Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jeden komentarz

Programy do obróbki filmów. Sprawdź 12 najlepszych!

Programy do obróbki filmów. Sprawdź 12 najlepszych! - zdjęcie nr 1

Programy do obróbki filmów

Filmy w ramach strategii contentowej w e-commerce zyskują na znaczeniu. Wysokiej jakości nagrania mogą bowiem pomóc w zwiększeniu zainteresowania stroną lub kanałem, a w konsekwencji wpływać też na sprzedaż. Aby oferować profesjonalne i ciekawe video, tworzący je przedsiębiorca lub vloger musi zmierzyć się z procesem edycji nagranego materiału. W tym artykule podpowiadamy, jakie dobre programy do montowania filmów są warte uwagi.

Ujęte w zestawieniu najlepsze programy do edycji wideo, mogą wykorzystać początkujący, jak i profesjonaliści. Nasz wybór koncentruje się na narzędziach, które oferują maksymalną funkcjonalność i elastyczność. Przewodnik to kompleksowy przegląd tego, czego można się spodziewać po aplikacji do obróbki filmów i jak najlepiej ją wykorzystać.

Programy do obróbki filmów. Sprawdź 12 najlepszych! - zdjęcie nr 4

12 najlepszych darmowych programów do obróbki filmów

Poniżej szczegółowo opisujemy programy do montowania filmów, które posiadają dość intuicyjny interfejs, dają możliwość dodawania efektów wizualnych oraz nakładanie tekstu. Dzięki nim nawet skomplikowane materiały zyskają zupełnie nowe oblicze i bardziej przystępną formę dla odbiorców. Sprawdźcie z nami polecane aplikacje do montażu wideo.

OpenShot Video Editor – funkcjonalna aplikacja do obróbki filmów

Program do montowania filmów OpenShot to proste narzędzie do edycji materiałów wideo, które oferuje wiele rozbudowanych funkcji. Umożliwia na przykład dodawanie efektów 3D, filtrów kolorystycznych i miksowanie dźwięku. Zmiana rozmiaru klipu, skalowanie, skracanie, przeciąganie, obracanie i przycinanie przejść wideo odbywa się z podglądem w czasie rzeczywistym. Program do edycji filmów OpenShot to idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z obróbką filmów.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Zalet montowania filmów z OpenShot:

 • równowaga między zaawansowanymi funkcjami pozwalającymi na montowanie filmów a prostym interfejsem,
 • wiele efektów, nakładek, kompozycji,
 • edycja na osi czasu,
 • najlepszy dla początkujących użytkowników.

Avidemux – bardzo prosty program do montowania filmów

Program do montowania filmów Avidemux jest jednym z najlepszych dla początkujących. Jego interfejs jest bardzo intuicyjny, przez co obróbka filmów staje się przyjemniejsza. To narzędzie może pomóc w podstawowych zadaniach takich jak przycinanie, nakładanie filtrów i kodowanie wideo. Jest ono doskonałym wyborem, jeśli dopiero wkraczasz w świat obróbki – to podstawowa aplikacja do montażu filmów.

Podsumowanie zalet:

 • bardzo prosta i intuicyjna obsługa,
 • dostępna polska wersja językowa,
 • brak konieczności zapoznawania się ze specyfikacją techniczną programu,
 • idealny, aby rozpocząć przygodę z obróbką filmów.

Kdenlive – przyjazny interfejs, intuicyjna praca

Jest to bardzo prosty w obsłudze program do obróbki filmów, pomagający w podstawowej edycji wideo. Idealnie sprawdzi się do szybkich i konkretnych prac, które nie wymagają użycia wielu zaawansowanych funkcji. Obsługuje większość popularnych formatów wideo oraz pozwala na zastosowanie podstawowych efektów (np. zmiana kolorów, nakładanie napisów).

Podsumowanie zalet:

 • bardzo prosty w obsłudze program do tworzenia filmów,
 • spore możliwości dostępne bezpłatnie,
 • program sprawdzi się przy nieliniowym montażu kilku ścieżek wideo i audio.

HitFilm Express – profesjonalne tworzenie vlogów na YouTube

To jeden z bardziej profesjonalnych programów do edycji wideo w tym zestawieniu. Zawiera wszystkie funkcje potrzebne do robienia filmów, których można oczekiwać od podstawowego edytora (wycinanie, przycinanie i edycja audio), ale nie tylko. W bezpłatnym pakiecie aplikacja zawiera ponad 180 efektów specjalnych. Bezpłatne oprogramowanie sprawdza się jako aplikacja do montowania filmów, ich późniejszego wykorzystania w mediach społecznościowych i na vlogach.

Podsumowanie zalet HitFilm Express:

 • profesjonalny program oferujący dostęp do interaktywnych samouczków,
 • filtry wideo i audio,
 • obsługa 3D,
 • narzędzia do komponowania filmów na YouTube.

iMovie – program do obróbki filmów po polsku

Darmowy program iMovie jest integralną częścią każdego systemu iOS/MacOS, więc jest przeznaczony dla użytkowników komputerów Mac i pozostałych sprzętów od Apple. Dużą zaletą tego narzędzia jest polska wersja językowa oraz bardzo intuicyjny w obsłudze interfejs: przeciągnij i upuść. Użytkownicy smartfonów, tabletów oraz laptopów i komputerów stacjonarnych z oprogramowaniem Apple mają możliwość łatwej i szybkiej edycji filmów nawet w rozdzielczości 4K.

Program do montowania filmów iMovie – podsumowanie zalet:

 • polska wersja językowa,
 • biblioteka gotowych przejść,
 • edycja formatu 4K,
 • łatwy do obsługi.

Pinnacle Studio 25 – dobry program do montowania filmów dla półprofesjonalistów

Jest to edytor wideo dla systemu Windows 10 przeznaczony dla użytkowników półprofesjonalnych. Umożliwia dodawanie do filmów ponad 1500 szablonów różnych efektów, z których część może być śledzona przez ruch. Pomimo szerokiego zakresu funkcji, interfejs użytkownika nie jest skomplikowany. Obsługuje nagrania wideo w jakości HD, 4K i 8K.

Podsumowanie zalet:

 • półprofesjonalny program do obróbki wideo z profesjonalnymi narzędziami,
 • ponad 1500 różnych efektów,
 • nowoczesny i przejrzysty interfejs.

Lightworks – popularny darmowy program, z płatnymi rozszerzeniami

Lightworks to popularny wśród profesjonalistów program do edycji wideo na komputerze z systemami Windows, Mac i Linux. Występuje w angielskiej wersji językowej. Dostępność licznych funkcji w darmowej wersji sprawia, że jego użytkowanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów w zupełności wystarczy osobom zaczynającym tworzyć content video. Kto uzna jednak, że ograniczone funkcje darmowego programu to za mało, wersja Pro kosztuje około 25 dolarów miesięcznie. Nie jest to majątek za tak rozbudowane narzędzie, pozwalające stworzyć gotowy film w wersji profesjonalnej.

Program ten wyróżnia szeroka gama obsługiwanych formatów wideo, ale 4K dla YouTube i Vimeo jest dostępny tylko w płatnej wersji oprogramowania. Lightworks oferuje wiele świetnych samouczków, dzięki czemu rozpoczęcie pracy jest szybsze i łatwiejsze, choć nadal aplikacja polecana jest osobom, które miały już styczność z tworzeniem filmów.

Podsumowanie zalet:

 • zaawansowany program z wieloma funkcjami w darmowej wersji,
 • mnogość dodatków, efektów i aplikacji,
 • w wersji płatnej możliwość udostępnienia filmów na wielu platformach: Facebook, YouTube, Vimeo itp.

VSDC Free Video Editor – profesjonalny, ale prosty w obsłudze

VSDC Free Video Editor to rozbudowane narzędzie do edycji filmów dedykowane systemowi Windows. Jego bezpłatna wersja nie odbiega jakością od płatnych alternatyw, ale w razie potrzeby można ją uaktualnić o dodatkowe funkcje, by montaż filmów był jeszcze bardziej pro. Aplikacja obsługuje dużo różnych formatów.

Edytor zawiera wszystkie podstawowe narzędzia do cięcia i opcje dostosowywania potrzebne do edycji filmów. Możliwe jest nawet nagranie własnego pulpitu. Oczywiście możesz również dodać efekty specjalne, czy przekonwertować klip, aby go odtwarzać na urządzeniach firmy Apple, Xboxie, PlayStation lub DVD. Jest to doskonała opcja, jeśli chodzi o darmowy program do obróbki filmów.

Podsumowanie zalet:

 • obsługa wielu różnych formatów,
 • efekty specjalne i mnogość innych funkcji edycyjnych,
 • darmowe użytkowanie (dla celów niekomercyjnych),
 • usuwanie drgań – pozwala na stabilizację wideo,
 • edycja filmów na osi czasu.

