Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Darmowy vs Płatny audyt AdWords (Google Ads)

Audyt Google AdWords (Google Ads) – co warto wiedzieć?

Coraz więcej agencji zajmujących się prowadzeniem kampanii reklamowych w sieci wprowadza do swojej oferty audyty reklam Google Ads. Owe audyty oferowane są w postaci najczęściej darmowych lub rzadziej, płatnych przeglądów kont reklamowych, zakończonych przesłaniem potencjalnemu klientowi raportu zawierającego dobre i złe strony kampanii, uwagi, wskazówki lub inne komentarze. Wraz z raportem odbiorca najczęściej otrzymuje też kontrofertę na prowadzenie kampanii.

W ramach audytów, firmy najczęściej oferują:

  • analizę podstawowych ustawień konta reklamowego – sprawdzenie typów kampanii, budżetu, lokalizacji, harmonogramu reklam, strategii ustalania stawek, ograniczenia liczby wyświetleń reklam, dostosowania stawek w oparciu o różne urządzenia,
  • analizę szkieletu kampanii – skontrolowanie systemu rozbicia konta na poszczególne kampanie, grupy reklam i dopasowania słów kluczowych,
  • kontrolę reklam – ich treści, liczby wersji, wyniku jakości, rozszerzeń,
  • sprawdzenie wydatków konta, dopasowania stawek za kliknięcie,
  • analizę konwersji oraz celów,
  • kontrolę stanu połączeń konta Google Ads z innymi usługami (np. Google Analytics, YT, Merchant Center, itd.),
  • kontrolę wykluczających słów kluczowych,
  • wykaz ewentualnych błędów w kampanii lub przykładowe propozycje do wdrożenia.

Chcąc zlecić taki audyt, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło “audyt Google Ads”. W odpowiedzi na niniejsze zapytanie wyświetli nam się całe mnóstwo ofert.

Audyt jest bowiem obecnie reklamowany jako doskonały sposób na skontrolowanie kampanii prowadzonej czy to przez siebie, czy też agencję, której zleciliśmy obsługę konta reklamowego. Dodatkowo – dzięki ocenie niezależnego eksperta – ma on wnieść powiew świeżości do kampanii, która od dłuższego czasu może działać na tych samych ustawieniach.

Grzechem byłoby nie skorzystać, prawda?

Prawda, ale…. audyt audytowi nie równy i o tym koniecznie należy pamiętać.

Bezpłatny, automatyczny audyt kampanii

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym przez klientów jest darmowy audyt kampanii Google Ads. W Verseo również rozwinęliśmy tego typu narzędzie, które można znaleźć tutaj.

Takie audyty są warte polecenia i wykorzystania – gdyż często zawierają przydatne wskazówki – ale zawsze przygotowane są w bardzo ogólny sposób. W tym wpisie znajduje się opis tego, jak działa nasz audyt Google Ads.

Tak, jak już pisaliśmy w artykule porównującym darmowe i płatne audyty SEO, bezpłatny audyt najczęściej tworzony jest przez “automat”. Automat bada podstawowe ustawienia konta i ocenia je w oparciu o wcześniej przygotowane, uśrednione algorytmy. W efekcie końcowym generuje raport z oceną konta/kampanii i wysyła do klienta. Nawet jeżeli darmowy audyt robiony jest ręcznie, nie należy spodziewać się po nim zbyt wielu szczegółów oraz dokładnego przeanalizowania konta, ani tym bardziej raportu przedstawiającego wszystkie błędy lub propozycje do wdrożenia. Mało która agencja pozwoliłaby sobie na przesłanie darmowych, dokładnych wskazówek mających poprawić działanie kampanii, wszak to właśnie na optymalizacji kampanii zarabiają firmy z naszej branży. 🙂

Bezpłatny przegląd kampanii może być doskonałym wstępem do wprowadzenia dobrych zmian w kampanii. Na pewno pozwoli na kontrolę podstawowych ustawień, niezbędnych do właściwego działania konta reklamowego, być może zachęci do regularnej optymalizacji, a także podsunie kilka dobry praktyk, czy nowych pomysłów do wykorzystania. Niestety ani automat, ani specjalista, dla którego jedyną zapłatą za wykonanie audytu będzie możliwość wysłania kontroferty, nie skupi się w tym przypadku na charakterystyce branży, jej sezonowości, konkurencji. Nie zbada mikro konwersji, ani innych małych, ale bardzo ważnych szczegółów, które mają wpływ na kampanię jako całość.

