Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Brak komentarzy

Czy każdy biznes wymaga strony internetowej?

Czy każdy biznes wymaga strony internetowej? - zdjęcie nr 1

Czy każdy biznes wymaga strony internetowej

Coraz częściej mówi się, że jeśli kogoś nie ma w internecie, to nie istnieje. Na pewno im więcej czasu tu spędzamy, tym bliżej prawdy jest to stwierdzenie. Obecnie świat tak mocno polega na informacjach zawartych w sieci, że te znajdujące się poza nią sukcesywnie tracą na znaczeniu. W internecie szukamy już nie tylko rozrywki czy kontaktu z ludźmi, ale również praktycznych danych na w zasadzie każdy temat. Czy zatem każdy biznes powinien mieć własną stronę www?

Czy potrzebujesz strony internetowej?

Niektórzy właściciele „analogowych”, tradycyjnych i lokalnych biznesów wciąż pozostają oporni na zdobycze technologii i nie prowadzą własnych stron internetowych. Wymieniane przez nich powody? „Nie znam się na tym”, „a po co mi to?”, „nie mam czasu się w to bawić”, „to nic nie zmieni” i tym podobne. Jeśli dana firma cieszy się dobrymi opiniami, a informacje o niej przekazywane są tzw. pocztą pantoflową, faktycznie można odnieść wrażenie, że dodatkowa promocja jest jej niepotrzebna. Jednak czy na pewno? W końcu klientów zawsze można mieć więcej, a w razie zbyt wielu zleceń rozbudować działalność, podnieść ceny lub w inny sposób zadbać o zwiększenie zysków.

Co daje strona internetowa? Około ¾ konsumentów przyznaje, że podejmuje decyzje zakupowe na podstawie informacji znalezionych w internecie. Społeczeństwo przywykło do myśli, że to właśnie tam znajdują się wszelkie informacje. To dlatego Twój biznes dla wielu klientów po prostu nie istnieje, jeśli nie funkcjonuje w żaden sposób w przestrzeni wirtualnej. Może nawet wzbudzać podejrzenia, ponieważ strona jest pierwszym etapem weryfikacji firmy i jej uczciwości. Niektórzy mogą uznać, że skoro o biznesie nie można znaleźć żadnych konkretnych danych, jest on niewiarygodny. Ponadto wyszukując konkretne wyrażenia związane z Twoim biznesem, trafią do konkurencji i zapewne już nigdy nie skorzystają z Twoich usług.

Teoretycznie strona www nie jest wymagana, szczególnie jeśli udaje Ci się trafiać do klientów w inny sposób. Eksperci zgadzają się jednak, że warto ją mieć, by budować profesjonalny wizerunek i zdobywać nowe zamówienia.

(Dalszą część artykułu znajdziesz pod formularzem)

Wypełnij formularz i odbierz wycenę

Zapoznamy się z Twoim biznesem i przygotujemy indywidualną ofertę cenową na optymalny dla Ciebie mix marketingowy. Zupełnie za darmo.

Twoje dane są bezpieczne. Więcej o ochronie danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Verseo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Węglowej 1/3.

O Verseo

Siedziba Spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000910174, NIP: 7773257986. Możesz skontaktować się z nami listownie na podany wyżej adres lub e-mailem na adres: ochronadanych@verseo.pl

Masz prawo do:

 1. dostępu do swoich danych,
 2. sprostowania swoich danych,
 3. żądania usunięcia danych,
 4. ograniczenia przetwarzania,
 5. wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych,
 6. przenoszenia danych osobowych,
 7. cofnięcia zgody.

Jeśli uważasz, że przetwarzamy Twoje dane niezgodnie z wymogami prawnymi masz prawo wnieść skargę do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Twoje dane przetwarzamy w celu:

 1. obsługi Twojego zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO);
 2. marketingowym polegającym na promocji naszych towarów i usług oraz nas samych w związku z udzieloną przez Ciebie zgodą, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
 3. zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń w związku z naszym uzasadnionym interesem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f. RODO.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne. Przy czym, bez ich podania nie będziesz mógł wysłać wiadomości do nas, a my nie będziemy mogli Tobie udzielić odpowiedzieć.

Twoje dane możemy przekazywać zaufanym odbiorcom:

 1. dostawcom narzędzi do: analityki ruchu na stronie, wysyłki informacji marketingowych.
 2. podmiotom zajmującym się hostingiem (przechowywaniem) strony oraz danych osobowych.

Twoje dane będziemy przetwarzać przez czas:

 1. niezbędny do zrealizowania określonego celu, w którym zostały zebrane, a po jego upływie przez okres niezbędny do zabezpieczenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń
 2. w przypadku przetwarzanie danych na podstawie zgody do czasu jej odwołania. Odwołanie przez Ciebie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Nie przetwarzamy danych osobowych w sposób, który wiązałby się z podejmowaniem wyłącznie zautomatyzowanych decyzji co do Twojej osoby. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych zawarliśmy w Polityce prywatności.

Zalety firmowej strony internetowej

zalety strony internetowej

Potrzebujesz silniejszej motywacji? Zalet posiadania firmowej strony internetowej i powodów, dla których powinieneś ją założyć, jest wiele. Znajdziesz je poniżej!

 • Rzetelna informacja

To coś, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Własna strona internetowa to najlepszy sposób na to, by przedstawić informacje o firmie – te najbardziej wiarygodne, bo pochodzące wprost od właściciela. Możesz sam przedstawić wartości, jakimi się kierujesz przy prowadzeniu biznesu. Co jednak jeszcze ważniejsze, możesz zaprezentować swoją pełną ofertę wraz z ich dokładnym opisem, zdjęciami czy innymi ważnymi informacjami, które interesują potencjalnych klientów. Jeśli często odpowiadasz na te same pytania, strona internetowa jest świetnym miejscem do zamieszczenia wyczerpujących wyjaśnień.

 • Widoczność

Jak już wyjaśniliśmy, obecnie klienci szukają informacji przede wszystkim w sieci. Jeśli więc chcesz, by Cię znaleziono, musisz się w niej pojawić! Własna witryna www to najlepszy sposób. Możesz bowiem zadbać o jej optymalizację pod kątem wymagań wyszukiwarki, z której najczęściej korzystają Polacy, czyli Google. Umiejętne działania w tym zakresie (najlepiej zatrudnić do tego specjalistę) pomogą Ci pojawić się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania konkretnych haseł związanych z działalnością firmy. Pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach to skomplikowana kwestia, jednak w przypadku zdecydowanej większości firm przynosi wymierne korzyści.

 • Reklama

Własna strona internetowa to po prostu reklama. W dodatku najlepsza, ponieważ skuteczna i dająca ogromne możliwości. Sam możesz sterować przekazem, jaki pojawi się na Twojej stronie, a wykorzystując dodatkowe narzędzia marketingowe (np. płatną promocję Google) dotrzeć z nią do dużej liczby potencjalnych klientów. Warto również pamiętać, że strona firmy w internecie, mimo iż można ją uznać za formę reklamy, nie jest nachalna czy irytująca jak spoty w telewizji i radiu, billboardy czy wręczane na ulicy ulotki. Dzięki temu drastycznie zmniejszasz ryzyko tego, ze klienci zrażą się do twojej firmy ze względu na intensywnie prowadzone działania promocyjne. Warto ponadto pamiętać, że większość skutecznych reklam powinna prowadzić właśnie na Twoją stronę internetową. Klienci są do tego przyzwyczajeni i możesz wówczas doskonale mierzyć skuteczność swojej reklamy.

 • Wiarygodność

Wspominaliśmy o tym już wcześniej. W dzisiejszych czasach niemożność znalezienia danych o firmie jest po prostu podejrzana. Przyjęło się już bowiem, że każda porządna firma ma swoją stronę internetową i dba o wizerunek, który odgrywa bardzo ważną rolę. Klienci chcą świadomie podejmować decyzje zakupowe, a zatem porównują oferty w sieci i poszukują opinii na temat danych przedsiębiorców, zanim im zaufają. Brak strony internetowej zwykle wyklucza Cię z wyścigu o klienta już w przedbiegach, a ponadto z pewnością nie pomaga udowodnić swojej wiarygodności.

 • Globalny zasięg

Ten punkt być może nie jest istotny dla każdego, ale dla niektórych firm może mieć ogromne znaczenie. Internet nie zna ograniczeń geograficznych, dlatego dzięki własnej stronie możesz dotrzeć znacznie dalej niż w „analogowym” świecie. Nawet jeśli prowadzisz biznes o charakterze lokalnym, być może możesz rozbudować go o obsługę klientów z innych regionów czy nawet krajów. Obecnie pod tym względem świat staje się coraz mniejszy. Nowe rynki zbytu mogą zaś okazać się niezwykle pomocne w trudnych czasach i pomagają nieco bardziej uodpornić się na wahania ekonomiczne.

 • Kontakt z klientem

Jeśli na co dzień spotykasz się z klientami, możesz sądzić, że nie potrzebujesz dodatkowego kanału komunikacji. To jednak błąd, ponieważ w internecie możesz się skonfrontować ze znacznie większą ilością opinii, pytań i wątpliwości. Być może dowiesz się, dlaczego niektórzy mają opory przed skorzystaniem z Twojej oferty i pomożesz im zmienić zdanie. Dlatego też na stronie internetowej zawsze należy wyeksponować dane kontaktowe – najlepiej, żeby było to kilka kanałów, tak by każdy mógł wybrać dowolną formę komunikacji. W przypadku dużych firm warto zamieścić oddzielne dane kontaktowe do każdego działu, tak aby pytania i opinie trafiały od razu tam, gdzie powinny. Jeśli prowadzisz biznes stacjonarny, nie zapominaj również o dołączeniu mapki z lokalizacją siedziby, żeby można było łatwo do niej trafić.

 • Dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

W jakich godzinach pracuje Twoja firma, kiedy można ją odwiedzić, zadzwonić lub dostać odpowiedź na maila? Większość biznesów funkcjonuje od kilku do kilkunastu godzin dziennie, przez co niektórzy potencjalni klienci mogą mieć trudność z zapoznaniem się z ich ofertą lub skorzystaniem z niej. Tymczasem strona internetowa jest dostępna cały czas. Ofertę można sprawdzić w każdej chwili, podobnie jak inne ważne informacje. Jeśli ją do tego przystosujesz, strona może również stale zbierać zamówienia i zapytania. To wygoda dla klienta, a dla Ciebie większy zysk!

 • Automatyzacja zadań

Strona internetowa pozwala niektóre powtarzalne zadania realizować znacznie wygodniej dzięki automatyzacji. Zbieraj zamówienia lub rejestracje przez e-sklep, formularz lub inne podobne rozwiązania, ważne dokumenty udostępnij do ogólnego użytku, a odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania umieść w dziale FAQ. To procedury, którymi z powodzeniem może się zajmować agencja prowadząca stronę, odciążając tym samym Twój zespół.

 • Oszczędność czasu

Powyższy punkt ma również związek z kolejnym. Dobrze skonstruowana strona to olbrzymie ułatwienie dla przedsiębiorcy. Możesz na niej zawrzeć wszystko to, o co zazwyczaj pytają klienci, dokładnie zaprezentować wszystkie produkty i usługi i wyjaśnić nieścisłości związane np. z ich realizacją. Dzięki temu Ty i Twoi pracownicy możecie zaoszczędzić mnóstwo czasu poświęcanego zwykle na tego rodzaju czynności. W efekcie możliwe jest jego znacznie bardziej wydajne spożytkowanie – zgodnie z potrzebami firmy.

 • Konkurencyjność

Nie oszukujmy się – Twoja konkurencja zapewne ma już swoją stronę Internecie. Jeśli nie chcesz pozostać w tyle, rozwiązanie jest tylko jedno – powinieneś do niej dołączyć. Wielu klientów szuka informacji na temat konkretnych produktów lub usług w sieci. Jeśli Cię tam nie znajdzie, na pewno skorzysta z oferty konkurencji. 

 • Analityka

Dokładna znajomość profilu klienta Twojej firmy, jego potrzeb, preferencji i zwyczajów, pozwala prowadzić znacznie bardziej efektywną sprzedaż. Narzędzia internetowe niesamowicie ułatwiają pozyskanie informacji o Twojej grupie docelowej, przez co łatwiej można do niej dotrzeć. Dzięki chociażby Google Analytics sprawdzić kto, kiedy, skąd i w jaki sposób trafia na Twoją stronę. Możesz też zastosować własne ankiety, oceny i komentarze oraz inne systemy pozwalające sprawdzić jakość oferty i jej dostosowanie do potrzeb klientów. Dzięki temu będziesz mógł ją udoskonalić, a tym samym zwiększyć zyski.

 • Niski koszt pozyskania Klienta

Jak wspomnieliśmy na początku, niektórzy ze sceptyków twierdzą, że nie stać ich na stronę internetową. Tak naprawdę jest to jednak bardzo tanie rozwiązanie, szczególnie że stworzenie witryny jest jednorazowym wydatkiem. Owszem, w przypadku skomplikowanych stron może on być spory, ale większości małych biznesów wystarczy bardzo prosta strona-wizytówka, którą można zbudować niewielkim kosztem. Dzięki systemom CMS jest to możliwe nawet za darmo i bez specjalistycznej wiedzy programistycznej (wystarczy obycie z komputerem i Internetem). Ponadto trzeba jedynie wnosić niewielki roczne opłaty za domenę i hosting. Możesz oczywiście przeznaczyć dodatkowe fundusze na jej prowadzenie, uaktualnianie, optymalizację czy promowanie, jednak nie jest to konieczne. Strona jest za to dostępna cały czas i nieustannie pracuje na Twoją reputację oraz pozyskuje kolejnych klientów. Jest to najtańsza forma promocji, która wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej opłacalna.

A może wystarczą media społecznościowe?

strona social media a strona www

Media społecznościowe często są używane jako alternatywa do stron www. Niektóre małe biznesy decydują się wyłącznie na prowadzenie strony na najpopularniejszym w naszym kraju Facebooku, prowadząc tym sposobem komunikację z klientami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że może to być korzystne rozwiązanie – Facebook nic nie kosztuje (choć stwarza możliwość płatnej promocji), jest prosty w obsłudze i można samodzielnie zajmować się prowadzeniem strony. W praktyce jednak okazuje się, że ma ono sporo wad. Po pierwsze, większość klientów, szukając konkretnego produktu czy usługi wpisuje daną frazę w Google lub w marketplace`ach jak Allegro. Otrzymuje więc wyniki przede wszystkim składające się z dobrze wypozycjonowanych stron internetowych lub linków sponsorowanych. Dla strony na Facebooku nie da się prowadzić szeroko zakrojonych działań SEO i SEM. Co więcej, nie wygląda ona szczególnie profesjonalnie i niekoniecznie musi wzbudzać zaufanie.

Ponadto Facebook nadaje się przede wszystkim do bieżącej komunikacji. Trudno natomiast umieścić na nim wszystkie ważne informacje w taki sposób, by klient miał do nich swobodny dostęp. Ponadto mimo ogromnej popularności serwisu nie każdy z niego korzysta, co zawęża pulę odbiorców publikowanych treści.

Warto wspomnieć również o tym, że korzystając z Facebooka musisz się dostosować do jego wymogów, a publikowane treści nie należą tak naprawdę do Ciebie. Niekiedy strona może zostać zablokowana, a wówczas klienci zostaną pozbawieni jedynego źródła informacji o firmie i jej ofercie. Łaska pańska na pstrym koniu jeździ! 🙂 Dlatego stronę na portalu warto traktować wyłącznie jako uzupełnienie działalności w internecie – miejsce do interakcji z użytkownikami i przekazywania bieżących informacji. Zdecydowanie nie powinna ona jednak zastępować strony www.

Firmowa strona www – to nie musi być trudne

Jak sam widzisz, strona www dla firmy to nie obowiązek, ale bardzo zalecane narzędzie, które niesie za sobą wiele korzyści. Pamiętaj jednak, że jej stworzenie i prowadzenie wcale nie musi być trudne! W wielu przypadkach wystarczy prosta wizytówka z podstawowymi informacjami i danymi. Wówczas nie musisz też obawiać się wysokich kosztów. Na pewno inwestycja w stronę internetową jest zaś znacznie lepszym pomysłem niż ta skierowana na innego rodzaju reklamę (ulotki, ogłoszenia, plakaty, billboardy itp.). W przypadku stworzenia prostej strony wizytówkowej, może Ci pomóc! 🙂

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany