Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Co każda firma powinna wiedzieć o Google Analytics?

  W dużym skrócie Google Analytics to darmowy program Google, który mierzy i zbiera dane o zachowaniu użytkowników odwiedzających stronę internetową.
  Dzięki niemu możemy sprawdzić jak zachowują się użytkownicy na naszej stronie oraz zobaczyć które witryny cieszą się największą popularnością. Dzięki Google Analytics możemy również dowiedzieć się, czy nasza witryna wzbudza zaangażowanie odwiedzających ją użytkowników, czy może opuszczają ją zaraz po wejściu na pierwszą stronę.

   Przy użyciu Google Analytics można mierzyć konkretne zachowania naszych klientów, np. po jakim słowie dokonali zakupu, wysłali zapytanie przez formularz kontaktowy czy pobrali plik z ofertą.
  Bez problemu sprawdzimy jakie źródła generują najwięcej ruchu na stronę internetową.
  Jest to potężne narzędzie, które z powodzeniem mogą stosować mikro, małe, średnie i wielkie korporacje. Narzędzie bez problemu można dostosować do każdej wielkości firmy!
  Na początek należy sprawdzić, czy w ogóle mamy zainstalowane Google Analytics na naszej stronie (wydaje się to oczywiste, ale niestety wiele firm ciągle nie wykorzystuje tego narzędzia).

  1. Google Analytics jest całkowicie darmowe, nie ma opłat rocznych, prowizji za używanie, itp. (istnieje wersja GA Premium, ale to jest temat dla dużych firm, więc pomijam ten wątek we wpisie). Jedyny koszt to ewentualne opłaty za czas poświęcony na wdrożenie usługi (wiele agencji robi to w ramach standardowej obsługi).
  2. Jeśli posiadasz stronę internetową zapytaj jej twórcę czy utworzył konto Google Analytics (jeśli tak poproś o dostęp).
  3. Możesz to również sprawdzić sam. Użyj przeglądarki Chrome i pobierz dodatek Tag Assistant (by Google).
   Po instalacji wejdź na swoja stronę internetową, kliknij w prawym górnym małe okienko i wybierz opcję „check this page now”.analitics1
   Jeśli usługa jest zainstalowana, pojawi się informacja na ten temat, jeśli nie – pojawi się komunikat „no Analytics tag”
   Przy okazji, można sprawdzić, czy kod jest zainstalowany poprawnie (kolor zielony). Jeśli widzisz kolor czerwony, należy poprawić instalację kodu, gdyż w przeciwnym razie dane pobierane do analizy mogą nie być pełne (lub w ogóle ich nie ma).
  4. Jeśli używasz re-marketingu, na stronie powinna się znaleźć informacja, że strona wykorzystuje ciasteczka „Cookies”.
  5. Jeśli chcesz zbierać dodatkowe dane o swoich użytkownikach, jak np. dane demograficzne, należy dodatkowo aktywować tę funkcje w Google Analytics.
   analytics2
  6. Jeśli chcesz tworzyć listy re-marketingowe poprzez Google Analytics, powinieneś dodatkowo aktywować tę funkcje w Google Analytics (kiedyś trzeba było specjalnie modyfikować kod Google Analytics, dzisiaj nie ma już takiej potrzeby!)
   analytics3
  7.  Warto sprawdzić także, czy kod śledzenia Google Analytics na Twojej stronie jest aktualny (kod Google Analytics Universal)
  8. Zastanów się, co chcesz mierzyć na swoje stronie. Masz nieograniczone możliwości, np.:
   • przejście do zakładki kontakt,
   • dokonanie zakupu,
   • przejście do zakładki oferta,
   • dokonanie zakupu z rozbiciem na poszczególne etapu procesu (sprawdzimy czy kupujący nie rezygnują z zakupu podczas jednego z etapu),
   • pobranie pliku,
   • kliknięcie przycisku, maila,
   • dłuższy czas na stronie niż x,
   • stronę z błędem 404 (łatwo sprawdzisz czy nie ma błędów na stronie),
   • obejrzenie filmu,
   • itd.
  9. Sprawdź, czy konto Google AdWords jest połączone z Google Analytics. Tylko wtedy wszystkie dane z kampanii będą dokładnie mierzone w Analytics.
   analytics4
  10. Google Analytics daje Ci dostęp do wielu ciekawych raportów, np.:
   • źródła ruchu z podziałem na realizację celuanalytics5
   • kanały ścieżek pogrupowane wg sprzedaży (jeśli posiadasz sklep internetowy, możesz śledzić sprzedaż w ujęciu wartości sprzedaży)analytics6
   • kanały ścieżek pogrupowane wg sprzedaży (jeśli posiadasz sklep internetowy, możesz śledzić sprzedaż w ujęciu wartości sprzedaży)analytics7
   • najpopularniejsze i najbardziej wartościowe strony w obrębie całej witryny internetowejanalytics8

   Można tworzyć dowolne raporty zestawiając ze sobą wybrane dane do analizy efektów.
   Nie trzeba oglądać 200 raportów – można je zamienić na 2-3 raporty kluczowe dla Twojego Biznesu, na podstawie których można wyciągnąć wnioski, które najlepiej się sprawdzą w Twoim przypadku.

  11. Można tworzyć gotowe panele informacyjne przedstawiające kluczowe dane na wybrane zagadnienie,
   np. wydajność naszej strony internetowej
  Audyt Google Ads

  Udostępnij:

  0 osób uznało ten artykuł za przydatny

  Loading...

  Czy ten artykuł był przydatny?

  TAK NIE

  Autor artykułu

  Razem z Mateuszem Bieganowskim założyli agencję Verseo, która obecnie jest największą agencją SEM w Polsce. Krzysztof posiada status Certyfikowanego Trenera Google AdWords (Google Ads) i samodzielnie przeprowadził już kilkaset kampanii - z miesięcznym budżetem od 50 do 300.000 złotych. Szczególnie zafascynowany optymalizacją kampanii Google za pośrednictwem metody machine learning - co skutecznie w Verseo wprowadzamy za pośrednictwem naszej platformy Verseo Campaign Manager.

  Bądź pierwszym który napisze komentarz.

  Powiązane artykuły

  firma na youtube
  Firma na Youtube – tworzenie filmów i rozruch? Case study Verseo
  Rafał Napierała

  Mija dokładnie rok odkąd zaczęliśmy rozkręcać nasz kanał na Youtube i na poważnie wzięliśmy się za tworzenie filmików i zdobywanie […]

  Verseo.pl strategicznym partnerem Wirecard na Europę Środkową i Wschodnią
  Joanna Michalska

  Wirecard uruchamia Checkout Portal oferujący rozwiązania w zakresie płatności przez Internet zintegrowanych z usługami Google. To w pełni zautomatyzowany system […]

  Remarketing na Facebooku – jak wykorzystać?
  Jakub Michalak

  Jak wykorzystać remarketing na Facebooku? Remarketing na Facebooku – metoda powracania z reklamą do klientów przebywających na Facebooku, którzy mieli […]

  Czym zajmuje się marketing?
  Dominika Słomka

  Każda firma, której zależy na osiągnięciu celów biznesowych, powinna realizować działania w odniesieniu do potencjalnych klientów – zgodnie z ich […]

  grupa docelowa
  Grupa docelowa – dlaczego warto ją określić i jak to zrobić?
  Dominika Słomka

  Mając swoją firmę i proponując dany produkt czy usługę klientom, można iść na żywioł i promować się w sposób intuicyjny. […]

  reklama księgarni
  Reklama księgarni
  Maciej Popiołek

  Już od dawna mówi się o upadku czytelnictwa w Polsce. Coroczne badanie pokazują, jak niewielka część społeczeństwa regularnie sięga po […]