Tak, jak producenci tkanin za darmo wysyłają jedynie małe próbki materiałów, tak samo agencje interaktywne w bezpłatnych audytach ograniczają ilość przekazywanych informacji.

Zalety darmowych audytów:

  • cena 0 zł,
  • szybkość wykonania,
  • możliwość sprawdzenia podstawowych ustawień kampanii,
  • szansa na zdobycie wskazówek dotyczących optymalizacji kampanii.

Wady darmowych audytów:

  • brak szczegółów,
  • możliwość wyolbrzymienia błędów celem przejęcia klienta.

Ręczny audyt kampanii w cenie 500 – 1000 zł

Alternatywą dla bezpłatnego audytu kampanii, jest odpłatny przegląd konta. Takie zlecenie wykonywane jest już nie przez maszynę, ale przez specjalistę Google Ads, który osobiście zajmuje się analizą konta reklamowego oraz przygotowuje raport w oparciu o pozyskane dane na temat działania kampanii. Poza przeglądem konta Google Ads, specjalista zapoznaje się też ze statystykami dotyczącymi ruchu na stronie pochodzącymi z konta Google Analytics.

Cena takiego audytu waha się głównie ze względu na rozmiar kampanii oraz reklamowanej strony. Mniejsze kampanie usługowe wymagają bowiem zdecydowanie mniej czasu i “grzebania” w szczegółach, niż jest to konieczne w przypadku sklepów online z bogatym asortymentem, kampanią tekstową, produktową i reklamami wideo w sieci YouTube.

Po takim płatnym audycie można spodziewać się już nie tylko wylistowania kilku podstawowych  błędów, ale bardziej szczegółowego raportu podsumowującego, zawierającego listę błędów do naprawienia oraz proponowanych rozwiązań mających za zadanie usprawnienie kampanii. Będzie to swego rodzaju drogowskaz, który pokaże w którym kierunku się poruszać, ale nie zawsze ujawni alternatywną drogę, gdyby na głównej akurat zrobił się korek.

Zalety:

  • stosunkowo niska cena audytu,
  • wykonanie audytu przez specjalistę, a nie automat,
  • otrzymanie raportu z większą liczbą szczegółów, niż w przypadku darmowego przeglądu konta,
  • szansa na realne zwiększenie efektów kampanii.

Ręczny audyt kampanii w cenie 2000 – 10000 zł wraz z indywidualną strategią do wdrożenia

Najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku audytu, jest opcja premium, czyli audyt przygotowany przez certyfikowanego specjalistę, zakończony szczegółowym raportem, na podstawie którego przygotowywana zostaje także indywidualna strategia reklamowa do wdrożenia. Taki audyt opiera się zarówno o wyniki konta Google Ads, jak i Analytics oraz zawiera opis dobrych i słabszych stron obecnej kampanii. Zostają w nim uwzględnione wszystkie elementy mające wpływ na wyniki prowadzonych działań reklamowych:

  • struktura konta – podział na kampanie oraz grupy reklam,
  • połączenia wszelkich usług Google niezbędnych do prawidłowego działania kampanii oraz mierzenia danych,
  • konfiguracja konwersji,
  • listy remarketingowe,
  • remarketing w sieci reklamowej oraz sieci wyszukiwania,
  • dobór, a także podział słów kluczowych,
  • odpowiednia liczba reklam oraz ich treści i rozszerzenia,
  • wynik jakości,
  • ustawienia lokalizacji oraz harmonogramu,
  • stawki za kliknięcie/obejrzenie reklam oraz ich dostosowanie do słów kluczowych, typów kierowania, lokalizacji, harmonogramu oraz urządzeń,
  • konwersje, ich liczba, typy oraz wartości,
  • wykluczenia,
  • zachowanie internautów na stronie,
  • sezonowość branży oraz sezonowe wyniki kampanii,
  • konkurencja,
  • budżet.

W oparciu o w/w elementy, specjalista odpowiedzialny za audyt, przygotowuje także indywidualną strategię prowadzenia konta. Przekazuje klientowi informacje na temat zmian, jakie należałoby wprowadzić – proponuje konkretne rozwiązania mające na celu poprawienie efektów kampanii, np. przygotowuje nowy szkielet kampanii, propozycje słów kluczowych, czy zaleca zwiększenie stawek za kliknięcie dla miast, z których pochodzi najwięcej konwersji. Wszystko to oczywiście okrasza odpowiednim komentarzem, aby klient wiedział czemu mają służyć dane zmiany i czego można się po nich spodziewać.

