Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO

alt i title

Wartość treści dla pozycjonowania jest nieoceniona, bo to one prowadzą użytkownika do danej witryny. W tej dziedzinie często marginalnie traktuje się zdjęcia i ikonografiki, a to one uatrakcyjniają wygląd strony, a niejednokrotnie same w sobie są źródłem wiedzy. Ponadto znaczące są dla samego procesu pozycjonowania witryny. Grafiki i zdjęcia stanowią ważny element każdej strony: blogowej, sklepowej, czy tej w mediach społecznościowych. Sam content, który jest treściwy i merytoryczny, znacząco wpływa na optymalizację SEO i poprawia widoczność strony w wyszukiwarce. Jednak trudno wyobrazić sobie witrynę z tekstem, która nie byłaby ubogacona przez obrazy i ikonografiki. Te graficzne elementy są bardzo istotne dla strony, również pod względem jej pozycjonowania, dlatego należy zadbać o skuteczną optymalizację obrazów przez atrybuty alt i title.

Pozycjonowanie strony – kluczowe działania

Jeśli chcesz, aby Twoja strona zaistniała w głębokich odmętach internetu, to musisz zadbać o jej odpowiednią optymalizację SEO. Codziennie przybywa użytkowników stron internetowych, którzy za pośrednictwem komputerów, smartfonów i tabletów, przeczesują dziennie setki witryn, na których poszukują informację, robią zakupy, czy też umacniają więzi społeczne. Współczesny użytkownik jest coraz bardziej wymagający i trudniej jest go zadowolić, a tym samym – zatrzymać na danej stronie. Konkurencja w każdej dziedzinie internetowej cały czas rośnie, dlatego pozycjonowanie strony powinno być dla Ciebie priorytetowe, jeśli nie chcesz pozostać w tyle.

Dlatego tak ważne są działania SEO, które wykonywane konsekwentnie i rzetelnie po pewnym czasie dadzą widoczne efekty. Praktyki te należy rozpocząć przede wszystkim od optymalizacji strony w obrębie on-site. Odpowiednie nagłówki, przyjazny adres URL, linkowanie wewnętrzne, prędkość ładowania strony, określenie grupy odbiorców, używanie odpowiednich fraz kluczowych oraz oczywiście merytoryczne treści ubogacone o zdjęcia. Te wszystkie aspekty korzystnie wpływają na budowanie marki, atrakcyjność strony oraz jej wartość pod względem contentu. Działania te w efekcie przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w SERP.

Roboty Google skanują treści, ale nie widzą zdjęć, jeśli nie posiadają one atrybutu alt oraz title. Obrazy na stronie muszą być dobrze oznaczone i opisane, by informowały roboty o swojej zawartości. Dobrze zoptymalizowane zdjęcia będą indeksowane i korzystnie wpłyną na SEO strony.

Co to jest atrybut alt?

Inaczej opis alternatywny obrazka, który znajduje się w kodzie HTML strony.
<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” />
Kluczowe jest tutaj nazewnictwo atrybutu alt, czyli alternatywnego opisu. Gdyby zdjęcie nie zostało wczytane na stronie, to uzupełniony alt grafiki nadal jest widoczny dla robotów Google i podlega on indeksacji.
Co ciekawe – to właśnie atrybut alt jest czytany przez programy, które używane są przez osoby z bardzo dużą wadę wzroku lub te niewidome.
Wszystkie opisy alternatywne na witrynie można wyświetlić z pomocą wtyczki Web Developer, którą instaluje się pod daną przeglądarkę. Tym sposobem można łatwo zweryfikować, czy strona uzupełniona jest o atrybuty alt.

Jaką treść powinien zawierać atrybut alt?

Alt jest czytany przez programy dla osób niewidomych, a także roboty indeksujące. Z tych powodów atrybut alt powinien określać rzeczywistą zawartość obrazka. Jednak w dobie optymalizacji stron pod kątem SEO ta zasada nieco uległa zmianie. Opis ma informować o tym, co znajduje się na danej witrynie i jakie treści można z niej pozyskać. Jednak – podobnie jak w przypadku meta tagów – nie mogą być to frazy pisane po przecinku, ale konkretne zapytania lub odnośniki zawierające słowa kluczowe – jednak wciąż odnoszą się do zawartości obrazka.

Czym jest atrybut title?

To nic innego, jak tytuł obrazka, który widoczny jest po najechaniu na niego kursorem (o ile zdjęcie zawiera opis alternatywny). Nazywany jest także tekstem pomocniczym i jest nieco mniej ważny niż atrybut alt.

<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” title=”tytuł obrazka”/>

Tytuł zdjęcia może zawierać opis tego, co znajduje się na obrazku lub skrót zawartości danej strony, na przykład można go nazwać “Alt i title – skuteczna optymalizacja obrazków SEO”. Dobrze zatytułowane zdjęcie korzystnie wpływa na graficzne pozycjonowanie strony, dzięki czemu może doprowadzić do zwiększenia zasięgu posta i kliknięć strony.

