Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Pozycjonowanie stron samodzielnie – możliwe?

Pozycjonowanie stron samodzielnie – warto?

W Internecie bez większych problemów można znaleźć sporo stron internetowych, poradników, kursów, artykułów, blogów itp. poświęconych tematyce pozycjonowania. Część z tego jest darmowa. Dostępność tych materiałów może prowokować do zadania sobie pytania “a może zostanę swoim własnym pozycjonerem?”

Czy pozycjonowanie stron samodzielnie jest możliwe?

Nie trzymajmy dłużej w niepewności i zacznijmy od odpowiedzi. Tak, jest to jak najbardziej możliwe. W Internecie można znaleźć sporo sporo materiałów na ten temat, nie brak też np. grup na Facebooku, gdzie można podzielić się swoimi wątpliwościami i uzyskać poradę. Verseo samo dokłada do tego swoją, nie tak małą cegiełkę, publikując materiały edukacyjne poświęcone tematyce pozycjonowania. Można zapytać: gdzie tu sens dzielenia się tą wiedzą, gdzie tu logika? Podcinacie sobie sami gałąź, na której siedzicie drodzy specjaliści SEO.

Dostępność materiałów edukacyjnych to jedno…

… a czas na edukację to drugie. Powiedzmy sobie szczerze, że czymś innym jest zapoznanie się z tematyką SEO na takim poziomie, że czujemy się pewniej i swobodniej w rozmowie ze swoim opiekunem klienta, a czymś zupełnie innym jest takie opanowanie zagadnień pozycjonowania stron, że będziemy bez obaw promować swoją stronę internetową – bez strachu, że coś zepsujemy i poważnie zaszkodzimy swojej witrynie. Osiągnięcie poziomu wiedzy i umiejętności takiego, że mamy przekonanie, że zrobimy to najlepiej dla naszej strony internetowej, nie dzieje się z dnia na dzień. Doświadczony pozycjoner pracował z setkami stron internetowych z różnych branż, spotykał się z rozmaitymi zaskakującymi sytuacjami, wprowadził wiele fraz do top 10, top 3 i na pierwszą pozycję. Pracując tylko z jedną stroną internetową nie ma możliwości uzyskania aż tak szerokiego przeglądu przypadków.

Przy pozycjonowaniu przydatne są narzędzia…

… a one potrafią niemało kosztować. Inwestycja w narzędzia wspierające pracę pozycjonera może nie być taka opłacalna na poziomie zajmowania się tylko jedną stroną internetową. Ten koszt inaczej rozkłada się w przypadku pracy agencji.

Pozycjonowanie jest czasochłonne…

… więc może tego czasu na samo prowadzenie biznesu już nie starczyć. Na proces pozycjonowania składa się sporo elementów, które wymagają opracowania i wdrożenia. W zależności od wielkości strony internetowej i zakresu potrzebnych prac może to zająć naprawdę dużo czasu. Pytanie czy osoba prowadząca firmę będzie w stanie ten czas wygospodarować w swoim napiętym grafiku.

Algorytm Google zmienny jest…

… a to oznacza, że trzeba trzymać rękę na pulsie, zmieniać optymalizację, przerabiać teksty, modyfikować profil linków itp. Od szybkości wprowadzenia zmian może wiele zależeć. Może się okazać, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć czas na napisanie nowych tekstów na swoją stronę internetową czy przerobienie wszystkich meta tagów, bo Google preferuje teraz dłuższe meta description.

DIY czy zewnętrzny pozycjoner? Decyzja należy do Ciebie! Zawsze jednak warto wiedzieć więcej niż mniej, dlatego zachęcamy do odwiedzin na naszej stronie KOMPENDIUM WIEDZY SEO gdzie zebraliśmy nasze najlepsze poradniki i narzędzia związane z pozycjonowaniem stron. 

Bądź pierwszym który napisze komentarz.