Taki zaawansowany audyt jest niczym pilot w rajdzie samochodowym – dyktuje trasę i zawsze wie, co czeka kierowcę za kolejnym zakrętem. Z racji kosztu polecany jest oczywiście stronom i sklepom, które zbierają, lub docelowo chcą zbierać duży ruch z sieci.

Zalety:

  • bardzo szczegółowa analiza konta reklamowego,
  • wykonanie audytu przez specjalistę lub cały zespół,
  • strategia marketingowa dopasowana do potrzeb klienta,
  • plan naprawczy dla kampanii,
  • jednorazowa opłata zamiast zatrudniania sztabu specjalistów.

Jeżeli zainteresował Cię audyt i myślisz o zleceniu przeglądu swojej kampanii certyfikowanemu specjaliście Google Ads, skontaktuj się z nami!

W odpowiedzi na Twoje zapytanie, dobierzemy audyt skrojony na miarę Twoich potrzeb, przygotujemy raport, a w razie potrzeby zaplanujemy nową strategię w oparciu o statystyki kampanii oraz cele, jakie chcesz osiągnąć. Wycena i propozycje działań u nas są zawsze bezpłatne! 

Audyt Google Ads

Dołącz do załogi ponad 30 000 subskrybentów!

Wyrusz w podróż do marketingowego świata pełnego ciekawostek o pozycjonowaniu stron, reklamie w Google, na Facebooku oraz YouTube!

Administratorem danych osobowych jest Verseo ADS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu (60 – 122), przy ul. Węglowej 1/3.Zobacz więcej... Dane osobowe są przetwarzane przez Administratora zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych 2016/679 („RODO”) w celu związanym ze świadczeniem usługi newsletter. Administrator gwarantuje spełnienie praw osób, których dane dotyczą. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce prywatności.

Praktyczne porady i darmowe materiały otrzymasz w pakiecie.

0 osób uznało ten artykuł za przydatny

Loading...

Czy ten artykuł był przydatny?

TAK NIE

Autor artykułu

Powiedzieć o Niej, że jest Certyfikowaną Specjalistką Google Ads to zdecydowanie za mało! Smykałkę do tematu czuła już bowiem na studiach, które zakończyła pracą na temat środków perswazji wykorzystywanych w reklamie internetowej. Martyna miała okazję doświadczyć również wielu innych ciekawych obszarów: > dziennikarstwa w kilku poznańskich rozgłośniach oraz internetowym portalu muzycznym, > nauczania języka angielskiego w egipskiej Aleksandrii, > marketingu internetowego (głównie kampanii e-mailingowych) w indyjskim Delhi. Po kilku latach powróciła do Polski, gdzie połączyła swoją wiedzę z know how Verseo i stała się twórczynią niezwykle skutecznych reklam Google Ads (stare Google AdWords). Uczulona na nicnierobienie!

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Konfiguracja celów w Google Analytics
Agnieszka Talarska

Konfiguracja celów w Google Analytics – krok po kroku Decydując się na kampanię Google AdWords chcemy dowiedzieć się jak najwięcej […]

Specjalista SEM – kluczowa postać w marketingu XXI wieku?
Maciej Popiołek

Specjalista SEM – kluczowa postać w marketingu XXI wieku? SEM (Search Engine Marketing), to dziedzina marketingu zajmująca się promowaniem usług […]

Promowanie sklepu internetowego – 4 przykłady
Monika Dudek

Zastanawiasz się, jak wypromować sklep internetowy? Oczywistym jest, że powinieneś to zrobić właśnie w Sieci. Pytanie jednak: gdzie i jak? […]

Uczenie maszynowe – czy to się sprawdza w AdWords?
Olga Badeusz

Uczenie maszynowe – im szybciej zaczniesz, tym więcej zyskasz! Uczenie maszynowe i jego przewaga nad ręczną obsługą kampanii jest nieporównywalna […]

Reklama przedszkola – 3 pomysły
Maciej Popiołek

Reklama przedszkola – od czego zacząć? Za pomocą internetu można reklamować usługi z praktycznie każdej branży. Opieka przedszkolna nie jest […]

Rozszerzenie cen w Google AdWords
Michał Białobrzeski

Rozszerzenia Google Adwords – czy nie tracisz? Linki sponsorowane w sieci wyszukiwania wciąż zwiększają swoją objętość. Klienci indywidualni i specjaliści […]