Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Pozycjonowanie stron – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć.

Pozycjonowanie stron – 10 podstawowych kwestii

Pozycjonowanie stron – rozpoczynając korzystanie z takiej usługi warto poznać ją choćby w podstawowym wymiarze. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień, które mogą pojawić się w trakcie jej trwania. Przedstawiamy 10 ważnych informacji odnośnie pozycjonowania stron, które przybliżą jego specyfikę.
 
1. Co to jest pozycjonowanie stron? Najprościej rzecz ujmując pozycjonowanie to zespół zaplanowanych działań podejmowanych w celu zapewnienia stronie internetowej widoczności w wyszukiwarce. Zamiennie do terminu „pozycjonowanie” używa się skrótu SEO (od angielskiego Search Engine Optimization).
 
 
2. Co można pozycjonować? Pozycjonuje się przede wszystkim strony internetowe i sklepy internetowe (można także mówić o pozycjonowaniu blogów). usługa pozycjonowania nie odnosi się do wizytówek firm widocznych np. na mapkach Google czy reklam z rodziny Google Adwords.
 
 
3. Czym się różni SEO od SEM? Mianem SEM (Search Engine Marketing) określa się marketing w wynikach wyszukiwania. Jest to zagadnienie zdecydowanie obszerniejsze niż tylko pozycjonowanie i obejmuje np. usługi Google AdWords. SEO jest jednym z elementów wchodzących w skład SEM.
 
 
4. Czy pozycjonowanie dotyczy tylko Google? Pozycjonowanie dotyczy zwiększania widoczności witryny w wybranej wyszukiwarce i niekoniecznie musi być to Google (w wybranej wersji językowej i narodowej). Można pozycjonować stronę internetową w wyszukiwarkach takich jak Bing autorstwa Microsoftu, rosyjskojęzyczny Yandex, chińskie Baidu czy czeski Seznam. W przeszłości swoje własne wyszukiwarki miały Wirtualna Polska i Onet.
 
 
5. Od czego zależy pozycja strony w wyszukiwarce Google? Kolejność, w jakiej widoczne są wyniki w wyszukiwarce, nie jest przypadkowa – jest uzależniona od algorytmu wyszukiwarki Google. Dokładny sposób działania tego algorytmu nie jest upubliczniony. Ocenia się, że ok. 200 czynników jest branych pod uwagę w trakcie ustalania pozycji w wyszukiwarce. Algorytm jest stale rozwijany przez Google, a jego duże aktualizacje noszą „odzwierzęce” nazwy takie jak Panda, Pingwin czy Koliber. Pozycjoner poprzez swoje działania może sprawić, że dana strona internetowa będzie lepiej oceniana przez Google i w efekcie będzie lepiej widoczna w wyszukiwarce.
 
 
6. Czy pozycjoner może gwarantować osiągnięcie pozycji w wyszukiwarce? Nie, ponieważ nie jest on właścicielem wyszukiwarki i nie tworzy jej algorytmu. Pozycjoner, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, ocenia możliwość osiągnięcia rezultatu i dobiera adekwatne do niego rozwiązania.
 
 
7. Co wchodzi w skład usługi pozycjonowania? Działania specjalisty SEO podzielić można na te związane z optymalizacją strony lub sklepu internetowego (np. wprowadzenie odpowiednich meta tagów, zmiany w treści, przebudowa kodu strony, umożliwienie robotom sieciowym indeksowania witryny) i dostarczeniem wartościowych linków. Zakres prac pozycjonerskich jest ustalany indywidualnie dla każdej strony. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje pozycjonowanie strony znajdziesz pod tym linkiem. 
 
 
8. Dlaczego nie proponujemy 1-miesięcznych „testowych” umów na pozycjonowanie? Związane jest to ze specyfiką usługi pozycjonowania. Plan pozycjonowania uwzględnia kilka etapów, które są rozłożone w czasie. Przyjmuje się, że 6 miesięcy to minimalny okres potrzebny na przekonanie się czy pozycjonowanie działa i w jakim kierunku należy prowadzić prace.
 
 
9. Czy osiągnięte pozycje są zdobyte „na zawsze”? Niestety nie. Utrzymanie wysokich pozycji wymaga stałej pracy pozycjonera związanej z dodawaniem linków, wprowadzaniem nowych treści, dopasowaniem optymalizacji do aktualnego algorytmu wyszukiwarki.
 
 
10. Czy każda strona internetowa w równym stopniu nadaje się do pozycjonowania? Nie. Są strony, których budowa stanowi dobry punkt wyjścia do prac pozycjonerskich i są też takie, które wymagają przebudowy i wprowadzania zmian (w mniejszym lub w większym zakresie). Jeśli strona wymaga takich zmian, to pozycjoner informuje o tym klienta.
 
 
W ramach pozycjonowania stron, możesz sporo pracy wykonać we własnym zakresie. W tym wpisie dowiesz się, jak to zrobić.
Audyt Google Ads

Komentarze

 1. Słowo Daję Białystok

  Świetny poradnik dla początkujących i tych, którzy chcieliby zlecić pozycjonowanie i działania SEO firmie zewnętrznej i od razu nastawiają się na sukces. Niestety osiągniecie pozycji w wyszukiwarce wymaga czasu i nie jest łatwą sztuką. Ten tekst powinien czytać każdy klient zanim rozpocznie współpracę z firmą pozycjonującą.

 2. Grupa TENSE

  Asiu,
  bardzo fajny, krótki FAQ na temat pozycjonowania i przebiegu realizacji usługi SEO. W dobie dzisiejszych, przerażająco długich artykułów na ten temat (sami napędzamy tę machinę), jest to miła odskocznia. 🙂

  Z mojej perspektywy, w powyższym listingu zabrakło jednego – dla wielu nieznanego jeszcze – argumentu przemawiającego za SEO. Mam na myśli fakt, że pozycjonowanie jest bardzo atrakcyjną formą reklamy pod kątem finansowym. Tym kanałem docieramy przecież do konkretnego grona odbiorców, potencjalnie zainteresowanego skorzystaniem z naszej oferty, co zwiększa skuteczność reklamy. Co więcej, jeśli przeliczymy koszt pozyskania klienta z tradycyjnych form i zestawimy go z kosztem pozyskania klienta w wyniku działań SEO, najczęściej okaże się, że działania SEO są tańsze. Warto mieć tego świadomość.

  Z pozdrowieniami,
  Adam Skrzypek
  Grupa Tense

Powiązane artykuły

Reklama w Google czy pozycjonowanie – co wybrać?
Redakcja

Reklama w Google czy pozycjonowanie – co wybrać, by zwiększyć przychody?  Odwieczne pytanie! Reklama w Google czy pozycjonowanie strony? Którą […]

Dziurawy WordPress: do aktualizacji 4.7.2 wystąp!
Barbara Oleszek

WordPress – nieautoryzowany dostęp Od rana internetowe fora wielbicieli i użytkowników WordPressa zelektryzowała wiadomość o ogromnej wyrwie w zabezpieczeniach CMS-a, […]

bezpieczeństwo strony internetowej
Bezpieczeństwo strony internetowej – jak zadbać?
Barbara Oleszek

Bezpieczeństwo w sieci – hasło, które obija się nam o uszy w kolejnych kampaniach informacyjnych, w notyfikacjach z naszych banków, […]

Poradnik SEO dla sklepów internetowych
Dominika Słomka

Poradnik SEO dla sklepów internetowych – sprawdź teraz! Jeśli prowadzisz swój sklep internetowy lub sklep Twojego klienta na pewno zależy […]

Pozycjonowanie na długi ogon
Joanna Michalska

Pozycjonowanie na długi ogon – czy warto i dlaczego tak?  Zestaw fraz zapisany w umowie na pozycjonowanie jest zazwyczaj mocno […]

Pozycjonowanie abonamentowe – co przemawia za tym modelem rozliczeń?
Joanna Michalska

Oferta Verseo na pozycjonowanie została tak przygotowana, by dobrze odpowiadała na potrzeby firm zróżnicowanych pod względem branż, specyfiki działalności, lokalizacji […]