Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

2 komentarze

Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO

Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO - zdjęcie nr 1

alt i title

Wartość treści dla pozycjonowania jest nieoceniona, bo to one prowadzą użytkownika do danej witryny. W tej dziedzinie często marginalnie traktuje się zdjęcia i ikonografiki, a to one uatrakcyjniają wygląd strony, a niejednokrotnie same w sobie są źródłem wiedzy. Ponadto znaczące są dla samego procesu pozycjonowania witryny. Grafiki i zdjęcia stanowią ważny element każdej strony: blogowej, sklepowej, czy tej w mediach społecznościowych. Sam content, który jest treściwy i merytoryczny, znacząco wpływa na optymalizację SEO i poprawia widoczność strony w wyszukiwarce. Jednak trudno wyobrazić sobie witrynę z tekstem, która nie byłaby ubogacona przez obrazy i ikonografiki. Te graficzne elementy są bardzo istotne dla strony, również pod względem jej pozycjonowania, dlatego należy zadbać o skuteczną optymalizację obrazów przez atrybuty alt i title.

Pozycjonowanie strony – kluczowe działania

Jeśli chcesz, aby Twoja strona zaistniała w głębokich odmętach internetu, to musisz zadbać o jej odpowiednią optymalizację SEO. Codziennie przybywa użytkowników stron internetowych, którzy za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów, przeczesują dziennie setki witryn, na których poszukują informację, robią zakupy, czy też umacniają więzi społeczne. Współczesny użytkownik jest coraz bardziej wymagający i trudniej jest go zadowolić, a tym samym – zatrzymać na danej stronie. Konkurencja w każdej dziedzinie internetowej cały czas rośnie, dlatego pozycjonowanie strony powinno być dla Ciebie priorytetowe, jeśli nie chcesz pozostać w tyle.

Dlatego tak ważne są działania SEO, które wykonywane konsekwentnie i rzetelnie po pewnym czasie dadzą widoczne efekty. Praktyki te należy rozpocząć przede wszystkim od optymalizacji strony w obrębie on-site. Odpowiednie nagłówki, przyjazny adres URL, linkowanie wewnętrzne, prędkość ładowania strony, określenie grupy odbiorców, używanie odpowiednich fraz kluczowych oraz oczywiście merytoryczne treści ubogacone o zdjęcia. Te wszystkie aspekty korzystnie wpływają na budowanie marki, atrakcyjność strony oraz jej wartość pod względem contentu. Działania te w efekcie przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w SERP.

Roboty Google skanują treści, ale nie widzą zdjęć, jeśli nie posiadają one atrybutu alt oraz title. Obrazy na stronie muszą być dobrze oznaczone i opisane, by informowały roboty o swojej zawartości. Dobrze zoptymalizowane zdjęcia będą indeksowane i korzystnie wpłyną na SEO strony.

Co to jest atrybut alt?

Inaczej opis alternatywny obrazka, który znajduje się w kodzie HTML strony.
<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” />
Kluczowe jest tutaj nazewnictwo atrybutu alt, czyli alternatywnego opisu. Gdyby zdjęcie nie zostało wczytane na stronie, to uzupełniony alt grafiki nadal jest widoczny dla robotów Google i podlega on indeksacji.
Co ciekawe – to właśnie atrybut alt jest czytany przez programy, które używane są przez osoby z bardzo dużą wadę wzroku lub te niewidome.
Wszystkie opisy alternatywne na witrynie można wyświetlić z pomocą wtyczki Web Developer, którą instaluje się pod daną przeglądarkę. Tym sposobem można łatwo zweryfikować, czy strona uzupełniona jest o atrybuty alt.

Jaką treść powinien zawierać atrybut alt?

Alt jest czytany przez programy dla osób niewidomych, a także roboty indeksujące. Z tych powodów atrybut alt powinien określać rzeczywistą zawartość obrazka. Jednak w dobie optymalizacji stron pod kątem SEO ta zasada nieco uległa zmianie. Opis ma informować o tym, co znajduje się na danej witrynie i jakie treści można z niej pozyskać. Jednak – podobnie jak w przypadku meta tagów – nie mogą być to frazy pisane po przecinku, ale konkretne zapytania lub odnośniki zawierające słowa kluczowe – jednak wciąż odnoszą się do zawartości obrazka.

Czym jest atrybut title?

To nic innego, jak tytuł obrazka, który widoczny jest po najechaniu na niego kursorem (o ile zdjęcie zawiera opis alternatywny). Nazywany jest także tekstem pomocniczym i jest nieco mniej ważny niż atrybut alt.

<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” title=”tytuł obrazka”/>

Tytuł zdjęcia może zawierać opis tego, co znajduje się na obrazku lub skrót zawartości danej strony, na przykład można go nazwać “Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO”. Dobrze zatytułowane zdjęcie korzystnie wpływa na graficzne pozycjonowanie strony, dzięki czemu może doprowadzić do zwiększenia zasięgu posta i kliknięć strony.

Optymalizacja obrazów na stronie

Mniejszy znaczy lepszy – kieruj się taką zasadą, jeśli chodzi o wielkości obrazów na stronie. Mniejsze zdjęcie jest korzystniejsze dla strony, bo ta będzie dzięki temu szybciej się wczytywała. Zbyt powolne ładowanie witryny wpływa na duży współczynnik odrzuceń. Szybkość działania strony jest ważna dla użytkownika, ale także dla robotów Google. Według założeń zdjęcie na stronie nie powinno być większe niż 100 kb.

Przy optymalizacji atrybutów alt i title ważna jest treść. Podobnie, jak na całym dostępnym contencie na stronie, ta na zdjęciach powinna być unikatowa – zwłaszcza w obrębie jednej strony lub podstrony. Zróżnicowany opis dla alt i title dobrze wpływa na odczytywanie strony przez roboty Google. Takie działanie będzie miało odzwierciedlenie w wyższych pozycjach w wyszukiwarce na dane frazy kluczowe.

Obraz i ikonografika jako ważne medium przekazu informacji

Nie tylko optymalizacja, ale też “treść” zdjęcia jest ważna przede wszystkim dla użytkownika. Obrazy ubogacają ścianę tekstu, zwiększają atrakcyjność i przejrzystość witryny. Dobre zdjęcia z odpowiednio opisanymi atrybutami alt i title – zwłaszcza na witrynach sklepowych – mogą mieć decydujący wpływ na to, czy klient zakupi dany produkt.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się ikonografiki, które warto stosować przy tekstach specjalistycznych oraz na mediach społecznościowych. Takie obrazki dają odbiorcy jasny komunikat, który często jest skondensowaną informacją odnoszącą się do treści strony. Niekiedy takie zdjęcie jest dla użytkownika konkretną bazą wiedzy, dlatego szybko pozycjonują się w grafice Google.

Właściwie zoptymalizowana strona internetowa ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji we wskaźnikach wyszukiwania na dane frazy kluczowe. Od samego początku warto zadbać o wysoką jakość prowadzonych na niej czynności. Pozycjonowanie witryny jest zajęciem pracochłonnym i wymagającej dyscypliny oraz konsekwencji w działaniach, w których nie można zapominać o optymalizacji obrazów z atrybutami alt i title.

Komentarze (2)

Wymagany, ale nie będzie opublikowany
 • Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO - zdjęcie nr 5

  Szymon

  07 lut 2023, 21:31

  Witam. Odbiegnę delikatnie od tematu, ale cały czas chodzi o zdjęcia na stronie i jak wpływają na artykuł.
  Szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, a raczej w jaki sposób umieszczam pliki multimedialne np. zdjęcia w artykule.
  Na moim blogu bardzo często publikuję poradniki, krok po kroku z dużą ilością zdjęć. Każdy obrazek posiada link prowadzący do niego po to by czytelnik mógł sobie powiększyć zdjęcie jeżeli ma taką ochotę. Czasami w jednym poście jest takich 20, a nawet 30 linków multimedialnych.
  Czy w ten sposób nie osłabiam swojego artykułu? Nie wiem jak te zdjęcia wpływają na artykuł oraz stronę.
  Pozdrawiam i czekam na jakiekolwiek spostrzeżenia.

  • Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO - zdjęcie nr 6

   Maciej Popiołek

   09 lut 2023, 15:35

   Dzień dobry,
   tak duża ilość linków wychodzących z jednego arta nie jest polecana. Z drugiej strony sporo zależy od specyfiki danej www, tego jak to wygląda u konkurentów etc. Nie istnieje jeden uniwersalny test, który jednoznacznie odpowiedziałbym na to pytanie, toteż najsensowniej przeprowadzić takie samodzielnie. 🙂