Optymalizacja obrazów na stronie

Mniejszy znaczy lepszy – kieruj się taką zasadą, jeśli chodzi o wielkości obrazów na stronie. Mniejsze zdjęcie jest korzystniejsze dla strony, bo ta będzie dzięki temu szybciej się wczytywała. Zbyt powolne ładowanie witryny wpływa na duży współczynnik odrzuceń. Szybkość działania strony jest ważna dla użytkownika, ale także dla robotów Google. Według założeń zdjęcie na stronie nie powinno być większe niż 100 kb.

Przy optymalizacji atrybutów alt i title ważna jest treść. Podobnie, jak na całym dostępnym contencie na stronie, ta na zdjęciach powinna być unikatowa – zwłaszcza w obrębie jednej strony lub podstrony. Zróżnicowany opis dla alt i title dobrze wpływa na odczytywanie strony przez roboty Google. Takie działanie będzie miało odzwierciedlenie w wyższych pozycjach w wyszukiwarce na dane frazy kluczowe.

Obraz i ikonografika jako ważne medium przekazu informacji

Nie tylko optymalizacja, ale też “treść” zdjęcia jest ważna przede wszystkim dla użytkownika. Obrazy ubogacają ścianę tekstu, zwiększają atrakcyjność i przejrzystość witryny. Dobre zdjęcia z odpowiednio opisanymi atrybutami alt i title – zwłaszcza na witrynach sklepowych – mogą mieć decydujący wpływ na to, czy klient zakupi dany produkt.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się ikonografiki, które warto stosować przy tekstach specjalistycznych oraz na mediach społecznościowych. Takie obrazki dają odbiorcy jasny komunikat, który często jest skondensowaną informacją odnoszącą się do treści strony. Niekiedy takie zdjęcie jest dla użytkownika konkretną bazą wiedzy, dlatego szybko pozycjonują się w grafice Google.

Właściwie zoptymalizowana strona internetowa ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji we wskaźnikach wyszukiwania na dane frazy kluczowe. Od samego początku warto zadbać o wysoką jakość prowadzonych na niej czynności. Pozycjonowanie witryny jest zajęciem pracochłonnym i wymagającej dyscypliny oraz konsekwencji w działaniach, w których nie można zapominać o optymalizacji obrazów z atrybutami alt i title.

Audyt Google Ads

Dołącz do załogi ponad 30 000 subskrybentów!

Wyrusz w podróż do marketingowego świata pełnego ciekawostek o pozycjonowaniu stron, reklamie w Google, na Facebooku oraz YouTube!

Administratorem danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60 – 122), przy ul. Węglowej 1/3.Zobacz więcej... Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych 2016/679 („RODO”) w celu związanym ze świadczeniem usługi newsletter. Administrator gwarantuje spełnienie praw osób, których dane dotyczą. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce prywatności.

Praktyczne porady i darmowe materiały otrzymasz w pakiecie.

6 osób uznało ten artykuł za przydatny

Loading...

Czy ten artykuł był przydatny?

TAK NIE

Autor artykułu

To już 8 lat, od kiedy postawił pierwsze kroki w świecie marketingu - szczególnie tego związanego z treściami. Dotychczas pracował dla polityków oraz branż b2b oraz b2c. Wyjątkowy fan content marketingu w strategii digital i tego jak wpływa na nawigowanie klientów oraz budowanie reputacji marek. Od 2 lat zainteresowany również kwestią Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw i w tym upatrujący trampoliny dla rozwoju komunikacyjnego wielu firm. W Verseo odpowiedzialny za marketing. Prywatnie czyta reportaże ze świata i literaturę naukową + sci-fi. :)

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Powiązane artykuły

Działania marketingowe, które wspierają kampanie Google Ads
Wiktor Cegłowski

Masz ochotę na działania marketingowe? Oto 5 przykładów reklamy internetowej. Chcesz dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych odbiorców, dlatego sporo pieniędzy […]

hosting a seo
Hosting a SEO: czy wybór usługi hostingowej ma wpływ na organiczne pozycje w wyszukiwarkach?
Redakcja

Czym jest hosting oraz jakie są rodzaje? Hosting to usługa, która odpowiada za całodobowe utrzymanie stron internetowych w sieci. Taka […]

opisy produktów w sklepie internetowym
Opisy produktów w sklepie internetowym – krok po kroku
Maciej Popiołek

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja konkurencja sprzedaje więcej, chociaż Ty masz większy asortyment, wysokiej jakości zdjęcia produktów i lepszą obsługę klienta? […]

Festiwal SEO w Katowicach – relacja!
Barbara Oleszek

Festiwal SEO w Katowicach – czyli subiektywna relacja z wydarzenia! Jest taki jeden dzień w roku, kiedy to dział SEO […]

O czym warto wiedzieć tworząc stronę WWW
Mateusz Bieganowski

Strona www jest wizytówką Twojej firmy w internetowym świecie. Cała podróż po marketingu internetowym zaczyna się i kończy właśnie na […]

reklama kwiaciarni
Reklama kwiaciarni
Izabela Pirańska

Branża florystyczna jest bardzo specyficzna, m.in. ze względu na występujące falami okresy zwiększonego popytu. Prowadzenie kwiaciarni może się wydawać prostym […]