Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Personalizacja i marketing jako wsparcie biznesów lokalnych!

Personalizacja i marketing jako narzędzie wsparcia biznesów prowadzonych lokalnie!

Wielu właścicieli firm uważa, że skoro prowadzi swój biznes stacjonarnie, to metody reklamowe powinny być równie tradycyjne i ograniczone do rzeczywistych nośników. Zmierzmy się zatem z tym założeniem bazując na przykładzie salonów marek motoryzacyjnych. Mnóstwo branż uległo dramatycznemu przeobrażeniu, szczególnie w kontekście podejmowania decyzji czy w ogóle rozważenia zakupu pod kątem osobistych preferencji. Branża motoryzacyjna jest doskonałym reprezentantem tego trendu.

Jak wykazały badania, jeszcze 10 lat temu przeciętny nabywca samochodów odwiedzał przed zakupem średnio od 5 do 7 salonów dealerskich. Ponadto często te wizyty nie kończyły się zakupem w krótkim czasie. Obecnie wiemy, że przeciętny nabywca nie odwiedza nawet 2 salonów przed zakupem samochodu. Cały proces decyzyjny rozpoczyna – i w zasadzie kończy w Internecie, a wizyta w salonie oznacza de facto konfigurację samochodu i omówienie szczegółów związanych z finansowaniem i finalizacją umowy.

Personalizacja i marketing to zatem must have!

Ponieważ potencjalny klient wyszukuje informacji o samochodzie przez wyszukiwarki jak Google czy Youtube, oznacza to, że przy wpisywaniu fraz od razu zawęża pole do atrybutów, które mają pierwszorzędne znaczenie przy dokonaniu wyboru. Może być to “test aut rodzinnych” lub np. “jakie auto wybrać do firmy” lub “najlepsze auto do 100 tysięcy” czy “formy finansowania auta” i “najlepszy dealer marki X w mieście Y”.

Już na tym etapie wyszukiwania możemy się pozycjonować jako firma, która odpowiada na potrzeby klienta. Wystarczy podać na tacy odpowiednio skrojony content, który po pierwsze wyczerpuje zadany temat, a po drugie jest przedstawiony w klarowny sposób.

Innymi słowy – wszystko musi być spersonalizowane, od komunikatów marketingu mobilnego po doświadczenie w sklepie. Dla marketera oznacza to przewidywanie potrzeb klienta. Szuka szybkości, ekologii, wygody? Jeżeli decyduje się na samochód rodzinny, to może w salonie powinien być kącik zabaw dla dzieci? A może samochód powinien mieć założony fotelik? Itd.

Użyj wyszukiwania, aby zidentyfikować potrzeby

Dane wyszukiwania i dane użytkowników to świetne identyfikatory, które pozwalają odkryć wyjątkowe potrzeby. Analizując ruch możesz personalizować wiadomości przesyłane do potencjalnych klientów dzięki remarketingowi czy akcjom newsletterowym. Już bazując na danych demograficznym możesz wysnuć wnioski na temat teraźniejszych lub przyszłych preferencji zakupowych.

Połącz doświadczenie w internecie i w sklepie

Klienci oczekują bezkolizyjnego i swobodnego dostępu do informacji – zarówno przez urządzenia mobilne, jak i wersje desktop. Są one pomostami między wirtualnym pozyskiwaniem informacji, a fizycznym dokonywaniem zakupu. Pomyśl o koncepcie, w którym doskonale znasz ścieżkę wyszukiwania jaką odbył Twój klient przed przybyciem do salonu. Dałoby Ci to potężną dawkę wiedzy, która ułatwiłaby sfinalizowanie zakupu. Wiedząc, jakich modeli czy akcesoriów szukał. Wiedząc jakie narzędzia finansowe mogą być pomocne w konkretnym przypadku. A nawet to, w których godzinach danych klient odwiedzał Twoją stronę. To wszystko informacje, które będą Twoim orężem i pozwolą w pełni usatysfakcjonować Twojego klienta.

Chcesz wiedzieć więcej o marketingu online? Pobierz nasz darmowy AdBook 2018! 

Audyt Google Ads

Dołącz do załogi ponad 30 000 subskrybentów!

Wyrusz w podróż do marketingowego świata pełnego ciekawostek o pozycjonowaniu stron, reklamie w Google, na Facebooku oraz YouTube!

Administratorem danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60 – 122), przy ul. Węglowej 1/3.Zobacz więcej... Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych 2016/679 („RODO”) w celu związanym ze świadczeniem usługi newsletter. Administrator gwarantuje spełnienie praw osób, których dane dotyczą. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce prywatności.

Praktyczne porady i darmowe materiały otrzymasz w pakiecie.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Powiązane artykuły

jak założyć sklep internetowy na allegro
Jak założyć sklep internetowy na Allegro?
Maciej Popiołek

200 milionów (!) – tyle ma sięgnąć liczba ofert na portalu Allegro do końca 2020 roku, zgodnie z założeniami spółki, […]

pomysły na newsletter
Pomysły na newsletter – 10 wskazówek
Dominika Słomka

Czy wiesz, że masz zaledwie 5 sekund na to, aby zachęcić odbiorcę newslettera do kliknięcia linku i tylko 1 minutę […]

Promocja lokalnej firmy na Facebooku – 4 kroki!
Jakub Michalak

Facebook to potężne narzędzie. W Verseo udowadniamy że platforma Marka Zuckerberga nie służy tylko do generowania lajków czy udostępnień ale […]

Poradnik SEO dla sklepów internetowych
Dominika Słomka

Poradnik SEO dla sklepów internetowych – sprawdź teraz! Jeśli prowadzisz swój sklep internetowy lub sklep Twojego klienta na pewno zależy […]

ile kosztuje reklama na youtube
Ile kosztuje reklama na YouTube?
Jakub Nowak

YouTube to obecnie najpopularniejszy portal internetowy. Z ponad dwoma miliardami użytkowników na całym świecie dociera do ponad 1/3 wszystkich posiadaczy […]

Raport IDG eCOMMERCE STANDARD 2017: zapraszamy do lektury!
Redakcja

Coś dla fanów branży e-commerce! Jeśli interesuje Cię branża e-commerce i chcesz być zawsze na bieżąco z branżowymi newsami, zestawieniami […]