Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Galeria Raportów Google Analytics: co to jest i jak wykorzystać?

Dostosuj wygląd Google Analytics do swoich potrzeb!

Google Analytics to potężne narzędzie, które pozwala modyfikować kwestie raportowania w niemalże nieograniczony sposób. Umiejętne połączenie różnych wymiarów i danych może być jednak dość czasochłonnym procesem, a prawidłowe skonfigurowanie raportu często wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania Google Analytics, znajomości terminów, którymi operuje Google etc. Na pomoc przychodzi jednak Galeria Raportów Google Analytics!

Właśnie dla osób, które nie chcą bądź nie potrzebują zagłębiać się w kwestie związane z zaawansowanymi możliwościami Google Analytics, powstała Galeria Raportów. Jest to baza gotowych szablonów, które przygotowują inni użytkownicy Google Analytics.

Galeria raportów zawiera obecnie prawie 10 000 szablonów, które można bezpłatnie zaimportować do własnego konta. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności musimy przejść do widoku „Raportów niestandardowych”, który dostępny jest w panelu „Dostosowanie”.

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z raportów niestandardowych, powinien pojawić się następujący widok:

Możemy tu między innymi stworzyć własny raport, który zawierać będzie konkretne dane dotyczące naszego konta. Nie zawsze jednak musimy korzystać z własnej wiedzy – możemy przecież bazować na doświadczeniu innych użytkowników narzędzia Analytics. W tym celu należy wybrać opcję „Importuj z galerii”. Naszym oczom ukaże się wtedy następujący widok Galerii Raportów Google Analytics:

Zawężenie wyszukiwanych raportów.

Dzięki bardzo intuicyjnej wyszukiwarce, możemy skutecznie wybrać raport, który nas najbardziej interesuje. Na potrzeby poradnika, postaram się wyselekcjonować raport, który przedstawi dane dotyczące skuteczności kampanii Google AdWords na poziomie słowa kluczowego. Galeria Raportów Google Analytics oczywiście dostarcza takiego rozwiązanie. W tym celu zaznaczam opcję „Paid Search” – ponieważ zależy mi na ruchu płatnym wygenerowanym z poziomu wyszukiwarki.

Już na pierwszej stronie wyszukiwania znalazłem raport, który najbardziej odpowiadał moim oczekiwaniom. W przygotowanym przez autora opisie znalazłem informacje czego dotyczy raport, jakie dane wykorzystuje i do czego służy.

Po zaimportowaniu szablonu raportu do widoku danych mamy nie tylko możliwość przeglądania danych uporządkowanych przez raport. Mamy również możliwość edycji zaimportowanych raportów co pozwala na nieograniczoną personalizację szablonów przygotowanych przez innych użytkowników.

Galeria raportów wykorzystuje fakt, iż każde konto Google Analytics operuje dokładnie tymi samymi danymi – dzięki temu użytkownicy mogą dzielić się swoimi raportami niestandardowymi z innymi użytkownikami Analytics. Galeria raportów niestandardowych to rozwiązanie nie tylko dla początkujących reklamodawców. Jest to równie przydatne narzędzie dla doświadczonych specjalistów, którzy potrzebują szybkich rozwiązań, a zaoszczędzony czas mogą dzięki temu poświęcić np. na zaawansowaną optymalizację kampanii.

Na zakończenie – konieczny komentarz. Ważną kwestią, którą należy poruszyć jest fakt, iż udostępniając raport niestandardowy innym użytkownikom przekazujemy dostęp do szablonu, który mogą wykorzystać na własnym koncie. Wszystkie dane znajdujące się na koncie „dawcy” pozostają nieudostępnione.

Audyt Google Ads

1 osób uznało ten artykuł za przydatny

Loading...

Czy ten artykuł był przydatny?

TAK NIE

Autor artykułu

Wschodząca gwiazda świata performance marketingu. Z wykształcenia - polonista. Z wyboru - analityk i specjalista ds. marketingu. Od trzech lat zajmuje się obsługą kampanii przygotowywanych na zamówienie klientów Verseo, początkowo obejmował stanowisko handlowe, a z czasem stał się jednym z filarów Działu Optymalizacji i Strategii. W pracy zawodowej zawsze wymagający względem siebie, jak i najbliższych współpracowników. Zwolennik wprowadzania kontrolowanych i przemyślanych innowacji. Jak mówi, pozwala mu to być skupionym na osiąganiu celu bez przywiązania do określonej metody. Tak - z Pawłem nie ma żartów, za to są wyniki. :) Prywatnie pasjonat elektronicznej muzyki alternatywnej, zarówno w teorii jak i praktyce.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Powiązane artykuły

5 najczęstszych błędów, których należy unikać na LinkedIn
Dominika Słomka

Największa na świecie sieć biznesowych kontaktów zrzesza obecnie ponad 610 milionów użytkowników pochodzących z 200 krajów. LinkedIn w Polsce również […]

Prowadzenie biznesu – 15 błędów do uniknięcia
Krzysztof Masłowski

Prowadzenie biznesu – jakich błędów nie popełniać? Przedsiębiorca, który poniósł biznesowe fiasko, prędzej czy później zada sobie pytanie o przyczyny […]

Media społecznościowe i psychologia – 4 lekcje z nauką w tle
Maciej Popiołek

Zrozumienie swojej grupy docelowej jest kluczowe w przypadku mediów społecznościowych. Aby to zrobić, najlepiej poznać przynajmniej podstawowe zasady psychologii, które […]

reklama sklepu rowerowego
Reklama sklepu rowerowego
Maciej Popiołek

Sklepy rowerowe to miejsca nie tylko dla prawdziwych pasjonatów tej dyscypliny. W Polsce rower to bardzo popularna aktywność, dlatego nie […]

opisy produktów w sklepie internetowym
Opisy produktów w sklepie internetowym – krok po kroku
Maciej Popiołek

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja konkurencja sprzedaje więcej, chociaż Ty masz większy asortyment, wysokiej jakości zdjęcia produktów i lepszą obsługę klienta? […]

Wygląd sklepu internetowego – jak zmiana obniżyła wyniki sprzedażowe o 60%?
Dominika Słomka

Rynek e-commerce w ostatnich latach przechodzi wiele zmian, w dużej mierze wymuszonych przez użytkowników, których nawyki i oczekiwania co do […]