Shotcut – wszechstronny pod każdym względem

Shotcut to jeden z programów do montowania filmów, nad którym warto się pochylić. Darmowa wersja po pobraniu oferuje dostęp do wszystkich funkcji bez konieczności płatnej aktualizacji. Możliwości aplikacji są ogromne. Program obsługuje szeroką gamę formatów wideo i ma dużą kolekcję filmów instruktażowych. Na uznanie zasługuje obsługa rozdzielczości 4K i edycja wideo na osi czasu. Shotcut nie wymaga również importowania wideo do edytora. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza podczas pracy z dużymi plikami. Prosty interfejs został ubrany w specyficzną formę, jednak znajduje on wielu zwolenników.

Podsumowanie zalet:

 • występuje w polskiej wersji językowej,
 • najważniejsze funkcje zawiera w darmowej wersji programu,
 • program obsługuje format 4K,
 • edycja wideo na osi czasu,
 • dodatkowy zestaw narzędzi do edycji plików audio.

DaVinci Resolve – potężne narzędzie o wielu możliwościach

DaVinci Resolve to najbardziej zaawansowany program do edycji wideo, który znalazł się w tym zestawieniu. Daje on wiele profesjonalnych możliwości edycji wideo, oferując jednocześnie intuicyjny interfejs użytkownika. Oprócz edycji filmów online pod kątem przycinania ich długości możesz także miksować dźwięk i poprawiać kolory. Można również zintegrować grafikę 2D i 3D. DaVinci Resolve bez problemów obsługuje wideo w rozdzielczości nawet 8K. Warto jednak zaznaczyć, że to narzędzie ma swoje wymagania sprzętowe i może nie działać na starszych komputerach.

Podsumowanie zalet DaVinci Resolve:

 • mnóstwo różnych funkcji,
 • obsługa wielu formatów (także 8K),
 • korekta kolorów i dźwięku,
 • dostępność w darmowej, ale okrojonej wersji.

Filmora X Video Editor – najlepszy dla vlogerów i YouTuberów

Jest to jedno z lepszych narzędzi do montażu filmów dla systemu Windows 10. Imponuje łatwością obsługi przy dostępności wielu zaawansowanych funkcji. Dzięki ponad 800 szablonom efektów przejść, nakładek, elementów i filtrów Filmora X jest edytorem przeznaczonym dla użytkowników, którzy chcą szybko i łatwo tworzyć kreatywne filmy. Aplikację można wykorzystać także w ramach pokazów slajdów.

Program oferuje dostęp do biblioteki z bezpłatną muzyką, różne proporcje obrazu oraz możliwość przesyłania filmów do portali społecznościowych (YouTube, Facebook i Instagram). Wielką zaletą Filmory X jest to, że dzięki wieczystej licencji (bez ograniczeń czasowych) możesz co kilka miesięcy cieszyć się bezpłatnymi aktualizacjami z nowymi funkcjami. Nie musisz więc co roku wydawać pieniędzy na nową wersję aplikacji.

Podsumowanie zalet:

 • łatwe tworzenie kreatywnych filmów,
 • wygodna obróbka filmów,
 • wiele różnych szablonów i efekty wideo,
 • najlepsza aplikacja dla vlogerów i YouTuberów,
 • dożywotnia licencja z bezpłatnymi aktualizacjami.

PowerDirector – profesjonalny program do montażu filmów na urządzenia mobilne

PowerDirector firmy Cyberlink jest oprogramowaniem prosumenckim, czyli oferuje funkcje profesjonalnego programu do edycji wideo, ale jest przeznaczony do użytku domowego. Jest to narzędzie przystosowane do systemu iOS oraz Android, więc doskonale radzi sobie z edycją filmów na smartfonach. Umożliwia zarówno prostą obróbkę wideo, jak i dodawanie efektów specjalnych oraz obsługę rozdzielczości 4K.

Podsumowanie zalet:

 • edycja filmów na smartfonie,
 • konfigurowalny interfejs,
 • obsługa 4K,
 • płatny program w przystępnej cenie – wersja startowa z rozszerzeniami kosztuje tylko 30 zł.

Tak prezentuje się zestawienie najlepszych narzędzi do obróbki filmów (darmowych programów oraz tych z płatnymi rozszerzeniami). Niektóre są skierowane do użytkowników, którzy mają już doświadczenie z edycją wideo. Jeśli nigdy nie zajmowałeś się modyfikowaniem nagrań lub masz tylko podstawową wiedzę, wybierz narzędzie przyjazne dla początkujących. Również ujęliśmy je w tym rankingu 🙂

Komentarze (1)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany