Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

10 komentarzy

Ile zarabia specjalista SEO?

Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 1

Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 2

Przez ostatnie 8 lat prowadzenia firmy razem z Mateuszem Bieganowskim, nauczyliśmy się wielu rzeczy w obszarze rekrutacji, szkoleń i zarządzania zespołem. Mamy zatem już własny system, który pozwala nam podejmować zazwyczaj trafne decyzje co do przyjmowanych współpracowników, ale też wiemy co zrobić, by ludzi zjednać i finalnie w firmie utrzymać. Jest sporo czynników, które są istotne w całym tym procesie i jednym z najważniejszy jest transparentność. W tym tekście zajmiemy się działem pozycjonowania, gdzie pytanie o to ile zarabia specjalista SEO jest – pośród i innych – bardzo ważne. 

To ile zarabia specjalista SEO (aktualizacja styczeń 2022)

Jeżeli czytasz ten tekst, to najbardziej chcesz zapewne wiedzieć ile zarabia specjalista SEO więc nie będę dłużej trzymał Cię w niepewności. Sytuacja wygląda następująco:

Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 4

A zatem masz wyłożone wszystko czarno na białym, jak wyglądają wynagrodzenia w dziale SEO Verseo. Dlaczego postanowiliśmy upubliczniać te dane?

Dlaczego warto dzielić się zarobkami w SEO?

Brak transparentności w obszarze płac ma dalekosiężny wpływ na ogólny obraz rynku pracy w Polsce i skutkuje w moim odczuciu następująco:

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

– brak umiejętności wyceny własnej pracy,

– zaniżanie stawek,

– wysokość wynagrodzeń uzależniona od płci,

– wynagrodzenia oderwane od miarodajnych wskaźników,

– słaba dynamika wzrostu płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Każdy się zgodzi, że nie są to pozytywne zjawiska i wszystkie działania sprzyjające polepszeniu sytuacji są po prostu cenne. Na potwierdzenie tych słów mam sporo komentarzy i wiadomości prywatnych na LinkedInie (gdzie pierwotnie udostępniliśmy to podsumowanie wynagrodzeń w seo), gdzie ludzie faktycznie dziękują nam za podanie danych. Dzięki temu po prostu łatwiej im nawigować po rynku pracy, a przykład Verseo jest reprezentantywny. Jesteśmy jedną z większych agencji SEO i SEM w kraju i funkcjonujemy w Poznaniu, który też pod względem zarobków w tej branży stanowi dobry benchmark. 

Przy okazji odświeżenia kwot prowizji w dziale SEO, dokonaliśmy też pomiaru, o ile wzrosły one względem poprzednio podanych danych (styczeń 2020). Wzrosty z podziałem na stanowiska rok do roku:

 • Junior + 20%
 • Specjalista + 32%
 • Senior + 24%
 • Strateg + 5%
 • Ekspert + 15%

To szczególnie dobra wiadomość dla osób rozpoczynających swoją przygodę z SEO w Verseo – zarobki na stanowiskach z mniejszym stażem podniosły się 2,5x mocniej niż średnia krajowa dla przedsiębiorstw prywatnych. Średnio, po roku od postawienia pierwszych kroków w SEO, można już uzyskiwać regularnie 7-9 tysięcy złotych prowizji.

Czy to ile zarabia specjalista SEO jest kluczowe?

Wypłaty są ważne i może nawet najważniejsze w samej pracy, ale kiedy zazębiają się i z innymi przyjemnymi okolicznościami, wówczas naprawdę nie trzeba walczyć i dobre rekrutacje i skład. Jeżeli wszystko oparte jest na racjonalnych i sensownych podstawach, wówczas dzieje się samo – grunt to utrzymać prostotę. Prostota w Verseo polega np na tym, że: 

 • w przypadku Verseo nie musisz budować mozolnie stażu pracy, by wbijać się na wyższe zarobki. Już po roku możesz zarabiać dobre pieniądze. Wypłata uzależniona jest od tego co robisz, a nie tego, od jakiego czasu to czynisz
 • sztywne plany to nie my – każdy SEOwiec może brać dodatkowe projekty, proponować nowe rozwiązania i zarabiać dodatkowe pieniądze,
 • nie ma sztywnej strategii pozycjonowania – każdy SEOwiec ma swoją metodologię działania, którą może swobodnie wdrażać.
 • średnie prowizje SEO rosną o 25% rok do roku,
 • nie ma górnego limitu zarobków,
 • wymiana wiedzy i dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych szkoleń.

Wymagania dla specjalistów SEO w Verseo

Zarobki specjalistów SEO to jedno, ale równie ważną kwestią jest to, co trzeba umieć, by móc co miesiąc cieszyć się daną wypłatą.

– Stażysta: Warto znać podstawy WordPressa i HTML – najważniejsza jednak na tym etapie jest wola. 

– Junior SEO Specialist: umiejętność szybkiego uczenia się oraz chęć zdobywania nowych doświadczeń, podstawowa znajomość HTML/CSS/Wordpress oraz podstawowa wiedza o SEO.

– SEO Specialist: wymagania jak wyżej oraz znajomość podstaw PHP. Względna samodzielność w podejmowaniu decyzji i doświadczenie analityczne w kontekście SEO.

– Senior SEO Specialist: wymagania dla SEO Specjalisty oraz minimum 2 letnie doświadczenie w dziale SEO. Umiejętność samodzielnego tworzenia długoterminowych strategii rozwoju dla klienta oraz udział w całym cyklu życia klienta w naszej firmie (od pomocy przy pozyskaniu, przez analizy, codzienną pracę, po spotkania i raportowanie wyników).

SEO Expert: kilkuletnie doświadczenie z bardzo dobrymi wynikami, bardzo dobra znajomość php, html, css oraz znajomość wszystkich najważniejszych platform e-commerce oraz najważniejszych CMS.

* narzędzia SEO, które na co dzień wykorzystują nasi pozycjonerzy to: Semstorm, Senuto, Ahrefs, Google Keyword Planet, Majestic, Moz, SEOQuake, SemRush, Screaming Frog, SiteLiner, Surfer SEO, SEOStation, Answer The Public, Google Search Console, Google Analytics. 

Nasi specjaliści mają wiedzę na temat wszystkich wiodących platform i technologii. 

Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 5

To jak – gotowi, by dołączyć do Verseo? Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, przekona Cię ten filmik z SEOwcami w roli głównej!

Komentarze (10)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 7

  Andrzej

  08 mar 2020, 17:16

  Hmmm, netto B2B…? No to SEO Specialist 4770 zł minus podatek dochodowy, minus pełen ZUS, to jak na Poznań „tyłka” nie urywa 😉

  • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 8

   Maciej Popiołek

   10 mar 2020, 09:14

   Specjalista SEO w Verseo zarabia średnio 5730 złotych. Do tej kwoty można dojść po roku + brać dodatkowe projekty. Także dramatu nie ma. 😉

  • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 9

   Zbyszek

   11 paź 2020, 09:47

   Netto to już po odliczeniu ZUS i podatku dochodowego 🙂

 • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 11

  Ja

  27 maj 2020, 08:44

  Biorąc uwage ze to B2B to szalu nie robi. Senior specjalista to 7400 minus duzy zus minus podatek to już wychodzi gorzej – sa firmy w Poznaniu co dla zwykłego specjalisty daja na wstepie 5k na rękę i to na UOP.

  • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 12

   Maciej Popiołek

   27 maj 2020, 09:52

   Nie mamy nic przeciwko temu. 🙂 Jednakże…

   Przeprowadziliśmy kilka rozmów z osobami aplikującymi do działu SEO od czasu opublikowania tego arta. Większość go przeczytała przed rekrutacją, a jego treść była dla nich zachęcająca. Dla części była to w ogóle motywacja, by do nas zapukać.
   Czasami słyszymy o agencjach, które płacą więcej. Problem w tym, że nigdy nie są wywoływane z nazwy i zazdrośnie strzegą tych informacji. Potencjalni kandydaci nie mają punktów odniesienia, a i nam trudniej się jakoś spozycjonować.
   Różnica polega na tym, że my pokazujemy kwoty, wytyczne i perspektywę rozwoju pod naszym szyldem. Zamiast tego przeciwstawia się nam „jakąś” agencję i niesprecyzowane wymagania względem danego kandydata. Zdajemy sobie sprawę, że gdzieś można zarobić więcej, a w innym miejscu mniej. Pytanie tylko… gdzie? 🙂

 • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 13

  Ja

  27 maj 2020, 11:16

  Żebyś mnie źle nie zrozumiał – bardzo podoba mi się pomysł jawnych zarobkow – za to duży plus! Co do zarobków – oczywiście na tle sredniej w branży to macie je powyżej średniej, ale są agenxje ktore placa dużo więcej – niestety nie mogę ich wymienić, ale spokojnie można sprawdzić kto w poprzednim roku prowadzil ciagla rekrutacje 😉
  Tak naprawdę dla mnie dobrze u Was z seowcow zarabia tylko Executive seo specjalista, ktory wg zakladki nasza kadra jest tylko jeden.

 • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 14

  Specjalista z Poznania

  14 wrz 2020, 20:44

  Przede wszystkim gratuluję rzeczowego wpisu oraz ujawnienia widełek płacowych.

  warto tutaj jednak zaznaczyć, że 6000zł po odjęciu składki na ZUS, podatku oraz ew. innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności (choćby księgowość) to już jakieś 4000zł – czyli niecałe 1000 euro, co biorąc pod uwagę że mowa tutaj o wydawałoby się dobrej branży jakąś jest marketing / IT, jest kwotą niewielką.

  oczywiście nie odnoszę się tutaj bezpośrednio do Verseo, a do średnich widełek płacowych w marcowym raporcie Senuto.

  Pozdrawiam

  • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 15

   Maciej Popiołek

   17 wrz 2020, 08:55

   Trzeba będzie uaktualnić stronę „o nas” ale i tabelę tych płac niedługo. 🙂 Wszystko co piszesz to prawda, ale warto przy tym wziąć pod uwagę, że często rekrutujemy od juniora czyli osób, które albo chcą się przebranżowić albo są świeżo po studiach i w ogóle zastanawiają się co i jak – ergo sporo inwestujemy w ich rozwój. Na początku zatem zdajemy sobie sprawę, że temat ratuje mały ZUS, później – szczególnie po dwóch latach pracy – specjalista SEO powinien już aspirować do czegoś więcej i teoretycznie powinien już orbitować wokół 7-8k, co przed 30tką jest chyba całkiem poprawnym wynikiem finansowym. 😀 Niemniej fakt – dostrzegamy zmiany i sami się do nich dostosowujemy. Dlatego też na początku przyszłego roku będziemy to info uaktualniać. 🙂

 • Ile zarabia specjalista SEO? - zdjęcie nr 16

  Michal

  17 sty 2022, 23:44

  Skąd B2B? Czy każdy pozycjoner musi mieć swoja firmę żeby do Was aplikować?