Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Jeden komentarz

Video content marketing – czy warto go wdrożyć do promocji biznesu?

Video content marketing – czy warto go wdrożyć do promocji biznesu? - zdjęcie nr 1

Video content marketing – czy warto go wdrożyć do promocji biznesu? - zdjęcie nr 2

Video content marketing – czy warto go wdrożyć do promocji biznesu? - zdjęcie nr 3

Spis treści

Czytasz teraz:

Video content marketing – czy warto go wdrożyć do promocji biznesu?

Zamknij

Video content marketing to wciąż nowy sposób na to, żeby zdywersyfikować swoje działania promocyjne i wyjść naprzeciw zmieniającym się trendom w sposobach użytkowania internetu. 79% internautów woli obejrzeć reklamowe materiały video, niż czytać opisy produktów. Twój biznes powinien zareagować na tę contentową rewolucję.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie i dla niektórych życie toczy się w rytm 12-godzinnej pracy, krótkiego czasu wolnego i snu. Prowadząc taki tryb życia, bardzo trudno o znalezieniu czasu na czytanie długich tekstów reklamowych, dokładnie studiowanie zalet produktów czy zapoznawanie się ze szczegółową historią przedsiębiorstwa. Trzeba wziąć pod uwagę także to, że youtube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką internetową na świecie, a wiele osób poszukując informacji czy porad, wybierze video-poradniki, a nie długie bloki tekstów. M.in. dlatego warto pomyśleć o strategii video content marketingowej, która może przynieść realny wzrost zysków firmy i większą rozpoznawalność.

Video content marketing – od czego zacząć?

Video content marketing służy podobnie jak tradycyjne tekstowe formy reklamowe do promocji marki, tworzenia spójnego wizerunku firmy i produktów oraz odpowiednim angażowaniu odbiorców. Materiały wizualne mają jednak tę przewagę nad “wynalazkiem Gutenberga”, że dużo łatwiej kodują się w świadomości kupujących oraz bez przeszkód można je udostępniać. Filmy marketingowe mogą także pobudzić klientów do tworzenia własnych materiałów, co bardziej zwiąże ich z określoną marką. Content marketingu w wersji video nie powinno utożsamiać się ze spotami reklamowymi, które od lat 40. zaczęły pojawiać się w telewizji i od początku musiały operować skrótem z powodu wysokich cen antenowych.

Ten typ marketingu online może pozwolić sobie na zabawę formą czy dłuższe materiały (choć internet też lubi szybkość – według badań odbiorcy uważają, że idealny film instruktażowy powinien mieć około minuty). Może on także przyjmować najróżniejsze formuły – od interesującego opowiedzenia o początkach firmy, przez tzw. testimoniale a na ciekawych reportażach kończąc. Dzięki tego rodzaju działaniom można uciec od marketingowej sztampy i nawiązać z klientem pozytywną relację – gdy film reklamowy jest publikowany na Youtube, można go oceniać, komentować i udostępniać, co sprzyja interakcjom z odbiorcami.

Ile kosztuje video content marketing?

Aby przyciągnąć klientów dzięki video marketingowi, musisz poświęcić więcej środków, niż ma to miejsce przy pisanych formach promocji, które zamawiane są za nieduże pieniądze w agencjach contentowych. Oczywiście możesz spróbować przeprowadzić samemu skuteczną kampanię video marketingową – potrzebował jednak będziesz odpowiednich pomysłów, scenariuszy, sprzętu, aktorów i bardzo dużej ilość wolnego czasu. Zlecenie strategii filmowej agencji interaktywnej nie należy do tanich, ale gra jest warta świeczki, ponieważ 74% klientów zdradza, że dokonało kiedyś zakupu po obejrzeniu materiałów video opublikowanych przez daną firmę.

Typy reklamowych materiałów video

Video content marketing tak żywiołowo się rozwija, że dorobił się już własnych gatunków. Najpopularniejsze z nich to:

Poradniki – wielu prywatnych użytkowników Youtube decyduje się na dzielenie się swoją wiedzą, nagrywając filmy poradnikowe ze swoich ulubionych dziedzin. Niektórzy panowie opowiadają o tym, jak położyć kafelki, niektóre panie dają porady odnośnie makijażu czy mody. Także Twoje firma może dzielić się z odbiorcami różnego rodzaju poradnikami video, związanymi z Twoją branżą. Dając klientowi coś od siebie, ociepla się wizerunek swojej marki.

Testimoniale – do tego rodzaju reklamowych materiałów video zaprasza się swoich prawdziwych klientów, którzy są już kimś w rodzaju miłośników Twojej marki. Szczera opowieść o swojej relacji z danym produktem czy usługą oraz zmianach życiowych, jakie się dzięki nim dokonały, robi na odbiorcach wrażenie. Jeśli taki materiał zrealizuje się w sposób bezpretensjonalny, łatwo przekonać dzięki niemu nowych klientów.

Zabawne / emocjonalne filmy – nic tak nie zwraca uwagi odbiorców, jak emocjonalne oraz humorystyczne materiały reklamowe. Takie filmy mogą być bardzo krótkie i dobrze, jakby miały charakter zachęty do tworzenia własnych materiałów przez odbiorców. Przy odrobinie szczęścia można stworzyć niewielkim kosztem serię, która będzie miała charakter viralowy.

Reportaże – ten typ działalności video content marketingowej wymaga dużych nakładów i przeznaczony jest raczej dla większych firm. W tego rodzaju materiałach wybiera się skrawek rzeczywistości związany z marką i kręci się na jego podstawie reportaż. Nie eksponuje się w nim na siłę walorów swojej firmy czy produktów, ale pokazuje interesującą historię człowieka, miejsca czy zjawiska, mówiąc o swojej marce tylko mimochodem. Odbiorcy szanują content, który nie jest tylko marketingową wydmuszką.

Ciekawa strategia video content marketingowa

Prawdziwą rewolucją w świecie polskiego video content marketingu była seria “Legendy polskie” firmowana przez Allegro. Pięć stworzonych filmów krótkometrażowych z gatunku fantasy i science-fiction nawiązywało do polskich legend i bajek. Zatrudnienie czołowych polskich aktorów, duży budżet, jakość wykonania, humor i ciekawa gra z polską tradycją to rzeczy, dzięki którym “Legendy polskie” były prawdziwym strzałem w dziesiątkę, zdobywając sobie szybko wielu fanów i miliony wyświetleń. Trudno nawiązać swoimi materiałami do tak profesjonalnej roboty, jednak przykład Allegro może okazać się pouczający. Dobry marketing internetowy opiera się kreatywnym pomyśle i czasem nie potrzebuje sześciocyfrowego budżetu – wystarczy tylko wymyślić coś naprawdę nowatorskiego…

Badania pokazują jasno, jak bardzo użytkownik internetu nastawiony jest na odbiór materiałów video, a teksty content marketingowe mają dla niego mniejsze znaczenie. Aby zwiększyć rozpoznawalność swojej marki i ilość wejść na stronę firmową, warto zainwestować w skuteczny video content marketing.

Komentarze (1)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany