Przyjemny wygląd e-commerce, szybkość ładowania strony, intuicyjność poruszania się po niej, dostosowanie do mobile (responsywność) oraz przejrzysta i szeroka oferta produktowa. To najważniejsze czynniki wpływające na atrakcyjność sklepu internetowego, istotne z perspektywy użytkowników, którzy mieli okazję zwiedzić jego zakamarki.
Jak przyciągnąć do e-commerce osoby, które nie wiedzą jeszcze o prowadzonym przez Ciebie biznesie? Jednym z ciekawszych i skuteczniejszych rozwiązań na jakościowy ruch jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Atutami są dodatkowo niski próg wejścia w inwestycję oraz potencjalnie wysoki zwrot z inwestycji. Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego?
Kluczem do sukcesu sklepu internetowego, jest jego widoczność w sieci, czyli obecność między innymi w wyszukiwarce Google. By zaistnieć na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania na szeroki wachlarz słów, należy zadbać przede wszystkim o prawidłową optymalizację sklepu, którą warto zaplanować jeszcze przed startem witryny, na etapie projektowania.
Budowa sklepu internetowego rozpoczyna się od wyboru silnika, który pozwala na pełną obsługę, zgodnie z naszymi potrzebami. Ale kontrola magazynu i łatwe płatności to nie wszystko, jeśli planujemy prowadzić interes popularny w wyszukiwarce. Jeśli chodzi o możliwość optymalizacji, nie każda platforma pozwala na pełną elastyczność i możliwość dowolnej zmiany ustawień lub kodu w szablonie. Na co więc zwrócić uwagę?
Poniżej najważniejsze wytyczne, które sprawdzą się w przypadku sklepów internetowych (typowych e-commerce i stron promujących usługi).
Przyjazne adresy URL
Część z popularnych silników sklepów internetowych wciąż nie pozwala na pełną dowolność w kwestii wyboru adresu podstron. Warto więc wybrać platformę, która będzie umożliwiała nadanie adresom URL jak najbardziej przyjaznej formy, np. nazwa-sklepu.pl/niebieski-kocyk-dzieciecy.html zamiast nazwa-sklepu.pl/kategoria/podkategoria/123-niebieski_kocyk_121342thbkguad7y.html.
Możliwość modyfikacji title oraz meta description
Oba te elementy reprezentują sklep w wyszukiwarce internetowej. Możliwość indywidualnej modyfikacji pod wybrane słowa kluczowe znacznie ułatwia optymalizację i zwiększa szanse na sukces sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiednio dobranemu tytułowi i opisowi użytkownik już na etapie przeglądania wyników wie, czego spodziewać się po danej stronie internetowej.
Nagłówki H1, H2, H3, H4
Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie sklepów online, zaprzyjaźnij się z nagłówkami! Dlaczego? Nikt nie lubi czytać “ściany tekstu” – tysięcy znaków zbitych w jedną całość. Treść musi być podzielona na przyjazne dla oka akapity, a one same dobrze jest rozgraniczyć nagłówkami – H1, H2, H3. Pomoże to czytelnikowi w odbiorze, a słowa kluczowe w nagłówkach powiadomią crawlera wyszukiwarek, o czym jest dana sekcja i jak ją interpretować w kontekście nadawania stronie wartości SEO.
Research słów kluczowych dla Twojego sklepu internetowego
Wymagający przebadania konkurencji i określenia, co jest ważne z perspektywy prowadzonego przez Ciebie biznesu. W strategii pozycjonowania sklepu internetowego istotne będzie określenie, czy wolisz przebijać się przez zasieki konkurencji, wybierając popularne frazy kluczowe, czy pójdziesz szeroko i postarasz się zbudować imperium na bazie wyboru słów kluczowych z niszy (lub tak zwanego długiego ogona).

Badanie słów kluczowych jest (nomen omen) kluczowe dla sukcesu sklepów internetowych. Przeprowadzenie analizy fraz w sposób systematyczny i regularny pozwoli na poznanie potrzeb klientów, zoptymalizowanie treści na stronie oraz efektywniejsze jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google. Od czego zacząć?
- Określ swoją grupę docelową – czyli grupę, do której chcesz dotrzeć ze swoimi komunikatami reklamowymi, ofertą sklepu internetowego lub usługami. Zbadaj największe bolączki, preferencje, priorytety i styl komunikacji. Dzięki temu zyskasz wiedzę, jak doszlifować ofertę, by faktycznie odpowiadała ona na potrzeby.
- Stwórz listę najważniejszych słów kluczowych, które są spójne z tym, czego poszukują Twoi potencjalni klienci i mogą znaleźć to na wirtualnych półkach Twojego sklepu. Zwróć uwagę na słowa kluczowe o wysokim wolumenie zapytań, ale niskiej konkurencyjności, ponieważ są one najbardziej efektywne w pozycjonowaniu.
- Uwzględnij lokalne wyszukiwania w swoich słowach kluczowych. Dzięki temu przyciągniesz uwagę klientów z Twojego regionu.
- Weź pod lupę konkurencję. Zobacz, na jakie frazy kluczowe się pozycjonuje i na tej bazie stwórz własną strategię pozycjonowania sklepu internetowego.
- Pamiętaj, że konsekwencja i sumienność popłacają. Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces ciągły. Cyklicznie badaj frazy kluczowe i optymalizuj pod nie swój e-commerce.

Narzędzia, które mogą pomóc w badaniach słów kluczowych
Istnieją różne narzędzia, które umożliwiają badanie słów kluczowych, takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush, Moz Keyword Explorer, KWFinder i wiele innych. Narzędzia te pozwalają na poznanie popularnych wyszukiwań, podobnych fraz, konkurencji i liczby zapytań.
Treści w sklepie e-commerce – najważniejsze zalecenia
Wyszukiwarka Google jest wyszukiwarką tekstową, dlatego merytorycznie wartościowe i ciekawe wpisy na stronie są na wagę złota. To właśnie na ich bazie roboty sieciowe oceniają czy treść witryny odpowiada zapytaniu wpisanemu w wyszukiwarkę. Tu warto nadmienić, że chodzi o teksty dla nich dostępne – widoczne w kodzie strony oraz opublikowane na podstronach włączonych do indeksowania.
Roboty sieciowe Google preferują strony sklepów internetowych, które:
Zawierają większe partie tekstu – na stronie głównej warto zamieścić informację długości minimum 1000 znaków liczonych ze spacjami (zzs), w odniesieniu do większości podstron byłoby to 750 znaków. Nie każda strona potrzebuje aż takich ilości treści – trudno byłoby na siłę wprowadzać je np. na zakładkę „kontakt”.
Tekst zamieszczony w sklepie internetowym powinien być unikalny i nie pojawiać się na żadnej innej witrynie, portalu, katalogu z ogłoszeniami itp. Dotyczy to także opisów produktów, które w przypadku sklepów są często powielane (np. dostarczył je dystrybutor i wiadomo, że są przez niego aprobowane) – warto wkładać wysiłek w przygotowanie autorskich i unikalnych opisów produktów, które oprócz atutów pod kątem SEO potrafią też pozytywnie przykuć uwagę potencjalnego klienta niemającego wrażenia deja vu („gdzieś już to czytałem / am…”). Sprawdzi się też język korzyści.
Treści zamieszczone w sklepie internetowym powinny być poprzedzielane śródtytułami; chodzi o uniknięcie efektu monolitu tekstu, wszelkie urozmaicenia w postaci nagłówków, pogrubień partii tekstu lub innych form wyróżnienia, wprowadzenia grafik, wykresów, linków itp. są mile widziane przez roboty sieciowe. Oczywiście warto się zastanowić czy to pasuje do naszej koncepcji prezentacji oferty, użycie śródtytułów jest z pewnością najłatwiejsze z nich pod względem technicznym i projektu wizualnego danej podstrony.
Tekst, który zamieszczamy w swoim sklepie internetowym, powinien być poprawny pod względem językowym, ortograficznym i stylistycznym; dobrze też wykorzystywać określenia, za pomocą których nasi potencjalni klienci wyszukują oferowanych przez nas produktów – roboty sieciowe po wpisaniu jakiegoś zapytania nie wyświetlą strony internetowej, która nie zawiera tego zapytania w swojej treści.
Dobrze wiedzieć…
Roboty Google radzą sobie z popularnymi błędami ortograficznymi, dlatego nie ma potrzeby wprowadzania w tekście publikowanym w obrębie sklepu internetowego wariantu słowa o niewłaściwej pisowni (co zresztą na odwiedzających stronę internetową nie zrobiłoby dobrego wrażenia).
Jeśli to tylko możliwe, modyfikuj treści i nieustannie wzbogacaj content – dodanie nowej zakładki, opisu, dodatkowych informacji itp. powoduje częstsze indeksowanie strony internetowej przez roboty sieciowe Google.
Warto wprowadzać systematycznie nowe teksty do swojego sklepu internetowego. Oczywistym rozwiązaniem w tym przypadku jest dodawanie nowych produktów i wprowadzanie dla nich unikalnych opisów. Inną metodą jest prowadzenie bloga lub dodawanie aktualności na swoją stronę internetową. Szczegółowe wskazówki odnośnie do prowadzenia bloga i traktowania go jako narzędzia wspierającego proces pozycjonowania znaleźć można w naszym poradniku SEO dla firm z branży usługowej.
Ważne!
Unikaj duplikacji treści w obrębie swojego sklepu internetowego. Zduplikowany tekst nie przynosi żadnych korzyści pod kątem SEO, a potrafi spowolnić sam proces pozycjonowania. Duplikat to nie plagiat. To powielanie treści w innych miejscach w Internecie, niezależnie od tego czy stało się to dobrowolnie czy dany tekst został bez wiedzy i zgody skopiowany. Sięgnięcie po gotowe teksty, przygotowane i dostarczone przez producenta czy dystrybutora jest często najwygodniejszym rozwiązaniem z organizacyjnego punktu widzenia. Jeśli jednak zależy nam na skutecznym pozycjonowaniu, warto samodzielnie przygotować takie treści.
Opisy kategorii sklepu
Swego rodzaju „dzień dobry” kierowane do nowych użytkowników. Pozwala oprowadzić ich po Twoim świecie, czyli sklepie internetowym, opowiedzieć jego historię i stworzyć odpowiedni klimat. Gdy poznacie się już bliżej i zdobędziesz zaufanie, łatwiej będzie serwować rozwiązania w formie oferowanych produktów.
Opis kategorii sklepu internetowego musi być interesujący, wartościowy i… również dopracowany pod kątem SEO! W związku z tym, że jego treść zamyka się zazwyczaj w 1500 – 2500 znaków ze spacjami, to dostateczne pole do popisu dla urozmaicenia tekstu głównymi frazami kluczowymi i nagłówkami.
Opisy produktów w sklepach online
Prawidłowo przygotowany opis produktów w sklepie internetowym przynosi wiele korzyści, nie tylko od strony SEO. Dodatkowo może pomóc użytkownikom w podejmowaniu decyzji podczas zakupów.
Klient, przeszukując asortyment w tradycyjnym sklepie, posiłkuje się informacjami na etykietach i metkach, niejednokrotnie zawartość swojego koszyka opiera na rozmowie ze sprzedawcą. W wirtualnym świecie, wszystkie informacje czerpie z tekstu na karcie produktu.
Pamiętaj o tym, tworząc content na swoją stronę internetową. Niech będzie ciekawy, w sposób wyczerpujący opisuje produkt i zalety jego wykorzystania. Przed stworzeniem opisu możesz też zastanowić się, jakie potencjalne pytania może zadawać klient, wpisując je w okienko wyszukiwarki Google. Niech znajdzie na nie odpowiedzi na Twojej stronie!

Jakie cechy posiada dobry tekst, przygotowany z myślą o kliencie?
- Dokładnie opisuje wygląd oraz funkcjonalności produktu.
- Zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania i rozwiewa najpopularniejsze wątpliwości wobec tego produktu.
- Jest czytelny – zawiera nagłówki, listy, a dane techniczne przedstawione są w tabelce. Taka forma prezentacji informacji jest przejrzysta i wpływa na pozytywny odbiór tekstu.
Rozważając te same podpunkty pod kątem SEO, łatwo dostrzec że tekst pisany dla klienta i dla robotów wyszukiwarki, to w zasadzie jedno i to samo:
Dokładny opis to więcej miejsca na słowa kluczowe i ich synonimy. Większa objętość tekstu pozwala również na rozwinięcie puli fraz pozycjonowanych o frazy z tzw. “długiego ogona”.
Z “długim ogonem” wiąże się również kolejny podpunkt. Użytkownicy wyszukiwarki często zadają pytanie bezpośrednio w polu wyszukiwania. Aby lepiej dostosować SERPy do ich potrzeb Google wprowadził Featured Snippets, czyli wyróżnione (nad top10!) fragmenty z odpowiedzią. “Wyłapanie” i umieszczenie na stronie odpowiednio sformułowanego pytania i odpowiedzi to szansa na znalezienie się ponad konkurencją.
Roboty Google świetnie sobie radzą sobie z czytaniem kodu html i selekcją zawartych w nich danych. I tak użycie fraz kluczowych w nagłówkach h1, h2, h3, wskazuje, że to właśnie te frazy najważniejsze w stronie. W paragrafach, które będą zawierać główną treść, słowa kluczowe warto wyróżnić za pomocą pogrubienia strong. Listy i tabele to kolejne elementy ubogacające opis i wpływające na jego odbiór przez wyszukiwarkę.
Dobrze przygotowany opis wymaga dużego nakładu pracy, jednak jest słuszną drogą do sukcesu w wynikach wyszukiwania. Wybierając “drogę na skróty”, czyli np. wykorzystując opisy produktów dostarczone przez ich producenta, działamy na swoją szkodę. Im bardziej popularny produkt, tym większe prawdopodobieństwo że jego opis będzie zduplikowany u konkurencji. Google nie patrzy zbyt przychylnie na kopie treści i istnieje szansa, że kolejne duplikaty będą karane usunięciem z indeksu wyszukiwarki. Aby uniknąć kar, zachęcamy do wypracowania własnego stylu opisu produktów i wykorzystywanie go na wszystkich kartach.
Na wagę złota będzie również język korzyści i zmyślna zabawa słowem. Jeśli nie masz talentu do dobrego łączenia liter, możesz zawsze zlecić optymalizację treści ekspertom.

Treść na blogu – zalecenia odnośnie tworzenia treści na bloga
Dobrze prowadzony blog firmowy to prosty (choć oczywiście wymagający wiele wysiłku) sposób na:
- treści, które poinformują boty Google o tematyce witryny czy sklepu. Pozwolą na przyciągnięcie klientów, którzy szukają informacji w danym temacie czy produkcie w wyszukiwarkach. Jeżeli zostanie to zrobione z rozmysłem i według planu, będzie miało korzystny wpływ na SEO e-commerce.
- zdobycie zaufania i umocnienie swojej pozycji eksperta. Blog firmowy z istotnymi informacjami na temat oferowanych w sklepie produktów to potwierdzenie, że dana platforma e-commerce jest godna zaufania, a co za tym idzie, warto skorzystać z jej oferty.
Obydwie te wartości przenikają się i nie da się stwierdzić, czy w przypadku umiejętnie prowadzonego bloga firmowego wzrasta wiarygodność sklepu, a poprawa SEO jest pożądanym skutkiem ubocznym, czy odwrotnie – blog na stronie sklepu jednocześnie zwiększa reputację marki jako eksperta i poprawia pozycjonowanie na frazy powiązane z publikowanymi wpisami.
Propozycje contentu na bloga w przypadku sklepów internetowych:
- Porównanie czołowych produktów z tej samej kategorii;
- Porównanie produktów z tej samej kategorii w różnych przedziałach cenowych – na przykład wózki dziecięce do 300, 500 i 1000 zł wraz z opisem funkcji;
- Propozycje produktów odpowiadających na konkretne potrzeby i rozwiązujących konkretne problemy – na przykład komputery do montowania filmów, myjki ciśnieniowe, drony do filmowania, rękawice do uprawiania danej sztuki walki;
- Artykuły poradnikowe – jak wykonać daną czynność przy pomocy danego produktu/kategorii produktów – na przykład odrdzewianie biżuterii, montaż monitoringu i inne używając produktów z asortymentu;
- Ważne wydarzenia z życia firmy – uwaga – takie wpisy powinny być publikowane rzadko i zawierać coś więcej niż tylko suchą kronikę – prawda jest taka, że nawet jeśli klient lubi Twój sklep, niespecjalnie obchodzi go, że zwiększyliście obroty w zeszłym roku o 21,37% lub że zmienił się dyrektor działu product development. Często lepiej unikać contentu tego rodzaju, niż robić to sztywno i bez wyrazu. Pod względem SEO takie wpisy mogą potencjalnie poprawić pozycjonowanie na zapytania brandowe.
Pisząc teksty blogowe, pamiętaj nie tylko o ciekawej tematyce, wpisującej się w oczekiwania i zainteresowania klientów, ale również o odpowiedniej strukturze i wykorzystaniu słów kluczowych. Dzięki temu pomożesz robotom (więc także użytkownikom!) dotrzeć do publikowanych treści. Jeśli już je tworzysz, rób to dobrze, dla obopólnej korzyści!
Subdomena czy podstrona?
Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie subdomena czy podstrona możemy doradzić, że lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia SEO jest blog będący częścią strony, funkcjonujący jako podstrona dostępna pod adresem np. www.nazwa-firmy.pl/blog.
Długość tekstów publikowanych na blogu
Długość tekstów publikowanych na blogu powinna być dopasowana do tematu, tak by tekst sprawiał wrażenie kompletnego i wyczerpującego dane zagadnienie (i jednocześnie był treściwy i przyjemny w odbiorze dla czytelnika). Wpisy na blogu mogą być różnej długości, roboczo można przyjąć, że minimalna długość to 1000-1200 znaków (liczonych ze spacjami). Górna granica uzależniona jest od tematu, jego konkurencyjności oraz celu, który chcemy nim osiągnąć. Na naszym blogu zdarzają się teksty, które zawierają więcej niż 20 tysięcy znaków ze spacjami!
Częstotliwość publikowania tekstów
Częstotliwość publikowania tekstów na blogu nie jest sztywno ustalona. Nie muszą pojawiać się codziennie lub w idealnie równym odstępie czasu. Proponujemy, by w skali miesiąca wprowadzać 4-7 unikalnych tekstów, skupiając się raczej na ich obszerności niż częstości publikacji. Dłuższe teksty – przekazujące więcej informacji – mogą być lepiej odbierane przez czytelników i Google.
Użycie słów kluczowych w tekstach
Pisząc teksty na bloga warto używać w nich słów kluczowych wybranych do pozycjonowania naszej strony. Jeden tekst powinien zawierać minimum 1-2 słowa kluczowe wybrane do pozycjonowania. Należy unikać zbyt częstego sięgania po jedno słowo i wykorzystywania go w większości pisanych tekstów. Częstotliwość występowania słowa kluczowego w dedykowanym mu tekście powinna wynosić 1-3 razy w zależności od długości tekstu i możliwości jego użycia.
Słowo kluczowe powinno być używane w formie nieodmienionej (jeśli jest to możliwe) i nieprzedzielonej innym słowem. Nie w każdym wpisie muszą być wprowadzane frazy kluczowe. Używajmy ich wtedy, gdy nasz wpis jest rzeczywiście powiązany z danym słowem, na które się pozycjonujemy.
Warto używać opcji pogrubienia w tekście dla wyrażeń zawierających słowa kluczowe lub dla samych słów kluczowych (liczba pogrubień – umiarkowana, sprawiająca naturalne wrażenie).
Podział tekstu
Preferowana forma tekstu na blogu to wpis podzielony na akapity, bloki, części. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z ramki czy boksu informacyjnego. Tekst na blogu nie powinien sprawiać wizualnie wrażenia monolitu. Do naturalnego i logicznego podziału treści warto wykorzystać też tytuł i podtytuły (oznaczone np. jako h1, h2, h3 – w zależności od długości i planowanego podziału tekstu). Wskazane jest, by tytuł i podtytuły (w miarę możliwości) zawierały słowa kluczowe.

Wpisy na blogu mogą zawierać linki (zakotwiczone w tekście lub grafice) prowadzące np. do konkretnych podstron czy produktów korespondujących z treścią wpisu. Jeśli chcemy używać linków w naszych wpisach, to warto pamiętać o kilku rzeczach:
- link nie musi znajdować się w każdym wpisie,
- należy wprowadzać 1-2, maksimum 3 linki do jednego wpisu; ich liczba związana jest z długością tekstu (w dłuższym tekście można zamieścić więcej linkowań),
- linki mogą być dodawane zarówno w tekstach jak i w grafikach.
- Jeśli blog ma linki wychodzące, nieprowadzące do naszej strony lub innych należących do klienta stron (np. innych jego blogów lub do sklepu internetowego), należy oznaczyć je jako “nofollow”.

Dodawanie opinii klientów
Systematyczne dodawanie unikalnych treści do sklepu internetowego z punktu widzenia pozycjonowania jest bardzo dobrym pomysłem. Funkcję takiej aktualizacji podstrony może pełnić blog, dział aktualności lub opinie / referencje.
Dodawanie opinii klientów w sekcji strony głównej ma jeszcze jeden atut. To wykorzystanie społecznego dowodu słuszności i wsparcie decyzji zakupowej. Jeśli inni skorzystali i byli zadowoleni z Twoich usług, warto dołączyć do grona usatysfakcjonowanych klientów, prawda?
Dlaczego warto dodawać nowe treści?
Publikowanie nowych treści tematycznie powiązanych z ofertą przedstawioną na stronie / w sklepie internetowym może przekładać się na lepsze indeksowanie domeny przez Google i w efekcie wyższe pozycje w SERPach. Witryna o większej ilości treści i często aktualizowana jest postrzegana przez Google, jako lepsza, bardziej wartościowa dla odbiorców.
Zamieszczanie w obrębie sklepu internetowego pozytywnych opinii klientów, oprócz oczywistego aspektu wizerunkowego, pozwala na użycie w treści podstrony słów kluczowych dla naszej branży. To także potwierdzenie jakości świadczonych usług, co może wspierać klientów przy podjęciu decyzji zakupowych.
Pozyskiwanie pozytywnych opinii może być też łatwiejsze i wygodniejsze niż np. prowadzenie bloga czy działu z aktualnościami. Nie każdy typ działalności jest też wdzięcznym tematem do blogowania, natomiast każda firma może uzyskać opinie lub referencje.
Opinie klientów mogą być też wykorzystywane do wykonania wewnętrznego linkowania – są to linki prowadzące np. do konkretnych podstron, produktów czy usług odpowiadających treści opinii.

Optymalizacja obrazków
Będąca jednym z kluczowych elementów, które ujmuje optymalizacja sklepu internetowego. Polega na dostosowaniu obrazów wykorzystywanych w domenie pod wyszukiwarki, by były one przez nie właściwie wyświetlane i przetwarzane. Optymalizacja ma na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania oraz komfortu przeglądania zawartości strony. Ta ostatnia ma niebagatelny wpływ na współczynnik odrzuceń oraz finalizację transakcji.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę, podczas optymalizacji obrazów w e-commerce? Między innymi na:
- Rozmiar i format pliku – w tym wypadku mniej znaczy więcej! Byle tylko bez straty na jakości. Lżejszy plik nie obciąży strony i nie wpłynie negatywnie na wydłużenie czasu potrzebnego do jej całkowitego załadowania. A to zdecydowany plus! Pamiętaj tylko, by korzystać z odpowiednich formatów – JPEG dla zdjęć i PNG dla grafik wektorowych.
- Nazwy pliku i etykiety alt – nazwa pliku powinna opisywać zawartość obrazu, a etykieta alt powinna zawierać krótki opis obrazu.
- Opis i tagi – powinny być włączone w opis produktu i tagi, aby były łatwiejsze do wyszukania przez roboty wyszukiwarek.
- Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi – należy upewnić się, że obrazy są odpowiednio dostosowane do urządzeń mobilnych, aby strona internetowa była łatwa do przeglądania na telefonach i tabletach. W dzisiejszych czasach to absolutny must have.
Dostęp do plików (FTP)
Wybierając platformę internetową bez dostępu do ftp, jesteśmy skazani na to, na co pozwala nam wykupiony abonament oraz życzliwość pomocy technicznej dostawcy. Czasem takie rozwiązanie się sprawdza i np. w przypadku konieczności wykonania większej liczby przekierowań adresów, współpraca odbywa się bez zastrzeżeń. Taką opcje z pewnością mogą rozważać małe firmy, nie współpracujące ze sztabem informatyków.
W przypadku większych sklepów, lepszym rozwiązaniem będzie silnik, do którego plików będzie można uzyskać dostęp w każdej chwili, nie będą uzależnionym od godzin pracy helpdesku.
