Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Google AdWords za 500 zł dla małej firmy?

  W sieci niejednokrotnie natknąłem się na komentarze o Google AdWords – że jest drogie, że nie działa, że lepiej się pozycjonować, itd. O dziwo, często autorami tego typu komentarzy są osoby , które z Google AdWords mają niewiele wspólnego, dlatego mój dzisiejszy wpis jest swojego rodzaju odpowiedzią.

  Chciałbym zacząć od tego, że gdybym dopiero zaczynał lokalną działalność, mając do dyspozycji 500 zł, to korzystając z mojej wiedzy o prowadzeniu firmy, sprzedaży, Google AdWords, analityce internetowej oraz pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach, zainwestowałbym te pieniądze właśnie w Google Adwords.

  Tego typu kampanie idealnie się sprawdzają do wszelkiego rodzaju małych firm usługowych, a im większa nisza w danej branży, tym lepsza skuteczność kampanii.

  1. Możemy swobodnie określić lokalizację, gdzie wyświetla się reklama. Jeśli np. jesteśmy w Toruniu i tylko tu chcemy pracować, to (jeśli tylko chcemy) nasza reklama może się wyświetlać tylko i wyłącznie w Toruniu i np. promieniu 25 km wokół Torunia (mamy pewność, że trafimy z reklamą do właściwych potencjalnych klientów oraz płacimy tylko za to, co nas faktycznie interesuje)
  2. Możemy określić wyświetlanie reklam w konkretnych wybranych godzinach i dniach. Jeśli np. nie chcemy odbierać telefonów po godz. 19.00, mamy możliwość ustawienia działania kampanii tylko do tej godziny. Jeśli pracujemy tylko od poniedziałku do piątku, reklama może być wyłączona w weekendy.
  3. Możemy w każdej chwili wstrzymać i aktywować kampanię (jeśli np. zachorujemy, mamy urlop, itp.)
  4. Możemy wybrać wiele słów kluczowych, a skoro reklama wyświetla się tylko w Toruniu, to nie musimy ograniczać się jedynie do kombinacji słów zawierających nazwę miasta, np.:
   • Rolety
   • Tanie rolety
   • Moskitiery
   • Montaż moskitier
   • Rolety na zamówienie
   • Rolety na wymiar
   • Montaż rolet

   + kombinacje słów z nazwą miasta, np.

   • Rolety Toruń
   • Tanie Rolety Toruń,itd.
  5. Google AdWords jest drogie? – właśnie nie!
   Skoro np. okaże się, że dany budżet nie pozwala nam na reklamę przez cały miesiąc, możemy wstrzymać wybrane słowa kluczowe i zmniejszyć jej koszt. Możemy swobodnie dostosować budżet kampanii do naszych możliwości finansowych. Jeśli mamy 350 zł – „przykręcamy kurek”. Jeśli mamy 800 zł – możemy bardziej „poszaleć”.
   To rozwiązanie idealnie się sprawdza, gdy nasza branża charakteryzuje się dużą sezonowością.
  6. Po miesiącu kampanii znamy realny budżet, jakim musimy dysponować .
  7. Jeśli ruch zacznie się gwałtownie zwiększać, mamy gotową informację zwrotną, że jest ożywienie w branży, zaczyna się sezon, itd. Google AdWords może pełnić rolę swoistego monitoringu rynku.
  8. Swobodnie można edytować reklamy. Jeśli wpadniemy na pomysł, że robimy 2 dniową obniżkę cen, możemy w ciągu 5 minut zmienić treści reklam (szybkość działania to największa zaleta Google AdWords).
  9. Możemy mierzyć po jakim słowie kluczowym klienci wysyłają do nas zapytanie i obliczyć koszt pozyskania 1 klienta.
  10. Możemy sprawdzić co robią potencjalni klienci po wejściu na naszą stronę internetową.
  11. Z punktu powyżej jasno wynika, że wiemy jakie słowa kluczowe generują nam sprzedaż, co umożliwia nam wstrzymanie mniej skutecznych słów kluczowych i obniżyć koszty lub mieć dodatkowy budżet na testy nowych słów.
  12. Jeżeli nasza firma się rozwija, możemy z łatwością zwiększyć zasięg reklamy.
  13. Mamy stałą kontrolę nad budżetem reklamowym.
  14. Możemy testować różne przekazy reklam.
  15. Zbieramy dokładne informacje o tym, co najlepiej sprawdza się w przypadku naszej firmy. Dzięki temu wiemy jakie słowa kluczowe warto wybrać, np. do pozycjonowania naszej strony.
  16. Standard systemu Google AdWords – płacimy tylko wtedy, gdy ktoś kliknie naszą reklamę.

  [divider type=”thick”]

  Przykład: Mamy do dyspozycji 500 zł

  Robimy kampanię w sieci wyszukiwania – wybieramy około 30 słów kluczowych, na które chcemy, aby wyświetlały się reklamy(agencja pomoże przygotować i wybrać)

  Możemy je podzielić na 3 grupy:

  1. ogólne słowa kluczowe o potencjalnie dużym ruchu
  2. słowa podzielone wg tematu/kategorii o mniejszym ruchu
  3. słowa niszowe rzadko wpisywane o małym ruchu, ale potencjalnie wysokim wskaźniku sprzedaży

  Przeznaczamy sobie na to w planach np. 430 zł.

  Pozostałe 70 zł możemy przeznaczyć na re-marketing (reklamy, które ponownie się wyświetlają klientom po opuszczeniu strony internetowej i podtrzymują z nim kontakt, nie płacimy za wyświetlenie, tylko za „klik”, gdy klient wróci ponownie np. po 3 dniach do naszej strony).

  Bannery w pierwszej fazie można wykonać darmowym narzędziem Google do tworzenia reklam graficznych (jeżeli sprawdzi się ta forma reklamy, można zainwestować w profesjonalny zestaw przygotowany przez grafika)

  Kampania na sieć wyszukiwania będzie pozyskiwała nowy ruch do naszej strony, natomiast re-marketing będzie zwiększał świadomość naszej marki/firmy wśród użytkowników, którzy byli już na naszej stronie internetowej.

  Po 1-2 tygodniach dysponujemy już pierwszymi danymi o ruchu na wybrane słowa kluczowe i znamy dokładne koszty każdego z nich. Mierzymy zapytania od klientów, więc możemy sprawdzić efektywność kampanii. Mamy wiele słów kluczowych, zatem możemy sprawdzić, które słowa generują jakie koszty i podjąć decyzje o ich tymczasowym wstrzymaniu. Mamy podłączone statystyki strony, dzięki czemu widzimy jak zachowują się klienci na stronie internetowej i czy nasza strona jest skuteczna.

  Cały czas mamy dokładną wiedzę o tym co, gdzie i za ile dostajemy w zamian za inwestowane środki.

  Podsumowując – możemy sprawdzić wiele rzeczy przy użyciu Google AdWords, ponosząc przy tym bardzo niewielkie koszty.

  Im większy budżet, tym więcej możliwości otrzymujemy. Powyższy schemat z powodzeniem można zastosować także dla sklepu internetowego (dodatkowo kategoryzując i dzieląc grupy słów kluczowych na kombinacje ze słowem np. „cena”, „sklep”, „marka”+ „sklep” itd. )

  Osobiście polecam takie podejście, że jeżeli prowadzimy firmę, to nasz budżet powinien pozwalać na pokrycie 100% zapytań związanych z naszymi usługami/produktami. Jeżeli natomiast nie pozwalają nam na to możliwości finansowe, to powinniśmy znać wysokość kwoty, która pozwoli nam na pokrycie 100% zapytań w skali miesiąca.

  Należy pamiętać także, że czasem lepiej zmniejszyć liczbę słów kluczowych i wyświetlać reklamy na 100% zapytań, niż mieć wiele słów kluczowych z ograniczonym budżetem i powodować sytuację, w której reklamy przestają się wyświetlać codziennie w połowie dnia. Taka kampania nigdy nie będzie w pełni skuteczna.

  Audyt Google Ads

  Bądź pierwszym który napisze komentarz.

  Powiązane artykuły

  reklama sklepu online
  Reklama sklepu online – omówienie zalet
  Dominika Słomka

  Jeśli nie ma Cię w Internecie, nie istniejesz – w tym często powtarzanym powiedzeniu jest sporo prawdy. Jeżeli więc prowadzisz […]

  Verseo na Biznes Kongres 2017 L’Oreal Professionnel Paris
  Krystian Kubiak

  Jednym ze znaków rozpoznawczych Verseo są oferty promocji w Internecie dedykowane poszczególnym branżom np. fryzjerom. Oferty te tworzymy i rozwijamy […]

  Certyfikat Autoryzowanego Partnera MSP Google
  Joanna Michalska

  Verseo.pl – wielkopolska agencja interaktywna, autoryzowany Partner Google. Specjalizuje się w kampaniach dla małych i średnich firm. Prowadzi kampanie adresowane […]

  Kiedy warto sięgnąć po Google AdWords?
  Redakcja

  Reklama w Google AdWords oznacza konieczność dokonania inwestycji. Kiedy zatem warto wydać pieniądze na kampanię Google AdWords, a kiedy odpuścić […]

  Listy remarketingowe Google Analytics – krok po kroku
  Tomek Łuczak

  Listy remarketingowe Google Analytics – coś dla zwiększenia konwersji! Użytkownicy bardzo często poszukują różnych usług wchodząc na kilka, a nawet […]

  Google AdWords – opinie i rekomendacje klientów
  Maciej Popiołek

  Google AdWords – opinie i rekomendacje klientów Przeznaczanie środków na reklamę zazwyczaj kojarzone jest z brakiem konkretnej mierzalności efektów. Niejednokrotnie […]