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐

Różnorodność zdjęć: ⭐⭐
Użyteczność: ⭐⭐

Foodiesfeed

Omomoomm.. pyszności na stronie Foodiesfeed – czyli zdjęcia do komercyjnego użytku, które w całości poświęcone są tematowi jedzenia. Smakowite kąski upoluje tu każdy e-commerce, który karmi swoich konsumentów dobrą strawą. Bierzcie i pobierajcie z Foodiesfeed wszyscy!

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 31

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐⭐⭐

Różnorodność:⭐⭐

Użyteczność:  ⭐⭐⭐⭐

My Stock Photos

Na stronie My Stock Photos znajdziesz ponad 1300 różnych ujęć. Są one podzielone na pięć kategorii: ludzie, architektura, zwierzęta, kwiaty i krajobrazy.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 32

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐

Różnorodność:⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐⭐

Death to Stock

Death to Stock to nasz “last but not least” zbiór zdjęć stockowych. 

Znajdziesz tu dobrej jakości, oryginalne zdjęcia przesyłane przez profesjonalnych fotografów i artystów. Po zapisaniu się do newslettera otrzymasz 20 ujęć miesięcznie na swoją skrzynkę mailową. 

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 33

Jakość zdjęć: ⭐⭐⭐

Różnorodność:⭐⭐

Użyteczność: ⭐⭐

Rodzaje licencji. Które zdjęcia możesz pobrać w celu komercyjnym? Infografika

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz użyć danego zdjęcia na stronie, upewnij się, że spełniasz poniższe warunki:

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 34

źródło: opracowanie własne na podstawie Hootsuite

Z pomocą powyższej infografiki szybko sprawdzisz, kiedy dane zdjęcie może być wykorzystane na stronie internetowej, w sklepie online czy w mediach społecznościowych. Jeśli na stronie widnieje informacja, że materiały udostępniane są pod licencją Creative Commons, to znak, że zdjęć możesz użyć. Niemniej jednak warto zapoznać się z kilkoma różnymi jej rodzajami. 

Gdzie znajdziesz informację o obowiązującej licencji?

Najpewniej dany obraz będzie oznaczony bezpośrednio na stronie, jeśli jednak nie znajdujesz na żadnej informacji, szukaj w zakładce „License”, “Terms of use” lub “FAQ”.

Licencja CC – Creative Commons – co to jest?

Licencja Creative Commons to jedna z najpopularniejszych licencji, na których bazują darmowe banki zdjęć. Dzięki niej autorzy mogą określić, na jakich warunkach decydują się udostępnić prawa do używania ich twórczości. Jakie korzyści niesie licencja Creative Commons? O komentarz poprosiliśmy naszego eksperta i prawnika Mateusza Mielczarka.

Darmowe banki zdjęć. Lista 25 najciekawszych stron - zdjęcie nr 35

Wyróżniamy kilka rodzajów licencji Creative Commons:

 • CC0w tym przypadku autor zrzeka się wszelkich praw autorskich. Możemy więc dowolnie wykorzystywać, kopiować, udostępniać i modyfikować jego dzieło bez uznania jego autorstwa. 
 • CC-BY – oznaczona twórczość tą licencją może być kopiowana, modyfikowana i rozpowszechniana, jednak wymagane jest oznaczenie autora. 
 • CC-NC – w przypadku tej licencji mamy zgodę na wszystkie powyższe czynności jednak pod warunkiem, że twórczość autora nie będzie użyta w celu komercyjnym, czyli w takim, który przyniesie nam jakiekolwiek zysk / wynagrodzenie. 

Zdjęcia stockowe – disclaimer na zakończenie

Oceny zdjęć

Wszystkie 25 darmowych banków zdjęć poddaliśmy ocenie pod względem:

 • jakości (ostrość wykonanych ujęć, profesjonalne kadry i obróbka graficzna), 
 • różnorodności (liczba zdjęć w danych kategoriach, liczba kategorii, zastosowanie)
 • ogólnej użyteczności dla strony usługowej oraz sklepu internetowego (możliwości zastosowania zdjęć w różnych formatach i kanałach).

Są to jednak subiektywne opinie, dlatego zachęcamy Cię do sprawdzenia powyższych stron i poddania ich własnej ocenie. 😊

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany