Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Brak komentarzy

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową?

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową? - zdjęcie nr 1

Błąd 502

Jeśli aktywnie surfujesz po sieci, to wiesz, że różnego rodzaju błędy pojawiają się znienacka, niczym mielizny! Mogą mieć różne źródła i przyczyny, jednak finał jest jeden — błąd rodzi niezadowolenie, frustracje, opuszczenie strony internetowej, czy nawet jej usunięcie z indeksu Google.

Błąd 502 bad gateway jest częstym błędem sieciowym. Nie oznacza problemów z łączem i nie występuje z powodu problemu komputera. Zazwyczaj informuje o tym, że serwer otrzymał nieprawidłową odpowiedź i napotkał na tymczasowy błąd.

Co dokładnie oznacza błąd 502 bad gateway? Jak sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy!

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową? - zdjęcie nr 4

>> Błąd 403 – jak naprawić i co oznacza? <<

502 bad gateway – co to znaczy?

Error 502 bad gateway może pojawić się podczas przeglądania stron internetowych. To plansza z kodem błędu, jednak administratorzy mogą spersonalizować komunikat błędu witryny www. Dzięki temu przy natrafieniu na error 502 użytkownik otrzyma bardziej szczegółowy komunikat, w tym np. zachętę do powrotu na stronę główną lub prośbę o skontaktowanie się z adminem żądanej strony. Powiadomienie najczęściej zawiera kod błędu (502), ale może też ujmować wyrażenia „bad gateway”, „zła brama” lub „błąd serwera”.

Co oznacza error 502 i dlaczego się pojawia?

Błąd oznacza, że serwer, który działa jako brama ułatwiająca przesłanie żądania do serwera i przywrócenie odpowiedzi, otrzymał nieprawidłową odpowiedź lub jej brak. W wolnym tłumaczeniu połączenie zostało zerwane albo po stronie serwera występuje problem, który zwraca nieprawidłową odpowiedź.

Zdarza się także, że błąd 502 bad gateway pojawia się po zmianie adresu IP, czy w momencie przeciążenia serwera.

Błąd 502 – co może zrobić użytkownik?

Błąd 502 powstaje po stronie serwera, jednak istnieje kilka czynności, które może wykonać użytkownik, aby mimo wszystko dostać się na stronę.

 • Odśwież stronę internetową – błąd 502 może się pojawiać przez przeciążenie serwera. Odśwież stronę (załaduj stronę ponownie) lub wróć na nią po pewnym czasie. To może rozwiązać błąd.
 • Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki – error 502 może być też wynikiem uszkodzonych plików przechowywanych w pamięci przeglądarki; dlatego warto spróbować wyczyścić pamięć podręczną oraz cookies.
 • Skorzystaj z innej przeglądarki – przyczyną problemu poprawnej odpowiedzi może być oprogramowanie. Wypróbuj inną przeglądarkę, aby strona działała prawidłowo. Operację możesz wykonać na dowolnej przeglądarce.
 • Wykorzystaj tryb incognito – inną metodą jest przełączenie się na tryb incognito; czasami strony zwracające błąd 502 działają poprawnie właśnie w tym trybie.
 • Zresetuj urządzenie sieciowe – odłączenie i ponowne podłączenie modemu z łączem internetowym niekiedy może pomóc zlikwidować błąd 502 po stronie użytkownika.
 • Sprawdź lub zmień ustawienia DNS – czasami niepoprawną odpowiedź naprawi zmiana DNS na publiczny. Po zmianie IP może być konieczne zresetowanie ustawień DNS lub poczekanie na ich automatyczną synchronizację.

Jeśli żadna z tych metod nie działa, prawdopodobnie błędem 502 musi się zająć administrator strony. Warto dokonać odpowiedniego zgłoszenia – przyspieszy to identyfikację problemu, a tym samym prace nad jego usunięciem.

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową? - zdjęcie nr 5

>> Błąd 404: not found – co to? Jak naprawić błąd 404? <<

502 bad gateway – co powinien zrobić administrator?

502 bad gateway to problem leżący zazwyczaj po stronie serwera. W związku z tym administrator po jego wykryciu lub otrzymaniu zgłoszenia powinien sprawdzić, czy serwer działa poprawnie. Jeśli nie występują żadne nieprawidłowości, należy podjąć kolejne kroki.

Sposoby na pozbycie się błędu 502

Jest kilka. Warto więc sprawdzić wszystkie możliwości. Na co zwrócić uwagę?

 • CDN, czyli Content Delivery Network – problem z serwerem i uzyskaniem prawidłowej odpowiedzi może powstawać za sprawą zapór sieciowych i innych usług ochrony stosowanych przez usługi takie jak CloudFare lub GoDaddy. Jeśli z nich korzystasz, tymczasowe wyłączenie CDN może rozwiązać błąd tymczasowy.
 • Wtyczki bezpieczeństwa na serwerze – niekiedy błąd 502 jest też wynikiem zbyt daleko sięgających zabezpieczeń. Dlatego warto skontrolować ich konfigurację.
 • Wewnętrzne błędy w witrynie – sprawdź ich rejestr. Przejrzyj dziennik błędów, szczególnie jeśli np. w ostatnim czasie były instalowane nowe aplikacje. Dzięki temu można też poznać inne błędy pojawiające się w obrębie witryny i natychmiast je usunąć.
 • Wtyczki WordPress – jeśli korzystasz z WordPressa, należy zwrócić uwagę na zainstalowane wtyczki. Ich błędna konfiguracja może skutkować pojawianiem się błędu 502 bad gateway. Należy więc wyłączyć wszystkie wtyczki i sprawdzić, czy żadna z nich nie powoduje problemów. Po zidentyfikowaniu winowajcy konieczne mogą być aktualizacja, zmiana ustawień lub wręcz usunięcie wtyczki.
 • Obciążenie strony – błędy 502 mogą się pojawiać przy nadmiernym obciążeniu serwerów. Po prześwietleniu strony pod kątem wydajności może się więc okazać, że trzeba rozszerzyć usługi hostingowe (zwiększyć plan hostingowy). W przypadku największych witryn może to oznaczać konieczność przejścia na serwer dedykowany.

Jeśli żadna z powyższych metod nie pozwala na wyeliminowanie błędu 502, problem może leżeć po stronie serwera. Wówczas należy się skontaktować z dostawcą usług hostingowych, w celu uzyskania pomocy.

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową? - zdjęcie nr 6

Dlaczego nie należy ignorować błędu 502?

Błąd 502 nie musi być poważnym problemem. Często jego występowanie jest chwilowe. Jeśli wynika z nadmiernego obciążenia strony, mija samoistnie, pod warunkiem że ruch zmaleje do akceptowalnego poziomu. Jeśli jednak użytkownicy Twojej strony zgłaszają error 502, na pewno nie warto tego ignorować. Taka sytuacja wpływa bowiem na odbiór witryny i prawidłowy dostęp do zawartych w niej informacji. Przedłużające się problemy z błędem 502 mogą zniechęcić użytkowników do odwiedzin na Twojej stronie, a tym samym przyczynić się do finansowych strat.

Co więcej, błąd 502 może mieć negatywny wpływ na SEO. Mowa tu przede wszystkim o sytuacjach, w których występuje on ciągle. Błędy serwera dostarczają bowiem robotom Google informacje o tym, że strona nie działa prawidłowo. Tym samym strona jest indeksowana wolniej – to spowolnienie jest wprost proporcjonalne do liczby podstron, na których występują błędy. Jeśli error 502 (lub inny błąd 5xx, np. 500 internal server error lub 503 service unavailable) utrzymuje się ciągle, podstrona jest usuwana z indeksu Google. Taka sytuacja wpływa negatywnie na ranking witryny i może zniweczyć trud włożony w jej pozycjonowanie. Dlatego szybka reakcja na wszelkie zgłaszane problemy jest jak najbardziej wskazana.

Błąd 502 – bad gateway co to znaczy? Jak wpływa na stronę internetową? - zdjęcie nr 7

Błąd 502 – podsumowanie

Błąd 502 bad gateway powstaje po stronie serwera. Może jednak oznaczać różnego rodzaju problemy. Niekiedy występuje tylko po stronie użytkownika (ze względu np. na wadliwe pliki przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki, niewłaściwe ustawienia, lub aktualizację DNS). Jeśli problemy z błędem 502 występują u wielu użytkowników, wymaga to jednak interwencji administratora.

Zwykle identyfikacja przyczyny i usunięcie błędu nie należą do bardzo skomplikowanych. Warto jednak działać szybko, ponieważ przedłużające się problemy z łącznością mogą obniżyć pozycję rankingową witryny.

Bądź pierwszym który napisze komentarz.

Wymagany, ale nie będzie opublikowany